Προς το περιεχόμενο

O Tim Cook αποκάλυψε τον πραγματικό λόγο που η Apple δεν υποστηρίζει το πρωτόκολλο RCS για τα μηνύματα κειμένου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, MrRush είπε

Το δε Face ID, όπως έχω ξαναπεί, είναι ο περίγελος των authentication methods από την στιγμή που συγγενικό μου πρόσωπο ξεκλειδώνει το κινητό της αδερφής της χωρίς να μοιάζουν σαν δύο σταγόνες νερό.

να της πεις να ξανασεταρει το face id της μπορει να εχουν μπλεχτει χαρακτηριστικα του αλλου προσωπου και θελει ενα clean σαν τα δακτυλικα απο τυπωματα που μπορεις να βαλεις πολλα σε ενα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

 

1257323472_RichCommunicationServices-Wikipedia.png.eddf60ef2ea6a4bf8766bd1de8daa5e7.png

άντε βρε, σε λίγο θα ζητήσετε να χρησιμοποιεί και το Android…

"Google added end-to-end encryption in their own extension". Το RCS το έφτιαξε και είναι ανοιχτό πρότυπο της GSM Association. Η Apple μπορεί να πάρει το πρότυπο, να βάλει δικό της encryption και να περνάει όλο το traffic από τους δικούς της server και όλοι θα είναι χαρούμενοι και θα ζουν αρμονικά.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dieksodo είπε

να της πεις να ξανασεταρει το face id της μπορει να εχουν μπλεχτει χαρακτηριστικα του αλλου προσωπου και θελει ενα clean σαν τα δακτυλικα απο τυπωματα που μπορεις να βαλεις πολλα σε ενα

 

Το έχει ξανασετάρει και γίνεται ξανά και ξανά.

"Κλειδώνει" σχήμα λόγου. Στον κόσμο δεν αρέσει η αλλαγή. Οι περισσότεροι μαθαίνουν κάτι και αν τους αλλάξεις θέση σε ένα κουμπί παθαίνουν κρίση πανικού. Οι περισσότεροι Αμερικανοί είχαν πάρει τα πρώτα iPhone και συνήθισαν στο iMessage. Βάλε ότι είναι φθηνά εκεί με τα συμβόλαια που έχουν, δίνουν το προηγούμενο στο παιδί τους και σιγά σιγά όλοι έχουν ένα μέσο επικοινωνίας από το οποίο αν φύγεις, ουσιαστικά ξεκόβεις από πολύ κόσμο. Είναι σαν να κλείσεις το Viber ή το κάθε Viber και να προσπαθήσει να πείσεις τους φίλους σου να σου στέλνουν στο Signal, λίγοι θα το κάνουν. 

Ο κόσμος κάθεται στο iOS για το iMessage και αυτό είναι μια πραγματικότητα που υπάρχει εκεί στο Αμέρικα. Αν ξαφνικά οι χρήστες Android μπορούν να μιλάνε με χρήστες iMessage χωρίς κανένα θέμα, τότε ξαφνικά η Apple χάνει πελάτες σε φθηνά Android κινητά.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MrRush είπε

"Google added end-to-end encryption in their own extension". Το RCS το έφτιαξε και είναι ανοιχτό πρότυπο της GSM Association. Η Apple μπορεί να πάρει το πρότυπο, να βάλει δικό της encryption και να περνάει όλο το traffic από τους δικούς της server και όλοι θα είναι χαρούμενοι και θα ζουν αρμονικά.

👍

Έτσι, να τα γράφετε μόνοι σας και να μην χρειάζεται να γράψει τίποτα ο άλλος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πρόκειται να δώσει rcs είτε κανονικό FaceTime εφόσον την βοηθούν στο να κλειδώνει τους χρηστές στο οικοσύστημα 

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Microsoft 1997 στην Apple που ξεψυχούσε : Πάρτε 150 εκ. δολλάρια τώρα να αγοράσετε γάλα στα παιδιά σας και θα κανονίσουμε να σας δώσουμε και το Οffice για να ορθοποδήσετε...

Μicrosoft 1997 με λογική σημερινής Apple : Γιατί να τους δώσουμε to Οffice ? Αν θέλουν οι χρήστες τους, ας πάρουν Windows στο γραφείο τους μπας και δουν μια άσπρη μέρα...

Και μην πει κανείς οτι πάλι κέρδος έβγαλε η MS, γιατί αν τίναζε τα πέταλα η Apple, οι χρήστες της ούτως ή άλλως σε Windows θα το γύριζαν (ή μήπως θα πήγαιναν σε Linux ? - LOL)

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

👍

Έτσι, να τα γράφετε μόνοι σας και να μην χρειάζεται να γράψει τίποτα ο άλλος... 

