Προς το περιεχόμενο

Τεράστια μείωση που φτάνει το 40% για τη μηνιαία συνδρομή της Starlink στην Ελλάδα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

@BadIronTree Οι ταχύτητες ειναι ίδιες; έχουν πέσει; έχουν βελτιωθεί; γενικά μετά απο τόσο καιρό ειναι πάνω κάτω σαν τις αρχικές μετρήσεις σου ή έχουν μεγάλα σκαμπανεβάσματα ανάλογα τον καιρό; 

Κρίνεις το μέλλον μιλώντας με βάση την ισχύουσα κατάσταση... 

Ναι με βάση τους δορυφόρους που έχει ΤΩΡΑ δεν μπορεί να καλύψει μεγάλο μέρος (σε αριθμό συνδέσεων δεν μιλάω για γεωγραφικά μήκη και πλάτη ) του πληθυσμού αν μελλοντικά θελήσουν να μπούν στο δίκτυο. 

Αλλά επίσης έχει στόχο όχι μόνο να μεγαλώσει τις ταχύτητες αλλά και να αυξήσει τον αριθμό των δορυφόρων στο μέλλον (και ήδη κάθε χρόνο αυξάνονται)  οπότε δεν μπορείς να πεις κάτι τέτοιο εκτός αν έχεις πληροφορίες εκ των έσω πόσοι δορυφόροι θα προστεθούν γενικά για τα επόμενα 5-10 χρόνια και το αν και κατα πόσο ο ρυθμός αύξησης θα εξαρτηθεί απο την μελλοντική  ζήτηση. 

Τι πληροφοριες να εχω εκ των εσω;

εχει παρει ηδη τις αδειες για τα επομενα 5 10 χρονια. Ξερουμε ποσους θα σηκωσει.

Μα το λεει ο ιδιος ο Ελον οτι δεν μπορει να καλυψει πολεις ολοκληρες και ειναι συμπληρωματικο.

ειναι για εκει που δεν υπαρχει τιποτα και για εκει που ειναι χαμηλες οι ταχυτητες.

Επισης ξεχνας οτι ο καθε χρηστης θελει κεραια. Αυτα δεν γινονται σε πολεις σε μεγαλη κλιμακα. Θελεις και την κεραια να βλεπει πολυ ουρανο. Αν εχεις διπλα 2 3 ψηλοτερες πολυκατοικιες αντε γεια.

Εγω ειμαι fan του και πιστευω ειναι τεραστιο εργο με ταραστια σημασια. 

Αλλα στοχευει αλλου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, prokomeni είπε

Τι πληροφοριες να εχω εκ των εσω;

εχει παρει ηδη τις αδειες για τα επομενα 5 10 χρονια. Ξερουμε ποσους θα σηκωσει.

Μα το λεει ο ιδιος ο Ελον οτι δεν μπορει να καλυψει πολεις ολοκληρες και ειναι συμπληρωματικο.

ειναι για εκει που δεν υπαρχει τιποτα και για εκει που ειναι χαμηλες οι ταχυτητες.

Επισης ξεχνας οτι ο καθε χρηστης θελει κεραια. Αυτα δεν γινονται σε πολεις σε μεγαλη κλιμακα. Θελεις και την κεραια να βλεπει πολυ ουρανο. Αν εχεις διπλα 2 3 ψηλοτερες πολυκατοικιες αντε γεια.

Εγω ειμαι fan του και πιστευω ειναι τεραστιο εργο με ταραστια σημασια. 

Αλλα στοχευει αλλου.

 

Ναι δεν είναι για πόλεις και με πολλά σπίτια. Υπάρχει όριο στα πιάτα ανά 15 χιλιόμετρα. ποτέ δεν θα δουλέψει σωστά μέσα σε πληθυσμό. Κορυδαλλό πρέπει να το βάλεις ταράτσα αλλά μας βλέπω σε ένα χρόνο να γεμίζει και να σέρνεται η περιοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chrisxpap είπε

12.000 δορυφόροι πόσα εκκατομυρια άτομα ταυτόχρονα μπορούν να καλύψουν με 100mps, να μην μιλήσω για τα gbs που τάζει στο μέλλον. Ή πιστεύεις 12.000 δορυφόροι θα καλύψουν 3 4 δις κόσμο; 

1) είναι ακόμη η αρχή δεν θα μείνουν με 12.000 δορυφόρους είναι αρχή ακόμη το 19 αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε να παρέχει υπηρεσίες 12000 ειναι ο στόχος να σηκωθούν στο άμεσο μέλον όχι το "ταβάνι"/συνολικός αριθμός γενικά για πάντα. 

