Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικές φήμες/ειδήσεις


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ μπορούμε να συζητάμε για διάφορες φήμες/ειδήσεις που ακούγονται απο εταιρίες, για μοντέλα, φακούς, κλεισίματα, εξαγορές, συγχωνεύσεις κλπ

 

Ξεκινάω με μια είδηση; που τρεντάρει τελευταία στα σόσιαλ, πως η Canon απαγόρευσε σε τρίτους κατασκευαστές φακών να βγάλουν μοντέλα για το RF σύστημα της. Πρακτικά βγηκαν στην φόρα εξώδικα που έστειλε στην viltrox να σταματήσει να παράγει φακούς στο RF σύστσημα, επειδή παραβιάζουν πατέντες.

Αφορά μόνο την Viltrox; Αφορά μονο το μοντέλο του φακού; Άγνωστο για την ώρα

Πως βλέπετε την κίνηση;

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Εδώ μπορούμε να συζητάμε για διάφορες φήμες/ειδήσεις που ακούγονται απο εταιρίες, για μοντέλα, φακούς, κλεισίματα, εξαγορές, συγχωνεύσεις κλπ

 

Ξεκινάω με μια είδηση; που τρεντάρει τελευταία στα σόσιαλ, πως η Canon απαγόρευσε σε τρίτους κατασκευαστές φακών να βγάλουν μοντέλα για το RF σύστημα της. Πρακτικά βγηκαν στην φόρα εξώδικα που έστειλε στην viltrox να σταματήσει να παράγει φακούς στο RF σύστσημα, επειδή παραβιάζουν πατέντες.

Αφορά μόνο την Viltrox; Αφορά μονο το μοντέλο του φακού; Άγνωστο για την ώρα

Πως βλέπετε την κίνηση;

      Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !

Ευτυχώς που όταν ήμουν μεταξύ R7 και G9 επέλεξα την Panasonic.

Το λέω σαν προσωπική επιλογή, μιας και έφυγα απο το EF-M mount λόγω ελάχιστων και μη βολικών για εμένα επιλογών φακών στο native συστημα. Αν είχα επιλεξει τελικά την R7 θα έμπαινα σε ένα ακόμη πιο κλειστό, αλλά και ακριβό σύστημα φακών! 😲

Πάντως απο bussines άποψη, καλά κάνει βραχυπρόθεσμα. Θα πουλήσει φακούς, αρα με πιο πολλες πωλήσεις θα έχει μεγαλύτερη παραγωγή, αρα καλύτερη οικονομία κλίμακας, άρα καλύτερες θεωρητικά τιμές. Και θα έχει τους πελάτες μαντρωμένους.

Μακροπρόθεσμα βέβαια δεν ξέρω πως θα της βγει, μιας και αν ένας σήμερα σκεφτεί να ρίξει 2000-3000 ευρώ για να ξεκινησει ένα σύστημα, δύσκολα θα προτιμήσει να κλεισει τις επιλογές του σε λίγους native φακούς, όσο καλή και αν είναι η μηχανή. Μάλλον θα χαθεί εντελώς για την Canon αυτός ο πελάτης.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν είναι αλήθεια θα γίνει η nintedo των φωτογραφικών μηχανων :P

επίσης αν η sony εκανε το μπαμ με τις Mirrorless είναι γιατι μια Tamron και μια Sigma εβγαλαν πιο πολλους φακούς για το emount και πολλες φορές καλύτερους απο την ίδια.

Οπότε καλή τυχη στη canon

Επεξ/σία από decentintocerberon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, highpriest είπε

Εδώ μπορούμε να συζητάμε για διάφορες φήμες/ειδήσεις που ακούγονται απο εταιρίες, για μοντέλα, φακούς, κλεισίματα, εξαγορές, συγχωνεύσεις κλπ

 

Ξεκινάω με μια είδηση; που τρεντάρει τελευταία στα σόσιαλ, πως η Canon απαγόρευσε σε τρίτους κατασκευαστές φακών να βγάλουν μοντέλα για το RF σύστημα της. Πρακτικά βγηκαν στην φόρα εξώδικα που έστειλε στην viltrox να σταματήσει να παράγει φακούς στο RF σύστσημα, επειδή παραβιάζουν πατέντες.

