Προς το περιεχόμενο

Καλησπέρα, ψάχνω λειτουργική Olympus MJU I ή Olympus MJU II έως 150€


Qiyanoof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

    Καλημέρα σας , μπορείτε να βάλετε μία αγγελία ζήτησης . Πιστεύω πως ρίξατε μιά ματιά στο eBay . Είχε μία ο @alexkar99 αλλά μάλλον την έδωσε και την έδινε σε γήινη τιμή . Τέλος πάντων το θέμα με την συγκεκριμένη είναι υπερτιμημένο κατά την άποψη μου , ενώ τα ποσά που ζητούνται είναι έως και υπερβολικά γι' αυτή την μηχανή . Έτσι και καταρρεύσουν τα ηλεκτρονικά της θα έχει μείνει ένα ενθύμιο το οποίο πληρώθηκε αδρά . 

  Έφτασαν να την ζητάνε έως και 400 ευρώ , έλεος δλδ . 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό . Όταν βρίσκει κανείς SLR φιλμάτες, με άπειρες δυνατότητες, με ούτε 50€ , είναι απίστευτες οι τιμές που ζητάνε για αυτές. Δεν είναι και Rollei 35

στην τελική, που είχε μια ιστορία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σωστό . Όταν βρίσκει κανείς SLR φιλμάτες, με άπειρες δυνατότητες, με ούτε 50€ , είναι απίστευτες οι τιμές που ζητάνε για αυτές. Δεν είναι και Rollei 35

στην τελική, που είχε μια ιστορία. 

    Παρόλο που παραμένει δικαίωμα του ανθρώπου να ψάχνει ότι θέλει , εντούτοις για τέτοια μηχανή θα συζητούσα ΙΣΩΣ για τέτοια τιμή δλδ 150 κοντά , αν ήταν πλήρης , μέσα στο κουτί της και βρέθηκε ας πούμε τυχαία αχρησιμοποίητη παντελώς . Κι' αν .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ @babisskgγια το μενσιον. Ναι  @Qiyanoof είχα πουλήσει κάποιες σε νορμάλ για μένα τιμές. Τώρα αν πάνε όλα οκει θα έχω μια mju 2 σε λίγο καιρό αλλά στα 130-150 ανάλογα πως θα μου έρθει από τον φίλο που θέλει να την ξεφορτωθεί! Όπως και να έχει ακόλουθα με γτ έχω διώξει μόνο φέτος τουλάχιστον 4 mju1 ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει , η τιμή είναι κακή , για την ποιότητα φωτογραφίας που προσφέρει . Φιλμάτη κόμπακτ που αξίζει λεφτά και με εναλλάξιμους φακούς είναι η contax. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexkar99 είπε

Ευχαριστώ πολύ @babisskgγια το μενσιον. Ναι  @Qiyanoof είχα πουλήσει κάποιες σε νορμάλ για μένα τιμές. Τώρα αν πάνε όλα οκει θα έχω μια mju 2 σε λίγο καιρό αλλά στα 130-150 ανάλογα πως θα μου έρθει από τον φίλο που θέλει να την ξεφορτωθεί! Όπως και να έχει ακόλουθα με γτ έχω διώξει μόνο φέτος τουλάχιστον 4 mju1 ! 

    Για τον φίλο @alexkar99 είχα την τιμή να συνεργαστώ μαζί του κάποιες φορές και διατηρώ τις καλύτερες εντυπώσεις και για τις γνώσεις του αλλά και για το θάρρος του να ασχολείται σοβαρά με το φίλμ σε μία τόσο νεαρή ηλικία μάλιστα .

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαια επεσα στο τοπικ. Γιατι ειναι τοσο ακριβη η συγκεκριμενη; Νομιζα δε πιανει πανω απο 20ε. Εχω την συγκεκριμενη αλλα δε την εχω δωσει για συναισθηματικους λογους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, booogieman είπε

Τυχαια επεσα στο τοπικ. Γιατι ειναι τοσο ακριβη η συγκεκριμενη; Νομιζα δε πιανει πανω απο 20ε. Εχω την συγκεκριμενη αλλα δε την εχω δωσει για συναισθηματικους λογους.

     Διότι πες ο ένας πες ο άλλος , ειδικά στο εξωτερικό , την έφτασαν να ζητείται πιο ακριβά από Nikon 35 ti . 

     Όχι δεν είναι ακριβή , την ζητάνε ακριβά . Άλλο το ένα , άλλο το άλλο !

    Είχα κι' εγώ , την δούλευα , δεν τρελάθηκα κιόλας , την έδωσα 50 κομπλέ με τα μεταφορικά γιατί ήταν όντως πολύ προσεγμένη . Μαζί με την μπαταρία της και ένα φιλμ . 

   Φυσικά ουδείς αναφέρεται σε λεπτομέρειες όπως ότι πρέπει να την κρατάς με δύο χέρια , λόγω του ελαφρού της κατασκευής ώστε να αποφύγεις τυχόν κουνήματα . Ούτε μιλάει κανείς για τα ηλεκτρονικά της τα οποία είναι επιρρεπή σε αστοχία και μη επισκευάσιμα ( όχι εύκολα και φθηνά ) στην συνέχεια .

