Προς το περιεχόμενο

Η Toyota «πατεντάρει» σχέδια για χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων και συμπλέκτη σε ηλεκτρικό όχημα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, mariosCS είπε

Γίνεται οι αυτόματοι να μας αφήνουν να μας αρέσουν τα χειροκίνητα κιβώτια; (και να μην σκαμε ένα χιλιάρικο όταν χαλάσει);

Λίγα λες. Τα σύγχρονα διπλοσυμπλεχτα πιάνουν συχνά περισσότερα από 2.000 ευρώ το σετ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, vabill είπε

Ψευδοπενταλ διαβάζω….

Λέτε να πάρω το ψευδοσασμαν στα χέρια γιατί δεν πάτησα τον ψευδοσυμπλεκτη; Έκανα ξερό κατέβασμα σε 2α και έκανε ψευδομπασιματα και πήρε σβάρνα 2 ψευδοπεζους….

Αμα εισαι υπευθηνος ψευδοδηγος και βαζεις τις σωστες ψευδοβαλβολινες, δεν θα εχεις κανενα θεμα με το ψευδοσασμαν και κανενα ρισκο να σου ψευδοφυγει και να στειλεις σε κανεναν ψευδοταφο καμια ανυποπτη ψευδογρια σε ψευδοσταση λεωφορειου.

Επεξ/σία από Bluedive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, cosmo21 είπε

Υπαρχουν οι περιπτωσεις που το αυτοκινητο ειναι το μεσο για να πας απο το σημειο Α στο σημειο Β οπου και το αυτοματο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει. Υπαρχει και η περιπτωση που η αυτοκινηση μπορει να χρησιμοποιηθει ειτε σαν αθλημα ειτε σαν χαλαρωση ειτε απλα για βολτα οπου τα βασικα συστατικα του αυτοκινητου συνηθως προτιμουνται να μενουν αναλλοίωτα. Η toyota γενικα εχει τεραστιο brand loyalty οπου καλα κανει και προσπαθει να πιασει ολες τις περιπτωσεις, χωρις να υπολογιζουμε και το τερατιο racing Pedigree που εχει σαν εταιρια.

να βαλει μανιβελες στα παραθυρα τοτε, και τσοκ για να παιρνει μπρος τις κρυες νυχτες του χειμωνα!

αυτο με τα "αναλοιωτα συστατικα" ξερετε, ειναι απλα μια φοβια με τα κομματια του εαυτου μας που χανονται και τιποτα αλλο!

τα μηχανηματα ειναι για να βελτιωνονται και τιποτε αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.zougla.gr/automoto/news/article/sketi-outopia-i-nea-pagani-me-v12-kinitira-ke-molis-1280-kila-varos

 

Ταυτόχρονα, ο πίσω άξονας έχει ηλεκτρομηχανικό διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης., την ώρα που μπορεί να γίνει επιλογή ανάμεσα σε αυτοματοποιημένο χειροκίνητο κιβώτιο 7 σχέσεων ή σε μία μετάδοση 7 σχέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Upogeios είπε

να βαλει μανιβελες στα παραθυρα τοτε, και τσοκ για να παιρνει μπρος τις κρυες νυχτες του χειμωνα!

αυτο με τα "αναλοιωτα συστατικα" ξερετε, ειναι απλα μια φοβια με τα κομματια του εαυτου μας που χανονται και τιποτα αλλο!

τα μηχανηματα ειναι για να βελτιωνονται και τιποτε αλλο!

ουαου....διπλωμα εχεις? σου πηρε καιρο να το αποκτησεις; δυσκολευεσαι γενικα με την οδηγηση γιατι τετοια απαντηση δειχνει ανθρωπο που τον ταλαιπωρησε πολυ η οδηγηση. Τι απο το πρωτο μηνυμα δεν σου αρεσε ακριβως; Ειπα πουθενα οχι; Μεχρι και για το αυτοματο φουλ μεσα. Γενικα μονο του να πηγαινει ακομα καλυτερα. ΑΛΛΑ οχι παντα..Οταν θελω να οδηγησω, θελω να οδηγησω. Αυτο. Ας ειναι αυτες τις 10 μερες του χειμωνα. Και επισης δεν βλεπω που εντοπιζεται το προβλημα. Προφανως και σιγουρα δεν απευθυνεται σε εσενα και επισης θα ειναι επιπλεον σε ολες τις αλλες ευκολιες του αυτοκινητου για να εχει καποιος την επιλογη. Δεν θα ειναι μονοδρομος. Δεν ειπαμε να το κανουμε ουτε πιο γρηγορο ουτε πιο αποτελεσματικο οποτε και το επιχειρημα της βελτιωσης δεν εχει καποιο νοημα. Το καλυτερο εαν γινεται να ειναι απο θεμα τεχνολογιας, με ενα μικρο λεβιε για ταχυτητες στο δεξι μου χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2022 στις 4:31 ΜΜ, thanasisxask είπε