Αφορά μόνο την Viltrox; Αφορά μονο το μοντέλο του φακού; Άγνωστο για την ώρα

Πως βλέπετε την κίνηση;

Επειδή η Canon έχει ορισμένους φακούς σε νορμαλ σχετικά τιμές νομίζω πως δεν αγγίζει τον μέσο ερασιτέχνη. Οι επαγγελματίες λογικά μπορούν να δικαιολογήσουν το κόστος των ακριβότερων φακών οπότε πάλι οκ. Νομίζω αυτό πλήττει κυρίως όσους θέλουν κάποιο crop σώμα της Canon. Βέβαια η Viltrox λογικά σταθερούς θα έβγαζε οπότε στο πεδίο αυτό πάλι κάποιος ψιλοκαλύπτεται από την ίδια την Canon αλλά όχι απόλυτα, συν ότι οι φακοί της Viltrox στις τιμές που τους αγοράζει κάποιος από το γερμανικό site της Rollei είναι τίμιοι για τα ~200-250 ευρώ που κοστίζουν. 

Επίσης σε κάποιο από τα site που έπαιζαν την είδηση τις προάλλες διάβασα πως και ο RF mount της Samyang 85mm 1.4 θα σταματούσε για τον ίδιο λόγο αλλά δεν το επιβαβαίωσε κάποια άλλη σελίδα. 

Αν το έκανε η Nikon π.χ. νομίζω θα ήταν πιο ζόρικο καθώς δεν έχει κάποια φθηνή σχετικά σειρά φακών. 

Υποθέτω πως η απόφαση πάρθηκε με κάποια στρατηγική κατά νου και στοιχεία της αγοράς που σίγουρα γνωρίζουν καλύτερα οι ίδιοι. Αν τους βγει καλώς, ειδάλλως θα το ανοίξουν και αυτοί. Χωρίς να τρελαίνομαι για τη Sony καλώς ή κακώς έχει μια απίστευτα μεγάλη σειρά φακών για σχεδόν κάθε μπάτζετ και εννοείται βοηθάνε πολύ σε αυτό οι τρίτοι κατασκευαστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Canon, σαν market Leader  έχει το περιθώριο να πειραματιστεί αποκλείοντας (προσωρινά τουλάχιστο) τρίτους από το RF mount. 
Αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι έτσι για πάντα. Στο μέλλον δεν αποκλείεται να δούμε και τρίτους (Sigma/Tamron) να παράγουν RF φακούς όπως έκαναν και με τους EF. 
Απλώς όσο το RF παραμένει «νέο» η Canon προσπαθεί να αποκομίσει το μεγαλύτερο όφελος από τις πωλήσεις σωμάτων και φακών. 
Αλλωστε έχει ξεκινήσει να διαθέτει και προσιτούς φακούς (βλέπε 50 f1.7/1.8, 600/800 f11,  24-105  f4-7.1, 100-400 κλπ). σε RF 
Απλώς αυτήν την στιγμή αποκομίζει  τα μέγιστα από το hype των (αρκετών) σωμάτων με RF mount που κυκλοφορούν  τελευταία .. (FF ΚΑΙ crop.). 
Σίγουρα το μέλλον προδιαγράφεται ενδιαφέρον…… 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση σχετικά με viltrox-canon είναι αυτή  . Ζήτησαν δηλαδή από την canon , να σταματήσει η viltrox να πουλάει φακούς RF .

Αυτός που άνοιξε το θέμα, συγκεκριμένα, αναφέρεται στον 85ρη της Viltrox. Ο οποίος έκανε κάπου 400€ . 

