Προς το περιεχόμενο

Αγορά έγχρωμου εκτυπωτή γραφείου - πολυμηχανήματος. Βοήθεια στην επιλογή.


DrPanosR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, georgeole είπε

Προσωπικά δεν θα πλησίαζα για 2 λόγους: Ο πρώτος και βασικότερος είναι ότι δίνουν μόνο 1 έτος εγγύηση. Νομίζω ότι μετά απ΄αυτό ο δεύτερος λόγος περιττεύει. Ψάξε σε άλλο κατάστημα.

Νομιζω δινει 3ετη επεκταση επσον ή κσνω λαθος ?

https://www.public.gr/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/epson-ecotank-l3251-egxromo-polumixanima-a4-me-wifi-c11cj67406/1638387

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, dioz είπε

Αγαπητέ φίλε, α) η 3ετής επέκταση εγγύησης που αναφέρεις είναι της EPSON και όχι του καταστήματος, άρα μπορείς να τη βρεις κι αλλού με καλύτερη τιμή του προϊόντος και β) ΔΕΝ έχει αυτόματη διπλή όψη, η οποία είπες ότι σε ενδιαφέρει και γ) το συγκεκριμένο κατάστημα εμπορεύεται κατά κύριο λόγο smart tank της hp. Έχει μόνο 1-2 ecotank για ξεκάρφωμα.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αγαπητέ φίλε, α) η 3ετής επέκταση εγγύησης που αναφέρεις είναι της EPSON και όχι του καταστήματος, άρα μπορείς να τη βρεις κι αλλού με καλύτερη τιμή του προϊόντος και β) ΔΕΝ έχει αυτόματη διπλή όψη, η οποία είπες ότι σε ενδιαφέρει και γ) το συγκεκριμένο κατάστημα εμπορεύεται κατά κύριο λόγο smart tank της hp. Έχει μόνο 1-2 ecotank για ξεκάρφωμα.

Οκ! Κατανοητο!

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια!

Αν εχεις να προτεινεις καποιο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dioz είπε

Οκ! Κατανοητο!

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια!

Αν εχεις να προτεινεις καποιο μοντελο.

Κοίτα, ψάχνεις στο skroutz ή στο bestprice. Στοχεύεις στους ecotank, μια και αυτοί έχουν την 3ετή επέκταση εγγύησης και φυσικά έχεις το νου σου για την  αυτόματη διπλή όψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dioz είπε

Τα μοντελα που ληγουν σε 1 (οπως το 3251) φημολογειται οτι ειναι παραεισαγωγες. Με επιφυλαξη αυτο που σου λεω, αλλα αν ειναι ετσι, η επισημη αντιπροσωπεια ΔΕ θα σου δωσει 3 χρονια εγγυηση. 

Επισης για διπλη οψη οπως ειπε και ο george αυτη η σειρα δεν εχει. Θα πρεπει να κοιταξεις τη σειρα 5, αλλα ανεβαινεις budget.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, lector είπε

Τα μοντελα που ληγουν σε 1 (οπως το 3251) φημολογειται οτι ειναι παραεισαγωγες. Με επιφυλαξη αυτο που σου λεω, αλλα αν ειναι ετσι, η επισημη αντιπροσωπεια ΔΕ θα σου δωσει 3 χρονια εγγυηση. 

Επισης για διπλη οψη οπως ειπε και ο george αυτη η σειρα δεν εχει. Θα πρεπει να κοιταξεις τη σειρα 5, αλλα ανεβαινεις budget.

 

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

Γιατί όμως να κυνηγάμε την περισσότερη εγγύηση - εκτός του οτι είναι καλό να έχεις εγγύηση - στους tank εκτυπωτες?

Είναι τόσο ύποπτοι για βλάβες?

