Προς το περιεχόμενο

Με αυξήσεις από €100 έως €280 η τιμή του iPhone 14 στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αναλογια Ευρω-Δολλαριου η πιο ακυρη συγκριση.. Ακομα εισαγονται Iphone 13 με την ιδια αναλογια και τους ιδιους φορους,ενω πωλειται οσο ηταν η αρχικη τιμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DOR1K1N είπε

Η αναλογια Ευρω-Δολλαριου η πιο ακυρη συγκριση.. Ακομα εισαγονται Iphone 13 με την ιδια αναλογια και τους ιδιους φορους,ενω πωλειται οσο ηταν η αρχικη τιμη!!

Ναι γιατι δεν μπορουν ν αλλαζουν τις τιμες τους καθε μερα με την ισοτιμια… Τωρα που εβγαλαν νεα προϊοντα ομως εννοειται θα λαβουν υποψην και την ισοτιμια οταν τα πουλανε εδω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές θεωρώ ότι πλέον ξεπέρασαν το ψυχολογικό όριο του Ευρωπαίου αγοραστή. Ακόμα και 3000 να έχει μισθό κάποιος σε άλλη χώρα ένα iPhone Pro Max είναι ο μισός μισθός.

Ο Cook όπως έχω σχολιάσει και άλλη φορά είναι χαρτογιακάς, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Όπως έδιωξε φανατικό κόσμο με τις τιμολογήσεις και τις πρακτικές του στους υπολογιστές της Apple, έτσι πλέον θα αρχίσει να διώχνει κόσμο και από τα κινητά.

Με αυτές τις τιμές βέβαια ίσως μπορέσει να πουλήσει καλύτερα και πιο εύκολα την συνδρομή για ετήσια αλλαγή συσκευών που φημολογείται ότι ετοιμάζει σαν εταιρεία.

Όπως και να έχει, θεωρώ ότι θα χάσει έδαφος στην Ευρωπαική αγορά, το οποίο δεν ξέρω αν θα μπορέσει να το ξανακερδίσει με αξιόλογες συσκευές από άλλες εταιρείες σε καλές τιμές, ειδικά αν δεν προβούν και αυτές σε αυξήσεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

14 plus - 999

14 - 862

14 pro - 1128

14 pro max - 1249

ολα 128gb

πραξη: τελικη τιμη / 124 % = καθαρη αξια

Ναι βρε αυτό το ξέρω…

θέλω να δω τιμές χωρίς ΦΠΑ ανάμεσα σε πχ Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Ισπανία κλπ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KrisDs είπε

Ο Cook όπως έχω σχολιάσει και άλλη φορά είναι χαρτογιακάς, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Όπως έδιωξε φανατικό κόσμο με τις τιμολογήσεις και τις πρακτικές του στους υπολογιστές της Apple, έτσι πλέον θα αρχίσει να διώχνει κόσμο και από τα κινητά.

Πότε έδιωξε φανατικό κόσμο στους υπολογιστές; Τα macbook είχαν τα πάνω τους και τα κάτω τους αλλά τα τελευταία χρόνια είναι απ τα πιο vfm προϊόντα της Apple. To M1 Macbook air απ' όταν βγήκε εώς και τουλάχιστον πριν τα νέα air ήταν το πιο vfm laptop της αγοράς. Ίσως είναι ακόμη, δεν έχω κοιτάξει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Πότε έδιωξε φανατικό κόσμο στους υπολογιστές; Τα macbook είχαν τα πάνω τους και τα κάτω τους αλλά τα τελευταία χρόνια είναι απ τα πιο vfm προϊόντα της Apple. To M1 Macbook air απ' όταν βγήκε εώς και τουλάχιστον πριν τα νέα air ήταν το πιο vfm laptop της αγοράς. Ίσως είναι ακόμη, δεν έχω κοιτάξει. 