Ο αντίστοιχος 85mm της canon , είναι f/2 , έχει σταθεροποίηση και έχει και macro δυνατότητες . 

Από το e-infinity έρχεται με 600€ . Δεν βλέπω το λόγο να έπαιρνε κανείς κάτι άλλο . 

Τώρα για τη sony , που έχει ανοιχτό το mount και κυκλοφορούν third party φακοί . Φακοί για sony δεν κυκλοφορούν , παρά ελάχιστοι . 

Παντού βλέπεις να χρησιμοποιούν αντάπτορες για οποιοδήποτε mount υπήρχε από τη δεκαετία του 1970 με manual φακούς. 

Nikon ai-s , af, canon fd, m42 , m39 , οτιδήποτε εκτός από native. Επίσης όσοι χρησιμοποιούν sony, μόνο στο βίντεο αναφέρονται . 

Στη φωτογραφία, ελάχιστοι . Η sony, έθαψε τη minolta, έθαψε το a mount , έθαψε τις dslr και θέλει να κάνεις τουςχρήστες με τις φωτογραφικές,

να μη βγάζουν φωτογραφίες , αλλά βίντεο . Να δούμε αν θα της βγει . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Δεν θυμάμαι καλά , δεν με βοηθάει κι' η ηλικία μου φυσικά , ποιός έγραφε εδώ μέσα ότι δεν τον ήθελε η Nikon γιατί σκότωσε το σύστημα της κλπ ...... ενώ τον ήθελε η Canon ....... που έχει και πολλούς φακούς ...... δεν μπορώ να θυμηθώ δυστυχώς ........ όχι , ο @Jiakometi δεν ήταν ....... άλλος ήταν ........  

25 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Δεν θυμάμαι καλά , δεν με βοηθάει κι' η ηλικία μου φυσικά , ποιός έγραφε εδώ μέσα ότι δεν τον ήθελε η Nikon γιατί σκότωσε το σύστημα της κλπ ...... ενώ τον ήθελε η Canon ....... που έχει και πολλούς φακούς ...... δεν μπορώ να θυμηθώ δυστυχώς ........ όχι , ο @Jiakometi δεν ήταν ....... άλλος ήταν ........  

     Πάντως δεν βλέπω την ζημία πίσω από ένα τέτοιο θέμα , οι χρήστες dedicated φωτογραφικών συστημάτων μειώνονται έτσι κι' αλλιώς ......... ενώ στον αντίποδα απαξιώνεται η φωτογραφία σαν τέχνη .

     Με την είσοδο των εύκολων λύσεων , συν τα on the fly προγράμματα επεξεργασίας σε επίπεδο smartphone , ποιός νοιάζεται για τέτοια πράγματα .

    

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Δεν θυμάμαι καλά , δεν με βοηθάει κι' η ηλικία μου φυσικά , ποιός έγραφε εδώ μέσα ότι δεν τον ήθελε η Nikon γιατί σκότωσε το σύστημα της κλπ ...... ενώ τον ήθελε η Canon ....... που έχει και πολλούς φακούς ...... δεν μπορώ να θυμηθώ δυστυχώς ........ όχι , ο @Jiakometi δεν ήταν ....... άλλος ήταν ........    

Τα μπερδεύεις ! Είπα  , ότι η nikon δεν κράτησε συμβατότητα στις δικές της mirrorless με όλους τους φακούς , ειδικά τους afd.  Ενώ η canon κράτησε. Για αυτό πήγα σε canon . Τη ρεκλάμα περί ελαφρών mirrorless κτλ την ξεκίνησε η sony. Τα δικά της παιδιά , την επαναλάμβαναν σε κάθε ευκαιρία. Τι είχαμε διαβάσει ! Τον βάραινε η d3200 και θα πήγαινε σε a6500 που είναι 40gr ελαφρύτερη . Το θάνατο των dslr  , τον προκάλεσε σε μεγάλο βαθμό η sony. Οι οπαδοί της , μια ζωή θα είναι καταδικασμένοι να τραβάνε με manual φακούς από slr ! Θα τους βλέπουμε και θα γελάμε !

