Προς το περιεχόμενο

Επί πληρωμή πλέον η λειτουργία barcode scanner του MyFitnessPal


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δημοφιλής εφαρμογή διατροφής και απώλειας βάρους MyFitnessPal κάνει πλέον τη δωρεάν λειτουργία barcode, επί πληρωμή.

Για χρόνια, οι χρήστες με δωρεάν λογαριασμούς μπορούσαν να χρησιμοποιούν αυτό το εργαλείο για να σαρώνουν γραμμωτούς κώδικες τροφίμων για εύκολη καταγραφή και παρακολούθηση της ημερήσιας πρόσληψης θερμίδων, όμως η εταιρεία ανακοίνωσε πρόσφατα ότι από την 1η Οκτωβρίου θα απαιτείται λογαριασμός premium.

Η καθημερινή καταμέτρηση θερμίδων του MyFitnessPal αποτελεί βασικό συστατικό της εφαρμογής, με τον σαρωτή γραμμωτού κώδικα να προσφέρει μια συντόμευση για την εύρεση της διατροφικής αξίας ενός συγκεκριμένου τροφίμου στην τεράστια βάση δεδομένων τροφίμων της εφαρμογής. Μεγάλο μέρος αυτής της βάσης δεδομένων δημιουργείται από τους χρήστες, καθώς τόσο οι δωρεάν όσο και οι premium χρήστες μπορούν να προσθέσουν οποιοδήποτε τρόφιμο εισάγοντας τα διατροφικά στοιχεία και τον γραμμωτό κώδικα από μια ετικέτα. Από την 1η Οκτωβρίου, οι δωρεάν χρήστες θα εξακολουθούν να μπορούν να κάνουν αναζήτηση στη βάση δεδομένων για τις καταχωρίσεις των τροφίμων τους, αλλά ο σαρωτής γραμμωτού κώδικα θα κοστίζει 19,99 δολάρια το μήνα ή 79,99 δολάρια για ετήσιο συνδρομή, μαζί με άλλα premium χαρακτηριστικά. Όλοι οι νέοι χρήστες που θα δημιουργήσουν δωρεάν λογαριασμό από την 1η Σεπτεμβρίου και μετά, δεν θα έχουν πρόσβαση στη λειτουργία barcode εκτός και αν επιλέξουν τη premium συνδρομή.

Αυτή η μη αναμενόμενη ομολογουμένως κίνηση έρχεται μετά τον επανασχεδιασμό της εφαρμογής MyFitnessPal τον Μάιο, ο οποίος έβαλε περισσότερες χρήσιμες πληροφορίες στην αρχική οθόνη για τους premium χρήστες, ενώ πρόσθεσε περισσότερο scrolling μέσα από διαφημίσεις και pop-up παράθυρα για τους δωρεάν χρήστες. Αν και η απώλεια της εύχρηστης λειτουργίας barcode είναι ένα μικρό σοκ για τους μακροχρόνιους χρήστες του MyFitnessPal, ίσως δεν αποτελεί μεγάλη έκπληξη το γεγονός ότι η εφαρμογή θυσιάζει την εμπειρία του χρήστη για να μεγιστοποιήσει την απόδοση της επένδυσης μετά την πώλησή της από την Under Armour το 2020 στην εταιρεία επιχειρηματικών κεφαλαίων Francisco Partners.

Στον κόσμο της τεχνολογίας, τα δωρεάν χαρακτηριστικά μιας εφαρμογής που καταλήγουν πίσω από ένα paywall δεν είναι μια νέα κατάσταση, ειδικά στο χώρο της fitness τεχνολογίας. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι όταν η Fitbit μετέφερε την εικόνα των δεδομένων ύπνου στην premium υπηρεσία της ή όταν το Oura Ring πήγε από ένα premium προϊόν υλικού με δωρεάν λογισμικό σε μια premium υπηρεσία για τα πάντα, δημιουργώντας αντιδράσεις από τους χρήστες. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείτε την εφαρμογή FatSecret όσοι ψάχνετε εναλλακτική λύση. Έχει κανονικά σάρωση barcode στη δωρεάν έκδοση.

Επεξ/σία από zarzonis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ βολικό featiure και ίσως το πιο ενημερωμένο app. Είναι πλήγμα σίγουρα αλλά με τον τρόπου που το απατούν από μένα θα φάνε άκυρο. Για θερμίδες υπάρχουν και άλλα καλά app για τα micronutrients που το χρησιμοποιώ εγώ για keto δεν έχω βρει για την ελληνική αγορά πιο καλό 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό είναι να εχουμε αγοραστική συνειδηση και οταν κατι ακριβαινει να το «τιμωρούμε», αλλα αυτο που θελουμε ολες τις υπηρεσιες δωρεάν να το κοιτάξουμε κάποια στιγμή.

Για την ψυχή της μανας τους δουλευουν ολοι δηλαδή; για να εχουμε τσάμπα θερμιδομετρητές, «μποξάκια» για συνδρομητική tv και ενα κωδικό για 10 νοματαιους στο νετφλιξ;

 

Επεξ/σία από lomvardo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνω 10 ευρώ τον χρόνο στο yazio. Για αυτό που θέλω εγώ με καλύπτει απόλυτα. Το myfitness pal έχει καλύτερη συνεργασία με την εφαρμογή της garmin αλλά 80 ευρώ τον χρόνο δεν τα δίνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, lomvardo είπε

Καλό είναι να εχουμε αγοραστική συνειδηση και οταν κατι ακριβαινει να το «τιμωρούμε», αλλα αυτο που θελουμε ολες τις υπηρεσιες δωρεάν να το κοιτάξουμε κάποια στιγμή.

