Προς το περιεχόμενο

Η NASA επιστρέφει στη Σελήνη μετά από μισό αιώνα με την αποστολή Artemis I [Ενημέρωση]


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους βλέπεις στον αδύναμο κρίκο να διαφημίζουν την ασχετοσύνη τους και λες τουλάχιστον κέρδισαν τα 5 λεπτά δημοσιότητας…

εδώ μέσα τι κερδίζετε δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένοι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πνευματικα δικαιωματα για το ονομα μας δινουν οι φιλοι μας αμερικανοι; ΟΧΙ; Τοτε θα κατεβασω δωρεαν το Starman του David Bowie να το ακουω οταν αναψουν οι μηχανες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, safridia είπε

Πνευματικα δικαιωματα για το ονομα μας δινουν οι φιλοι μας αμερικανοι; ΟΧΙ; Τοτε θα κατεβασω δωρεαν το Starman του David Bowie να το ακουω οταν αναψουν οι μηχανες...

Δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα σε ονόματα… 🙂

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να γυριστεί σε CGI το όλο σκηνικό πάντως θα είχε γίνει ήδη, δεν θα έβγαιναν να λένε ότι έχουν τεχνικά θέματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι τελικά εάν έχουνε πάει ποτέ στη Σελήνη γιατί τώρα με τόση τεχνολογία και τόση εμπειρία, ούτε να ξεκινήσουν έναν άδειο πύραυλο δεν μπορούν.🤣

Νομίζω ότι τελικά οι συνωμοσιολόγοι πρέπει να είχανε δίκιο όταν λέγανε ότι δεν έχει πάει κανένας στο φεγγάρι.😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Αναρωτιέμαι τελικά εάν έχουνε πάει ποτέ στη Σελήνη γιατί τώρα με τόση τεχνολογία και τόση εμπειρία, ούτε να ξεκινήσουν έναν άδειο πύραυλο δεν μπορούν.🤣

Νομίζω ότι τελικά οι συνωμοσιολόγοι πρέπει να είχανε δίκιο όταν λέγανε ότι δεν έχει πάει κανένας στο φεγγάρι.😄

Δεν σκέφτηκαν οτι υπαρχουν τοσο εξυπνοι άνθρωποι οσο ο μέσος χρηστης του insomnia ωστε να κρατήσουν κρυφα τα προβλήματα. Τωρα παει, τους ξεσκεπασαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν σκέφτηκαν οτι υπαρχουν τοσο εξυπνοι άνθρωποι οσο ο μέσος χρηστης του insomnia ωστε να κρατήσουν κρυφα τα προβλήματα. Τωρα παει, τους ξεσκεπασαμε.

Ξεσκεπαστήκανε μόνοι τους έξυπνε μέσε χρήστη του ινσόμνια. Με ανύπαρκτη τεχνολογία πριν 50 χρόνια φτιάχνανε πυραύλους και κάνανε βόλτες στην Σελήνη.

Τώρα με τόση τεχνολογία δεν μπορούνε να φτιάξουν έναν πύραυλο άδειο απλώς να ξεκινήσει για να περάσει μια βόλτα, όταν ο μασκ έχει γεμίσει το διάστημα με χιλιάδες δορυφόρους. Από τύχη όλα αυτά? Μπορεί.

Να μην πω για το τσαλετζερ. Αν δεν βλέπεις κάτι παράλογο, τότε είσαι από τους ελάχιστους έξυπνους της αϋπνίας.

Επεξ/σία από pavlitakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Ξεσκεπαστήκανε μόνοι τους έξυπνε μέσε χρήστη του ινσόμνια. Με ανύπαρκτη τεχνολογία πριν 50 χρόνια φτιάχνανε πυραύλους και κάνανε βόλτες στην Σελήνη.

Τώρα με τόση τεχνολογία δεν μπορούνε να φτιάξουν έναν πύραυλο άδειο απλώς να ξεκινήσει για να περάσει μια βόλτα, όταν ο μασκ έχει γεμίσει το διάστημα με χιλιάδες δορυφόρους. Από τύχη όλα αυτά? Μπορεί.

