Προς το περιεχόμενο

Καλησπέρα, ψάχνω λειτουργική Olympus MJU I ή Olympus MJU II έως 150€


Qiyanoof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Qiyanoof είπε

Βλέπω ότι πολλοί λέτε ότι ειναι υπερεκτιμημένη η μηχανή. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη καλύτερη, ίδιου στιλ και εύκολη στην χρήση; Τώρα θέλω να ξεκινήσω να ασχολούμαι με αναλογικές μηχανές και δεν ξέρω πολλά πράγματα.

     Επειδή μάλλον θα σας μπερδέψουμε αντί να σας βοηθήσουμε , πείτε εσείς καλύτερα τι έχετε κατά νου σχετικά με το φίλμ και είναι εύκολο μετά για όλους μας και να σας προτείνουμε αλλά και να σας βοηθήσουμε να βρείτε κάτι που και να μην ματώσετε οικονομικά αλλά και να βγάλετε αποτέλεσμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexkar99 είπε

Επίσης αν θες για οικονομία φιλμ δες Olympus pen EE /EEs / EE-2 ή 3 καθώς και την canon demi. Όλες έχουν μέγεθος compact cameras και τραβάνε μισό καρέ. Με το μισό καρε το 36ρι φιλμάκι γίνετε 72 το 24ρι 48 καταλαβεινεις κατευθείαν πως μπορείς να κάνεις οικονομία έτσι ..μιας και οι τιμές στα κολορ φιλμς είναι στον Θεό. 

Υπάρχει και μια ακόμα επίσης όπου την είχα αλλά την έδιωξα. Canon prima tele 6 /Canon autoboy 6. Είναι μια compact μηχανή φουλ αυτόματη με φλας κλπ η οποία έχει και μισό καρέ και κανονικό (full frame να το πούμε ? Χαχαχ) μέσο ενός διακόπτη στο εσωτερικό της. Πολύ καλή μηχανή απλά συχνά ρίχνει φλας λόγο ότι στο μισό καρέ ο φακός περιορίζεται να αρχίζει από φ4 ή 5.6 αν θυμάμαι καλά. 

Συζητάμε τώρα για μισού καρέ ; Και κόμπακτ του 1960 ; Ας τραβάει με ένα nokia του 2010 των 20€ . Καλύτερες θα βγάζει και τσάμπα.

Κόμπακτ φιλμάτες , νομίζω συζητάμε για Rollei 35 , λόγω ιστορίας , κάποιες canonet , contax και nikon 35 . Οι άλλες δεν αντέχουν σήμερα.

Οι SLR όμως, κάνουν για τα πάντα. Επίσης για φιλμ και μικρό όγκο ,πρακτικότητα και φορητότητα, δεν νομίζω ότι έχει νόημα η κουβέντα σήμερα.

Διάφοροι bloggers πιστεύω έχουν κάνει μεγάλη ζημιά και παρασέρνουν κόσμο σε περίεργες επιλογές. Και όχι ανιδιοτελώς. 

Αν κάποιος ευχαριστιέται σήμερα, να τραβάει πολλά φιλμ με κόμπακτ του 1960 , με φωτόμετρο σελήνιου που αν δουλεύει και μισού καρέ , όπως οι 

olympus EE , ας με διαψεύσει . Η εντύπωση που μου δημιουργείται είναι ότι οι bloggers τα γράφουν αυτά για να βγάζουν μεροκάματο , 

αδειάζοντας παλιές αποθήκες με απούλητα. Πολλές τιμές στο ebay , επαληθεύουν αυτή την εντύπωση . 

 

Από την άλλη, βλέπω nikon F65,. στα 10€ συν 15€ μεταφορικά για ελλάδα, λιγότερο από 2 μέρες πριν λήξει η δημοπρασία. 

Αυτή αξίζει . Όποιο φακό και να βρει κάποιος να βάλει επάνω, φωτογραφιάρες θα βγάλει . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Συζητάμε τώρα για μισού καρέ ; Και κόμπακτ του 1960 ; Ας τραβάει με ένα nokia του 2010 των 20€ . Καλύτερες θα βγάζει και τσάμπα.

Κόμπακτ φιλμάτες , νομίζω συζητάμε για Rollei 35 , λόγω ιστορίας , κάποιες canonet , contax και nikon 35 . Οι άλλες δεν αντέχουν σήμερα.

