Προς το περιεχόμενο

Μου εκοψαν κληση για παρανομο παρκαρισμα μεσα στην πιλοτη της πολυκατοικιας μου


Randroyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω την απάντηση ενός δικηγόρου για το θέμα:

Πρόσφατα βίωσα το απίστευτο θράσος οδηγού η οποία παρκάρισε στη θέση μου στο παρκινγκ (πιλοτή) της πολυκατοικίας. Κάνοντας υπομονή - επαγγελματικό ταξίδι εκτός Αττικής - 24 ώρες απευθύνθηκα στην τροχαία η οποία με βάση τον αριθμό κυκλοφορίας βρήκε την κάτοχο και την ενημέρωσε τηλεφωνικώς. Έτσι μετακίνησε το όχημά της. Μεταξύ άλλων πληροφορήθηκα πως δεν επιτρέπεται να δώσει κλίση η τροχαία σε ιδιωτικό χώρο, καθώς και πως δεν δικαιούμαι να μετακινήσω με δικό μου μέσο το όχημα που παραβιάζει αυθαίρετα την περιουσία μου. Αν είχα καλέσει την άμεσο δράση (100) θα ήταν σωστότερο /προτιμότερο γιατί η "κυρία" με εξόργισε φεύγοντας λέγοντας "μα για λίγο το άφησα πως κάνετε έτσι;"

Γεράσιμος

Αγαπητέ Γεράσιμε,

Κατ’ αρχήν η Τροχαία βεβαιώνει τις παραβάσεις του ΚΟΚ. Η στάθμευση στο ιδιόκτητο πάρκινγκ της πολυκατοικίας από κάποιον τρίτο δεν παραβιάζει τον ΚΟΚ και η Τροχαία δεν έχει αρμοδιότητα.

Σχετικά με το εάν μπορείς να μετακινήσεις το όχημα του τρίτου έξω από την περιουσία σου (π.χ. με γερανό): παρ’ ότι κατά κανόνα η αυτοδικία απαγορεύεται, με ειδική διάταξη (άρθρο 985 Αστικού Κώδικα) ο νομέας κινητού ή ακινήτου δικαιούται να αποκρούσει «με τη βία» (εννοείται μόνο στο πλαίσιο που ορίζει η νόμιμη άμυνα) κάθε διατάραξη της νομής του καθώς και να επανακτήσει με τη βία τη νομή που του αφαίρεσαν παράνομα (ειδικά στα ακίνητα αυτό μπορεί να συμβεί μόνο «αμέσως μετά την αποβολή»). Δηλαδή αν δρούσες μόλις το άφησε το αυτοκίνητο, τότε είχες δικαίωμα να φωνάξεις ένα γερανό και να της το βγάλεις στο δρόμο (χωρίς να του προκαλέσεις φθορές και χωρίς να της το τοποθετήσεις κάπου όπου απαγορεύεται η στάθμευση).

Η Άμεσος Δράση δεν ξέρω τι θα μπορούσε να προσφέρει ούτε βέβαια μπορούσε να κάνει κάτι για το γεγονός ότι η κυρία σε «εξόργισε» (αυτό ευτυχώς δεν είναι ποινικό αδίκημα αλλιώς θα είχα στείλει πολύ κόσμο στα κάτεργα).

https://www.lifo.gr/blogs/citylegal/ti-kano-parkaroyn-xenoi-stin-piloti-moy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 426
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά....

1. Για κάθε παράβαση που βεβαιώνεται από την τροχαία,  στο έντυπο βεβαίωσης πρέπει να αναγράφεται το άρθρο του ΚOK που αφορά στην παράβαση. Απ' όσο φαίνεται στη φωτογραφία της κλήσης που  ανέβασε ο φίλος, γίνεται αναφορά στον  Ν.2094/1992, ο οποίος είναι ο ΠΑΛΙΟΣ ΚΟΚ που έχει καταργηθεί με το αρ.110 παρ. 1 του  Ν. 4520/2016 (ο οποίος και είναι ο ΝΕΟΣ ΚΟΚ ..... οπότε οποιαδήποτε αναφορά στον καταργηθέντα ΚΟΚ δεν έχει νόημα....η τροχαία εκεί δεν το έχει πάρει χαμπάρι οτι άλλαξε ο ΚΟΚ το '16?). Και, εν πάσει περιπτώσει, σε ποιό άρθρο του νέου ΚΟΚ περιγράφεται η παράβαση για την οποία επεβλήθει το 100ρι προστίμο? Γιατι στο αρ. 34, περί στάσης και στάθμευσης, δεν αναφέρεται τίποτε σχετικό με την περίπτωση.

