Προς το περιεχόμενο

Παραβιάστηκε το LastPass, ωστόσο λέει ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τους χρήστες


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα πάντα την πεποίθηση ότι όσο πιο διαδεδομένη είναι μια Online υπηρεσία φύλαξης κωδικών, τόσο πιο μεγάλος στόχος γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

16 λεπτά πριν, Shyn είπε

Τοσα χρηματα εδινα και για LastPass. Εβαλα πριν απο λιγο το Trial του 1Password. GUI εχει καλυτερο σε συγκριση με LastPass αλλα καθε φορα που κλεινω τον browser πρπει να ξαναβαζω Master password

Καλά έκανες, δες το και θα δεις ότι αξίζει εφόσον μπορείς να διαθέσεις το ποσό (κερδίζεις και δυο μήνες άμα αγοράσεις το ετήσιο πακέτο). Αυτό με τον browser είναι το απολύτως αναμενόμενο αλλά ενδεχομένως να μπορείς από τα settings να το αλλάξεις. Στην εφαρμογή για iOS σίγουρα μπορείς να ρυθμίζεις κάθε πότε να κλείνει το vault. Κατέβασε και την εφαρμογή για Windows, βολεύει πολύ - και έχει και επικοινωνία με το browser plugin - και θα μπορείς με keyboard shortcuts να ψάχνεις πολύ γρήγορα μέσα στο vault σου (κάτι σαν το Spotlight Search που έχει το macOS).

Tip: άμα λήξει η συνδρομή σας και δεν ανανεώσετε, ενδεχομένως να σας δώσει κουπόνι. Εγώ πλήρωνα μήνα-μήνα για κάμποσους μήνες, το ακύρωσα γιατί ήθελα να δοκιμάσω Bitwarden και μου δώσανε 10 ευρώ κουπόνι. Μετά από λίγους μήνες, γύρισα πίσω και αγόρασα ετήσιο πακέτο. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rudd--o είπε

κανουν dehash . εχουν προυπολογισμενα library με κωδικους . υπαρχουν και φορουμ  που πουλανε τα leak

Υποτίθεται ότι οι password manager providers δεν μπορούν να ξέρουν το κλειδί σου και άρα ότι και να κάνουν δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στο vault σου. Άρα πως θα το κάνουν dehash? Αν μπορούν οι havkers να το κάνουν dehash τότε μπορούν και οι ιδιοκτήτες των password managers?

 

Screenshot_20220830-173238_Brave.jpg

Επεξ/σία από nick_corobos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dolph είπε

Το password manager της Apple/iOS είναι ασφαλές;

Αν τα password managers λειτουργούν όπως πρέπει να λειτουργούν τότε εξ ορισμού πρέπει να είναι safe. Και breach να γίνει ουσιαστικά οι χακερς θα έχουν άχρηστες πληροφορίες στα χέρια τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια εκπληξη, μια μικρή εταιρια ειναι στο κατω κατω, εδώ έχουν χακαριστει κατι iCloud κτλ

Γενικα οποιαδηποτε πληροφορια δεν ειναι αποθηκευμενη τοπικα σε συστημα εκτός διαδικτυου,  απλα περιμενει την ημερομηνια της διαρροης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι κακάά μαντάτα;; 🙃

Έχω lifetime συνδρομή... Είναι από τα καλύτερα χρόνια τώρα. Τώρα υπάρχουν πολλές λύσεις.

Η αλήθεια είναι πως έχω καιρό να χρησιμοποιήσω καθώς το plugin μου έτρωγε απίστευτα πόρους. Το διόρθωσαν;; 

Και αφέθηκα στην ευκολία του Google chrome manager. Ξέρω θα πάθετε σοκ!!! Λέτε καιρός να γυρίσω πίσω; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Υποτίθεται ότι οι password manager providers δεν μπορούν να ξέρουν το κλειδί σου και άρα ότι και να κάνουν δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στο vault σου. Άρα πως θα το κάνουν dehash? Αν μπορούν οι havkers να το κάνουν dehash τότε μπορούν και οι ιδιοκτήτες των password managers?