Να μην πω για το τσαλετζερ. Αν δεν βλέπεις κάτι παράλογο, τότε είσαι από τους ελάχιστους έξυπνους της αϋπνίας.

Θα σου πώ κάτι απλό γιατί βαριέμαι να υπερανάλυω σε συνωμοσιολόγους. 

To Apollo project χρειάστηκε 25 δις πίσω στο 1970. Σημερινά λεφτά πρέπει να είναι πάνω από 300bn. Το σημερινό budget της Nasa είναι 22bn για τα ΠΑΝΤΑ, όχι για ένα project. 

Πίσω στο 1970 πρόβληματα όπως το σημερινό πιθανόν να μην είχαν καν αποφευχθεί. Διαφορετική η πραγματικότητα εκείνη την επόχη, πλέον η ασφάλεια προέχει.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνω, τι ακριβώς εννοείς "δεν μπορούνε να φτιάξουν έναν πύραυλο να πάνε μια βόλτα"? Εννοείς ότι δεν θα πάνε δηλαδή? Η απλά γράφεις κάτι που δεν ισχύει για να γίνει πιο πειστική η συνωμοσιολογία σου; 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 hours ago, pavlitakis said:

Νομίζω ότι τελικά οι συνωμοσιολόγοι πρέπει να είχανε δίκιο όταν λέγανε ότι δεν έχει πάει κανένας στο φεγγάρι.😄

Μου αρέσει που γράφεις "είχανε/λέγανε", μην ντρέπεσαι. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Thresh είπε

Μου αρέσει που γράφεις "είχανε/λέγανε", μην ντρέπεσαι. 😛

Δεν ντρέπομαι γιατί δεν έχω άποψη αν πήγαν ή όχι, ούτε έχει σημασία για μένα και για σένα βέβαια. Αλλά ακούω τα επιχειρήματα όλων και αναλόγως απορρίπτω ή δέχομαι. Το αντίθετο από σένα με τις ιδεοληψίες σου ότι γνωρίσεις τα πάντα που δέχεσαι οτιδήποτε για οτιδήποτε γιατί έτσι πρέπει. Δικαίωμα σου.

 

6 ώρες πριν, Herald είπε

Επίσης δεν είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνω, τι ακριβώς εννοείς "δεν μπορούνε να φτιάξουν έναν πύραυλο να πάνε μια βόλτα"? Εννοείς ότι δεν θα πάνε δηλαδή? Η απλά γράφεις κάτι που δεν ισχύει για να γίνει πιο πειστική η συνωμοσιολογία σου; 

Δεν είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις αλλά παρόλα αυτά έχεις άποψη για κάτι που δεν το αντιλαμβάνεσαι. Σωστός. Δεν έχει σημασία που πήγαν, τι λεφτά χάλασαν γιατί όλα αυτά δεν είναι πληροφορίες για εμένα, αφού δεν μου επιβάλλουν κάποια συμπεριφορά, σύμφωνα με τον ορισμό της πληροφορίας. Οπότε δεν υφίσταται αντιπαράθεση στην ουσία πέρα από τους γνωστούς ιδεοληπτικούς της αϋπνίας, οι οποίοι πρέπει να δώσουν με το ζόρι χαρακτηρισμούς για να νοιώσουν ότι είναι πειθήνιοι στο σύστημα που ανήκουν.

Αλήθεια τι κέρδισες με την απάντηση αυτή σε ένα χιουμοριστικό σχόλιο που έκανα?

Έμαθες κάτι? Τίποτα. Μάθαμε Εμείς κάτι? Τίποτα.

Επεξ/σία από pavlitakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, pavlitakis said:

Δεν ντρέπομαι γιατί δεν έχω άποψη αν πήγαν ή όχι, ούτε έχει σημασία για μένα και για σένα βέβαια. 

Αφού εμμέσως το γράφεις από κάτω, "ξεσκεπαστηκαν μόνοι τους". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...