Προς το περιεχόμενο

Για πρώτη φορά τα ενεργά iPhone ξεπέρασαν τα κινητά Android στις ΗΠΑ


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, nikos1965ny20 είπε

μια βδομαδα ειναι και σε μερικους 3-4 μερες δουλεια .. απλα να σου πω προσωπικά ..αν δουλεύω Σάββατο 8 ωρες κανω 350 δολάρια 

O μέσος καθαρός μισθός σε ΗΠΑ είναι 2.7k. Και μηδέν πάγια έξοδα να έχεις δεν είναι μια εβδομάδα για τον μέσο Αμερικανό. Αν βάλεις μέσα ενοίκια, δάνεια, λογαριασμούς και τα απαραίτητα groceries, το ένας μήνας ακούγεται σωστό αν όχι γενναιόδωρα αισιόδοξο.

Τα iphone μπορείς να τα πάρεις με άτοκες δόσεις όμως που σημαίνει ότι όποιος μπορεί και θέλει να βάλει ένα 40-80αρι στην άκρη κάθε μήνα για iphone πάγιο έξοδο μπορεί να αλλάζει κάθε χρόνο ή έστω κάθε δυο χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, billdanos είπε

Βρε συ, δεν είμαστε πλεον 20 χρονών για να βάζουμε Παντελίδη σαν ringtone! Που θυμηθήκατε ξαφνικά το itunes μετά από μια δεκαετία σχεδόν που ΔΕΝ το χρειάζεσαι πουθενά! 😛 

Δηλαδή αν κάποιος θέλει να αλλάξει το κλασσικό ήχο της συσκευής θα πρέπει ή να είναι πιτσιρικάς ή να ακούει σαχλοτράγουδα; Ο "σοβαρός ενήλικας" πρέπει να έχει το κλασσικό ήχο κλήσης...

Η Apple δεν το ξέχασε πάντως... Μια χαρά το έχει και το αναπτύσει/ενημερώνει.

Εντάξει, είπαμε να γράψουμε τα θετικά και τα αρνητικά σε κάθε περίπτωση.

Σε αυτόν τον τομέα η Apple έχει πρόβλημα. Η παραμετροποίηση δεν είναι το δυνατό της σημείο...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Για τον Αμερικάνο το iPhone  είναι μια εβδομάδα δουλειά. Βελόνι στο αλώνι δηλαδή. Φυσικά και αξίζει μια εβδομάδα δουλειά για ένα iPhone... Αλλά όχι να δουλεύεις δύο μήνες για ένα iPhone!

Στο insomnia τα βγάζουν σε λίγες ημέρες, σε 2 μήνες έχουν iPhone, iMac και Apple watch.

15 ώρες πριν, Dhmosios_Ypalilos είπε

Είπες μεγάλη μακακία, δηλαδη ολο το μήνα αλλα έξοδα δεν έχει κάποιος μόνο το κινητο;

Για να δεις πόσο αξίζει ή όχι μια αγορά, με βάση το εισόδημά σου, αφαιρείς από το πλεόνασμα που σ μένει, δηλ αφαιρώντας τα πάγια έξοδα, πχ βγάζεις 1000 -( τα λεφτά που μπορεί να είναι για ενοίκιο, υγεία, φαγητό κλπ ) κ όχι από το συνολικό διαθέσιμο μικτό ποσό. Έχω 2 μεταπτυχιακά ,1 διδακτορικό στα οικονομικά κ 40 σελίδες βιογραφικό, κάτι θα ξερω κ εγω. Ο μέσος αμερικάνος αφαιρώντας τα πάγια έξοδα, δεν βγάζει 1000-1500$ τη βδομαδα γκεγκε;

Είναι εύκολο να μάθει κάποιος πασιέντζα η θέλει σπουδές; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, MikeGR7 said:

η αλλη πλευρα λειτουργει σωστα, γρηγορα και δεν ειναι απο πλαστικο...

Δεν θυμάμαι πάντως να έχω πάρει πρόσφατα κινητό σε τιμές κοντά σε iPhone και να είναι πλαστικό. 