Τι τα θέλουν ακόμα τα χειροκίνητα κιβώτια; δεν μπορώ να καταλάβω... 

Δεν είναι όλοι για SUV να κοιτούν την κατανάλωση και τι ανάλυση έχει η οθόνη του infotainment.....

50 λεπτά πριν, Upogeios είπε

να βαλει μανιβελες στα παραθυρα τοτε, και τσοκ για να παιρνει μπρος τις κρυες νυχτες του χειμωνα!

αυτο με τα "αναλοιωτα συστατικα" ξερετε, ειναι απλα μια φοβια με τα κομματια του εαυτου μας που χανονται και τιποτα αλλο!

τα μηχανηματα ειναι για να βελτιωνονται και τιποτε αλλο!

Οδήγα στο όριο μια alfa 75 2.0 ts και μπες σε στροφή και μετα ένα yaris του 2022 και μετά ξαναμιλάς.......αν δεν το έχεις μην κρίνεις πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις ...

Επεξ/σία από itanium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, itanium είπε

Δεν είναι όλοι για SUV να κοιτούν την κατανάλωση και τι ανάλυση έχει η οθόνη του infotainment.....

Οδήγα στο όριο μια alfa 75 2.0 ts και μπες σε στροφή και μετα ένα yaris του 2022 και μετά ξαναμιλάς.......αν δεν το έχεις μην κρίνεις πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις ...

τι σχεση εχει μια alfa 75 2.0 ts του 1990 με το Yaris οποιασδηποτε χρονιας?!

τι σχεση εχει καθε αμαξι του 90 με καθε αμαξι του 22?

Τι σχεση εχει η γνωση και χρηση των υλικων που ειχαμε στην πλανητη γη το 90 με αυτην του 22?

 

Δεν ειπαμε να μην αναπολουμε, αλλα ακομα και εγω το 90 με εμενα το 22 εχω τοσες διαφορες που δεν εχει νοημα να συγκρινω την οδηγηση μου τοτε και τωρα... ασε που δεν θα βρω ουτε τους δρομους που εκανα τις Διαδρομες μου τοτε!

Εχει και το παρελθον τη θεση του στη μνημη μας!

2 ώρες πριν, cosmo21 είπε

ουαου....διπλωμα εχεις? σου πηρε καιρο να το αποκτησεις; δυσκολευεσαι γενικα με την οδηγηση γιατι τετοια απαντηση δειχνει ανθρωπο που τον ταλαιπωρησε πολυ η οδηγηση. Τι απο το πρωτο μηνυμα δεν σου αρεσε ακριβως; Ειπα πουθενα οχι; Μεχρι και για το αυτοματο φουλ μεσα. Γενικα μονο του να πηγαινει ακομα καλυτερα. ΑΛΛΑ οχι παντα..Οταν θελω να οδηγησω, θελω να οδηγησω. Αυτο. Ας ειναι αυτες τις 10 μερες του χειμωνα. Και επισης δεν βλεπω που εντοπιζεται το προβλημα. Προφανως και σιγουρα δεν απευθυνεται σε εσενα και επισης θα ειναι επιπλεον σε ολες τις αλλες ευκολιες του αυτοκινητου για να εχει καποιος την επιλογη. Δεν θα ειναι μονοδρομος. Δεν ειπαμε να το κανουμε ουτε πιο γρηγορο ουτε πιο αποτελεσματικο οποτε και το επιχειρημα της βελτιωσης δεν εχει καποιο νοημα. Το καλυτερο εαν γινεται να ειναι απο θεμα τεχνολογιας, με ενα μικρο λεβιε για ταχυτητες στο δεξι μου χερι.

