Προς το περιεχόμενο

Nova: Ιδιόκτητο FTTH δίκτυο 10 Gigabit μέχρι το 2027 και εμπορικά πακέτα μέχρι 1 Gbps το Νοέμβριο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα με ενοχλούσε αυτή η αοριστολογία από τις εταιρείες τύπου "θα φτάσει στο 40% του ελληνικού πληθυσμού".

Βγάλτε κύριοι σχέδιο συγκεκριμένο με δήμους, δρόμους, χάρτες και χρονικό διάστημα υλοποίησης.

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν το δίκτυο σου είναι τόσο μικρό, λογικό να μπορείς να διαθέσεις άμεσα ταχύτητες έως 1Gb.

Μιλώντας μόλις χθες με τη Nova, αφενός δεν καλύπτει την περιοχή μου (Αθήνα, δυτικά προάστια) το fiber 200 που διαφημίζει, αφετέρου επειδή μου δίνει vdsl 100 μέσω τρίτου παρόχου (από κέντρο της wind) δεν έχει τη δυνατότητα αναβάθμισης της ταχύτητάς μου σε 200mbps (παρ' όλο που τα σηκώνει άνετα η γραμμή μου). Επιπλέον ήταν η δεύτερη εκπρόσωπος της εταιρείας που δεν είχε ιδέα για τη δωρεάν αναβάθμιση ταχύτητας, στην οποία έχει προχωρήσει εδώ και τόσον καιρό η Cosmote και έχει αρχίσει προσφάτως να προσφέρει και η Vodafone. Αλλά ακόμα κι αν γνώριζε κάτι, θα μπορούσε άραγε να μου προσφέρει διπλασιασμό της ταχύτητας με το υπάρχον καθεστώς? Γιατί αυτή τη στιγμή ούτε επί πληρωμή δεν φαίνεται να μπορεί, κι ο λόγος δεν είναι τεχνικός...

Εν ολίγοις η Ελλάδα είναι "έτοιμη για το μέλλον" εδώ και πολύ καιρό, αλλά το μέλλον την έχει στήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Souls33k said:

αφετέρου επειδή μου δίνει vdsl 100 μέσω τρίτου παρόχου (από κέντρο της wind) δεν έχει τη δυνατότητα αναβάθμισης της ταχύτητάς μου σε 200mbps (παρ' όλο που τα σηκώνει άνετα η γραμμή μου).

Δεν είναι το πρόβλημα το ότι δίνει την 100αρα μέσω καμπίνας άλλου παρόχου (άσε που πλέον έχει εξαγοράσει τη Wind), αλλά το ότι δεν δίνει πακέτο 200Mbps μέσω VDSL, μόνο μέσω FTTH.

Αν ήσουν σε Vodafone, Cosmote ή και Wind θα μπορούσες να βάλεις, με το αζημίωτο ασφαλώς.

Οι Wind-Nova δεν έχουν ανακοινώσει δωρεάν διπλασιασμούς ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρεία λοποδητης !!!

Μεσα στο ψέμα κ την λαμογια . 

Έμπλεξα, αλλα εμαθα . 

Δεν προτείνω σε κανεναν να ξεκινήσει κάτι μαζι τους εάν πρώτα δεν σιγουρευτεί για την ταχύτητα που παρέχεται στην περιοχή του . 

Ένας εύκολος τρόπος ειναι να πάρεις προσφορά απο τον ΟΤΕ κ να ρωτήσεις ποσα θα πιάνω. 

Θα σου απαντήσουν τίμια. 

Εαν σου δώσει χαμηλά ο ΟΤΕ ποτε μην βασιστείς σε αυτα που θα σου πουν αυτοί εδω . 

Μεσα στην μαπα με κορόιδευαν! 

Έρχεται 50 στην πόρτα σας . 

Κύριε έχετε πρόβλημα!!!!!!!!

Ενω εν τέλη έπαιρνα απο τηλ κέντρο!!!!

Έφερα ηλεκτρολόγο κ μετρήσαμε στην εισοδο κ γελαγε με την καζουρα που μου κανανε αυτα τα αληταρια , ουτε 20!!! 

Πηρα τηλ ΟΤΕ κ μου κανουν κύριε max μεχρι 30 σας δίνουμε "τιμιοι μπεσαληδες " με κέρδισαν κ άφησα το απαιτούμενο πρόστιμο να με θυμούνται οι λακεδες .

30 ειπε ο ΟΤΕ 35 πιάνω. 

 

Αλλα το σπίτι ειχε προβλημα!!!!!!!!!

Αχ αχ αχ !!!! Άτιμοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ρε nova εδώ σε πολλά μέρη επαρχία δεν έχεις καν θέση με τον ΟΤΕ να κάνει πάρτυ μόνος του μιλάμε τώρα για οπτικές? Το 2050 επαρχία μπορεί. Το adsl σου ειναι από τα χειρότερα εκεί έξω Ν Καλλικρατεια Χαλκιδικής με το ζόρι πιάνεις 9mb download στη δουλειά 24αρα. Από λόγια χόρτασε ο κόσμος. 

Επαρχία προβλέπω ADSL μέχρι όσο πάει (συνήθως κάτω από 10-12) ή αναγκαστικά Starlink. Δεν υπάρχει σωτηρία με τούτους που έχουμε μπλέξει και δεν μιλάω μόνο για τη Nova.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Από ότι φαίνεται, δεν... ρίχνουν το μπαλάκι στην ΕΕΤΤ για τις τιμές χονδρικής...