2) Δεν απευθύνεται σε όλον τον παγκόσμιο πληθυσμό μόνο σε μπανανίες με καρτέλ και απαρχαιωμένο δίκτυο ή/και τιμές στον ουρανό (σαν την δική μας) και σε μέρη όπου δεν υπάρχει άλλη επιλογή για γρήγορο internet (πχ δυσπρόσιτες περιοχές στις ΗΠΑ και όπου αλλού στον κόσμο κτλ) ο βούλγαρος που με περίπου 30 ευρώ για να μην πω λιγότερα έχει 1Gbps σύνδεση + δωρεάν κλίσεις + συνδρομητική TV φυσικά και δεν θα βάλει starlink και το ξέρουν. 

3) Υπάρχει κάτι που λέγεται contention ratio που έχουν όλοι οι ISP και αυτό βασίζεται στην λογική ότι δεν μπαίνουν όλοι οι άνθρωποι ταυτόχρονα στο internet και ταυτόχρονα εξαντλούν τις γραμμές τους στο 100% (είναι ένας απο τους λόγους που μιλάνε για "έως" ταχύτητες παντα υπάρχει η μικρή πιθανότητα να καταναλώσουν πολλοί χρήστες ταυτόχρονα κοντα στο 100% της γραμμής του σε αυτή την περίπτωση η ταχύτητα θα πέσει αλλά δεν συμβαίνει συχνά βασικά πολύ σπάνια) 

Στην παρούσα φάση νομίζω 1 starlink δορυφόρος μπορεί  να δώσει 20Gbps 

Με βάση το απο πάνω σκέψου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συνδρομητών το "χειρότερο" που μπορούν να κάνουν (απο θέμα κατανάλωσης) ειναι να δούνε/streaming μια 4Κ ταινία δηλαδή μιλάμε για 16Mbps περίπου , σίγουρα κάποιος θα κατεβάζει κάτι πχ steam κτλ αλλά θα γίνεται αυτό αραιά και που (πχ όταν κατεβάζω εγώ 100GB απο το steam εσύ θα είσαι στο μπάνιο, άλλος για καφέ άλλος απλά θα διαβάζει insomnia και δεν θα κατεβάζει κτλ ) 

άρα 2560MB/s(20Gbps) διά  2ΜΒ/s (16Mbps) streaming 4Κ ταινίας σημαίνει ότι θα μπορούν 1280 χρήστες να βλέπουν ταυτόχρονα 4Κ ταινία χωρίς πρόβλημα αλλά λίγο δύσκολο σε ένα cell (περιοχή που θα καλύπτει 1 δορυφόρος) και οι 1280 ταυτόχρονα να βλέπουν 4Κ κατι που πάει να πει ότι μπορεί να εξυπηρετήσεις πολύ περισσότερους. 

25 λεπτά πριν, prokomeni είπε

εχει παρει ηδη τις αδειες για τα επομενα 5 10 χρονια. Ξερουμε ποσους θα σηκωσει

Δεν ξέρεις πόσους θα σηκώσει ξέρεις πόσους ΤΩΡΑ έχει στο πρόγραμμα να σηκώσει .

 

 

18 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

Υπάρχει όριο στα πιάτα ανά 15 χιλιόμετρα

Αν δεν κάνω λάθος νομίζω αναφέρεσαι στο ότι ένα cell έχει διαστάσεις με μήκος 15 μιλίων (δεν βρήκα κάτι άλλο σχετικό που να μιλάει για 15 χιλιόμετρα) αν αναφέρεσαι σε αυτό λοιπόν πιστεύω ειναι απλά θέμα του πόσοι δορυφόροι εξυπηρετούν το συγκεκριμένο cell. 

