Προς το περιεχόμενο

Μηχανικος Πληροφορικης Τει


panost99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους σε λιγο καιρο  απο τωρα τελιωνω την πρακτικη μου και 2-3 μαθηματακια που εμειναν και παιρνω πτυχιο Μηχανικου πληροφορικης απο τει .Εχω αρχισει να κανω καποια μικρο προτζεκτακια σε javascript.html.css.node.js ,react.Παρατηρω οτι σε αρκετες αγγελιες entry level ειτε ελλαδα ειτε εξωτερικο ζητανε προυπηρεσια .Γενικα τι θα προτεινατε σε καποιον που ειναι ακομα σε πολυ χαμηλο επιπεδο σαν και μενα; Τι ζηταει μια εταιρεια και με τι θα προτεινατε να ασχοληθω; μαρεσει η javascript και αρκετα SQL database κτλπ.Ειναι εφικτο να βρω δουλεια remotely για εταιρεια του εξωτερικου χωρις να εχω δουλεψει σε παρομοια θεση πριν; Πως θα προτεινατε να μπω στον  συγκεκριμενο χωρο εργασιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δες TypeScript, η οποία είναι μια πιο σοβαρή εκδοχή του σιχαμένου πράγματος που λέγεται JS. Μη φοβάσαι να στείλεις σε αγγελίες που ζητάνε entry/junior κι ας λένε ότι θέλουνε προϋπηρεσία. Δες βίντεο/άρθρα για best practices για το frontend που σ' ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2022 στις 1:42 ΠΜ, Kercyn είπε

Δες TypeScript, η οποία είναι μια πιο σοβαρή εκδοχή του σιχαμένου πράγματος που λέγεται JS.

Μια χαρά είναι η Js, αν δεν σου αρέσει η φιλοσοφία της μάλλον είναι δικό σου πρόβλημα.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, vadou είπε

Μια χαρά είναι η Js, αν δεν σου αρέσει η φιλοσοφία της μάλλον είναι δικό σου πρόβλημα.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Σίγουρα είναι μια χαρά. Για παράδειγμα:


dmFzY3JpcHQuanBn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Αν αυτά είναι τα επιχειρήματά σου, καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ιδέα από Js ή Ts, οπότε δεν έχει και νόημα αυτή η συζήτηση.
Sorry για το off topic.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, στα true == 1 (-> true) και true === 1 (-> false) αυτό είναι το αναμενόμενο.

Γιατί βρέθηκαν στην αστεία (και καλά) εικόνα; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 26/8/2022 στις 2:10 ΠΜ, vadou είπε

Μάλιστα... Αν αυτά είναι τα επιχειρήματά σου, καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ιδέα από Js ή Ts, οπότε δεν έχει και νόημα αυτή η συζήτηση.
Sorry για το off topic.
 

Η εικόνα είναι χιουμοριστική, και αν ξέρεις js όπως αφήνεις να εννοηθεί μπορείς να καταλάβεις γιατί αυτά τα οποία αναφέρει δεν είναι "μια χαρά". Όταν σε μια γλώσσα δίνεις να συγκρίνει μπανάνες με αυτοκίνητα (επειδή έτσι σου ήρθαν, μιας και δεν υπάρχουν πουθενά δηλωμένοι τύποι) και αντί να βαρέσει 15 σειρήνες φτιάχνει κάτι τέτοιο και τα συγκρίνει, τότε με συγχωρείς αλλά το "είναι μια χαρά" δεν είναι ακριβώς αυτό που έχω στο μυαλό μου. Παρ' όλα αυτά, θα χαιρόμουν να διαβάσω την άποψή σου γιατί ο OP να μάθει JS και όχι TS.

 

23 ώρες πριν, Haldol είπε

Εν τω μεταξύ, στα true == 1 (-> true) και true === 1 (-> false) αυτό είναι το αναμενόμενο.

Γιατί βρέθηκαν στην αστεία (και καλά) εικόνα; :P 

Το ότι είναι αναμενόμενο (επειδή έτσι δουλεύει η JS) δε σημαίνει ότι είναι και λογικό. Το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι υπάρχει η ανάγκη να έχεις και === αντί για μόνο ==, αλλά νομίζω αρκετά off topic έχουμε βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γιατί να ξεκινήσει με Js και όχι Ts είναι απλό. Πιστεύω ότι για να μάθεις κάτι σωστά, ειδικά κάποιος όπως τον OP που ξεκινάει από το 0, θα πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά. Δηλαδή, αν θες να ασχοληθείς με το web, ξεκινάς με html και css και συνεχίζεις με Js, όλα vanilla. Να καταλάβεις πώς δουλεύουν στον πυρήνα τους και μετά προχωράς και σε πιο advanced concepts όπως frameworks, bundlers κλπ. Όταν θα δουλέψεις Ts θα πρέπει να ξέρεις για ποιο λόγο, τι προβλήματα θα σου λύσει και τι θα σου δημιουργήσει.

Προφανώς αυτό είναι η προσωπική μου άποψη, και είναι κάτι που με έχει βοηθήσει να κατανοήσω τις γλώσσες και τεχνολογίες με τις οποίες εργάζομαι σε βαθύτερο επίπεδο. Υπάρχει και η άποψη ότι μαθαίνω τα div, display: block/none και react και πιάνω δουλειά. Για κάθε άνθρωπο δουλεύουν διαφορετικά πράγματα.