καλα, θα προσπερασω την προσωπικη επιθεση, μπορει να εχω διπλωμα, μπορει και οχι, απλα το μονο σιγουρο ειναι οτι τα εχω βρει με τον εαυτο μου. δεν περιμενω ενα αμαξι να κανει ιμιτασιον ηχους σκαστρας απο τα ηχεια για να ερεθιστει το εγω μου κατα την οδηγηση!

Οταν απολαμβανες Διαδρομες λοιπον, το εκανες με οτι ειχε να σου δωσει η τεχνολογια τοτε! 

Δεν μας λειπει λοιπον καμια αμεσοτητα, και καμια ματσιλα... ο εαυτος μας 30 χρονια πριν μας λειπει!

Peace!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Upogeios είπε

 

Δεν μας λειπει λοιπον καμια αμεσοτητα, και καμια ματσιλα... ο εαυτος μας 30 χρονια πριν μας λειπει!

 

Ο εαυτος μου 30 χρονια πριν εκανε δεν εκανε τα πρωτα του βηματα οποτε σιγουρα δεν μου λειπει κατι τετοιο. Εφοσον λοιπον καπως και εγω στα 32 μου ελπιζω και μ'αρεσει να οδηγαω σιγουρα δεν ειναι θεμα νοσταλγιας αλλα ενδιαφεροντος το οποιο θα ηθελα οπως ολα τα υπολοιπα πραγματα να ειναι στο χερι μου για το εαν θα συνεχισω να μπορω να το απολαμβανω ή οχι.

Επεξ/σία από cosmo21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
46 minutes ago, Tetrabitos said:

Θα βλέπουμε και Fast n Furious με κοντινά πλάνα στις αλλαγές ταχυτήτων για μαθήματα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cosmo21 είπε

Ο εαυτος μου 30 χρονια πριν εκανε δεν εκανε τα πρωτα του βηματα οποτε σιγουρα δεν μου λειπει κατι τετοιο. Εφοσον λοιπον καπως και εγω στα 31 μου ελπιζω και μ'αρεσει να οδηγαω σιγουρα δεν ειναι θεμα νοσταλγιας αλλα ενδιαφεροντος το οποιο θα ηθελα οπως ολα τα υπολοιπα πραγματα να ειναι στο χερι μου για το εαν θα συνεχισω να μπορω να το απολαμβανω ή οχι.

man, παιρνεις ενα αμαξι εκεινης της εποχης, ψαχνεις να βρεις χωμα να το τρεξεις και βαρας...

ή παρε ενα χωματινο σπορ και σκισε το (καλα στην Ελλαδα λιγο δυσκολο να τα βρεις μεσα σε πλαισια ασφαλειας, αλλα πιανεις τι λεω)

το να προσπαθεις να αλλαξεις τις ανεσεις των ερχομενων τεχολογιων, δεν εχει νοημα απεναντιας θα ελεγα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Upogeios είπε

man, παιρνεις ενα αμαξι εκεινης της εποχης, ψαχνεις να βρεις χωμα να το τρεξεις και βαρας...

ή παρε ενα χωματινο σπορ και σκισε το (καλα στην Ελλαδα λιγο δυσκολο να τα βρεις μεσα σε πλαισια ασφαλειας, αλλα πιανεις τι λεω)

το να προσπαθεις να αλλαξεις τις ανεσεις των ερχομενων τεχολογιων, δεν εχει νοημα απεναντιας θα ελεγα ;)

Ούτε να τις επιβάλεις όπως εσύ. Επιλογές για τον καθένα και ας πάρει ο καθείς ότι επιθυμεί και βολεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cosmo21 είπε

Ο εαυτος μου 30 χρονια πριν εκανε δεν εκανε τα πρωτα του βηματα οποτε σιγουρα δεν μου λειπει κατι τετοιο. Εφοσον λοιπον καπως και εγω στα 32 μου ελπιζω και μ'αρεσει να οδηγαω σιγουρα δεν ειναι θεμα νοσταλγιας αλλα ενδιαφεροντος το οποιο θα ηθελα οπως ολα τα υπολοιπα πραγματα να ειναι στο χερι μου για το εαν θα συνεχισω να μπορω να το απολαμβανω ή οχι.