Η οπτική ήρθε εκεί πάνω; Εδώ περάσανε, αλλά ακόμα μη διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν είναι το πρόβλημα το ότι δίνει την 100αρα μέσω καμπίνας άλλου παρόχου (άσε που πλέον έχει εξαγοράσει τη Wind), αλλά το ότι δεν δίνει πακέτο 200Mbps μέ VDSL, μόνο μέσω FTTH.

Σοβαρά τώρα;! Αυτό ούτε καν το φανταζόμουν - και ούτε μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω, θεωρούσα δεδομένο ότι αφού όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι προσφέρουν 200Mbps θα προσφέρει και η Nova. Τί λογική έχει να προσφέρει 200 μόνο μέσω FTTH όταν αυτό το δίκτυο εκ των πραγμάτων απευθύνεται σε απειροελάχιστο κόσμο σε σχέση με τις Vdsl;!

Σκέψου ότι λόγω νέας υποδομής έχω ήδη έτοιμη οπτική ίνα που φτάνει λίγο πριν τον διακλαδωτή, και περιμένω όποια εταιρεία έρθει πρώτη στην περιοχή με FTTH να "κουμπώσω" κατ' ευθείαν πάνω της... Βάζω στοίχημα ότι δεν θα είναι η Nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panos2310 είπε

Ποιος επιτρέπει σε εταιρείες να ξανασκάψουν εκεί που υπάρχει ήδη σχεδόν αντίστοιχη υποδομή, αλλά και ποιος επιτρέπει σε άλλες εταιρείες να φροντίζουν μόνο για την εγκατάσταση δικτύου στα φιλέτα και όχι παντού; Εκλογές έρχονται, δεν μπορούμε να γινόμαστε όλο και πιο τριτοκοσμική χώρα, έλεος. 

Εχεις υπ'όψιν σου κανέναν, που θα φροντίσει για εγκατάσταση δικτύου παντού ?

29 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Πάντα με ενοχλούσε αυτή η αοριστολογία από τις εταιρείες τύπου "θα φτάσει στο 40% του ελληνικού πληθυσμού".

Βγάλτε κύριοι σχέδιο συγκεκριμένο με δήμους, δρόμους, χάρτες και χρονικό διάστημα υλοποίησης.

Εννοούν μόνο την Αθήνα - άντε και την Θεσ/κη...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατουρήστε και λίγο όλοι σας. Άντι να επενδύσετε στο δορυφορικό για να πιάσετε όλο το φάσμα της χώρας μιλάτε για οπτική ίνα που αφορά μεγάλες πόλεις και η επαρχία ακόμα μια φορά στα παπάρια σας. Ύπαρχουν μέρη στην Ελλάδα με 4-5 mbps και μας μιλάτε για 1Gigabit. Ξεκινήστε απο τα χαμήλα πρώτα.

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, kirileman said:

Η οπτική ήρθε εκεί πάνω; Εδώ περάσανε, αλλά ακόμα μη διαθέσιμη.

Μπα, δεν ελπίζω κάτι για φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Souls33k said:

Σοβαρά τώρα;! Αυτό ούτε καν το φανταζόμουν - και ούτε μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω, θεωρούσα δεδομένο ότι αφού όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι προσφέρουν 200Mbps θα προσφέρει και η Nova. Τί λογική έχει να προσφέρει 200 μόνο μέσω FTTH όταν αυτό το δίκτυο εκ των πραγμάτων απευθύνεται σε απειροελάχιστο κόσμο σε σχέση με τις Vdsl;!

Σκέψου ότι λόγω νέας υποδομής έχω ήδη έτοιμη οπτική ίνα που φτάνει λίγο πριν τον διακλαδωτή, και περιμένω όποια εταιρεία έρθει πρώτη στην περιοχή με FTTH να "κουμπώσω" κατ' ευθείαν πάνω της... Βάζω στοίχημα ότι δεν θα είναι η Nova.

Ναι, δεν ξέρω γιατί έχει αποφασίσει κάτι τέτοιο. Λογικά θα αλλάξει μόλις ολοκληρωθεί το merge με τη Wind.

Υπομονή. :(

2 minutes ago, kirileman said:

Το κατάλαβα από το ενδιαφέρον για 2πλασιασμό. 😜

Και να έσκαβαν μέχρι το τέλος του μήνα, θέλει κάμποσους μήνες για να φανεί διαθεσιμότητα, μετά 1-2 μήνες για να τελειώσει η εγκατάσταση στο σπίτι και να ενεργοποιηθεί, ευτυχισμένο 2023 και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, panos2310 είπε

 

Ποιος επιτρέπει σε εταιρείες να ξανασκάψουν εκεί που υπάρχει ήδη σχεδόν αντίστοιχη υποδομή, αλλά και ποιος επιτρέπει σε άλλες εταιρείες να φροντίζουν μόνο για την εγκατάσταση δικτύου στα φιλέτα και όχι παντού; Εκλογές έρχονται, δεν μπορούμε να γινόμαστε όλο και πιο τριτοκοσμική χώρα, έλεος. 

Δεν ξέρω πόσο θα ήταν εφικτό κάτι διαφορετικό, δηλαδή να περιορίσουν τις εταιρείες από το να βάλουν υποδομές εκεί που θέλουν. Ίσως κάπου όπου υπάρχει κάλυψη VDSL οποιουδήποτε τύπου και θέλει κάποια εταιρεία να βάλει και αυτήν την δικιά της να την υποχρέωναν να βάλει ισάριθμες (με όποιο τρόπο είναι μετρήσιμο) υποδομές και σε περιοχές που έχουν ADSL μόνο.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...