Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικές φήμες/ειδήσεις


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Δεν μου είναι άγνωστο , ευχαριστώ πολύ πάντως , είναι κι' άλλες λεπτομέρειες όπως πόσο εύκολα είναι τα χειριστήρια , η θέση τους κλπ ........ η συγκεκριμένη είχε ένα κάτι τις με την πίεση στο shutter button ........ καταλάβαινες ότι πάει να πατηθεί , δεν πάει ........ πάντως εξαιρετική συνολικά για να μην γίνομαι μυστήριος ........ 😉

Ξέρω τι λες, αλλα μιλαμε για μια κόμπακτ μηχανουλα, δεν έχει και πολύ χώρο να βάλεις τα κουμπιά κλπ σε πιο άνετη θέση. Το shutter button σιγουρα δεν είναι σαν την Canon μου πχ, αλλα σε εμένα τουλάχιστον λειτουργεί ενταξει👍 Όσον αφορά το κράτημα και μόνο παντως, αυτο το γκριπ με “έσωσε” βοηθάει παρα πολύ στο να κρατάς τη μηχανη χωρίς να φοβάσαι μην σου γλιστρήσει από το χέρι😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Ξέρω τι λες, αλλα μιλαμε για μια κόμπακτ μηχανουλα, δεν έχει και πολύ χώρο να βάλεις τα κουμπιά κλπ σε πιο άνετη θέση. Το shutter button σιγουρα δεν είναι σαν την Canon μου πχ, αλλα σε εμένα τουλάχιστον λειτουργεί ενταξει👍 Όσον αφορά το κράτημα και μόνο παντως, αυτο το γκριπ με “έσωσε” βοηθάει παρα πολύ στο να κρατάς τη μηχανη χωρίς να φοβάσαι μην σου γλιστρήσει από το χέρι😉

    Γι' αυτό είπα ........ μη γίνομαι μυστήριος ........ μιά χαρά λύση είναι ........ εγώ δεν τα πάω καλά με τις Σόνιες ....... δε με θέλουν ....... να φύγεις ...... να πας αλλού ....... έτσι μου λένε κάθε φορά ....... 🤣🤣🤣 ........ 👍

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, babisskg said:

   Το mft παραμένει και μάλλον έτσι θα μείνει , το πλέον φιλικό σύστημα για τον ερασιτέχνη ......... έχοντας λύσεις και για το " μία ίσον καμία " όπου μπορείς να έχεις μία om1 αλλά και κάτι σε μορφή e - pl6 για τα καθημερινά ....... ενώ με την σχετικά καλή αξιοπιστία δεν χρειάζεται να αγοράσεις μπλέ μπογιά για να βάψεις τη μηχανή και να την πετάξεις στη θάλασσα ........ μένει να πεισθούν οι τελευταίοι αρνητές για να τελειώνουμε με το ζήτημα ....... να ονοματίσουμε το θέμα ως " Global MFT users brotherhood " ( Gm4/3 ) ώστε να πετυχαίνουμε και τις σχετικές εκπτώσεις στις αγορές για τα μέλη ........ 👍👍👍 ........ 

    Canonίστε την πορεία σας ........ 🤣🤣🤣 ........ 

Δεν μας είπες. Εκείνη την 4αδα κόμπακτ bridge olympus που σου έχω, θα την αγοράσεις ; Φιλική τιμή για σένα , επειδή είσαι φαν !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν μας είπες. Εκείνη την 4αδα κόμπακτ bridge olympus που σου έχω, θα την αγοράσεις ; Φιλική τιμή για σένα , επειδή είσαι φαν !

    PM me for details , asking prices etc. ........ 

11 λεπτά πριν, babisskg είπε

    PM me for details , asking prices etc. ........ 