Canon_FD_85mmf1p2-1-2.jpg

 

 

FB.jpg

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το σεβασμό προς όλους που συμμετέχουν στα φωτογραφικά νήματα εδώ στο insomnia, θα πω το εξής. 
Εχω διαπιστώσει πως μπορεί να ξεκινάει χιουμοριστικά, αλλά στο τέλος καταλήγει κάπως οπαδικά, το θέμα του εξοπλισμού. 
Βέβαια μπορεί να είμαι ο μόνος που του «κακοφαίνεται» αυτό οπότε δεν έχω απαίτηση να συμμεριστεί κανείς την ‘άποψη μου. 
Από το 1978 που έπιασα την πρώτη μηχανή στα χέρια μου πάντα, τράβαγα με Nikon.

Μέχρι περίπου την αρχή της ψηφιακής εποχής 

Εκεί άφησα λίγο την φωτογραφία στην άκρη και όταν αποφάσισα να ξανά ασχοληθώ, αναρωτήθηκα τι εξοπλισμό να πάρω. …..

Διάβασα κάπου στο blog του Ken Rockwell ότι … αν τραβάτε (και έχετε εξοπλισμό Nikon συνεχίστε έτσι.

Αν ξεκινάτε να πάρετε εξοπλισμό από το μηδέν σήμερα (2012)τότε πηγαίνετε  σε Canon. Επειδή με πείθει σαν φωτογράφος, άκουσα την συμβουλή του. 
Και έτσι πήγα σε Canon. 
Δεν το μετάνιωσα και μάλιστα πρόσφατα μπήκα ακόμη περισσότερο μέσα στο οικοσύστημα με ένα νέο σώμα. 
Μην σας κουράζω … εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο εξής ….

Οταν κάποιος απλό το γενικό κοινό δει μια πολύ καλή φωτογραφία θα πει …  Wow. Εκπληκτική. ..! 

Οι ερασιτέχνες φωτογράφοι θα αναρωτηθούν… «Τι διάφραγμα να έβαλε  .? …»  « Τι ISO…? .”

Ελάχιστοι ή και κανείς δεν θα αναρωτηθεί

« Με τι την τράβηξε ?

 Nikon ?   Canon ? 
 Fuji ? 
Pentax ? 


My 2c…..

 

Και sorry για το Off Topic  TS.  

Αλλά η αναφορά και κατασκευαστές με έσπρωξε εδώ. … Καλό βράδυ. 
 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Τα μπερδεύεις ! Είπα  , ότι η nikon δεν κράτησε συμβατότητα στις δικές της mirrorless με όλους τους φακούς , ειδικά τους afd.  Ενώ η canon κράτησε. Για αυτό πήγα σε canon . Τη ρεκλάμα περί ελαφρών mirrorless κτλ την ξεκίνησε η sony. Τα δικά της παιδιά , την επαναλάμβαναν σε κάθε ευκαιρία. Τι είχαμε διαβάσει ! Τον βάραινε η d3200 και θα πήγαινε σε a6500 που είναι 40gr ελαφρύτερη . Το θάνατο των dslr  , τον προκάλεσε σε μεγάλο βαθμό η sony. Οι οπαδοί της , μια ζωή θα είναι καταδικασμένοι να τραβάνε με manual φακούς από slr ! Θα τους βλέπουμε και θα γελάμε !

Canon_FD_85mmf1p2-1-2.jpg

 

 

FB.jpg

 

 

    Δεν μπερδεύω τίποτε , τα εμπορικά τερτίπια των εταιρειών γενικώς και αορίστως , δεν μου προξενούν εντύπωση .