Ίσως διαλέγω λάθος μοντέλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι off-topic μιας και το θέμα γύρισε στις διάφορες ios android. Θέλω να περάσω τις φωτογραφίες από το iphone της γυναίκας μου στο pc μου. 

Με iTunes δεν γίνεται απ όσο ξέρω γιατί θέλω να τις ξεχωρίσω και να τις αποθηκεύσω σε ένα στικακι. 

Το windows photos δεν αναγνωρίζει το iphone. 

Επίσης δεν μπορώ να κάνω copy paste από τους φακέλους του κινητού. Ενώ το εμφανίζει στον υπολογιστή μου, το ανοίγω και δεν έχει μέσα φακέλους. 

Σκέφτηκα να συνδέσω το usb με το αντάπτορα που έχω απευθείας στο iphone αλλά θέλει και εξωτερική τροφοδοσία. 

Τελικά θα το κάνω με Google drive εκτός αν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση. 

Συνδεσα το s22 με το type c σε type c στον υπολογιστή και μετέφερε ταχύτατα τα αρχεία. 

Όχι με το απαρχαιωμενο lightning με ταχύτητες usb 2

Σκεφτόμουν να πάρω φέτος το 14 pro γιατί θέλω της 6,1 ίντσες και αναγκαστικά πάω σε s21-s22 με τα αρκετά μειονέκτημα τους

 

On topic εγώ πίστευα πως αυτό έχει γίνει εδώ και καιρό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikopoup είπε

Δεν ξέρω αν είμαι off-topic μιας και το θέμα γύρισε στις διάφορες ios android. Θέλω να περάσω τις φωτογραφίες από το iphone της γυναίκας μου στο pc μου. 

Με iTunes δεν γίνεται απ όσο ξέρω γιατί θέλω να τις ξεχωρίσω και να τις αποθηκεύσω σε ένα στικακι. 

Το windows photos δεν αναγνωρίζει το iphone. 

Επίσης δεν μπορώ να κάνω copy paste από τους φακέλους του κινητού. Ενώ το εμφανίζει στον υπολογιστή μου, το ανοίγω και δεν έχει μέσα φακέλους. 

Σκέφτηκα να συνδέσω το usb με το αντάπτορα που έχω απευθείας στο iphone αλλά θέλει και εξωτερική τροφοδοσία. 

Τελικά θα το κάνω με Google drive εκτός αν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση. 

Συνδεσα το s22 με το type c σε type c στον υπολογιστή και μετέφερε ταχύτατα τα αρχεία. 

Όχι με το απαρχαιωμενο lightning με ταχύτητες usb 2

Σκεφτόμουν να πάρω φέτος το 14 pro γιατί θέλω της 6,1 ίντσες και αναγκαστικά πάω σε s21-s22 με τα αρκετά μειονέκτημα τους

 

On topic εγώ πίστευα πως αυτό έχει γίνει εδώ και καιρό. 

 

Εγω με στικακι το κανω παντως οσον αφορα τους Windows υπολογιστες.

https://www.skroutz.gr/s/27433097/Sandisk-iXpand-Luxe-64GB-USB-3-1-Stick-με-σύνδεση-Lightning-USB-C-Μαύρο.html?from=catspan

3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Δηλαδή αν κάποιος θέλει να αλλάξει το κλασσικό ήχο της συσκευής θα πρέπει ή να είναι πιτσιρικάς ή να ακούει σαχλοτράγουδα; Ο "σοβαρός ενήλικας" πρέπει να έχει το κλασσικό ήχο κλήσης...

Η Apple δεν το ξέχασε πάντως... Μια χαρά το έχει και το αναπτύσει/ενημερώνει.

Εντάξει, είπαμε να γράψουμε τα θετικά και τα αρνητικά σε κάθε περίπτωση.

Σε αυτόν τον τομέα η Apple έχει πρόβλημα. Η παραμετροποίηση δεν είναι το δυνατό της σημείο...

Πας στην εφαρμογη του itunes μεσα στο iPhone και αγοραζεις οποιο ηχο κλησης θελεις..