Οι SLR όμως, κάνουν για τα πάντα. Επίσης για φιλμ και μικρό όγκο ,πρακτικότητα και φορητότητα, δεν νομίζω ότι έχει νόημα η κουβέντα σήμερα.

Διάφοροι bloggers πιστεύω έχουν κάνει μεγάλη ζημιά και παρασέρνουν κόσμο σε περίεργες επιλογές. Και όχι ανιδιοτελώς. 

Αν κάποιος ευχαριστιέται σήμερα, να τραβάει πολλά φιλμ με κόμπακτ του 1960 , με φωτόμετρο σελήνιου που αν δουλεύει και μισού καρέ , όπως οι 

olympus EE , ας με διαψεύσει . Η εντύπωση που μου δημιουργείται είναι ότι οι bloggers τα γράφουν αυτά για να βγάζουν μεροκάματο , 

αδειάζοντας παλιές αποθήκες με απούλητα. Πολλές τιμές στο ebay , επαληθεύουν αυτή την εντύπωση . 

 

Από την άλλη, βλέπω nikon F65,. στα 10€ συν 15€ μεταφορικά για ελλάδα, λιγότερο από 2 μέρες πριν λήξει η δημοπρασία. 

Αυτή αξίζει . Όποιο φακό και να βρει κάποιος να βάλει επάνω, φωτογραφιάρες θα βγάλει . 

Εγώ ότι πρότεινα είναι αυτά αυτά που ευχαριστιεμαι να τραβάω και επειδή ήθελα και κάτι παραπάνω πλέον πήγα σε Olympus pen F/ft. Το τι είναι καλύτερο δεν μπορεί να μπει σε κουτί ούτε να οριοθετεί με βάση κάποιο κανόνα επομένως το τραβά με νοκια είναι άκυρο σαν σχόλιο. Και με digicam να βγάλει καλύτερα από πολλές φιλματες κάμερες αποτελέσματα θα πάρει. 

Το θα πάρεις Φωτογραφιαρες επίσης είναι σχετικό και όχι απόλυτο (με οποιοδήποτε κάμερα ισχύει αυτό ...πχ πόσες καλές κάμερες Leica και μη έχουν καταλήξει σε influencers και δεν  αξιοποιούνται όπως ίσως θα ήθελε ο καθένας βγάζοντας τέλεια αποτελέσματα κλπ) .... Για την φωτογραφία μιλάμε ούτος η άλλος  είναι τίποτα δεν είναι απόλυτο και όλοι διαφορετικά τα βλέπουμε 

Επεξ/σία από alexkar99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alexkar99 είπε

Το θα πάρεις Φωτογραφιαρες επίσης είναι σχετικό και όχι απόλυτο (με οποιοδήποτε κάμερα ισχύει αυτό ...πχ πόσες καλές κάμερες Leica και μη έχουν καταλήξει σε influencers και δεν  αξιοποιούνται όπως ίσως θα ήθελε ο καθένας βγάζοντας τέλεια αποτελέσματα κλπ) .... Για την φωτογραφία μιλάμε ούτος η άλλος  είναι τίποτα δεν είναι απόλυτο και όλοι διαφορετικά τα βλέπουμε 

Η ευκρίνεια και η ανάλυση όμως, δεν είναι τόσο υποκειμενικά. Αν θέλει κάποιος να δει , σηκώνουν αρκετή αντικειμενικότητα. Οι μισού καρέ , όπως olympus pen ee δεν έχουν καμιά ιδιαίτερη ευκρίνεια. Φυσικά μπορεί σε κάποιους να αρέσουν κτλ κτλ . Αλλά από ευκρίνεια , ανάλυση , λεπτομέρεια δεν λένε πολλά. 

Δες δείγμα με ektachrome . Το φιλμ είναι κορυφαίο . Και τράβηξε και μέρα με φως.

31. Museum Quarter

 

Και δες κι εδώ , με τη rollei 35 . Νομίζω η διαφορά σε οξύτητα φακού , φαίνεται έντονα. 

