Προς το περιεχόμενο

Για πρώτη φορά τα ενεργά iPhone ξεπέρασαν τα κινητά Android στις ΗΠΑ


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην πολυετή μάχη μεταξύ του Android και του iOS, το Android κυριαρχούσε στην αγορά με βάση τους «αριθμούς. Άλλωστε, υπάρχουν περισσότερες από δύο δισεκατομμύρια ενεργές συσκευές Android στον κόσμο. Ακόμα και στις Ηνωμένες Πολιτείες, όπου η Apple βεβαίως γνωρίζει μεγάλη επιτυχία γενικότερα, το Android παρέμενε κυρίαρχο τόσα χρόνια.

Τα πράγματα άλλαξαν όμως. Σύμφωνα με τη γνωστή Βρετανική εφημερίδα Financial Times που επικεντρώνεται σε ειδήσεις που αφορούν την οικονομία και τις επιχειρήσεις που επικαλείται δεδομένα της εταιρείας ερευνών Counterpoint Research, για πρώτη φορά στην ιστορία η ενεργή βάση εγκατάστασης του iPhone -δηλαδή οι ενεργές συσκευές- αντιπροσωπεύει μερίδιο άνω του 50% στην αγορά των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής. Τα πράγματα επίσης αποκτούν ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, αν λάβουμε υπόψη ότι στο μερίδιο των συσκευών Android συμπεριλαμβάνονται πέρα από smartphones και feature phones.  

iPhone-Beats-Android-2022-Chart-1536w-1133h.jpg.webp

Από το 2018 έως το 2019, η ενεργή βάση εγκατάστασης του iPhone παρέμεινε σταθερή. Οι αριθμοί άρχισαν να αυξάνονται αργά αλλά και σταθερά από το 2019 έως και κατά τη διάρκεια του 2021. Στα μέσα του 2021, οι αριθμοί παρέμειναν στάσιμοι ωστόσο στο 2ο εξάμηνο του έτους, τα νούμερα εκτοξεύθηκαν στα ύψη. Αυτή η ανάπτυξη μετά βίας επιβραδύνθηκε το 2022.

Το παραπάνω γράφημα πάντως, ένα πράγμα καθιστά σαφές: πόσο επιτυχημένη ήταν η σειρά iPhone 13 στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής. Το 2021, η ανάπτυξη ήταν αναμφισβήτητα σημαντική, ωστόσο τα πράγματα παρέμειναν στάσιμα κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού και μόλις λανσαρίστηκαν λίγο καιρό μετά οι σειρές iPhone 13 και iPhone 13 Pro, οι αριθμοί εκτοξεύθηκαν.

Λάβετε υπόψη ότι αυτό το γράφημα δεν μαρτυρά σχεδόν τίποτα για τους ανθρώπους που είχαν iPhone και παρέμειναν με iPhone. Με άλλα λόγια, αν κάποιος είχε στην κατοχή του ένα iPhone 12 και στη συνέχεια αναβάθμισε επιλέγοντας κάποιο μοντέλο iPhone 13, είναι κάτι που δεν αποτυπώνεται στο γράφημα, επειδή ο αριθμός των ενεργών iPhone θα παρέμενε ο ίδιος. Αυτό που δείχνει το γράφημα είναι επί της ουσίας τα άτομα που αποκτούν για πρώτη φορά iPhone. Και ξέρετε τι σημαίνει αυτό: ότι τα περισσότερα άτομα από αυτά πιθανότατα επέλεξαν να μεταβούν από μία συσκευή Android στο iPhone.

Είναι ξεκάθαρο ότι η Google και οι συνεργάτες/ κατασκευαστές Android smartphones θα πρέπει να εντείνουν τις προσπάθειες τους αν δεν θέλουν να δουν το γράφημα να εξακολουθήσει να δείχνει ανάπτυξη για την Apple και το 2023.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχ, αυτα βλέπουν στην Apple και θα μας κοπανήσουν αύξηση στην τιμή του iPhone 14.

Insomnia, δεν μπορούσες να περιμένεις μέχρι την Πέμπτη;

 

Επεξ/σία από nikosgalis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικό. Όσες αγγελίες βλέπω , γράφει ο άλλος δε με βόλεψε και θέλω να πάω σε iphone. Δεν τον βόλεψε κινητό των 250€ και ψάχνει iphone στα ίδια λεφτά, και ας είναι προπερσινο.  Και καλά τώρα...