Την μουσικη πλεον την αγοραζω ή πληρωνω συνδρομη (οικογενειακη) ετσι κ αλλιως..

Και δεν το λεω καπως..

Οι εποχες Kazaa και μtorrent για να κατεβαζω μουσικη εχει περασει προ πολλου και δεν ειχε να κανει η Apple με αυτο.

1000+ ευρω για κιν ητο δινουμε καποιοι..

Θα τσιγκουνευτω τα 6 ευρω το μηνα που θα μου λυσει και τα χερια??

Και android οταν ειχα παντως στο spotify ακουγα μουσικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kinitos είπε

Δυστηχως οσο ανεβαινει η τιμή δεν αξιζει το Άντροιντ το καθε ενα Άντροιντ. Δεν εχω ουτε θα ηθελα ποτε αι φον. Θα ηθελα ταμπλετ βέβαια.

Δυστηχως ειναι μια εταιρεία ππυ ειναι απαράδεκτη δινει λιγα ζηταει απειρα και εμεις τρεχουμε να παρουμε για να κανουνε μόστρα.(τα τελευταία χρονια νομιζψ δινει κατι παραπανω δηλαδη να εχεις ηχο κλησης δικο σου χωρις χρέωση)

Βγαινει η γκουγκλ με φθηνα κινητα μιλαμε σαν πακέτο και τελικα ενω τα αντιστοιχα αιφον ατο παρελθόν η διαφορα ηταν δυο φορες πανω περιπου. Η απλ συνεχισε να ανεβαζει την τιμη με ενα νιρμαλ. Ρυθμό και οο γκουγκλ συσκευες εφτασαν να κοστιζουμ παραπάνω.

Η γκουγκλ αντιγραφει οτι βλακεια κανει η αολ και τιποτα σωστο αν εχει κατι σωστο.

Αρα δυο λύσεις η πεφτουν οι τιμες σε android η παμε υποχρεψτικα όλοι σε απλ και μακαρο να κελισουν όλοι οι γελοίοι σαμ χιαομ χαβαι και λοιποί

Σε android πληκτρολογείς; έτσι εξηγείτε. στα βγάζει όλα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Εγω με στικακι το κανω παντως οσον αφορα τους Windows υπολογιστες.

https://www.skroutz.gr/s/27433097/Sandisk-iXpand-Luxe-64GB-USB-3-1-Stick-με-σύνδεση-Lightning-USB-C-Μαύρο.html?from=catspan

Πας στην εφαρμογη του itunes μεσα στο iPhone και αγοραζεις οποιο ηχο κλησης θελεις..

Την μουσικη πλεον την αγοραζω ή πληρωνω συνδρομη (οικογενειακη) ετσι κ αλλιως..

Και δεν το λεω καπως..

Οι εποχες Kazaa και μtorrent για να κατεβαζω μουσικη εχει περασει προ πολλου και δεν ειχε να κανει η Apple με αυτο.

1000+ ευρω για κιν ητο δινουμε καποιοι..

Θα τσιγκουνευτω τα 6 ευρω το μηνα που θα μου λυσει και τα χερια??

Και android οταν ειχα παντως στο spotify ακουγα μουσικη..

Και αν γράφω δικά μου κομμάτια; Τότε τι κάνω; Σε Android το περνάω στη συσκευή και το βάζω ήχο κλήσης. Έτσι απλά. Σε iOS τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Και αν γράφω δικά μου κομμάτια; Τότε τι κάνω; Σε Android το περνάω στη συσκευή και το βάζω ήχο κλήσης. Έτσι απλά. Σε iOS τι γίνεται;

Βγαζεις δισκο.. 😂😂

Δε ξερω να σου απαντησω σε αυτο. Δε μου εχει τυχει..

Αυτο πουλεω ομως ειναι οτι παιρνοντας μια συσκευη πλεον κοιταω να μου αρεσει στο συνολο και να με βολευει.

Ολα εχουν τα αδυναμα σημεια τους. Ισως αυτο να ειναι κατι που εσενα προσωπικα σε χαλαει.