2. Ακόμη, όμως, κι αν βεβαιώθηκε στον φίλο παράβαση με βάση κάποιο άρθρο του ΚΟΚ, τόσο στον παλιό όσο και στον νεο ΚΟΚ, στο άρθρο 1 αναφέρεται : "Ο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας εφαρμόζεται σε οδούς και σε χώρους που χρησιμοποιούνται για ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ πεζών, οχημάτων ή ζώων." ... Η πιλοτή, εκ φύσεως ΔΕΝ αποτελεί χώρο ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ , είναι κοινόχρηστος χώρος της πολυκατοικίας και οι θέσεις σταθμευσης αποτελούν ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑΤΑ των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας με αποκλειστική χρήση, εφόσον αυτό προβλέπεται,  οπότε τι συζητάμε? Η κατάληψη χώρου πιλοτής αποτελεί αστική υπόθεση και αντιμετωπίζεται διαφορετικά, οπότε τι συζητάμε για αρμοδιότητα τροχαίας και πρόστιμα ΚΟΚ?? Αν στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ορίζεται η αποκλειστική χρήση θέσεων απο συγκεκριμένα διαμερίσματα και κάποιος δεν το σέβεται, η εαν υπαρχει αλλη πραξη που παραγει σννομο δικαιωμα χρησης χωρογ και η οποια παραβιαζεται, αυτό είναι ΑΣΤΙΚΗ υπόθεση. ΑΝ δεν έχει προβλεφθεί κάτι τέτοιο, ούτε έχει υπάρξει συμφωνία μεταξύ των ενοικων για τη χρήση του,  τότε ο χώρος της πιλοτης στο σύνολο του είναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ κι έχουμε FCFS  κατάσταση (οποιος πρόλαβε, πάρκαρε). Και πάλι, η τροχαία ΔΕΝ εχει αρμοδιότητα.

3. Στην κλήση αναφερεται και ο Ν. 960./79 ο οποίος είναι ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ.... άσχετο εντελώς

Δεν ξέρω τι άλλο -πιθανότατα επίσης πανάσχετο- αναφέρεται στα κρυμμένα από το δάχτυλο ή στα υπόλοιπα ορνιθοσκαλίσματα, αλλά η εν λόγω κλήση δεν έχει καμία ισχύ και καμία υπόσταση και η τροχαία έπραξε καταχρηστικά και καθ' υπέρβαση αρμοδιότητας, εφόσον δεν προβλέπεται το επιβληθέν πρόστιμο απο ισχύουσα νομοθετική διάταξη, η οποία θα μνημονεύεται στο εντυπο επιβολής προστίμου . Τελεία!

Επεξ/σία από mchatz
  • Like 21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mchatz είπε

Βρε παιδιά....

1. Για κάθε παράβαση που βεβαιώνεται από την τροχαία,  στο έντυπο βεβαίωσης πρέπει να αναγράφεται το άρθρο του ΚOK που αφορά στην παράβαση. Απ' όσο φαίνεται στη φωτογραφία της κλήσης που  ανέβασε ο φίλος, γίνεται αναφορά στον  Ν.2094/1992, ο οποίος είναι ο ΠΑΛΙΟΣ ΚΟΚ που έχει καταργηθεί με το αρ.110 παρ. 1 του  Ν. 4520/2016 (ο οποίος και είναι ο ΝΕΟΣ ΚΟΚ ..... οπότε οποιαδήποτε αναφορά στον καταργηθέντα ΚΟΚ δεν έχει νόημα....η τροχαία εκεί δεν το έχει πάρει χαμπάρι οτι άλλαξε ο ΚΟΚ το '16?). Και, εν πάσει περιπτώσει, σε ποιό άρθρο του νέου ΚΟΚ περιγράφεται η παράβαση για την οποία επεβλήθει το 100ρι προστίμο? Γιατι στο αρ. 34, περί στάσης και στάθμευσης, δεν αναφέρεται τίποτε σχετικό με την περίπτωση.