Δεν λέω ότι ο στόχος τους είναι να αντικαταστήσουν τον ISP σε κάθε πόλη απλά απο την άλλη δεν μου φαίνεται και δύσκολο (πέρα απο αυτό που άκουσα πιο πάνω σχετικά με το αν η ταράτσα γύρω έχει πολύ μεγάλες πολυκατοικίες που να την επισκιάζουν) να μπορεί να καλύψει ικανοποιητικές πυκνότητες user. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σιγουρα μπορει να καλυψει παρα πολλους και ακομα παραπανω στο μελλον.

Αλλα εδω καποιος χρηστης ειπε στα αζητητα το καρτελ ολοι παμε starlink.

1 cell 15 μιλια ειναι ολο το λεκανοπέδιο. 

Εκτος τον αριθμο των δορυφορων υπαρχει και θεμα φασματος. Δεν ειναι απεριοριστο.

 

Επίσης δεν θα μεινουν οι αλλες τεχνολογιες στασιμες και μονο η starlink θα στελνει δορυφορους.

Πριν 2 χρονια η μονη μου επιλογη ηταν adsl στα 7 και τωρα 200αρα fiber και 5g αν θελω σε πολυ λογικη τιμη.

Σε 10 χρονια που λεμε αλλαζουν πολλα. Ηδη παμε σε λιγο 1gbit οπτικη και sa 5g που θα δωσει ακομα παραπανω ταχυτητες. Και μιλαμε για το 23 οχι σε 10 χρονια.

Οπως και να το κανουμε αλλου στοχευει ο Elon.

Starlink Maritime

Εδω ειναι ολο το ψωμακι. Θαλασσα αερας και δυσβατες περιοχες.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BadIronTree said:

Ναι δεν είναι για πόλεις και με πολλά σπίτια. Υπάρχει όριο στα πιάτα ανά 15 χιλιόμετρα. ποτέ δεν θα δουλέψει σωστά μέσα σε πληθυσμό. Κορυδαλλό πρέπει να το βάλεις ταράτσα αλλά μας βλέπω σε ένα χρόνο να γεμίζει και να σέρνεται η περιοχή...

Να σε ρωτήσω, livestream σε twitch κτλπ κάνεις (όχι να βλέπεις, να streamαρεις εννοώ) με το starlink, ή δεν είναι εφικτό λόγω της συνεχούς αλλαγής της σύνδεσης με τον εκάστοτε δορυφόρο?

Με ενδιαφέρει να το παραγγείλω άμεσα, μιας και δίνουν 30 μέρες επιστροφή χωρίς ερωτήσεις, και αν μας καλύπτει να το έχω για τις μέρες/ώρες που το 4G σέρνεται.

Το θέλω καθαρά για upload, χρειάζομαι σταθερό bandwidth για να μην έχει dropped frames το stream και κολλάει για τον viewer. Είμαστε επαρχία, οπότε δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα saturation του cell.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Θα κολώσει ο Ελον νομίζεις να παίξει με τις τιμές; εδώ η Starlink τρέχει με 300αρα κι ακόμα είναι σε φάση beta, δηλαδή ακόμα δοκιμάζεται το σύστημα ώστε να στηθεί όπως πρέπει. 1700 δορυφόροι φεύγουν, περίπου κάθε 2μήνο. Προφανώς δεν είναι αυτή η τελική φάση κι έχει πολύ ακόμα. Το δορυφορικό "σχετικέ", έρχεται με τεχνολογία οπτικού laser που είναι πιο γρήγορο από την οπτική ίνα διότι δεν βρίσκει αντίσταση από κάτι όπως τα καλώδια, έρχεται κατευθείαν από την ατμόσφαιρα στο πιάτο. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, καλή χρεωκοπία στα καρτελ των παρόχων που μας πουλάνε σάπιες γραμμές και χρεώνουν 25 και 30 ευρώ μια 100αρα που ποτέ δεν έρχεται, εκτός από την Inalan,HCN κτλπ που είναι FTTH. 