Να σαι καλά man ο τυπος νομίζει ότι είμαστε 60 ρηδες σε καφενείο όπου αναπολούν τα νιάτα τους... 38 είμαι και απολαμβάνω οδήγηση τα ημι αυτόματα όπως selespeed και smg σε BMW ναι έχουν ωραία αίσθηση, όπως και στην 360 οποίος έχει οδηγήσει, από εκεί και περα το manual είτε σε 106 είτε σε v6 turbo gtv είναι καυλα να πας γρήγορα, και επιτέλους υπάρχει και κόσμος όπου απολαμβάνει την ΟΔΗΓΗΣΗ που  σημαίνει κοφτερό τιμόνι, γεωμετρία ανάρτησης καμπυλες ροπής σχέσεις μετάδοσης τελικές..

Δε γίνεται να υπάρχουν μόνο φοβισμένοι μπούληδες όπου κοιτουν μόνο την κατανάλωση και αν παιζουν video από YouTube στην οθόνη του αυτοκινήτου ελεος κάπου.. 

2 ώρες πριν, Upogeios είπε

τι σχεση εχει μια alfa 75 2.0 ts του 1990 με το Yaris οποιασδηποτε χρονιας?!

Απλό το πρωτο είναι αμάξι και το δεύτερο κουβας μάλιστα ο ορισμός του θες κάτι αλλος

Επεξ/σία από itanium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, itanium είπε

38 είμαι και απολαμβάνω οδήγηση τα ημι αυτόματα όπως selespeed και smg σε BMW ναι έχουν ωραία αίσθηση

Αν εννοείς το Selespeed της GTA το συζητάμε. Αν εννοείς από 2.0TS είναι αίσχος, χίλιες φορές το χειροκίνητο. 

27 λεπτά πριν, itanium είπε

από εκεί και περα το manual είτε σε 106 είτε σε v6 turbo gtv είναι καυλα να πας γρήγορα

Μπερδεύεις δυο βασικά πράγματα. Το να σε ευχαριστεί κάτι εσένα προσωπικά δεν έχει καμία σχέση με το να πας γρήγορα. Για την ακρίβεια γρήγορα πάνε ελάχιστοι και όχι σε δρόμο, οι κοινοί θνητοί το πολύ πολύ να πάμε σβέλτα. 

Εσύ μπορεί να απολαμβάνεις να παίζεις με τον λεβιέ στο 106 σε ένα ωραίο στροφιλίκι και πλησιάζοντας μια φουρκέτα νομίζοντας ότι πας γρήγορα να έρθει ένα Polo GTI να πετάξει 3 ταχύτητες κάτω να φρενάρει στο όριο και να σε περάσει άερα πατέρα. Ο τύπος με το Polo θεωρείς ότι δεν το απολαμβάνει εκείνη την ώρα ή παει αργά; 

Ούτε γρήγορα είναι τα manual, ούτε πιο "αντρικά", ούτε έχουν ωραία άισθηση γιατί πολύ απλά δεν έχει σημασία το σασμάν αλλά το ίδιο το αυτοκίνητο.

Ένα Panda 1.2 είναι ένας χειροκίνητος τενεκές και τίποτα παραπάνω. Ένα MX5 είναι ένα γαμάτο χειροκίνητο καρτ με πινακίδες που μπορεί να σου χαρίσει πολλές στιγμές διασκέδασης. Ένα i30N Manual είναι το ίδιο διασκεδαστικό όσο και ένα i30N DCT, απλά το DCT είναι πιο γρήγορο. Ένα Micra K12 αυτόματο είναι το ίδιο βαρετό με ένα Micra K12 χειροκίνητο. Ελπίζω να πιάνεις το point. 

52 λεπτά πριν, itanium είπε

Απλό το πρωτο είναι αμάξι και το δεύτερο κουβας μάλιστα ο ορισμός του θες κάτι αλλος

Αν αναλογιστούμε καθημερινές μετακινήσεις, ταξίδια και ασφάλεια, μάντεψε ποιο είναι ο κουβάς. Δε θέλω να σε σοκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...