    More than glad to pay you up to 5 euros in total , if all are in good working order , with the original boxing , accessories etc. ....... feel free to contact me in my central bureau in Kuala Lumpur , Mondays only .......... 🤣🤣🤣 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι πρέπει για τον @Dr_73 . Δεν είχε γίνει η αντίστοιχη αγορά σε EF απ' όσο θυμάμαι οπότε να η ευκαιρία τώρα για RF 😀

https://m.dpreview.com/news/2943706942/canon-rf-10-20mm-f4-ultra-wide-lens-for-full-frame-mirrorless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ό,τι πρέπει για τον @Dr_73 . Δεν είχε γίνει η αντίστοιχη αγορά σε EF απ' όσο θυμάμαι οπότε να η ευκαιρία τώρα για RF 😀

https://m.dpreview.com/news/2943706942/canon-rf-10-20mm-f4-ultra-wide-lens-for-full-frame-mirrorless

     Καλά ........ ετοιμάσου ....... 🤣🤣🤣 ........... ούτε σε RF ...... ούτε σε ZF ....... ούτε σε XF ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς το σύστημα της Nikon είναι ανοικτό και βλέπουμε συνέχεια παρουσιάσεις φακών 3rd party
Πιστεύω είναι θέμα χρόνου να πιάσει την Sony σε επιλογές και ποικιλία!

Νέος Tamron 150-500mm για Ζ mount στα 1399 ευρώ. 
Τίμια λύση. Αλλά για Sony ο ίδιος φακός είναι 300 ευρώ κάτω! Α ρε Sony! Βεβαια για Fuji είναι 100 ευρώ πάνω απο την Nikon, οπότε....υπάρχουν και χειρότερα.

https://nikonrumors.com/2023/10/10/the-new-tamron-150-500mm-f-5-6-7-di-iii-vc-vxd-lens-for-nikon-z-mount-is-now-available-for-pre-order.aspx/

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ευτυχώς το σύστημα της Nikon είναι ανοικτό και βλέπουμε συνέχεια παρουσιάσεις φακών 3rd party
Πιστεύω είναι θέμα χρόνου να πιάσει την Sony σε επιλογές και ποικιλία!

Νέος Tamron 150-500mm για Ζ mount στα 1399 ευρώ. 
Τίμια λύση. Αλλά για Sony ο ίδιος φακός είναι 300 ευρώ κάτω! Α ρε Sony! Βεβαια για Fuji είναι 100 ευρώ πάνω απο την Nikon, οπότε....υπάρχουν και χειρότερα.

https://nikonrumors.com/2023/10/10/the-new-tamron-150-500mm-f-5-6-7-di-iii-vc-vxd-lens-for-nikon-z-mount-is-now-available-for-pre-order.aspx/

     Sony θα λέτε ....... και θα κλαίτε ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Sony θα λέτε ....... και θα κλαίτε ........ 

Για όποιον θέλει σήμερα μεγάλη ποικιλία σε 3rd party φακους, είναι μονόδρομος.
Εχει γίνει και η απαραίτητη απόσβεση στο σύστημα μιας και είναι τόσα χρόνια στην παραγωγή, οπότε και οι τιμές είναι καλύτερες.

Αλλά βλέπω η Nikon κάνει βήματα να την φτάσει. Μέσα σε λίγους μήνες έχει παρουσιάσει μια δεκάδα δικών της φακών, αλλά και παρουσιάστηκαν και πολλοί φακοί τρίτων κατασκευαστών που δίνουν λύσεις.

Πχ ο tamron 35-150mm f/2-2.8 νομίζω πως αυτή τη στιγμή είναι ο κορυφαίος φακός "πολυεργαλείο"
Κάνεις ότι είδος θέλεις με αυτόν, ακόμη και επαγγελματικά. Τσουχτερή τιμή ναι. Αλλά τα σπάει!

Στο L alliance  είναι 5-6 εταιρίες που τρέχουν το mount και κάνουν επίσης βήματα να αποκτήσουν ποικιλία.

....και η Canon τραβάει τον δικό της μοναχικό και closed system δρόμο. Υποθέτουν πως αφού δούλεψε για την apple, θα δουλέψει και για αυτούς. Για να δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για όποιον θέλει σήμερα μεγάλη ποικιλία σε 3rd party φακους, είναι μονόδρομος.
Εχει γίνει και η απαραίτητη απόσβεση στο σύστημα μιας και είναι τόσα χρόνια στην παραγωγή, οπότε και οι τιμές είναι καλύτερες.