Shinmei Co, Ltd

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία για να γίνω πιο συγκεκριμένη, ψάχνω μία οικονομική κομπακτ μηχανη, εύκολη στην χρήση, με ικανοποιητική εικόνα και χρώματα, να μπορώ να την κουβαλάω μαζί μου παντού και να κάνω τα πρώτα μου βήματα στον κόσμο του φιλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Qiyanoof είπε

Ωραία για να γίνω πιο συγκεκριμένη, ψάχνω μία οικονομική κομπακτ μηχανη, εύκολη στην χρήση, με ικανοποιητική εικόνα και χρώματα, να μπορώ να την κουβαλάω μαζί μου παντού και να κάνω τα πρώτα μου βήματα στον κόσμο του φιλμ.

Από Olympus

Olympus af1/af10

Olympus superzoom 70g/100g 

Από Nikon

Νίκον L35af

Νίκον af600 (πολύ μικρούλα προσοχή έχει και έκδοση με APC φιλμ συνήθως στις αγγελίες με το ίδιο όνομα )

Nikon zoom 300 af 

Απο pentax

Pentax espio 80 

Από μινολτα

Minolta 70w 

canon

canon prima tele /autoboy 6 

canon af35 

Canon prima 5 

Canon supreme sure shot 

canon prima mini 2 

 

Όλες αυτές τις έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλές έως άριστες για εμένα. Δες στο lomography δείγματα από φωτογραφίες με τις κάμερες (όχι με ληγμένο φιλμ όμως προσοχή ! ). 

 

(Προσωπική επιλογή είναι αυτή..... https://www.ebay.com/itm/284951779504?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=2qst-qiutx6&sssrc=2349624&ssuid=Eb7mM0YDSHS&var=&widget_ver=artemis&media=COPY ) 

πάντα έχε στο νου καλύτερα να δώσεις τα έξτρα χρήματα για ένα καλό φιλμ (πορτρα ή εκταρ πχ ) και όχι για μια πιο όμορφη κάμερα ...η όμορφη κάμερα χωρίς λεφτά για φιλμ είναι απλά ένα paperweight...

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Qiyanoof είπε

Ωραία για να γίνω πιο συγκεκριμένη, ψάχνω μία οικονομική κομπακτ μηχανη, εύκολη στην χρήση, με ικανοποιητική εικόνα και χρώματα, να μπορώ να την κουβαλάω μαζί μου παντού και να κάνω τα πρώτα μου βήματα στον κόσμο του φιλμ.

    Τέλεια , μία σημαντική όμως λεπτομέρεια , αν και την καταλάβατε σίγουρα , είναι πως σε μία φιλμάτη μηχανή ο μηχανισμός δεν έχει κανέναν ρόλο στις χρωματικές αποδόσεις , οπότε όπως σας είπε ήδη και ο @alexkar99 έχετε να κάνετε με την ποιότητα του φίλμ .

  Τέλος πάντων , σημειώστε πως ΟΤΙ παρέμβαση θα γινόταν σε χρωματικές αποδόσεις σε ένα ψηφιακό μέσο , μέσω ρυθμίσεων ( tweakings ) κλπ , σε αναλογικό μέσο έχει την μορφή προεπιλογής φίλμ .

Εννοείται πως , πάντα μπορεί κανείς να επέμβει στο σκαναρισμένο πλέον αρχείο και να το διαμορφώσει με ψηφιακή επεξεργασία .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Qiyanoof είπε

Ωραία για να γίνω πιο συγκεκριμένη, ψάχνω μία οικονομική κομπακτ μηχανη, εύκολη στην χρήση, με ικανοποιητική εικόνα και χρώματα, να μπορώ να την κουβαλάω μαζί μου παντού και να κάνω τα πρώτα μου βήματα στον κόσμο του φιλμ.

Μιας και είναι η πρώτη σου μηχανή για να πειραματιστείς, καλύτερα να μην πάρεις κάτι μεταχειρισμένο και σίγουρα όχι κάτι ακριβό.
Νομίζω πως αυτό ή αυτό θα σε καλύψει απόλυτα ώστε να δοκιμάσεις εάν το σπορ είναι κάτι που σου ταιριάζει. Μην περιμένεις επιδόσεις μηχανών που αναφέρονται παραπάνω.....Αργότερα αφού δεις τα ελαττώματα της θα καταλάβεις σχεδόν μόνη σου ποια θα είναι η επόμενη σου μηχανή.