 

 

Screenshot_20220830-173238_Brave.jpg

συνήθως παίρνουν και τα μαστερ κλειδιά. και με brute force 

1 ώρα πριν, MikeGR7 είπε

Καμια εκπληξη, μια μικρή εταιρια ειναι στο κατω κατω, εδώ έχουν χακαριστει κατι iCloud κτλ

Γενικα οποιαδηποτε πληροφορια δεν ειναι αποθηκευμενη τοπικα σε συστημα εκτός διαδικτυου,  απλα περιμενει την ημερομηνια της διαρροης της.

βλεπε fappening ;) ( icloud photo library hacked )

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, rudd--o είπε

συνήθως παίρνουν και τα μαστερ κλειδιά. και με brute force 

βλεπε fappening ;) ( icloud photo library hacked )

Τα master κλειδια με brute force? Τι λες τωρα? Δηλαδη θα κανουν brute force σε εκατονταδες χιλιαδες χρηστες? Αν ο master password σου ειναι Fpk97lfu"mq0 συμφωνα με ορισμενες σελίδες οπως εδω λενε θελει 63,000 χρονια να τον σπασει. Θα κανει το ιδιο για ολους τους χρηστες? Ας σοβαρευτουμε.  Εγω σου λεω να κανει 10,000 φορες λιγοτερο θελει 6.3 χρονια για ενα χρηστη. Αρα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Εκτος αν ειναι κρυπτογραφηση της πλακας, που δεν το πιστευω.

11 λεπτά πριν, soconium είπε

Bitwarden με 10€ το χρόνο.
Δεν έχω δοκιμάσει 1password. Σε τέτοιες υπηρεσίες δεν έχω πρόβλημα να πληρώνω.

Γιατι να δωσεις 10ε? Αφου δωρεαν ειναι και ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα. Εκτος αν θες να στηριξεις τους devs.

Επεξ/σία από nick_corobos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, MikeGR7 said:

Καμια εκπληξη, μια μικρή εταιρια ειναι στο κατω κατω, εδώ έχουν χακαριστει κατι iCloud κτλ

Γενικα οποιαδηποτε πληροφορια δεν ειναι αποθηκευμενη τοπικα σε συστημα εκτός διαδικτυου,  απλα περιμενει την ημερομηνια της διαρροης της.

Κανένα iCloud δεν χακαρίστηκε, targeted phising ήταν στους celebrities

Συμφωνώ με την 2η πρόταση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Τα master κλειδια με brute force? Τι λες τωρα? Δηλαδη θα κανουν brute force σε εκατονταδες χιλιαδες χρηστες? Αν ο master password σου ειναι Fpk97lfu"mq0 συμφωνα με ορισμενες σελίδες οπως εδω λενε θελει 63,000 χρονια να τον σπασει. Θα κανει το ιδιο για ολους τους χρηστες? Ας σοβαρευτουμε.  Εγω σου λεω να κανει 10,000 φορες λιγοτερο θελει 6.3 χρονια για ενα χρηστη. Αρα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Εκτος αν ειναι κρυπτογραφηση της πλακας, που δεν το πιστευω.

Γιατι να δωσεις 10ε? Αφου δωρεαν ειναι και ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα. Εκτος αν θες να στηριξεις τους devs.

Εχουν φαρμες με καρτες γραφικων και βαρανε καργα . Σε ενα node αν θελει 6 χρονια με 2000 3090ti ποσο ;) . Απλα σου λεω τις περισσοτερες παιρνουν τα μαστερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rudd--o είπε

Εχουν φαρμες με καρτες γραφικων και βαρανε καργα . Σε ενα node αν θελει 6 χρονια με 2000 3090ti ποσο ;) . Απλα σου λεω τις περισσοτερες παιρνουν τα μαστερ.

Σορρυ αλλά λες γενικότητες και μου δείχνει ότι δεν ξέρεις. Απο που θα πάρουν τα master passwords? Τα έχουν οι providers? Αν τα έχουν σημαίνει ότι ο κάθε υπάλληλος έχει πρόσβαση στο vault σου. Μην λες ότι να ναι.

Σαν να μου λες αν δώσω ενα στικάκι κρυπτογραφημένο με bitlocker θα μπορούν να το σπάσουν 

Επεξ/σία από nick_corobos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...