Αλλά βλέπω η Nikon κάνει βήματα να την φτάσει. Μέσα σε λίγους μήνες έχει παρουσιάσει μια δεκάδα δικών της φακών, αλλά και παρουσιάστηκαν και πολλοί φακοί τρίτων κατασκευαστών που δίνουν λύσεις.

Πχ ο tamron 35-150mm f/2-2.8 νομίζω πως αυτή τη στιγμή είναι ο κορυφαίος φακός "πολυεργαλείο"
Κάνεις ότι είδος θέλεις με αυτόν, ακόμη και επαγγελματικά. Τσουχτερή τιμή ναι. Αλλά τα σπάει!

Στο L alliance  είναι 5-6 εταιρίες που τρέχουν το mount και κάνουν επίσης βήματα να αποκτήσουν ποικιλία.

....και η Canon τραβάει τον δικό της μοναχικό και closed system δρόμο. Υποθέτουν πως αφού δούλεψε για την apple, θα δουλέψει και για αυτούς. Για να δούμε...

     Όλοι οι Canonistes ........ μοναχικό δρόμο τραβάνε ...... 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pifilos said:

Ό,τι πρέπει για τον @Dr_73 . Δεν είχε γίνει η αντίστοιχη αγορά σε EF απ' όσο θυμάμαι οπότε να η ευκαιρία τώρα για RF 😀

https://m.dpreview.com/news/2943706942/canon-rf-10-20mm-f4-ultra-wide-lens-for-full-frame-mirrorless

Κάνει επίδειξη η canon με φακό που κανείς δεν έχει αντίστοιχο . Το έχει κάνει πολλές φορές και κανείς άλλος δεν πλησίασε. Σε EF είχε 11-24mm .  Στο RF έβγαλε ζουμ 28-70 f/2 , που επίσης κανείς άλλος δεν έχει . Η αρχή είχε γίνει δεκαετία του 80 με τον EF 50mm f/1 . Πανάκριβοι όλοι όμως και κρατάνε τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κάνει επίδειξη η canon με φακό που κανείς δεν έχει αντίστοιχο . Το έχει κάνει πολλές φορές και κανείς άλλος δεν πλησίασε. Σε EF είχε 11-24mm .  Στο RF έβγαλε ζουμ 28-70 f/2 , που επίσης κανείς άλλος δεν έχει . Η αρχή είχε γίνει δεκαετία του 80 με τον EF 50mm f/1 . Πανάκριβοι όλοι όμως και κρατάνε τιμές. 

   Εγώ τι έλεγα προηγουμένως ........ άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε ....... 🤣🤣🤣 ....... είδε ότι ο φακός κάνει 2 και μισό χιλιάρικα και λέει άλλα τώρα ...... 😂😂😂 ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, babisskg said:

   Εγώ τι έλεγα προηγουμένως ........ άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε ....... 🤣🤣🤣 ....... είδε ότι ο φακός κάνει 2 και μισό χιλιάρικα και λέει άλλα τώρα ...... 😂😂😂 ........ 

Μοναδικός όμως. Ας βγάλουν στο mft ισοδύναμο , δηλαδή 5- 10 mm f/2.8 (όχι fish eye) ,  φθηνότερο και βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Μοναδικός όμως. Ας βγάλουν στο mft ισοδύναμο , δηλαδή 5- 10 mm f/2.8 (όχι fish eye) ,  φθηνότερο και βλέπουμε. 

    Όχι που δεν θα έβρισκες να πείς ....... 🤣🤣🤣 ....... άλλο ρώτησε ο άνθρωπος ...... θα τον αγοράσεις η όχι ....... RF φακός ....... κάτσε καλά δλδ ....... σε full frame Canon ...... άντε ....... 😂😂😂 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, babisskg said:

    Όχι που δεν θα έβρισκες να πείς ....... 🤣🤣🤣 ....... άλλο ρώτησε ο άνθρωπος ...... θα τον αγοράσεις η όχι ....... RF φακός ....... κάτσε καλά δλδ ....... σε full frame Canon ...... άντε ....... 😂😂😂 ....... 

Είχα γράψει κάπου, ότι αγοράζω όποιο φακό βγαίνει σε rf mount ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...