2. Ακόμη, όμως, κι αν βεβαιώθηκε στον φίλο παράβαση με βάση κάποιο άρθρο του ΚΟΚ, τόσο στον παλιό όσο και στον νεο ΚΟΚ, στο άρθρο 1 αναφέρεται : "Ο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας εφαρμόζεται σε οδούς και σε χώρους που χρησιμοποιούνται για ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ πεζών, οχημάτων ή ζώων." ... Η πιλοτή, εκ φύσεως ΔΕΝ αποτελεί χώρο ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ , είναι κοινόχρηστος χώρος της πολυκατοικίας και οι θέσεις σταθμευσης αποτελούν ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑΤΑ των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας με αποκλειστική χρήση, εφόσον αυτό προβλέπεται,  οπότε τι συζητάμε? Η κατάληψη χώρου πιλοτής αποτελεί αστική υπόθεση και αντιμετωπίζεται διαφορετικά, οπότε τι συζητάμε για αρμοδιότητα τροχαίας και πρόστιμα ΚΟΚ?? Αν στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ορίζεται η αποκλειστική χρήση θέσεων απο συγκεκριμένα διαμερίσματα και κάποιος δεν το σέβεται, αυτό είναι ΑΣΤΙΚΗ υπόθεση. ΑΝ δεν έχει προβλεφθεί κάτι τέτοιο, ούτε έχει υπάρξει συμφωνία μεταξύ των ενο΄λικων για τη χρήση του,  τότε ο χώρος της πιλοτης στο σύνολο του είναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ κι έχουμε FCFS  κατάσταση (οποιος πρόλαβε, πάρκαρε). Και πάλι, η τροχαία ΔΕΝ εχει αρμοδιότητα.

3. Στην κλήση αναφερεται και ο Ν. 960./79 ο οποίος είναι ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ.... άσχετο εντελώς

Δεν ξέρω τι άλλο -πιθανότατα επίσης πανάσχετο- αναφέρεται στα κρυμμένα από το δάχτυλο ή στα υπόλοιπα ορνιθοσκαλίσματα, αλλά η εν λόγω κλήση δεν έχει καμία ισχύ και καμία υπόσταση και η τροχαία έπραξε καταχρηστικά και καθ' υπέρβαση αρμοδιότητας, εφόσον δεν προβλέπεται το επιβληθέν πρόστιμο απο ισχύουσα νομοθετική διάταξη, η οποία θα μνημονεύεται στο εντυπο επιβολής προστίμου . Τελεία!

Οτι πιο σωστώ εχω διαβάσει σε αυτο το post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες μολις γυρισα απο την τροχαια, και με λιγα λογια δεν εβγαλα ακρη. Βρηκα τον υποδιοικητη καθως ο διοικητης δεν ηταν εκει, και τον πετυχα ορθιο και του ζητησα την δικαστικη αποφαση. Αυτος μου ειπε οτι θα πρεπει να παω να τη ζητησω απο το πρωτοδικειο (μου εδωσε ημερομηνιες και μου εδωσε ενας τα στοιχεία του ανθρωπου για να βρω τη σχετικη αποφαση εκει). 

Επισης μου ειπαν οτι κανονικα δεν επιτρεπεται να μπουν σε ιδιωτικους δρομους να γραφουν, αλλα η αποφαση η συγκεκριμένη απο οτι φαινεται επιτρεπει στην τροχαια να γραψει κληση μεσα στον ιδιωτικο χωρο. Οποτε θα πρεπει να παω πρωτοδικειο απο οτι φαινεται. 

Επισης μου ειπαν οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος φαινεται να τους ενοχλει καθε καλοκαιρι που ερχεται για διακοπες απο το 2015.