Εναλλακτικά όλο και κάποιος φίλος θα έχει ξεχασμένη σε κάποιο ντουλάπι μια αναλογική μηχανή να στη δώσει έστω για λίγο καιρό να δεις εάν σου ταιριάζει.

Δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικό να εμφανίζεις,σκανάρεις και να εκτυπώνεις έξω φιλμ (δεν είναι οικονομικό ούτε να αγοράζεις φιλμ εδώ που τα λέμε).
Να εμφανίζεις μόνη σου  είναι αρκετά πιο οικονομικό,  χρονοβόρο, αλλά σίγουρα πολύ πολύ όμορφο.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικό να εμφανίζεις,σκανάρεις και να εκτυπώνεις έξω φιλμ (δεν είναι οικονομικό ούτε να αγοράζεις φιλμ εδώ που τα λέμε).
Να εμφανίζεις μόνη σου  είναι αρκετά πιο οικονομικό,  χρονοβόρο, αλλά σίγουρα πολύ πολύ όμορφο.

Στην αρχή του ευρώ , πριν 20 χρόνια , που το φιλμ ήταν ψηλά σε πωλήσεις, τα παίρναμε από τα οικονομικά μαγαζιά του κέντρου , 1.40€ το 36άρι , fuji 200 asa , χωρίς χάρτινο κουτάκι, σκέτο το πλαστικό , από μεγάλη συσκευασία. Το ίδιο τώρα έχει 4.50€ , σίγουρα είναι αρκετά ακριβότερο . 

Εμφάνιση θέλει προσοχή, επειδή κανείςδεν εμφανίζει πάρα πολλά , να μην μένουν πολύ τα υγρά . Σε τέτοια περίπτωση , τα χρώματα είναι φόλα. 

Ωστόσο δεν είναι τραγική, ειδικά αν συγκρίνει κανείς με την αγορά . Εμφάνιση σκέτη , γίνεται με 2.50€. 

Μεγαλούτσικη δαπάνη , είναι να αγοράσει κάποιος δικό του σκάνερ , αλλά αν πρόκειται να βγάλει αρκετά φίλμ , πιστεύω αξίζει . 

Κορυφαίο vfm θεωρώ ότι έχει το Plustek 8300i SE. Μιλάμε για 500€ . Σε πιο οικονομικό , το 8100 . 

Με το πρώτο όμως, δεν χρειάζεται επεξεργασία για σκόνες, χνούδι κτλ , τα αφαιρεί με υπέρυθρες. 

Τα αποτελέσματα που βλέπω στο flickr, είναι εντυπωσιακά το λιγότερο . 

Ένα δείγμα με ενδιάμεσο μοντέλο το 8200 . Δεν το πιστεύει κανείς ότι είναι σκαναρισμένο φιλμ .

We are walking

Βέβαια ίσως έχει σημασία το ότι η φωτογραφία έχει βγει και με μηχανάρα ! Canon . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι φθηνά, αλλά μηχανές και φακούς μπορείς να βρεις χώμα. Αρκεί να το κοιτάς πρακτικά και όχι με βάση μπλογκς , μόδες κτλ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα, η πιο εύκολη λύση να βρεις φθηνή αναλογική μηχανή είναι να πας στον Πικόπουλο (Λέκκα 26, 3ος όροφος - 9-5 καθημερινές). Ο Πικόπουλος επισκευάζει και εμπορεύεται αναλογικές κάμερες εδώ και 50 χρόνια, και έχει ένα κατάστημα γεμάτο με αναλογικό εξοπλισμό. Σίγουρα θα δεις πολλές μηχανές από κοντά και θα έχεις αρκετές επιλογές για αγορά. 

Αν αναφέρεις ότι ενδιαφέρεσαι για την Olympus mju ii, θα σου δώσει σχετικές πληροφορίες, και θα σου προτείνει αντίστοιχες μηχανές.