Επεξ/σία από dioz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, lector είπε

Τα μοντελα που ληγουν σε 1 (οπως το 3251) φημολογειται οτι ειναι παραεισαγωγες. Με επιφυλαξη αυτο που σου λεω, αλλα αν ειναι ετσι, η επισημη αντιπροσωπεια ΔΕ θα σου δωσει 3 χρονια εγγυηση.

Εμένα μου ακούγεται λίγο ράδιο αρβύλα αυτό. Γιατί; Γιατί έχω τον l3151 (πολύ ευχαριστημένος παρεμπιπτόντως) τον οποίο έβρισκα στο γνωστό τετράπολο (plaisio, public, Κωτσόβολος, Media Markt), στην ίδια ακριβώς τιμή. Συνεπώς, και οι τέσσερις να πουλούσαν παραεισαγωγή, λίγο δύσκολο το βλέπω. Φυσικά, υπήρχε όλο το απαραίτητο συνοδευτικό υλικό για την τριετή εγγύηση και την ενεργοποίησα κιόλας εντός 30 ημερών (βρήκα και το email από την epson, για να μην γράφω και άλλα αντί άλλων) :

 

Screenshot_20220919_213505.jpg

10 λεπτά πριν, dioz είπε

Είναι τόσο ύποπτοι για βλάβες?

Γενικά, από τη στιγμή που πρόκειται για μηχάνημα, λίγο μια κακή παρτίδα, λίγο κάποια αστοχία υλικού, λίγο από εδώ λίγο από εκεί, οι πιθανότητες να συμβεί κάτι είναι αυξημένες. 

Ειδικά, η συγκεκριμένη σειρά/τεχνολογία (ecotank) δεν έχω ακούσει να παρουσιάζει συστηματικά, προβλήματα ή δυσλειτουργίες. 

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου βλέπετε σε Epson διαφορετικό το τελευταίο ψηφίο, συνηθως (χωρίς να μπορώ να σας δώσω κάποια επίσημη απόδειξη) πρόκειται για επεξήγηση γενιάς firmware. Το έχω τσεκάρει στα σέρβις όταν τραβάω report.

Πρακτικά ένας που αγοράζει έναν L3150 και κάνει update θα πάρει κάποια στιγμή την ίδια έκδοση που έχει ο L3151 που βγηκε με ενσωματωμένο το firmware, ενώ και οι δύο αν συνεχίσουν να κάνουν updates θα πάρουν το firmware που έχει ο L3152 που βγηκε αργότερα απο την γραμμή παραγωγής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dioz είπε

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

Γιατί όμως να κυνηγάμε την περισσότερη εγγύηση - εκτός του οτι είναι καλό να έχεις εγγύηση - στους tank εκτυπωτες?

Είναι τόσο ύποπτοι για βλάβες?

Δυο ειναι τα πιο πιθανα μιας που μιλαμε για υγρο μελανι: Το ενα ειναι ο χρηστης συνηθως απο αγνοια να τον αφησει αδουλευτο καποιο καιρο με αποτελεσμα να ξεραθουν τα μελανια και να παρουσιαζουν προβληματα στην ποιοτητα εκτυπωσης. Αν δε λυθει με ισχυρο καθαρισμο αναλαμβανει η αντιπροσωπεια. Το δευτερο πιο συνηθισμενο ειναι μετα απο αρκετες χιλιαδες εκτυπωσεις να γεμισει το waste pad και να κλειδωσει ο εκτυπωτης. Το αναλαμβανει επισης η αντιπροσωπεια.