Επισης μιλησα σημερα με ιδιοκτήτη διαμερισματος στην πολυκατοικια που ειχε απο οτι φαινεται παρελθον με τον κυριο αυτον. Τσεκαρε τα σχεδια του κτιρίου και φαινεται εκει ξεκαθαρα οτι ο χωρος εκει ειναι κοινόχρηστος, οπως και επίσης οτι δεν ειναι παρκινγκ. Επισης, αλλος κυριος εχει βαλει την ραμπα, και αλλος ειναι ο κυριος που εκανε το παραπονο για εμενα και λεει οτι τουανοικει ο χωρος. Γενικα καταλαβα οτι τα εχουν μπερδεψει εκει. Επισης ξερω οτι δεν εχει ασχοληθει κανενας νομικα για αυτο το θεμα περα απο τον κυριο αυτον με την δικαστικη αποφαση. 

Για την κληση μου δεν ειπα τιποτα γιατι ολο αυτο κρατησε 10 λεπτα και ηταν ορθοστασία και αισθανθηκα ψιλοπιεσμενος και δεν ειπα κατι (νομιζω ηταν μεγαλο λαθος). 

Τι λετε να κανω απο εδω και περα?  Μπορω να ανεβασω την κληση σε καλυτερη αναλυση, αλλα εχει οριο μεγεθους εδω και δεν με αφηνε. Μπορω μα το ανεβασω καπου αλλου? 

1 λεπτό πριν, cyberguy είπε

γυρισες απο την τροχαία? άντε πήγε 2 :D :D :D 

Μου εβγαζε το σχόλιο σαν απαντηση για καποιο λογο και δεν μπορουσα να το σβησω. Στο τσακ προλαβα να παω λογω δουλειάς, 1μιση εγμφυγα απο εδω και μολις γυρισα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέβασε την στο imgur. Με την ένσταση τι εγινε; Σου ειπαν κάτι;

Γνώμη μου να βρεις εναν δικηγόρο, αν ειναι να σου πα΄ρει 50ε, τουλαχιστον θα γλυτώσεις τα αλλα 50ε μεχρι τα 100 της κλήσεις + οτι ο δικηγόρος θα βρει την δικαστική απόφαση, γενικά θα σου αναλύσει τι παίζει, ωστε αν τυχει ξανά αλλη φορά, να μπορείς να κινηθείς μόνος σου και ανέξοδα.

Επεξ/σία από Death_In_Paradise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Death_In_Paradise είπε

Ανέβασε την στο imgur. Με την ένσταση τι εγινε; Σου ειπαν κάτι;

Εκανα μλκια και δεν ειπα τιποτα για αυτο. Το ολο θεμα κρατησε λιγο και αγχωθηκα. Μπορω να κανω κατι παραπανω για αυτο? Ας πουμε να κανω συμπληρωματικη ενσταση στην κληση να γραφω τα παραπάνω που είπατε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Γεια σας παιδες μολις γυρισα απο την τροχαια, και με λιγα λογια δεν εβγαλα ακρη. Βρηκα τον υποδιοικητη καθως ο διοικητης δεν ηταν εκει, και τον πετυχα ορθιο και του ζητησα την δικαστικη αποφαση. Αυτος μου ειπε οτι θα πρεπει να παω να τη ζητησω απο το πρωτοδικειο (μου εδωσε ημερομηνιες και μου εδωσε ενας τα στοιχεία του ανθρωπου για να βρω τη σχετικη αποφαση εκει). 

Επισης μου ειπαν οτι κανονικα δεν επιτρεπεται να μπουν σε ιδιωτικους δρομους να γραφουν, αλλα η αποφαση η συγκεκριμένη απο οτι φαινεται επιτρεπει στην τροχαια να γραψει κληση μεσα στον ιδιωτικο χωρο. Οποτε θα πρεπει να παω πρωτοδικειο απο οτι φαινεται. 

Επισης μου ειπαν οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος φαινεται να τους ενοχλει καθε καλοκαιρι που ερχεται για διακοπες απο το 2015.

Επισης μιλησα σημερα με ιδιοκτήτη διαμερισματος στην πολυκατοικια που ειχε απο οτι φαινεται παρελθον με τον κυριο αυτον. Τσεκαρε τα σχεδια του κτιρίου και φαινεται εκει ξεκαθαρα οτι ο χωρος εκει ειναι κοινόχρηστος, οπως και επίσης οτι δεν ειναι παρκινγκ. Επισης, αλλος κυριος εχει βαλει την ραμπα, και αλλος ειναι ο κυριος που εκανε το παραπονο για εμενα και λεει οτι τουανοικει ο χωρος. Γενικα καταλαβα οτι τα εχουν μπερδεψει εκει. Επισης ξερω οτι δεν εχει ασχοληθει κανενας νομικα για αυτο το θεμα περα απο τον κυριο αυτον με την δικαστικη αποφαση. 