   Απλώς παραξενεύεται ο κόσμος και ψάχνει να βρεί εξηγήσεις και να δώσει ερμηνείες . 

   Άλλωστε δεν αποκλείεται να υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα ακόμη και αλλαγής θέματος για την Canon , η οποία να έχει προυπολογίσει την χασούρα μέχρι του σημείου που θα κλείσει το κομμάτι με τα φωτογραφικά .

  Η κύρια ασχολία της Kawasaki είναι βαριά χαλυβουργία και παρεπιπτόντως έχει και ένα μικρομάγαζο που φτιάχνει μοτοσακά . Σκοτίστηκε η Kawasaki κι' αν πέσει λίγο έξω το μικρομάγαζο .

  Ο τελικός καταναλωτής εξακολουθεί να έχει τάσεις παράσυρσης και δεν μιλάω για τους επαγγελματίες , όπου τρώει τα παραμύθια περί νεότερου και πιο εξελιγμένου κλπ . Αυτοί καθορίζουν τις ανάγκες μέσα από τα κανάλια ενημέρωσης κι' οι υπόλοιποι χορεύουν στο ρυθμό .

  Πως δημιουργείται η ανάγκη ? ..... ΟΚ ......... κι' ας βγεί ένας να πει ότι ΕΠΕΙΔΗ πήρε το νεότερο άλλαξε ο τρόπος που βλέπει τα πράγματα η κέρδισε σε πέντε έξη διεθνείς διαγωνισμούς η ακόμη αν προτιμάτε πως βελτιώθηκε συνολικά η ποιότητα των φωτογραφιών του .

  Αυτός ήταν και ο λόγος που είπα κάποια στιγμή , τι να την κάνω την Hanon GLX 11.50 που έχει κι' εγώ δεν ξέρω τι έχει , τα καλύτερα και πιο προηγμένα ( το δέχομαι πως έτσι είναι ) αφού πρόκειται να οδηγήσω τις φωτογραφίες μου στην συνέχεια για επεξεργασία . Δεν έφτανε δλδ το καινουργές με τα χαμηλά λιπαρά για να μου διασφαλίσει το ζητούμενο ?

  

12 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Με όλο το σεβασμό προς όλους που συμμετέχουν στα φωτογραφικά νήματα εδώ στο insomnia, θα πω το εξής. 
Εχω διαπιστώσει πως μπορεί να ξεκινάει χιουμοριστικά, αλλά στο τέλος καταλήγει κάπως οπαδικά, το θέμα του εξοπλισμού. 
Βέβαια μπορεί να είμαι ο μόνος που του «κακοφαίνεται» αυτό οπότε δεν έχω απαίτηση να συμμεριστεί κανείς την ‘άποψη μου. 
Από το 1978 που έπιασα την πρώτη μηχανή στα χέρια μου πάντα, τράβαγα με Nikon.

Μέχρι περίπου την αρχή της ψηφιακής εποχής 

Εκεί άφησα λίγο την φωτογραφία στην άκρη και όταν αποφάσισα να ξανά ασχοληθώ, αναρωτήθηκα τι εξοπλισμό να πάρω. …..

Διάβασα κάπου στο blog του Ken Rockwell ότι … αν τραβάτε (και έχετε εξοπλισμό Nikon συνεχίστε έτσι.

Αν ξεκινάτε να πάρετε εξοπλισμό από το μηδέν σήμερα (2012)τότε πηγαίνετε  σε Canon. Επειδή με πείθει σαν φωτογράφος, άκουσα την συμβουλή του. 
Και έτσι πήγα σε Canon. 
Δεν το μετάνιωσα και μάλιστα πρόσφατα μπήκα ακόμη περισσότερο μέσα στο οικοσύστημα με ένα νέο σώμα. 
Μην σας κουράζω … εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο εξής ….