"Το δορυφορικό "σχετικέ", έρχεται με τεχνολογία οπτικού laser που είναι πιο γρήγορο από την οπτική ίνα διότι δεν βρίσκει αντίσταση από κάτι όπως τα καλώδια, έρχεται κατευθείαν από την ατμόσφαιρα στο πιάτο"

Επομένως το οπτικό (?!) laser (που είναι φως στην ουσία) είναι πιο γρήγορο από την οπτική ίνα που και εκεί έχουμε laser (άρα φως)🤔 γιατί στην οπτική ίνα το φως βρίσκεει κάποια αντίσταση 🤔 

Something doesn't add up!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα θερμόακτίνες μπορεί να μας ρίχνει μπας και ζεσταθούμε το χειμώνα?. Που μας έχουν ρημάξει με τον κωλοπολεμο τους.

Το δορυφορικό ίντερνετ μας μάρανε 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το εξοχικό μου που πιάνω 8mbps down και ούτε 1 up και δίνω 30€ τον μήνα. Σήμα κινητού δεν πιάνει δυστυχώς. Στα ίδια χρήματα ή με ένα 10αρικο παραπάνω θα έβαζα starlink. 60 τον μήνα είναι καλά δεδομένης της τεχνολογίας αλλά και με τα 8 βολευόμαστε οι περισσότεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετική είδηση. Κατά τ' άλλα μεγάλο μέρος της συζήτησης επικεντρώνεται ξανά σε περιπτώσεις που ήδη υπάρχουν καλύτερες και φθηνότερες επιλογές του Starlink. Προφανώς αυτός που μένει στη μεγαλούπολη του fiber ή/και του 5G δεν έχει λόγο να βάλει δορυφορικό. Οπότε δεν έχει και ιδιαίτερο λόγο να ασχολείται μαζί του ή να κάνει απευθείας συγκρίσεις.

Αυτός όμως που βρίσκεται χιλιόμετρα μακρυά από το κοντινότερο ΚΑΦΑΟ, έχει χάλια υποδομές στην (συνήθως αραιοκατοικημένη) περιοχή που δεν προβλέπονται άμεσες βελτιώσεις, δεν καλύπτεται ακόμα από το 5G, πιάνει 5-10Mbps με συχνές αποσυνδέσεις/διακοπές ρεύματος κλπ, τότε αναγκαστικά θα πάει σε WISP Internet ή ακόμα καλύτερα σε Starlink. Αν μιλήσουμε για τη χώρα μας υπάρχουν ακόμα αρκετά μέρη που έχουν τέτοια προβλήματα, μαζί και η περιοχή μου οπότε βλέπω το Starlink να είναι μονόδρομος όταν ολοκληρώσω επιτέλους τις διαδικασίες για σύνδεση στο Internet. Δεν το κάνω από επιλογή, αλλά από ανάγκη. Όταν δεήσει να έρθει η ίνα ή/και το 5G (κατά προτίμηση σε λογικότερες τιμές συνδρομής/εξοπλισμού), το ξανασυζητάμε.

Έλον άρχοντα, πάρε μας τα υπάρχοντα. Ελπίζω μόνο οι νέες τιμές να μην είναι βραχυπρόθεσμη προσφορά αλλά κάτι πιο μόνιμο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Ποιος έχει με 15ε 5γ το μήνα;; 

Ειχα καρτικινητό Vodafone και πριν δύο μήνες η Cosmote μου το μετέτρεψε σε συμβόλαιο με απεριόριστες κλήσεις και 5Gb το μήνα με 15,1 ευρώ μηνιαίως για δύο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

άρα 2560MB/s(20Gbps) διά  2ΜΒ/s (16Mbps) streaming 4Κ ταινίας σημαίνει ότι θα μπορούν 1280 χρήστες να βλέπουν ταυτόχρονα 4Κ ταινία χωρίς πρόβλημα αλλά λίγο δύσκολο σε ένα cell (περιοχή που θα καλύπτει 1 δορυφόρος) και οι 1280 ταυτόχρονα να βλέπουν 4Κ κατι που πάει να πει ότι μπορεί να εξυπηρετήσεις πολύ περισσότερους. 