Για την κληση μου δεν ειπα τιποτα γιατι ολο αυτο κρατησε 10 λεπτα και ηταν ορθοστασία και αισθανθηκα ψιλοπιεσμενος και δεν ειπα κατι (νομιζω ηταν μεγαλο λαθος). 

Τι λετε να κανω απο εδω και περα?  Μπορω να ανεβασω την κληση σε καλυτερη αναλυση, αλλα εχει οριο μεγεθους εδω και δεν με αφηνε. Μπορω μα το ανεβασω καπου αλλου? 

Μου εβγαζε το σχόλιο σαν απαντηση για καποιο λογο και δεν μπορουσα να το σβησω. Στο τσακ προλαβα να παω λογω δουλειάς, 1μιση εγμφυγα απο εδω και μολις γυρισα

Ε ναι ρε φίλε, προφανώς ήταν λάθος να μην πεις για την κλήση XD. Αφού αυτό είναι το πρώτο σου μέλημα, όχι η δικαστική απόφαση.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Βρηκα τον υποδιοικητη καθως ο διοικητης δεν ηταν εκει, και τον πετυχα ορθιο και του ζητησα την δικαστικη αποφαση. Αυτος μου ειπε οτι θα πρεπει να παω να τη ζητησω απο το πρωτοδικειο (μου εδωσε ημερομηνιες και μου εδωσε ενας τα στοιχεία του ανθρωπου για να βρω τη σχετικη αποφαση εκει).

Φίλε μου τελείως λανθασμένη προσέγγιση. Σου είπαμε πολλοί εδώ μέσα μην ασχολείσαι με την δικαστική απόφαση ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ!. Εσένα σε απασχολεί η κλήση. Βάση ποιου άρθρου του ΚΟΚ σε γράψανε? Με πoiο δικαίωμα μπήκανε σε ιδιωτικό χώρο και βεβαιώσανε παράβαση ΚΟΚ? 

Στο είπα και χτες, κλήση σκανάρισμα, φωτογραφίες του χώρου, έκθεση πραγματικών γεγονότων και email στις εσωτερικές υποθέσεις.

 

 

Επεξ/σία από christos_uoa
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Φίλε μου τελείως λανθασμένη προσέγγιση. Σου είπαμε πολλοί εδώ μέσα μην ασχολείσαι με την δικαστική απόφαση ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ!. Εσένα σε απασχολεί η κλήση. Βάση ποιου άρθρου του ΚΟΚ σε γράψανε? Με πoiο δικαίωμα μπήκανε σε ιδιωτικό χώρο και βεβαιώσανε παράβαση ΚΟΚ? 

Στο είπα και χτες, κλήση σκανάρισμα, φωτογραφίες του χώρου, έκθεση πραγματικών γεγονότων και email στις εσωτερικές υποθέσεις.

 

 

Μα λενε με βαση τη δικαστικη αποφαση αυτη που εχουν εκει το στηρίζουν 

8 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Φίλε μου τελείως λανθασμένη προσέγγιση. Σου είπαμε πολλοί εδώ μέσα μην ασχολείσαι με την δικαστική απόφαση ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ!. Εσένα σε απασχολεί η κλήση. Βάση ποιου άρθρου του ΚΟΚ σε γράψανε? Με πoiο δικαίωμα μπήκανε σε ιδιωτικό χώρο και βεβαιώσανε παράβαση ΚΟΚ? 

Στο είπα και χτες, κλήση σκανάρισμα, φωτογραφίες του χώρου, έκθεση πραγματικών γεγονότων και email στις εσωτερικές υποθέσεις.