Είχαν διώξει την περίοδο 2015-2019, αλλά όχι για τις τιμολογήσεις είναι η αλήθεια, αλλά για τα προβληματικά προϊόντα. Ξανακέρδισε κόσμο με τα Μ1 φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ευρώπη είναι τεράστια αγορά, αν δουν πτώση πωλήσεων θα ρίξει η ίδια η apple τις τιμές στην Ευρώπη ανεξαρτήτως ισοτιμίας. Το ζήτημα είναι ότι ο ευρωπαίος έχει χρήμα (ακομα, μέχρι και ο έλληνας) και θα τα δώσει τα 1500+ μια χαρά. Όσοι δεν μπορείτε βολευτείτε με xiaomi, δατς λάιφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι βρε αυτό το ξέρω…

θέλω να δω τιμές χωρίς ΦΠΑ ανάμεσα σε πχ Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Ισπανία κλπ….

Ιταλια, με 22% βγαινει 1097 το 14 pro

Ισπανια, 21% βγαινει 1090 το 14 προ

Γερμανια 1217 με 19% το 14 προ μαξ

λογω infoquest ειμαστε +30-40

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Ναι γιατι δεν μπορουν ν αλλαζουν τις τιμες τους καθε μερα με την ισοτιμια… Τωρα που εβγαλαν νεα προϊοντα ομως εννοειται θα λαβουν υποψην και την ισοτιμια οταν τα πουλανε εδω…

την αναλογια την αλλαζουν,σε καθε νεα παραγγελια εισαγωγης.. Οχι απο τοτε που ανακοινωνονται τα προιοντα.. αμα αυριο η αναλογια παει στο 1/1.2 ,στην επομενη παραγγελια θα εχουν το αναλογο κερδος

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά πρέπει να το δούμε θετικα και ξέρετε γιατί. ;; Τα προηγούμενα μοντέλα θα πέσουν τουλάχιστον 5 ευρώ.... όποτε μια χαρά παίδες όλοι iPhone!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DOR1K1N είπε

την αναλογια την αλλαζουν,σε καθε νεα παραγγελια εισαγωγης.. Οχι απο τοτε που ανακοινωνονται τα προιοντα.. αμα αυριο η αναλογια παει στο 1/1.2 ,στην επομενη παραγγελια θα εχουν το αναλογο κερδος

 

Ναι αλλά δεν μπορούν να βγαίνουν κάθε παραγγελία και να αλλάζουν τις τιμές στα προϊόντα. Και φαντάζομαι κάνουν και κάποιο hedge και οι ίδιοι. Αλλά όταν βγαίνουν νέα προϊόντα θα λάβουν υποψην τις νεες καταστασεις. Το ευρώ έχει πέσει συγκριτικα με το δολλάριο 15-16% σε σχέση με πέρσι και η Ευρώπη μπαίνει με τα μπούνια σε κρίση. Εδώ οι ΗΠΑ είναι σε κρίση χωρίς να εξαρτώνται όσο η Ευρώπη από την Ρωσία για βασικές τους ανάγκες. 

Τέλος πάντων όποιος και να είναι ο λόγος οι τιμές είναι αυτές που είναι. Τώρα οι Έλληνες θα περιμένουν στην πλειοψηφία τους σκρουτζομάγαζα και αγορές χωρίς ΦΠΑ από την εταιρεία του γνωστού τους. Κάπου Φεβρουάριο θα βρίσκουν τιμές κανα 100-150αρι κάτω από Ευρωπαϊκά Apple Stores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Σαν τα τσιγαρα ειναι και αυτα και 10 ευρω το πακετο να πανε παλι θα αγοραζουν και 2000 να πανε τα iphone παλι θα αγοραζουν.

Μα πήγαν καλέ... 😆
iPhone 14 Pro Max 1TB      - 2279

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, KrisDs είπε

Ο Cook όπως έχω σχολιάσει και άλλη φορά είναι χαρτογιακάς, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Όπως έδιωξε φανατικό κόσμο με τις τιμολογήσεις και τις πρακτικές του στους υπολογιστές της Apple, έτσι πλέον θα αρχίσει να διώχνει κόσμο και από τα κινητά.

Σίγουρα…

Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα και από εδώ !!!

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...