Προς το περιεχόμενο

Ελαστικά με προστασία ζάντας


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στην αναζήτηση ελαστικών για seat leon 2010 1.4 tsi. Το αμάξι φοράει τα dunlop sport maxx διάσταση 225/45/17.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος είναι η δεύτερη φορά που τα βάζω. Το ερώτημα έχει ως εξής. Υπάρχει κάποιο αντίστοιχης ποιότητας με προστασία ζάντας; 

Αν όχι δεν με πειράζει να του ξαναβάλω τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω να δηλώνει κάποια "προστασία".Το xl σημαίνει heavy load απλά αντέχουν παραπάνω βάρος από τα κανονικά κάτι το άχρηστο για σεατ Λεόν πιο πολύ σε SUV μεσαίου/μεγάλου μεγέθους είναι πιο χρήσιμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 45 profil........... τι προστασία μπορείς να εχεις μάγουλο ειναι σχεδόν μηδέν...... πάνω κάτω ολα ίδια ειναι σε αυτά εδω και 50 ειμαι και εχω αιθηση οτι σκετο μα ζαντα ειμαι χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε τα ίδια. Λαστιχάρα είναι το συγκεκριμένο που έχεις! Όχι ότι δεν υπάρχουν καλύτερα, αλλά έχεις απ' τα πολύ καλά :)

Προστασία ζάντας με 45- άρι προφίλ μη ψάχνεις. Να'χες "μαγουλιαστή" διάσταση (55+) να πω οκ. 

Το XL δηλώνει την αντοχή σε βάρος. Δε σ' απασχολεί για το Leon . Αν αλλάξεις σε XC90 το βλέπεις :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Μία α προστασία από χτυπήματα την παρέχουν  όσο να ναι από το τίποτα κάτι είναι κ αυτό. 

Με τα πεζοδρόμια που έχουμε... 

Πας να παρκάρεις όσο πιο μέσα γίνεται για να μην σε φάει κανένας κ την παθαίνεις από την άλλη. 

Haldol έχεις άποψη για τα pilot sport 5 που πρότεινε ο jmmys; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, original911 είπε

Haldol έχεις άποψη για τα pilot sport 5 που πρότεινε ο jmmys; 

 

Προσωπική, όχι, δεν έχει τύχει να τα δοκιμάσω. 

Οι κριτικές για τα συγκεκριμένα είναι συνήθως διθυραμβικές πάντως, δε θα τα φοβόμουν ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ευχαριστημένος βάλε τα ίδια,γιατί να αλλλάξεις;Έχουν τίμια προστασία και είναι πολύ καλό λάστιχο..

Εμένα με έχουν σώσει 2-3 φορές σε 205/45 σε αντίθεση με Potenza  που φορούσα παλιότερα και είχαν μηδενική προστασία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, original911 είπε

Τα michelin είχαν τη φήμη ότι κάνουν καρούμπαλα το έφτιαξαν αυτό; 

Επίσης το xl δηλώνει την προστασία; 

 

rim protection λέγεται 

https://www.tyreleader.co.uk/tyres-wheel-rim-protection

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Michelin που πετάνε καρούμπαλα είναι κάτι energy saver, όταν μιλάμε για pilot sport 5 είναι άλλης κατηγορίας. Τα Dunlop καλά τον πρώτο χρόνο μετά καλά κρασιά φεύγουν κομμάτια. Αν ασχοληθείς με λάστιχα 600€+ ξεκινά κοίτα semislick (pilot sport cup 2, r888 κλπ). 

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω να δω από κοντά τα pilot sport 5 να συγκρίνω διάφορες με τα dunlop που φοράω τώρα. 

Δεν οδηγώ επιθετικά, στο αμάξι μπαίνει ο γιος μου 15 μηνών άρα δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις πάρα μόνο να είναι ένα ασφαλές λάστιχο να ζεσταίνεται γρήγορα κ εννοείται να εξέχει για να προσφέρει την προστασία που ανέφερα στο παρκάρισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Pilot Sport 5 δεν έχει αντίπαλο,είναι μόνο του στην κορυφή. 

Απο εκεί και πέρα, για τη χρήση που το θέλεις, μια χαρά άριστα ειναι και τα Dunlop που έχεις, και τα Conti premium και τα good year f1 και τα Pirelli p zero και ένα σωρό άλλα. 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2022 στις 2:32 ΠΜ, jimis_vts είπε

Τα Michelin που πετάνε καρούμπαλα είναι κάτι energy saver, όταν μιλάμε για pilot sport 5 είναι άλλης κατηγορίας. Τα Dunlop καλά τον πρώτο χρόνο μετά καλά κρασιά φεύγουν κομμάτια. Αν ασχοληθείς με λάστιχα 600€+ ξεκινά κοίτα semislick (pilot sport cup 2, r888 κλπ). 

Τι προτείνεις στον άνθρωπο να βάλει; semislick; τι οδηγάει και που; 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...