 

 

Μα λενε με βαση τη δικαστικη αποφαση αυτη που εχουν εκει το στηριζουν

 

Εδω βρειτε την κληση

https://imgur.com/a/omuXvJG

Επισης, πιστευω οτι για την κληση θα οαω και θα κανω συμπληρωματικη ενσταση αν γίνεται, και θα γραψω οτι μου προτείνετε εδω, τουλαχιστον να υπαρχει και γραπτως

20 λεπτά πριν, Death_In_Paradise είπε

Ανέβασε την στο imgur. Με την ένσταση τι εγινε; Σου ειπαν κάτι;

Γνώμη μου να βρεις εναν δικηγόρο, αν ειναι να σου πα΄ρει 50ε, τουλαχιστον θα γλυτώσεις τα αλλα 50ε μεχρι τα 100 της κλήσεις + οτι ο δικηγόρος θα βρει την δικαστική απόφαση, γενικά θα σου αναλύσει τι παίζει, ωστε αν τυχει ξανά αλλη φορά, να μπορείς να κινηθείς μόνος σου και ανέξοδα.

https://imgur.com/a/omuXvJG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα λενε οι φιλοι, μην ασχολεισαι με την οποιαδηποτε δικαστικη αποφαση. Αν υπηρχε δικαστικη απαγορευση, η αστυνομια, εφοσον ειχε κληθει απο τον ζημιουμενο, θα επρεπε να ειχε καταγραψει το συμβαν και ο ζημιουμενος απο τις ενεργειες σου υα επρεπε να ειχε ακολουθησει τη νομικη οδο.

Ακομη και στην περιπτωση αυτη, ο κυριος θα επρεπε να ειχε φροντισει να σημανει τον χωρο αναφεροντας τους περιορισμους και την αποφαση απο την οποια αυτοι προκυπτουν, προκειμενου να εξασφαλισει τα συμφεροντα του. Εσυ δλδ, θα επρεπε να μυρισεις τα νυχια σου για να ξερεις οτι υπαρχει καποια δικαστικη αποφαση? 

Απο εκει και περα, η τροχαια δεν ειχε καμμια αρμοδιοτητα για επιβολη προστιμου!!!!! Ξαναλεω, ειναι αστικο το θεμα, εφοσον υφισταται, και οχι δουλεια τροχαιας. 

Μαλλον προσπαθουν να σε μπερδεψουν στο θεμα της κλησης, γιατι καταλαβαινουν οτι εχεις δικιο....

 

Επισης,καμμια δικαστικη αποφαση δε θα δωσει στην τροχαια καταχρηστικες αρμοδιοτητες...

Επεξ/σία από mchatz
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάζει από παντού.

Μήπως είχε από κανέναν φίλο του κανένα παλιό μπλοκ κλήσεων και στην έγραψε ο ίδιος ο γέρος; και επειδή "έγραφε" μηχανάκι για πρώτη φορά δεν ήξερε καν ότι είναι 40 ευρώ αντί για 100 το πρόστιμο; :D

Πάντως έχει τύχει να μου έχουν κόψει κλήση με λάθη, να πάω ανυποψίαστος στο ταχυδρομείο να την πληρώσω και να μου λένε "δεν είναι σφραγισμένη, είναι άκυρη η κλήση, συμβαίνει συχνά, μην την πληρώσετε". Μέχρι τώρα δε μου ήρθε στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Φίλε μου τελείως λανθασμένη προσέγγιση. Σου είπαμε πολλοί εδώ μέσα μην ασχολείσαι με την δικαστική απόφαση ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ!. Εσένα σε απασχολεί η κλήση. Βάση ποιου άρθρου του ΚΟΚ σε γράψανε? Με πoiο δικαίωμα μπήκανε σε ιδιωτικό χώρο και βεβαιώσανε παράβαση ΚΟΚ? 

Στο είπα και χτες, κλήση σκανάρισμα, φωτογραφίες του χώρου, έκθεση πραγματικών γεγονότων και email στις εσωτερικές υποθέσεις.

 

 

Φιλε εχεις δικιο, γενικα χθες το βραδυ κοιμηθηκα ελαχιστα γιατι το σκεφτομουνολοτο βραδυ αυτο το θεμα και σκεφτομου και οτι δεν θα προλαβω να παω εκει και το ελουσα. Σκεφτομουν οτι τουλαχθστον αν επερνα την αποφαση θα απαντουσε καποια ερωτήματα αλλα ουτε καν να την δωσουν. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...