Παρεπιπτόντως, την είχα τη μηχανή. Ήταν υπέροχη όσον αφορά τη βασική της χρήση: να είναι μονίμως στην τσέπη σου / στην τσάντα σου και να κάνει snapshots χωρίς ταλαιπωρία. Κάποια στιγμή χάλασε, και την αντικατέστησα με μια πολύ πιο φθηνή Olympus mju (με zoom φακό). Είναι αντίστοιχα εύχρηστη, απλή και βολική. Ο φακός έχει μεν διαφορά, αλλά όταν τραβάς snapshots δε σε πολυνοιάζει. Ασε που η ποιότητα του φιλμ είναι πιο σημαντική σε αυτές τις compact κάμερες. (καλό έγχρωμο φιλμ = Kodak Portra = 15+ euro το 36άρι)

 

ΥΓ: βέβαια στο τέλος χάρισα τη φθηνή compact και κατέληξα σε Contax G1 με Carl Zeiss 28mm. 😇

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2022 στις 6:07 ΜΜ, Dr_73 είπε

Στην αρχή του ευρώ , πριν 20 χρόνια , που το φιλμ ήταν ψηλά σε πωλήσεις, τα παίρναμε από τα οικονομικά μαγαζιά του κέντρου , 1.40€ το 36άρι , fuji 200 asa , χωρίς χάρτινο κουτάκι, σκέτο το πλαστικό , από μεγάλη συσκευασία. Το ίδιο τώρα έχει 4.50€ , σίγουρα είναι αρκετά ακριβότερο . 

Εμφάνιση θέλει προσοχή, επειδή κανείςδεν εμφανίζει πάρα πολλά , να μην μένουν πολύ τα υγρά . Σε τέτοια περίπτωση , τα χρώματα είναι φόλα. 

Ωστόσο δεν είναι τραγική, ειδικά αν συγκρίνει κανείς με την αγορά . Εμφάνιση σκέτη , γίνεται με 2.50€. 

Μεγαλούτσικη δαπάνη , είναι να αγοράσει κάποιος δικό του σκάνερ , αλλά αν πρόκειται να βγάλει αρκετά φίλμ , πιστεύω αξίζει . 

Κορυφαίο vfm θεωρώ ότι έχει το Plustek 8300i SE. Μιλάμε για 500€ . Σε πιο οικονομικό , το 8100 . 

Με το πρώτο όμως, δεν χρειάζεται επεξεργασία για σκόνες, χνούδι κτλ , τα αφαιρεί με υπέρυθρες. 

Τα αποτελέσματα που βλέπω στο flickr, είναι εντυπωσιακά το λιγότερο . 

Ένα δείγμα με ενδιάμεσο μοντέλο το 8200 . Δεν το πιστεύει κανείς ότι είναι σκαναρισμένο φιλμ .

Βέβαια ίσως έχει σημασία το ότι η φωτογραφία έχει βγει και με μηχανάρα ! Canon . 

 

Στις 9/9/2022 στις 6:27 ΜΜ, GQPhDFBI είπε

Δηλαδή φιλμ και εμφάνιση 7€, σκανάρισμα ακόμα δεν έχουμε.....
Δεν τα λέω και λίγα....
 

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το φιλμ αλλά να γλιτώσει και χρόνο και χρήμα από τη λήψη μέχρι την εκτύπωση, τι γνώμη έχετε για την εξής διαδικασία: σκανάρισμα του φιλμ σε κατάλληλο σκάνερ και εκτύπωση σε φωτογραφικό inkjet εκτυπωτή.

Όπως το βλέπω εγώ, διατηρείται η ποιότητα εικόνας του φιλμ, η χαρά του αναλογικού κλικ και γλιτώνει κανείς χρόνο, χώρο και χρήμα από το να στήσει οικιακό εργαστήριο εμφάνισης φωτογραφιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

 

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το φιλμ αλλά να γλιτώσει και χρόνο και χρήμα από τη λήψη μέχρι την εκτύπωση, τι γνώμη έχετε για την εξής διαδικασία: σκανάρισμα του φιλμ σε κατάλληλο σκάνερ και εκτύπωση σε φωτογραφικό inkjet εκτυπωτή.

Όπως το βλέπω εγώ, διατηρείται η ποιότητα εικόνας του φιλμ, η χαρά του αναλογικού κλικ και γλιτώνει κανείς χρόνο, χώρο και χρήμα από το να στήσει οικιακό εργαστήριο εμφάνισης φωτογραφιών.

     Δεν έχω αντίρρηση να απαλειφθεί το στήσιμο οικιακού εργαστηρίου , όμως για καθαρά οικονομοτεχνικούς λόγους .