Εμενα με χαλαει να εχει σκουπιδια το καταστημα εφαρμογων και να μη βρισκω αξεσουαρ ξερω γω για το ταδε xiaomi.. 

Γουστα ειναι αυτα!!

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KAKADI είπε

Βγαζεις δισκο.. 😂😂

Δε ξερω να σου απαντησω σε αυτο. Δε μου εχει τυχει..

Αυτο πουλεω ομως ειναι οτι παιρνοντας μια συσκευη πλεον κοιταω να μου αρεσει στο συνολο και να με βολευει.

Ολα εχουν τα αδυναμα σημεια τους. Ισως αυτο να ειναι κατι που εσενα προσωπικα σε χαλαει.

Εμενα με χαλαει να εχει σκουπιδια το καταστημα εφαρμογων και να μη βρισκω αξεσουαρ ξερω γω για το ταδε xiaomi.. 

Γουστα ειναι αυτα!!

Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις, εκτός της πρώτης πρότασης που είναι αστείο φυσικά.

Κάθε οικοσύστημα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Η παραμετροποίηση στο iOS δεν ανήκει στα δυνατά σημεία του. Αυτό ήθελα να τονίσω. Στο παράδειγμα που έφερα, γίνεται και στο iOS, αλλά δεν είναι εύκολο. Θα πρέπει είτε να ακολουθήσω την εμπορική οδό και να ανεβάσω το κομμάτι στο itunes store, είτε να κάνω μια σύνθετη διαδικασία και να το βάλω στο κινητό μου από το itunes σε υπολογιστή.

Σαν σύνολο το iOS μου αρέσει καλύτερα από android, γι αυτό και το ipad pro 2021 δεν το αλλάζω. Πραγματικά φοβερό tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν έχω δώσει στη ζωή μου πάνω από 350€ για κινητό και παραμένω ένας ευτυχισμένος άνθρωπος. 

fight me!

Επεξ/σία από antirix024
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ποτέ μου android, είχα iphone επειδή σπίτι είχαμε πάντα mac και είχαμε καλή γνώμη για την apple. ΟΚ είναι ακριβά αλλά από την δική μου οπτική και τα android δεν είναι τόσο πιο φτηνά, δεν αντέχουν για κανένα λόγο όσο τα apple (στον χρόνο), πολλές  φορές δεν μαρέσει το υλικό τους και λαμβάνουν updates κοινά για όλα τα smartphone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2022 στις 4:14 ΜΜ, fytotech είπε

Android έχεις αν είσαι power user ή αν θες να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να χρειάζεται να πουλήσεις ένα νεφρό.

Οι υπόλοιποι είναι λογικό να καταλήγουν σε iPhone.

Προσωπικά δεν μπορώ να αποχωριστώ ούτε το Tasker, ούτε το Tachiyomi, ούτε το Revanced, ούτε το Dex που μου έχει ένα Chromebook στα χέρια μου, όπου το χρειαστώ.

Στον πατέρα μου όμως, πήρα ένα iPhone SE και δε με ζαλίζει κάθε 2 λεπτά που με ζάλιζε πριν.

Power user με το να δουλεύεις Dex σε chrome book, να διαβάζεις πειρατικά κόμικ και να μπλοκάρεις διαφημίσεις στο παράνομο αντί να πληρώνεις, δεν θα το έλεγα να σου πω την αλήθεια.

Οικονομικό, φοιτητικό, πειρατικό, όπως θες πες το, σεταπ θα το έλεγα.

Όχι ότι είναι κακό, απλά νομίζω ότι η λέξη power user τα τελευταία 10-15 χρόνια έχει αλλάξει έννοια σε «περνάω σπασμένα app/services». Βέβαια και παλαιότερα το 90% εννοούσε περνάω ότι να ναι ρομ και προσπαθώ να κάνω το κινητό μου να μην σέρνεται, οπότε τρέχα γύρευε.

Κατά τα υπόλοιπα, ότι περιγράφεις γίνεται και σε iPhone χωρίς καν jailbreak (εκτός από το dex).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...