  • Like 3
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο που έχουν φτάσει οι τιμές των android συν το γεγονός ότι 2 χρόνια είμαστε με ξαναζεσταμένο φαγητό, ακριβότερα κινητά με πετσοκομμένα στα specs είναι δυστυχώς αναμενόμενο :(

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Pixel 6(προηγουμένως s21) θα πάω και εγώ σύντομα στο 14 pro για πρώτη φορά, μου είναι πολύ ελκυστικό δεδομένου ότι πλέον δεν είμαι τόσο hardcore Android χρήστης. Δηλαδή θέλω λίγα και καλά στα καθημερινά που κάνω

  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, geomrk είπε

Κάτοχος Pixel 6(προηγουμένως s21) θα πάω και εγώ σύντομα στο 14 pro για πρώτη φορά, μου είναι πολύ ελκυστικό δεδομένου ότι πλέον δεν είμαι τόσο hardcore Android χρήστης. Δηλαδή θέλω λίγα και καλά στα καθημερινά που κάνω

Ομοίως και εγώ, αν είναι να δώσω 1000-1500€, καλύτερα να κοίταζα Apple σε αυτή τη κατηγορία τιμής.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ωραια κινητα τα καλυτερα σε αξιοπιστια αλλα με την τιμολογηση μου χει φυγει η μαγκια

απο το x στα 1200 και μετα εδωσα 1400 για το 11 pro

αν υποτιθεται οτι θελει να την προτιμαει ο πολυς κοσμος πρεπει να μειωσει καπως τις τιμες γιατι δεν μπορουν ολοι να δωσουν τοσα λεφτα

εγω θα συνεχισω να παιρνω iphone μεχρι το σημειο που μπορω να δωσω τα λεφτα που ζηταει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως οσο ανεβαινει η τιμή δεν αξιζει το Άντροιντ το καθε ενα Άντροιντ. Δεν εχω ουτε θα ηθελα ποτε αι φον. Θα ηθελα ταμπλετ βέβαια.

Δυστηχως ειναι μια εταιρεία ππυ ειναι απαράδεκτη δινει λιγα ζηταει απειρα και εμεις τρεχουμε να παρουμε για να κανουνε μόστρα.(τα τελευταία χρονια νομιζψ δινει κατι παραπανω δηλαδη να εχεις ηχο κλησης δικο σου χωρις χρέωση)

Βγαινει η γκουγκλ με φθηνα κινητα μιλαμε σαν πακέτο και τελικα ενω τα αντιστοιχα αιφον ατο παρελθόν η διαφορα ηταν δυο φορες πανω περιπου. Η απλ συνεχισε να ανεβαζει την τιμη με ενα νιρμαλ. Ρυθμό και οο γκουγκλ συσκευες εφτασαν να κοστιζουμ παραπάνω.

Η γκουγκλ αντιγραφει οτι βλακεια κανει η αολ και τιποτα σωστο αν εχει κατι σωστο.

Αρα δυο λύσεις η πεφτουν οι τιμες σε android η παμε υποχρεψτικα όλοι σε απλ και μακαρο να κελισουν όλοι οι γελοίοι σαμ χιαομ χαβαι και λοιποί

  • Thanks 1
  • Confused 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι λένε για τιμές. Υπολογίστε φέτος πάνω ένα 200-300. Η ισοτιμία του ευρώ / δολαρίου σε σχέση με πέρσι έχει μειωθεί 20%. Όλα αυτά έρχονται με τιμές δολαρίων. Όπως και όλα τα εισαγμένα θα αυξηθούν 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Αμερικάνο το iPhone  είναι μια εβδομάδα δουλειά. Βελόνι στο αλώνι δηλαδή. Φυσικά και αξίζει μια εβδομάδα δουλειά για ένα iPhone... Αλλά όχι να δουλεύεις δύο μήνες για ένα iPhone!

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

799725452_Screenshot2022-09-05at17-11-31iPhone14techspecs4.png.01293809cd51d2f444457abb82659ec3.pngΑν είναι οι τιμές αυτές που έχουν διαρρεύσει νομίζω πως είναι καιρός να αποφασίσει ο κόσμος αν επιθυμεί να φάει ή να έχει κινητό!!!!!!

Επεξ/σία από mistiri0
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android έχεις αν είσαι power user ή αν θες να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να χρειάζεται να πουλήσεις ένα νεφρό.

Οι υπόλοιποι είναι λογικό να καταλήγουν σε iPhone.

Προσωπικά δεν μπορώ να αποχωριστώ ούτε το Tasker, ούτε το Tachiyomi, ούτε το Revanced, ούτε το Dex που μου έχει ένα Chromebook στα χέρια μου, όπου το χρειαστώ.

Στον πατέρα μου όμως, πήρα ένα iPhone SE και δε με ζαλίζει κάθε 2 λεπτά που με ζάλιζε πριν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...