 

25 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εμένα μου ακούγεται λίγο ράδιο αρβύλα αυτό. Γιατί; Γιατί έχω τον l3151 (πολύ ευχαριστημένος παρεμπιπτόντως) τον οποίο έβρισκα στο γνωστό τετράπολο (plaisio, public, Κωτσόβολος, Media Markt), στην ίδια ακριβώς τιμή. Συνεπώς, και οι τέσσερις να πουλούσαν παραεισαγωγή, λίγο δύσκολο το βλέπω. Φυσικά, υπήρχε όλο το απαραίτητο συνοδευτικό υλικό για την τριετή εγγύηση και την ενεργοποίησα κιόλας εντός 30 ημερών (βρήκα και το email από την epson, για να μην γράφω και άλλα αντί άλλων) :

 

 

Screenshot_20220919_213505.jpg

Γενικά, από τη στιγμή που πρόκειται για μηχάνημα, λίγο μια κακή παρτίδα, λίγο κάποια αστοχία υλικού, λίγο από εδώ λίγο από εκεί, οι πιθανότητες να συμβεί κάτι είναι αυξημένες. 

Ειδικά, η συγκεκριμένη σειρά/τεχνολογία (ecotank) δεν έχω ακούσει να παρουσιάζει συστηματικά, προβλήματα ή δυσλειτουργίες. 

 

Ειπα οτι εχω επιφυλαξεις για αυτα που εγραψα παραπανω. Ισως ηταν τυχαιο, απλα εχουν πεσει καποιες συσκευες στα χερια μου που υπηρχε το φαινομενο που περιεγραψα. Μπορει να μην ισχυει για ολες. 

*Παρ'ολα αυτα, η επισημη αντιπροσωπεια (Oktabit) ΔΕΝ κυκλοφορει στην αγορα μοντελα με το ψηφιο 1. Ισως δεν ειναι τοσο τυχαιο.

Επεξ/σία από lector
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, lector είπε

Παρ'ολα αυτα, η επισημη αντιπροσωπεια (Oktabit) ΔΕΝ κυκλοφορει στην αγορα μοντελα με το ψηφιο 1. Ισως δεν ειναι τοσο τυχαιο.

Με συγχωρείτε - μη έχοντας κάποια διάθεση ειρωνείας προς εσάς - αλλά περισσότερο θεωρία συνωμοσίας μου μοιάζει αυτό, παρά κάτι με σοβαρό έρεισμα. Το προαναφερθέν τετράπολο δηλαδή, από πού αγοράζει;

(έτυχε και είχε ξεμείνει το email από την αρχική μου παραγγελία - Πλαίσιο -, η οποία ωστόσο ακυρώθηκε γιατί καθυστέρησαν πάρα πολύ την παράδοση) :

 

 

Screenshot_20220919_221409.jpg

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν θέλει τόσο ανάλυση, επειδή τα κανάλια διανομής έχουν γίνει ένα χάλι μαύρο έτσι κι αλλιώς.

Μπορεί όντως ο L3151 να είναι παραεισαγωγή. Αλλά μια εισαγωγή απο το Plaisio κατευθείαν απο το εξωτερικό κάποιων χιλιάδων κομματιών, δεν μπορεί να την μπλοκάρει η επίσημη Ελληνική αντιπροσωπεία. Ούτε να μην δώσει εγγύηση η μαμά εταιρία. 

Όταν έχεις την δύναμη του Plaisio ή του Public οι παραεισαγωγές σου είναι σαν να έχουν γίνει επίσημα και ας μην περνάνε απο την επίσημη αντιπροσωπεία. Καταγράφονται τα serial number και Ελληνοποιούνται. Αν πάει να φέρει ο Μήτσος που έκανε e-shop στο σκρουτζ 20 κομμάτια, εκει αν και πρόκειται για το ίδιο μοντέλο, μόλις σκάσει ο serial θα πεταχτεί εκτός εγγύησης. Επειδή ο Μήτσος τόση οικονομική δύναμη έχει.

Οπότε μπορεί να έχετε εν δυνάμει και οι δύο δίκιο σχετικά με το αν είναι παραεισαγωγής ή επίσημοι.

