Προς το περιεχόμενο

Καλησπέρα, ψάχνω λειτουργική Olympus MJU I ή Olympus MJU II έως 150€


Qiyanoof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

 ούτε θέλω να δώσω 3Κ για ένα Plustek OpticFilm 120.

Για 35αρι , παίρνεις κορυφαίο της ίδιας εταιρείας με περίπου 500€ . 

Δείγμα από θετικό φιλμ kodachromeτου 1977 , βγαλμένη με minolta 101 ....

Atlantic City Boardwalk in 1977

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δείγμα από θετικό φιλμ kodachromeτου 1977

Έχω 4 ληγμένα του 91" μην με πριζώνεις..... ααα ξέχασα είναι 120αρια (καταραμένε Plustek), μήπως να ψάξω για drum scanner πρέπει να είναι οικονομικοί.....
 

 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Έχω 4 ληγμένα του 91" μην με πριζώνεις..... ααα ξέχασα είναι 120αρια (καταραμένε Plustek), μήπως να ψάξω για drum scanner πρέπει να είναι οικονομικοί.....

Αν είσαι Αθήνα , τούτοι  , θα σου κάνουν σούπερ δουλειά , με drum scanner της Hasseblad .

Εφόσον λες για 4 φιλμ . Αν μπεις στην μπρίζα τώρα και αρχίσεις και βγάζεις 120αρια αβέρτα ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν είσαι Αθήνα , τούτοι  , θα σου κάνουν σούπερ δουλειά , με drum scanner της Hasseblad .

Εφόσον λες για 4 φιλμ . Αν μπεις στην μπρίζα τώρα και αρχίσεις και βγάζεις 120αρια αβέρτα ....

Έχω επισκεφτεί τα παιδιά ουκ ολίγες φορές.......
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Έχω 4 ληγμένα του 91" μην με πριζώνεις..... ααα ξέχασα είναι 120αρια (καταραμένε Plustek), μήπως να ψάξω για drum scanner πρέπει να είναι οικονομικοί.....
 

 

    Έμεινε μία στάση ακόμη ( Fomapan ) και περιμένει εδώ και περίπου ....... 🤔🤔🤔 ...... δύο μήνες , μέσα σε μία Kodak Cresta ii ...... το κόκκινο πίσω παραθυράκι είναι ακόμη ταπωμένο με χαρτονάκι και διάφανη ταινία της Scotch για το ου μη γένοιτο ! 

    Δεν θυμάμαι αν πρέπει αφού μαζέψω το φίλμ , να ανοίξω κατευθείαν το καβούκι , αλλά έχω την αίσθηση πως υπάρχει φόβος να ξεσφίξει ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Έμεινε μία στάση ακόμη ( Fomapan ) και περιμένει εδώ και περίπου ....... 🤔🤔🤔 ...... δύο μήνες , μέσα σε μία Kodak Cresta ii ......

Εάν έχεις τραβήξει γυμνό σου κάνω την εμφάνιση και το σκανάρισμα εγώ.... δώρο.....

Επεξ/σία από GQPhDFBI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Εάν κάποιος χρησιμοποιεί φιλμ στις μέρες μας, είτε το κάνει από παλιά οπότε και ξέρει γιατί, είτε ξεκινάει τώρα από περιέργεια...
Εάν κάποιος ξεκινάει τώρα, δεν βλέπω το λόγο να χρησιμοποιήσει φιλμ και να το δίνει για εμφάνιση και να χρησιμοποιεί ψηφιακά μέσα για εκτύπωση, χάνει όλη τη μαγεία.
Για το σκανάρισμα μιας και σε όλους αρέσει να μοιραζόμαστε τις φωτογραφίες μας online είναι κατανοητό πως πλέον είναι απαραίτητο να γίνεται.
Τώρα όταν μπαίνει το θέμα κόστους καθένας κάνει κουμάντο σύμφωνα με την τσέπη του...
Εμφάνιση και σκανάρισμα γίνονται άνετα και οικονομικά  στο σπίτι.