Οπότε ας πούμε 5.000 άτομα ο κάθε δορυφόρος. Αυτή την στιγμή υπάρχουν 3000 δορυφόροι  άρα 15 εκκατομυρια. Όταν σε μια 5ετια φτάσουν 12κ θα είναι 60m. Και χωρίς να είμαι σίγουρος εφόσον οι δορυφόροι βρίσκονται σε τροχιά αυτό δεν σημαίνει επίσης ότι για κάποια ώρα θα είναι και πάνω από θάλασσα όπου δεν θα δίνουν σήμα; άρα μιλάμε για λιγότερα από 60m.

Αλλά και 60 να είναι, μιλάμε για Μαξ σε κάποια χρόνια κιόλας όχι σήμερα, το 0.8% του πληθυσμού. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνείς με αυτό που είπα ότι δεν απευθύνεται στον κύριο πληθυσμό. 

4 ώρες πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Ελληνικά καταλαβαίνεις; σου λέμε είναι σε δοκιμαστική φάση ακόμα και συγκεκριμένα beta η υπηρεσία το 2019 ξεκίνησε να παρέχει υπηρεσίες κι ακόμα κάνουν δοκιμές. Αυτό είναι το πλάνο για τα επόμενα 5 χρόνια, 12.000 δορυφόρους. Αν τώρα ξέρεις και από τροχιά και πυραύλους πήγαινε να τους κάνεις μαθήματα. Δε φτάνει που προσπαθεί έστω ένας να μας ξεκολλήσει από τα καρτελ και τις σάπιες γραμμές τους. Με την πρώτη ευκαιρία που θα ρίξει κι άλλο τις τιμές, πάω στην Starlink κι το ίδιο θα συμβουλέψω να κάνουν κι άλλο. Χρεωκοπία στα καρτελ.-

Μα εγώ είπα αυτά που λέει ο μασκ δεν είπα κάτι αντίθετο από αυτά που είπε ο μασκ, εσύ πιστεύεις ότι ο μασκ έκανε το starlink για να ρίξει το καρτελ του ΟΤΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, halastar είπε

Ειχα καρτικινητό Vodafone και πριν δύο μήνες η Cosmote μου το μετέτρεψε σε συμβόλαιο με απεριόριστες κλήσεις και 5Gb το μήνα με 15,1 ευρώ μηνιαίως για δύο χρόνια.

Ακόμα καλύτερα εγώ πήρα cosmote unlimited όλα νέα σύνδεση με 36€ που πάει στα 33€ λόγω ότι έχω σταθερό και με 3€ πήρα έξτρα sim δεδομένων. Οπότε το μοιραζόμαστε με φιλαράκι με 18€ ο καθένας τον μήνα, unlimited.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BaggsR είπε

Να σε ρωτήσω, livestream σε twitch κτλπ κάνεις (όχι να βλέπεις, να streamαρεις εννοώ) με το starlink, ή δεν είναι εφικτό λόγω της συνεχούς αλλαγής της σύνδεσης με τον εκάστοτε δορυφόρο?

Με ενδιαφέρει να το παραγγείλω άμεσα, μιας και δίνουν 30 μέρες επιστροφή χωρίς ερωτήσεις, και αν μας καλύπτει να το έχω για τις μέρες/ώρες που το 4G σέρνεται.

Το θέλω καθαρά για upload, χρειάζομαι σταθερό bandwidth για να μην έχει dropped frames το stream και κολλάει για τον viewer. Είμαστε επαρχία, οπότε δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα saturation του cell.

Για αυτό το πήρα είχα 1 MB upload . Τώρα 70-20  35 average

δεν έχει θέμα... ψάξε στο Twich ένα ψαρά στο Maimi 20 miles με την βάρκα ήταν live και ψάρευε σε 1080p 6000 bit

2 λεπτά πριν, puelito είπε

Μπορώ να το προμηθευτώ κάπου ? Ποια είναι η διαδικασία ?

www.starlink.com 

+ viza

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...