     Δλδ έλλειψη χώρου ( σωστό ) , οικονομία κλίμακας σε εξοπλισμό και υλικά ( σωστό ) .

    Δεν θα συμφωνήσω στο κομμάτι οικονομίας χρόνου ( ρωτάς δλδ γιατί θέλεις να ασχοληθείς η δεν κατάλαβα εγώ κατι ) οπότε πρέπει να περιμένω την απάντηση σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το φιλμ αλλά να γλιτώσει και χρόνο και χρήμα από τη λήψη μέχρι την εκτύπωση, τι γνώμη έχετε για την εξής διαδικασία: σκανάρισμα του φιλμ σε κατάλληλο σκάνερ και εκτύπωση σε φωτογραφικό inkjet εκτυπωτή.

Εάν κάποιος χρησιμοποιεί φιλμ στις μέρες μας, είτε το κάνει από παλιά οπότε και ξέρει γιατί, είτε ξεκινάει τώρα από περιέργεια...
Εάν κάποιος ξεκινάει τώρα, δεν βλέπω το λόγο να χρησιμοποιήσει φιλμ και να το δίνει για εμφάνιση και να χρησιμοποιεί ψηφιακά μέσα για εκτύπωση, χάνει όλη τη μαγεία.
Για το σκανάρισμα μιας και σε όλους αρέσει να μοιραζόμαστε τις φωτογραφίες μας online είναι κατανοητό πως πλέον είναι απαραίτητο να γίνεται.
Τώρα όταν μπαίνει το θέμα κόστους καθένας κάνει κουμάντο σύμφωνα με την τσέπη του...
Εμφάνιση και σκανάρισμα γίνονται άνετα και οικονομικά  στο σπίτι.

Εμφάνιση
Προσωπικά εμφανίζω μόνος μου τα φιλμ, δεν χρειάζεται κάποιος ειδικός χώρος ή εργαστήριο, το κάνεις σε όποιο μέρος του σπιτιού θέλεις.
Για κάποιον που ξεκινάει τώρα, θα του πρότεινα να ασχοληθεί με α/μ μιας και είναι πολύ ευκολότερο στο να διατηρήσει θερμοκρασία και υπάρχει και καλύτερη ανοχή στις αποκλήσεις.
Ιδανικά πριν ξεκινήσει εάν μπορεί να βρει κάποιον φίλο να δει τη διαδικασία εάν του αρέσει και να είναι προσεκτικός στην αγορά εξοπλισμού, δεν χρειάζονται πολλά πράγματα με 50~100€ τα έχει πάρει όλα.

Σκανάρισμα (ίσως το πιο βαρετό κομμάτι)
Για να μοιραστώ online τις φωτογραφίες,  χρησιμοποιώ μία ψηφιακή μηχανή για να  φωτογραφίσω τα αρνητικά και στη συνέχεια να τα επεξεργαστώ.
Κάποιο dedicated scanner Θα μου δώσει καλύτερα αποτελέσματα, δεν με ενδιαφέρει τόσο το σκανάρισμα ούτε θέλω να δώσω 3Κ για ένα Plustek OpticFilm 120.
Εάν υπάρχει ήδη ψηφιακή φωτογραφική μηχανή είναι το οικονομικότερο.

Εκτύπωση (ίσως το ωραιότερο κομμάτι, νομίζω πως όλοι πρέπει να το δοκιμάσουν) 
Εάν κάποια φωτογραφία θέλω να την εκτυπώσω, δεν έχω πλέον ειδικό χώρο και εξοπλισμό για να το κάνω αναλογικά και συμβιβάζομαι στο χώρο ενός συναδέλφου... (θέλω στο μέλλον να ξαναφτιάξω χώρο αλλά είναι δύσκολο).
Εάν  κάποια φωτογραφία θέλω να την εκτυπώσω μεγαλύτερη από 30cm θα τη δώσω έξω να γίνει ψηφιακά (πολύ σπάνια έχει γίνει αυτό).
Εννοείται πως για αρχή φυσικά και θα εκτυπώσεις στον οικιακό εκτυπωτή. Εάν κάποια στιγμή χρειαστείς κάτι καλύτερο το βλέπεις.
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...