Εμφάνιση
Προσωπικά εμφανίζω μόνος μου τα φιλμ, δεν χρειάζεται κάποιος ειδικός χώρος ή εργαστήριο, το κάνεις σε όποιο μέρος του σπιτιού θέλεις.
Για κάποιον που ξεκινάει τώρα, θα του πρότεινα να ασχοληθεί με α/μ μιας και είναι πολύ ευκολότερο στο να διατηρήσει θερμοκρασία και υπάρχει και καλύτερη ανοχή στις αποκλήσεις.
Ιδανικά πριν ξεκινήσει εάν μπορεί να βρει κάποιον φίλο να δει τη διαδικασία εάν του αρέσει και να είναι προσεκτικός στην αγορά εξοπλισμού, δεν χρειάζονται πολλά πράγματα με 50~100€ τα έχει πάρει όλα.

Σκανάρισμα (ίσως το πιο βαρετό κομμάτι)
Για να μοιραστώ online τις φωτογραφίες,  χρησιμοποιώ μία ψηφιακή μηχανή για να  φωτογραφίσω τα αρνητικά και στη συνέχεια να τα επεξεργαστώ.
Κάποιο dedicated scanner Θα μου δώσει καλύτερα αποτελέσματα, δεν με ενδιαφέρει τόσο το σκανάρισμα ούτε θέλω να δώσω 3Κ για ένα Plustek OpticFilm 120.
Εάν υπάρχει ήδη ψηφιακή φωτογραφική μηχανή είναι το οικονομικότερο.

Εκτύπωση (ίσως το ωραιότερο κομμάτι, νομίζω πως όλοι πρέπει να το δοκιμάσουν) 
Εάν κάποια φωτογραφία θέλω να την εκτυπώσω, δεν έχω πλέον ειδικό χώρο και εξοπλισμό για να το κάνω αναλογικά και συμβιβάζομαι στο χώρο ενός συναδέλφου... (θέλω στο μέλλον να ξαναφτιάξω χώρο αλλά είναι δύσκολο).
Εάν  κάποια φωτογραφία θέλω να την εκτυπώσω μεγαλύτερη από 30cm θα τη δώσω έξω να γίνει ψηφιακά (πολύ σπάνια έχει γίνει αυτό).
Εννοείται πως για αρχή φυσικά και θα εκτυπώσεις στον οικιακό εκτυπωτή. Εάν κάποια στιγμή χρειαστείς κάτι καλύτερο το βλέπεις.
 

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

Η δική μου αφετηρία είναι ότι επειδή φωτογραφία σημαίνει και μνήμη είναι πολύ κρίμα να μη μπορείς να μεταβιβάσεις την πληροφορία σε ένα μέσο θεωρητικά αθάνατο και άφθαρτο όπως τα bits. Άρα το σκανάρισμα είτε του φίλμ είτε της τελικής εικόνας είναι μια διαδικασία περίπου δεδομένη. Παρεμπιπτόντως έχω σκανάρει χιλιάδες φωτογραφίες σε μια προσπάθεια να διασώσω την οικογενειακή (και όχι μόνο τη δική μου) μνήμη. Οπότε το θεωρώ αναπόσπαστο μέρος της διαδικασίας, χώρια που κατά τη διαδικασία αυτή μπορείς να αποκαταστήσεις χρωματικά κιτρινισμένες φωτογραφίες κλπ.

Οπότε το ερώτημα τελικά ανάγεται στο κατά πόσον το φιλμ έχει να δώσει κάτι ως προς το παραγόμενο αποτέλεσμα. Η αίσθησή μου είναι ότι έχει να δώσει. Βλέπω φωτογραφίες από το πρώτο μισό του αιώνα τραβηγμένες σε στενάκια από δρομάκια νησιών (όπου όλοι ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι να διατηρηθεί ικανοποιητικό τονικό εύρος με την έντονη αντίθεση σκιών και φωτός ακόμα και με σημερινά μέσα) και η διατήρηση λεπτομερειών (όχι με την έννοια της οπτικής οξύτητας αλλά με την έννοια της χρωματικής ανάλυσης) είναι εντυπωσιακή.