   Αλλά όμως , ζητάνε 200 , 300 , 500 .......

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι πολλοί λέτε ότι ειναι υπερεκτιμημένη η μηχανή. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη καλύτερη, ίδιου στιλ και εύκολη στην χρήση; Τώρα θέλω να ξεκινήσω να ασχολούμαι με αναλογικές μηχανές και δεν ξέρω πολλά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Διότι πες ο ένας πες ο άλλος , ειδικά στο εξωτερικό , την έφτασαν να ζητείται πιο ακριβά από Nikon 35 ti . 

     Όχι δεν είναι ακριβή , την ζητάνε ακριβά . Άλλο το ένα , άλλο το άλλο !

    Είχα κι' εγώ , την δούλευα , δεν τρελάθηκα κιόλας , την έδωσα 50 κομπλέ με τα μεταφορικά γιατί ήταν όντως πολύ προσεγμένη . Μαζί με την μπαταρία της και ένα φιλμ . 

   Φυσικά ουδείς αναφέρεται σε λεπτομέρειες όπως ότι πρέπει να την κρατάς με δύο χέρια , λόγω του ελαφρού της κατασκευής ώστε να αποφύγεις τυχόν κουνήματα . Ούτε μιλάει κανείς για τα ηλεκτρονικά της τα οποία είναι επιρρεπή σε αστοχία και μη επισκευάσιμα ( όχι εύκολα και φθηνά ) στην συνέχεια .

   Αλλά όμως , ζητάνε 200 , 300 , 500 .......

 

 

 

Μαλιστα.. Αγγελια ανταλλαγη με iphone 14 pro λοιπον... lol

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Qiyanoof είπε

Βλέπω ότι πολλοί λέτε ότι ειναι υπερεκτιμημένη η μηχανή. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη καλύτερη, ίδιου στιλ και εύκολη στην χρήση; Τώρα θέλω να ξεκινήσω να ασχολούμαι με αναλογικές μηχανές και δεν ξέρω πολλά πράγματα.

    Olympus trip junior ...... μιά χαρά ! Και πολλά είναι ...... 

    https://www.ebay.com/itm/115512835527?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=5NAsaHpWTzK&sssrc=2349624&ssuid=xPODz6pmSle&var=&widget_ver=artemis&media=MORE

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Qiyanoof είπε

Βλέπω ότι πολλοί λέτε ότι ειναι υπερεκτιμημένη η μηχανή. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη καλύτερη, ίδιου στιλ και εύκολη στην χρήση; Τώρα θέλω να ξεκινήσω να ασχολούμαι με αναλογικές μηχανές και δεν ξέρω πολλά πράγματα.

Γιατί να είναι ίδιου στυλ ; Μια φιλμάτη SLR δεν σου κάνει ; Που θα την πάρεις και φθηνότερη ίσως . Απείρως ανώτερη στα πάντα και στο πόσο περιμένεις να ζήσει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Qiyanoof είπε

Βλέπω ότι πολλοί λέτε ότι ειναι υπερεκτιμημένη η μηχανή. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη καλύτερη, ίδιου στιλ και εύκολη στην χρήση; Τώρα θέλω να ξεκινήσω να ασχολούμαι με αναλογικές μηχανές και δεν ξέρω πολλά πράγματα.

Olympus af1 / Minolta 70w / canon prima 5 / Nikon zoom compacts (γενικά τίμιες και σχετικά οικονομικές οι περισσότερες) 

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Γιατί να είναι ίδιου στυλ ; Μια φιλμάτη SLR δεν σου κάνει ; Που θα την πάρεις και φθηνότερη ίσως . Απείρως ανώτερη στα πάντα και στο πόσο περιμένεις να ζήσει .

Μπορεί να κάνει μπορεί και όχι ...χωρίς να αναφερθεί ποια θα είναι η χρήση της εγώ πιστεύω πως είναι καλο να έχει γενικά κάποιος μια compact ...έχεις μικρό μέγεθος / φλας και autofocus σε ένα πολύ μικρό μέγεθος για βόλτες και πάρτυ πχ όπου με μια σλρ δεν είναι και ότι πιο βολικό. 

 

Επίσης αν θες για οικονομία φιλμ δες Olympus pen EE /EEs / EE-2 ή 3 καθώς και την canon demi. Όλες έχουν μέγεθος compact cameras και τραβάνε μισό καρέ. Με το μισό καρε το 36ρι φιλμάκι γίνετε 72 το 24ρι 48 καταλαβεινεις κατευθείαν πως μπορείς να κάνεις οικονομία έτσι ..μιας και οι τιμές στα κολορ φιλμς είναι στον Θεό. 

Υπάρχει και μια ακόμα επίσης όπου την είχα αλλά την έδιωξα. Canon prima tele 6 /Canon autoboy 6. Είναι μια compact μηχανή φουλ αυτόματη με φλας κλπ η οποία έχει και μισό καρέ και κανονικό (full frame να το πούμε ? Χαχαχ) μέσο ενός διακόπτη στο εσωτερικό της. Πολύ καλή μηχανή απλά συχνά ρίχνει φλας λόγο ότι στο μισό καρέ ο φακός περιορίζεται να αρχίζει από φ4 ή 5.6 αν θυμάμαι καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...