Για την ψυχή της μανας τους δουλευουν ολοι δηλαδή; για να εχουμε τσάμπα θερμιδομετρητές, «μποξάκια» για συνδρομητική tv και ενα κωδικό για 10 νοματαιους στο νετφλιξ;

Άρα είσαι 1000% σίγουρος ότι τα στοιχεία που έχει μαζέψει αυτό το app από την χρήση που έχει κάνει κάποιος χρησιμοποιώντας τόσο καιρό δεν στέλνονται ανώνυμα;;; προς εκμετάλλευση από τον εκδότη του app.

Ας πούμε όμως ότι όλα είναι private και δεν γίνεται τίποτα shared. Από την στιγμή που η αγορά είναι ελεύθερη και υπάρχουν τώρα άλλα αρκετά παρόμοια apps free, δεν είναι "τιμωρία" να επιλέξει κάποιος την συμφέρουσα λύση!

Αυτό κάνουν όλες οι εταιρίες... ο ιδιώτης γιατί να διαφέρει;

Επεξ/σία από skapodis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, lomvardo είπε

Καλό είναι να εχουμε αγοραστική συνειδηση και οταν κατι ακριβαινει να το «τιμωρούμε», αλλα αυτο που θελουμε ολες τις υπηρεσιες δωρεάν να το κοιτάξουμε κάποια στιγμή.

Για την ψυχή της μανας τους δουλευουν ολοι δηλαδή; για να εχουμε τσάμπα θερμιδομετρητές, «μποξάκια» για συνδρομητική tv και ενα κωδικό για 10 νοματαιους στο νετφλιξ;

 

Έχω δοκιμάσει την premium της συγκεκριμένης εφαρμογής. Δεν δίνει κάτι για να αξίζει. Δεν είχε νόημα η τιμή με αυτά που έδινε εν πάση περιπτώση. Το να πάρουν ένα feature που και εμείς βοηθήσαμε να φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα με τις διορθώσεις μας και από δωρεάν να το πας μετά από χρόνια στο επί πληρωμή μου χτυπάει άσχημα. Δεν περιμένω τα πάντα τζάμπα προσωπικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, alexzzz είπε

Έχω δοκιμάσει την premium της συγκεκριμένης εφαρμογής. Δεν δίνει κάτι για να αξίζει. Δεν είχε νόημα η τιμή με αυτά που έδινε εν πάση περιπτώση. Το να πάρουν ένα feature που και εμείς βοηθήσαμε να φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα με τις διορθώσεις μας και από δωρεάν να το πας μετά από χρόνια στο επί πληρωμή μου χτυπάει άσχημα. Δεν περιμένω τα πάντα τζάμπα προσωπικά 

Σεβαστό αυτό που λές και απόλυτα λογικό.

43 λεπτά πριν, skapodis είπε

Άρα είσαι 1000% σίγουρος ότι τα στοιχεία που έχει μαζέψει αυτό το app από την χρήση που έχει κάνει κάποιος χρησιμοποιώντας τόσο καιρό δεν στέλνονται ανώνυμα;;; προς εκμετάλλευση από τον εκδότη του app.

Ας πούμε όμως ότι όλα είναι private και δεν γίνεται τίποτα shared. Από την στιγμή που η αγορά είναι ελεύθερη και υπάρχουν τώρα άλλα αρκετά παρόμοια apps free, δεν είναι "τιμωρία" να επιλέξει κάποιος την συμφέρουσα λύση!

Αυτό κάνουν όλες οι εταιρίες... ο ιδιώτης γιατί να διαφέρει;

Μα δεν διαφωνα, πολύ καλά τα λες. Κρίνεις αν σε συμφέρει και αν οχι πας παρακάτω. Εγώ σχολιάζω όσους κατ εξακολούθηση γκρινιάζουν και απαιτούν τα πάντα δωρεάν.

Ισως τελικα να εβγαλα τον καημο μου σε λαθος θεμα θα ταιριαζε πιο πολυ σε είδηση streaming υπηρεσίας. 

Οσο για τα στοιχεία μας που αναφέρεις οτι συγκεντρωσαν, όχι μονο δεν είμαι σιγουρος αλλά αντίθετα θεωρώ εξαιρετικά πιθανό να τα εκμεταλεύονται

 

 

Επεξ/σία από lomvardo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kstampo είπε

...δεν το λες και μεγάλο κακό....

Ίσως όμως είναι καιρός να δούμε και κάποιο άλλο αντιστοιχο app....

Υπαρχει το yazio 

Το βρίσκω πιο εύχρηστο εγώ αν εξαιρέσεις ότι έχει μόνο 4 γεύματα και δε μπορείς να προσθέσεις άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αρχίσει όλα τα δωρεάν και γίνονται paid ή μου φαίνεται; πολύ κακή πρακτική. Τίποτα δεν είναι δωρεάν, απλά το πληρώνεις με άλλους τρόπους όταν δε ζητάει λεφτά. Όταν αρχίζει και ζητάει ξαφνικά και λεφτά, καλό είναι να βρίσκεις εναλλακτικες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν γενικά του τσάμπα. Έχω διαφορες συνδρομες για διασκέδαση ή για δουλειά αλλά αυτό που από το τσάμπα το πάνε 20€/μήνα με ξεπερνάει. Όταν με 40€ έχω όλη τη σουίτα της adobe που βγάζω λεφτά για να ζω την οικογένεια μου. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liospi είπε

Δεν ήμουν γενικά του τσάμπα. Έχω διαφορες συνδρομες για διασκέδαση ή για δουλειά αλλά αυτό που από το τσάμπα το πάνε 20€/μήνα με ξεπερνάει. Όταν με 40€ έχω όλη τη σουίτα της adobe που βγάζω λεφτά για να ζω την οικογένεια μου. 

40; Πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...