Το θέμα είναι να τρέχει η εγγύηση κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Με συγχωρείτε - μη έχοντας κάποια διάθεση ειρωνείας προς εσάς - αλλά περισσότερο θεωρία συνωμοσίας μου μοιάζει αυτό, παρά κάτι με σοβαρό έρεισμα. Το προαναφερθέν τετράπολο δηλαδή, από πού αγοράζει;

(έτυχε και είχε ξεμείνει το email από την αρχική μου παραγγελία - Πλαίσιο -, η οποία ωστόσο ακυρώθηκε γιατί καθυστέρησαν πάρα πολύ την παράδοση) :

 

 

Screenshot_20220919_221409.jpg

Καμια παρεξηγηση, εγω λεω απλως αυτα που παρατηρω, δεν εχω τεκμηριωση. Πιθανοτατα εχει δικιο ο highpriest οσον αφορα τους πλαγιους τροπους που εχουν τη δυναμη να χρησιμοποιησουν οι μεγαλες αλυσιδες λιανικης. Απο τη στιγμη που εχεις επισημο μαιλ εγγυησης απο epson λογικα δεν εχεις θεμα καλυψης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lector είπε

Απο τη στιγμη που εχεις επισημο μαιλ εγγυησης απο epson λογικα δεν εχεις θεμα καλυψης.

Εφόσον δόθηκε και s/n κατά τη διαδικασία επέκτασης εγγύησης και έγινε αποδεκτό (βλ. και απόσπασμα οθόνης παραπάνω), θεωρώ πως είναι βέβαιο και όχι λογικό! Διαφορετικά, πρόκειται περί παραπλάνησης καταναλωτικού κοινού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dioz είπε

Γιατί όμως να κυνηγάμε την περισσότερη εγγύηση - εκτός του οτι είναι καλό να έχεις εγγύηση - στους tank εκτυπωτες?

Είναι τόσο ύποπτοι για βλάβες?

Στην πολύ σωστή απάντηση του φίλου μας του lector, θα μου επιτρέψεις να προσθέσω ότι η ΕΕ έχει νομοθετήσει σταθερά 2 έτη σε όλα τα προϊόντα, σωστά; Έχω σταθερή και μόνιμη αλλεργία στην καταστρατήγηση του ευεργετικότατου αυτού νόμου. Όταν βλέπω 1 έτος εγγύηση, απλά ΔΕΝ αγοράζω, ακόμα κι αν ξέρω ότι δεν παρουσιάζει θέματα. Αυτός είναι κυρίως ο λόγος που επέμεινα στην εγγύηση. Έχω φίλους με ecotank, οι οποίοι χαριτολογώντας ισχυρίζονται ότι πρώτα θα τα τινάξω εγώ και μετά ο ecotank😁.

ΥΓ Είχα αναφέρει παλιότερα την περίπτωση ενός πολυμηχανήματος φωτοτυπικού που πουλούσε μεγάλη αλυσίδα και κόστιζε σχεδόν 10.000€. Ε, λοιπόν, δεν ντράπηκαν καθόλου να γράψουν στα χαρακτηριστικά ότι η εγγύηση ήταν μόνο για 12 μήνες!!!!😒

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgeole είπε

ΥΓ Είχα αναφέρει παλιότερα την περίπτωση ενός πολυμηχανήματος φωτοτυπικού που πουλούσε μεγάλη αλυσίδα και κόστιζε σχεδόν 10.000€. Ε, λοιπόν, δεν ντράπηκαν καθόλου να γράψουν στα χαρακτηριστικά ότι η εγγύηση ήταν μόνο για 12 μήνες!!!!😒

Αναρωτιεμαι αν πουλησαν κανενα με αυτη τη νοοτροπια. Μιας που μια τετοια μηχανη προφανως απευθυνεται σε επιχειρησεις, καμια σοβαρη επιχειρηση δε θα εδινε 10 χιλιαρικα για να παρει μια μηχανη στο χερι στον 1,5 χρονο (εκτος κι αν κανει ξεπλυμα), σιγουρα θα απαιτουσε καποια παραπανω καλυψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...