Απλά πες έκανα λάθος. Δεν πειράζει.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ, σε καμία συσκευή δε μου κράτησε (παρόλο που είχα κάνει τα backup και έχω συνδρομή σε GB στην Google) τα RCS μηνύματα μου, έχασα ότι είχα στείλει και πάρει σε βίντεο/φώτο & κείμενο σε Pixel 6, S21 Ultra και Xiaomi mi 10. Να το χαίρεται η Google το φοβερό implementation που έχει κάνει.

Στη δουλεία που έχουμε firewall το Pixel & Xiaomi δεν έστελναν/δέχονταν RCS, το Samsung ήταν ΟΚ μόνο μέσω της Samsung εφαρμογής SMS οπότε το παράτησα και γύρισα σε Telegram.  

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είχες Γιάννη  τι έιχα πάντα. Η ίδια ερώτηση πάει στο γιατί να έχουμε άπειρες γλώσσες προγραμματισμού, διαφορετικές πρίζες ανα χώρα κλπ.  Γιατί τέλος πάντων, κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη και δεν υιοθετούμε στάνταρ πρότυπα/πρωτόκολλα/υπηρεσίες/συστήματα μέτρησης σε όλο τον πλανήτη ; Γιατί ; Για το χρήμα. Και ο Timάκος το ίδιο κάνει. Στην τελική έχει μεγάλο μερίδιο αγοράς οπότε αυτός δίνει τον ρυθμό και εμείς χορεύουμε. Ας του ρίξει κάνα πρόστιμο η ΕΕ να ταΐσει τους κηφήνες της  και όλα καλά. Ο κόσμος θα συνεχίζει να είναι σύνθετος χωρίς λόγο, αλλά μπορούμε πάντα να βάζουμε popups στα κινητά για να ενημερώνουμε τον χρήστη ότι η συσκευή του δεν υποστηρίζει RCS και κατόπιν να κάνει accept με δικιά του ευθήνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα  είναι το εξής.

ασχετως RCA’s ή iMessage.

η Apple έχει ένα πρότυπο (καλό κακό είναι αδιάφορο) που όμως είναι κλειστό. 
η Googleέχει ένα πρότυπο που το χρησιμοποιεί οποίος θέλει.

3 οι λυσεις. 
 

1. Η Apple να προσθέσει την δυνατότητα του rcs

2. Η Apple να ανοίξει το πρότυπο του iMessage για να βοηθήσει την κατασταση

3. να φτιάξουν ένα άλλο πρότυπο μαζί ώστε να λυθεί το θεμα

Όλα τα αλλά που λέτε όλοι είναι κουραφέξαλα.

αυτή τη στιγμή η Apple με τη στάση της δείχνει απλώς κόμπλεξ.

 

 

Επεξ/σία από Volga
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kaliakman είπε

Απλά πες έκανα λάθος. Δεν πειράζει.

Ποιο λάθος βρε φίλε μου, γιατί να χρησιμοποιήσει της Google από την στιγμή που έχει έτοιμο δικό της? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος στελνει sms σημερα; Ακομα και ατομα 75+ χρησιμοποιουν Whatsapp, Messenger, Viber κτλ. Μοιραζουν οι εταιρειεε τηλεφωνιας τα sms με τη σεσουλα τωρα που εχουν παιθανει αντι να δωσουν δεδομενα σε τιμες Ευρωπης πχ. 100-150 GB με 10€ και οχι σε αυτες τις ληστρικες τιμες που δεν παιζουν ουτε στην χειροτερη μπανανια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιο σκάλωμα με τα SMS/MMS! Υπάρχουν τόσες εναλλακτικές! Ποιος στέλνει φωτογραφίες και βίντεο(?) με mms;

Πλέον σε κάθε περιοχή/χώρα η πλειοψηφία είναι αυτή που καθορίζει αυτού του τύπου την επικοινωνία. Το imessage δουλεύει πολύ στην αμερική λόγω των πολλών iphone και νομίζω χρησιμοποιούν πολύ whatsapp. Στην Ελλάδα το whatsapp σχεδόν δεν το ξέρουμε και κυριαρχεί το viber, σε άλλες χώρες το fb messenger, κλπ....

Προσωπικά το imessage το έχω για να μου έρχεται κάνα sms πιστοποίησης ή για ευχές σε τίποτα γιορτές γιατί δεν ξέρω αν έχουν όλοι viber!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...