Όσον αφορά loose/strong typed όπως είπα από την αρχή, αν δε σου αρέσει η φιλοσοφία της Js είναι δικό σου θέμα (που επιλέγεις να το λύσεις μέσω Ts), αλλά όχι, δεν είναι "σιχαμένη" η γλώσσα. Απλά φαντάζομαι έχεις συνηθίσει σε μια άλλη φιλοσοφία και βλέπεις το διαφορετικό σαν αίρεση 😛

Προσωπικά επειδή γράφω αρκετά χρόνια Js και untyped Php, λίγα χρόνια typed Php και τώρα τελευταία και Go, μια χαρά την έχω βρει either way. Από τη μια εκμεταλλεύομαι την ασφάλεια των typed και από την άλλη το flexibility στις untyped. Όλα καλά είναι, κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις. ;)

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kercyn είπε

Το ότι είναι αναμενόμενο (επειδή έτσι δουλεύει η JS) δε σημαίνει ότι είναι και λογικό. Το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι υπάρχει η ανάγκη να έχεις και === αντί για μόνο ==, αλλά νομίζω αρκετά off topic έχουμε βγει.

Δεν έχεις μόνο στη JS το triple-equal . Το 'χουν κι άλλες (π.χ. PHP). Triple-equal σημαίνει ναι μεν ισοδύναμη τιμή, αλλά και ίδιος τύπος. Οπότε το (true === 1) βγάζει false, διότι ναι μεν έχουμε ισοδύναμη τιμή αλλά αριστερά έχεις boolean και δεξιά νούμερο (άρα, όχι ίδιο τύπο!).

Ναι, έχει παραξενιές η JS, αλλά αυτή δεν είναι. Όσες γλώσσες έχουν triple-equal, κατ' αυτό τον τρόπο δουλεύουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, vadou είπε

Το γιατί να ξεκινήσει με Js και όχι Ts είναι απλό. Πιστεύω ότι για να μάθεις κάτι σωστά, ειδικά κάποιος όπως τον OP που ξεκινάει από το 0, θα πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά. Δηλαδή, αν θες να ασχοληθείς με το web, ξεκινάς με html και css και συνεχίζεις με Js, όλα vanilla. Να καταλάβεις πώς δουλεύουν στον πυρήνα τους και μετά προχωράς και σε πιο advanced concepts όπως frameworks, bundlers κλπ. Όταν θα δουλέψεις Ts θα πρέπει να ξέρεις για ποιο λόγο, τι προβλήματα θα σου λύσει και τι θα σου δημιουργήσει.

Προφανώς αυτό είναι η προσωπική μου άποψη, και είναι κάτι που με έχει βοηθήσει να κατανοήσω τις γλώσσες και τεχνολογίες με τις οποίες εργάζομαι σε βαθύτερο επίπεδο. Υπάρχει και η άποψη ότι μαθαίνω τα div, display: block/none και react και πιάνω δουλειά. Για κάθε άνθρωπο δουλεύουν διαφορετικά πράγματα.

Όσον αφορά loose/strong typed όπως είπα από την αρχή, αν δε σου αρέσει η φιλοσοφία της Js είναι δικό σου θέμα (που επιλέγεις να το λύσεις μέσω Ts), αλλά όχι, δεν είναι "σιχαμένη" η γλώσσα. Απλά φαντάζομαι έχεις συνηθίσει σε μια άλλη φιλοσοφία και βλέπεις το διαφορετικό σαν αίρεση 😛

Προσωπικά επειδή γράφω αρκετά χρόνια Js και untyped Php, λίγα χρόνια typed Php και τώρα τελευταία και Go, μια χαρά την έχω βρει either way. Από τη μια εκμεταλλεύομαι την ασφάλεια των typed και από την άλλη το flexibility στις untyped. Όλα καλά είναι, κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις. ;)

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Η γλώσσα έχει υπερβολικά πολλές unintuitive "ευκολίες" και "καινοτομίες" για τα γούστα μου.

 

7 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δεν έχεις μόνο στη JS το triple-equal . Το 'χουν κι άλλες (π.χ. PHP). Triple-equal σημαίνει ναι μεν ισοδύναμη τιμή, αλλά και ίδιος τύπος. Οπότε το (true === 1) βγάζει false, διότι ναι μεν έχουμε ισοδύναμη τιμή αλλά αριστερά έχεις boolean και δεξιά νούμερο (άρα, όχι ίδιο τύπο!).

Ναι, έχει παραξενιές η JS, αλλά αυτή δεν είναι. Όσες γλώσσες έχουν triple-equal, κατ' αυτό τον τρόπο δουλεύουν .

Μόνο την PHP γνωρίζω να χρησιμοποιεί το === κατ' αυτόν τον τρόπο, όπου κι εκεί έχεις ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Γνωρίζω πώς δουλεύει το === και το ==, το point μου είναι ότι δε θα έπρεπε να υπάρχει η ανάγκη για === και το weak typing δημιουργεί πολλά περισσότερα προβλήματα από αυτά που "λύνει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2022 στις 7:32 ΜΜ, vadou είπε

Μια χαρά είναι η Js, αν δεν σου αρέσει η φιλοσοφία της μάλλον είναι δικό σου πρόβλημα.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Το αντικειμενοστραφες μοντελο ειναι τοσο ασχημα υλοποιημενο στην javascript που κανονικα θα πρεπε να ξαναγραφτει απο την αρχη. Εμπορικοι λογοι ειναι αυτοι που της επετρεψαν να παρει την θεση που εχει σημερα. Ακομη και η ονομασια της ειναι μαρκετινγκ τρικ δνε εχει καμια σχεση με java.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/8/2022 στις 6:49 ΜΜ, Kercyn είπε

Γνωρίζω πώς δουλεύει το === και το ==, το point μου είναι ότι δε θα έπρεπε να υπάρχει η ανάγκη για === και το weak typing δημιουργεί πολλά περισσότερα προβλήματα από αυτά που "λύνει".

Σ' αυτό δε μπορώ παρά μόνο να συμφωνήσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...