Οταν κάποιος απλό το γενικό κοινό δει μια πολύ καλή φωτογραφία θα πει …  Wow. Εκπληκτική. ..! 

Οι ερασιτέχνες φωτογράφοι θα αναρωτηθούν… «Τι διάφραγμα να έβαλε  .? …»  « Τι ISO…? .”

Ελάχιστοι ή και κανείς δεν θα αναρωτηθεί

« Με τι την τράβηξε ?

 Nikon ?   Canon ? 
 Fuji ? 
Pentax ? 


My 2c…..

 

Και sorry για το Off Topic  TS.  

Αλλά η αναφορά και κατασκευαστές με έσπρωξε εδώ. … Καλό βράδυ. 
 

 

 

    Καθόλου οπαδικά , με τον @Dr_73 γνωριζόμαστε οπότε δεν τίθεται καμία περίπτωση ανάμεσα στους δύο ...... κι' επειδή ακριβώς γνωριζόμαστε και τον εκτιμώ , προσπαθώ να τον φέρω στον ίσιο δρόμο ...... 🤣🤣🤣 ...... αλλά αυτός εκεί Canon ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

Καθόλου οπαδικά , με τον @Dr_73 γνωριζόμαστε οπότε δεν τίθεται καμία περίπτωση ανάμεσα στους δύο ...... κι' επειδή ακριβώς γνωριζόμαστε και τον εκτιμώ , προσπαθώ να τον φέρω στον ίσιο δρόμο ...... 🤣🤣🤣 ...... αλλά αυτός εκεί Canon .......

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δε πολύ παρακολουθώ μάρκες ,στη σονυ έπεσα και αυτήν ακολουθώ αλλά να κάνω ένα σχόλιο για τη παραπάνω "διαρροή".

Τι είδους ανταγωνισμός είναι αυτός που η φωτογραφική που αγόρασα πριν από 4 χρόνια (α7ιι) έχει την ίδια τιμή σήμερα ;

όλα καλά με τη νικον και τη κανον και τους λοιπούς αλλά πως γίνεται η α7ιιι να έχει την ίδια τιμή από το 2018;

Πως είναι δυνατόν η α6000 να κυκλοφορεί ακόμα ;

Τι κάνουν οι υπόλοιποι ; -> 1500 ε για κροπ νικον 2023 !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

δε πολύ παρακολουθώ μάρκες ,στη σονυ έπεσα και αυτήν ακολουθώ αλλά να κάνω ένα σχόλιο για τη παραπάνω "διαρροή".

Τι είδους ανταγωνισμός είναι αυτός που η φωτογραφική που αγόρασα πριν από 4 χρόνια (α7ιι) έχει την ίδια τιμή σήμερα ;

όλα καλά με τη νικον και τη κανον και τους λοιπούς αλλά πως γίνεται η α7ιιι να έχει την ίδια τιμή από το 2018;

Πως είναι δυνατόν η α6000 να κυκλοφορεί ακόμα ;

Τι κάνουν οι υπόλοιποι ; -> 1500 ε για κροπ νικον 2023 !

 

Νόμοι προσφοράς και ζήτησης, με ολίγον απο πληθωρισμό. 

Και δεν χαίρεσαι; Η μηχανη σου κάνει όσο έκανε τότε, αρα ποτέ δεν είναι αργά να την πουλήσεις σε καλή τιμή και να φύγεις απο την Σόνυ!😁

Πάντως πέρα απο την πλάκα, αν συνεχιζει η μηχανη σου να είναι σύγχρονη, γιατί να μην βγαίνει ακόμη και να μην πουλάει ακριβά;

Κι η δική μου μοντέλο 2017 είναι πρακτικά και συνεχίζει να είναι διαθεσιμη σαν καινούρια. Και δεν την πήρα το 2017 αλλά φέτος. Αφου μου καλύπτει τις ανάγκες (για την ώρα), όλα μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...