Το βλέπει κανείς ειδικά στα highlights, στην απόδοση του χρώματος στα πορτραίτα, στην απουσία καμένων περιοχών σε αυτά (π.χ. γυαλάδα στο πρόσωπο).

Οπότε, αν όλη η πληροφορία που χρειάζεται κανείς μετά το κλικ είναι ήδη στο φιλμ, ποιός ο λόγος να μη το σκανάρεις απλώς; Θεωρείς ότι ανεξάρτητα από την πληροφορία που υπάρχει στο φιλμ (το οποίο το αντιλαμβάνομαι κάτι σαν αναλογικό RAW), θεωρείς ότι η διαδικασία του scanning και της εκτύπωσης από ένα σημερινό φωτογραφικό εκτυπωτή συνεπάγεται απώλεια πληροφορίας σε σχέση με την παραδοσιακή εμφάνιση - εκτύπωση του φιλμ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Οπότε, αν όλη η πληροφορία που χρειάζεται κανείς μετά το κλικ είναι ήδη στο φιλμ, ποιός ο λόγος να μη το σκανάρεις απλώς; Θεωρείς ότι ανεξάρτητα από την πληροφορία που υπάρχει στο φιλμ (το οποίο το αντιλαμβάνομαι κάτι σαν αναλογικό RAW), θεωρείς ότι η διαδικασία του scanning και της εκτύπωσης από ένα σημερινό φωτογραφικό εκτυπωτή συνεπάγεται απώλεια πληροφορίας σε σχέση με την παραδοσιακή εμφάνιση - εκτύπωση του φιλμ;

Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος χρήση, όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες που έχουμε.
Βλέποντας παλιές κιτρινισμένες φωτογραφίες δεν με ενοχλεί, μου αρκεί που μου ξυπνάει αναμνήσεις.
Ανοίγοντας παλιά άλμπουμ από διακοπές δεν με ενδιαφέρει που είναι καμμένα τα λευκά ή οι σκιές μαύρες, εγώ εξακολουθώ να γυρίζω πίσω στο χρόνο...

Οι φωτογραφίες που θα αφήσω πίσω μου, θέλω να είναι δικές μου από την αρχή μέχρι το τέλος.
Θέλω να είμαι εγώ υπεύθυνος για τον κόκκο ή το κοντράστ  τους, θέλω να πειραματίζομαι , ακόμα και τα λάθη που κάνω θέλω να μείνουν και κάποιος να τα δει μετά από χρόνια.
Δεν θέλω οι αναμνήσεις μου, να είναι δημιουργία κάποιου άλλου (έστω και εν μέρη).

Ναι, αν θες το καλύτερο, πρέπει να φωτογραφίζεις με αυτή τη μηχανή, να χρησιμοποιείς αυτό το χημικό για το τάδε φιλμ, αυτό το σκάνερ δίνει  καλύτερο αποτέλεσμα κλπ κλπ... και είναι όντως αλήθεια.
Συγνώμη αλλά χέστηκε η Φατμέ στο Γενί Τζαμί.

Πιστεύω όμως πως η ολοκληρωμένη διαδικασία της φωτογραφίας, από τη λήψη μέχρι την εκτύπωση, με αναλογικό τρόπο είναι τρομερά όμορφη διαδικασία και όλοι κάποια στιγμή πρέπει να τη δοκιμάσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Ναι, αν θες το καλύτερο, πρέπει να φωτογραφίζεις με αυτή τη μηχανή, να χρησιμοποιείς αυτό το χημικό για το τάδε φιλμ, αυτό το σκάνερ δίνει  καλύτερο αποτέλεσμα κλπ κλπ... και είναι όντως αλήθεια.
Συγνώμη αλλά χέστηκε η Φατμέ στο Γενί Τζαμί.

Από τη σκοπιά της ποιότητας του τελικού αποτελέσματος βλέπεις κάποιο πλεονέκτημα όσον αφορά τα εξής:

1) film vs μια σύγχρονη ψηφιακή κάμερα των 400 ευρώ ας πούμε.

2) Παραδοσιακή χημική διαδικασία εμφάνισης έναντι σκανάρισμα film και εμφάνιση φωτογραφίας σε monitor.

3) Παραδοσιακή χημική διαδικασία εμφάνισης έναντι σκανάρισμα film και εκτύπωση με φωτογραφικό εκτυπωτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Από τη σκοπιά της ποιότητας του τελικού αποτελέσματος βλέπεις κάποιο πλεονέκτημα όσον αφορά τα εξής:

1) film vs μια σύγχρονη ψηφιακή κάμερα των 400 ευρώ ας πούμε.

2) Παραδοσιακή χημική διαδικασία εμφάνισης έναντι σκανάρισμα film και εμφάνιση φωτογραφίας σε monitor.

3) Παραδοσιακή χημική διαδικασία εμφάνισης έναντι σκανάρισμα film και εκτύπωση με φωτογραφικό εκτυπωτή.

Εάν το δεις καθαρά τεχνικά, το φιλμ είναι ακόμα ανώτερο μέσο.
Το πρόβλημα είναι ότι για να μπορέσεις να δεις αυτή τη διαφορά ,χρειάζεσαι πολύ περισσότερη προσπάθεια (και χρήμα) και ίσως η ευκολία της ψηφιακής να υπερνικά αυτή τη διαφορά στην ποιότητα.
Στις δικές μου φωτογραφίες δεν μπορώ να είμαι δίκαιος κριτής, είναι η διαδικασία  που με κάνει να το προτιμώ.

 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη δική μου άποψη , σήμερα , δεν έχει νόημα μετά την εμφάνιση του φίλμ , η αναλογική εκτύπωση , εφόσον μιλάμε για έγχρωμα ειδικά. Καλύτερα να σκανάρεται και να συνεχίζει ψηφιακά. Διορθώνεις και ατέλειες των φακών , που ειδικά σε παλιούς φακούς , δεν ήταν και λίγες. Αν σκεφτούμε ότι και σε παλιά συστήματα εναλλάξιμων φακών , υπάρχει μεγάλος αριθμός φακών τρίτων κατασκευαστών , που υπολείπονται πολύ σε απόδοση από τους φακούς της μητρικής εταιρείας. Ειδικά σε συστήματα f mount (nikon) & fd mount (canon) που γνωρίζω, με εξαίρεση ίσως κάποιους tokina, όλοι οι άλλοι τρίτων κατασκευαστών , υπολείπονται πολύ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 9/9/2022 στις 11:59 ΠΜ, babisskg είπε

     Διότι πες ο ένας πες ο άλλος , ειδικά στο εξωτερικό , την έφτασαν να ζητείται πιο ακριβά από Nikon 35 ti . 

     Όχι δεν είναι ακριβή , την ζητάνε ακριβά . Άλλο το ένα , άλλο το άλλο !

    Είχα κι' εγώ , την δούλευα , δεν τρελάθηκα κιόλας , την έδωσα 50 κομπλέ με τα μεταφορικά γιατί ήταν όντως πολύ προσεγμένη . Μαζί με την μπαταρία της και ένα φιλμ . 

   Φυσικά ουδείς αναφέρεται σε λεπτομέρειες όπως ότι πρέπει να την κρατάς με δύο χέρια , λόγω του ελαφρού της κατασκευής ώστε να αποφύγεις τυχόν κουνήματα . Ούτε μιλάει κανείς για τα ηλεκτρονικά της τα οποία είναι επιρρεπή σε αστοχία και μη επισκευάσιμα ( όχι εύκολα και φθηνά ) στην συνέχεια .

   Αλλά όμως , ζητάνε 200 , 300 , 500 .......

Ψάχνω μία τέτοια μηχανή και βλέπω τις τιμές. Αυτά που έγραψες με βοηθάνε να καταλάβω να την αποφύγω. Εχω την Canon At1 με 3 φακούς 24 2,8 50 1,4 135 2,8 και εκτός από τον 24 που δε μου αρέσει οι άλλοι είναι πολύ δημιουργικοί φακοί. Να όμως που ήθελα κάτι ελαφρύ να αντικαταστήσω την καταπληκτική μου Konica A4 που χάλασε το καλώδιο που ενώνει την πλάτη. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...