Προς το περιεχόμενο

Νέο «απλό» Kindle της Amazon με 32GB, πιο ευκρινή οθόνη, USB-C και κόστος 100 δολάρια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χρόνια, το Kindle Paperwhite της Amazon ήταν το καλύτερο Kindle για την πλειοψηφία σε σύγκριση με το τυπικό Kindle.  

 Ήταν το πρώτο που απέκτησε οθόνη με μπροστινό φωτισμό και υψηλή ανάλυση, αδιαβροχοποίηση και USB-C με τη λίστα των τεχνικών χαρακτηριστικών να είναι μεγάλος. Σήμερα η Amazon ανακοίνωσε ένα νέο Kindle με κόστος 100 δολάρια που περιλαμβάνει τα περισσότερα (σχεδόν) κορυφαία χαρακτηριστικά του τελευταίου Paperwhite με 40 δολάρια λιγότερα. Το νέο μοντέλο είναι διαθέσιμο για προπαραγγελία από σήμερα και θα κυκλοφορήσει στις 12 Οκτωβρίου.

Σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά Kindle, το νέο μοντέλο 11ης γενιάς ανεβάζει την πυκνότητα των pixel από 167 PPI σε 300 PPI, στο ίδιο επίπεδο με τα άλλα Kindle της Amazon. Αυτό κάνει το κείμενο αισθητά πιο ευκρινές και με καλύτερη εμφάνιση. Ο αποθηκευτικός χώρος διπλασιάζεται από τα 8GB στα 16GB, κάτι που δεν θα παρατηρήσετε αν διαβάζετε κυρίως κείμενα, αλλά είναι πιο χρήσιμο αν ακούτε πολλά ηχητικά βιβλία. Και η θύρα φόρτισης micro USB αποτελεί επιτέλους παρελθόν, δίνοντας τη θέση της σε μια σύγχρονη USB-C που θα σας επιτρέπει να φορτίζετε τη συσκευή χρησιμοποιώντας τον ίδιο φορτιστή που χρησιμοποιείτε για τους περισσότερους σύγχρονους φορητούς υπολογιστές, smartphones, tablets και φωτογραφικές μηχανές.

Το νέο Kindle είναι κατά 10 δολάρια ακριβότερο από αυτό που αντικαθιστά, ενώ η τιμή ανεβαίνει στα 120 δολάρια αν θέλετε την έκδοση χωρίς διαφημίσεις στην οθόνη κλειδώματος. Παράλληλα η Amazon ανακοίνωσε και το Kindle Kids με εκτεταμένη διετή εγγύηση, τρία πολύχρωμα καλύμματα και συνδρομή ενός έτους στην υπηρεσία Kids+ της Amazon, με συνολικό κόστος 120 δολάρια. Η έκδοση για παιδιά δεν θα έχει ως προκαθορισμένη ρύθμιση την εμφάνιση διαφημίσεων όμως η Amazon αναφέρει ότι αυτές θα εμφανίζονται αν ο χρήστης απενεργοποιήσει τη λειτουργία Kindle Kids.

image.png.5cf490dd33833afdcd0bbe197c98fd54.png

Το Paperwhite εξακολουθεί να έχει ορισμένα σημαντικά πλεονεκτήματα σε σχέση με το βασικό Kindle. Ο μπροστινός φωτισμός της μεγαλύτερης οθόνης 6,8 ιντσών χρησιμοποιεί 17 LED αντί των τεσσάρων του Kindle για πιο ομαλό και ομοιόμορφο φωτισμό. Επιπλέον η θερμοκρασία χρώματος του εμπρόσθιου φωτισμού του μπορεί να ρυθμιστεί αν προτιμάτε μια πιο ζεστή εμφάνιση. Το Paperwhite Signature Edition περιλαμβάνει αποθηκευτικό χώρο έως 32 GB, αισθητήρα αυτόματης φωτεινότητας και ασύρματη φόρτιση. Παραμένει πάντα το γεγονός ότι όλα τα μοντέλα Paperwhite είναι αδιάβροχα IPX8, για χρήση στη μπανιέρα, στην πισίνα ή στην παραλία.

Η αναβάθμιση του βασικού Kindle το φέρνει στα ίδια επίπεδα με εκείνα που βρισκόταν το Paperwhite πριν από μερικά χρόνια, και για όσους θέλουν να εξοικονομήσουν χρήματα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Όχι ότι με ενδιαφέρει αλλά να φανταστώ Ευρώπη θα έχει 150€?

https://www.amazon.de/-/en/kindle-2022/dp/B09SWRYPB2

100€ (συν 6-7 ευρώ μεταφορικά)

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αύξηση τιμής (κοντά στο paperwhite εάν πας δίχως διαφημίσεις), αύξηση μνήμης και PPI.
Είτε θα αλλάξουν ριζικά το paperwhite, είτε θα αποσύρουν τελικά την απλή έκδοση του PW για να κρατήσουν μόνο την "λούξ" signature edition.
Ειδάλλως δεν βγαίνει νόημα με το kindle να τρώει πολύ μεγάλο μέρος των πωλήσεων του paperwhite.

Αναφορά σε κείμενο

 

 σημαντικά πλεονεκτήματα σε σχέση με το βασικό Kindle.


 

Δεν ξέρω που ο συγγραφέας είδε τα "σημαντικά", αλλά κυριολεκτικά η μόνη διαφορά είναι οι 0.8" για τον σκοπό που προορίζεται η συσκευή.
Ίσως το καλύτερο φως και η αδιαβροχοποίηση, αλλά με διαφορά τιμής που θα είναι ~30$ δεν βλέπω να προτιμούν το ακριβότερο PW που κάνει σχεδόν τα ίδια με αρκετά λιγότερα χρήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο ντουλάπι έχω παρατημένο το δικό μου. Δυστυχώς είναι χρήσιμα μόνο στην περίπτωση που αγοράζει κάποιος Αγγλόφωνα βιβλία από την Amazon. Ο ανεμικός επεξεργαστής σε συνδυασμό με τις περιορισμένες δυνατότητες κάνει την εμπειρία χρήσης κόλαση. Το ζουμ στο κείμενο είναι για γέλια με σταθερές μόνο σκάλες και καθυστέρηση. Το μόνο πλεονέκτημα του είναι η ανάγνωση στον ήλιο. Αν κάποιος είναι  περιπλανώμενος Φελάχος έχει καλός. Οι υπόλοιποι διαβάζουμε κάτω από σκιά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ ποιος αγοράζει Kindle στην Ελλάδα. Γιατί να μπαίνεις στη διαδικασία μετατροπής των βιβλίων με Calibre κλπ, όταν βρίσκεις παντού epubs;

Προσωπικά έχω αγοράσει ένα Kobo κι αν πάρω άλλο e-book reader πάλι θα πάω σε άλλη εταιρεία από την Amazon.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fytotech είπε

Απορώ ποιος αγοράζει Kindle στην Ελλάδα. Γιατί να μπαίνεις στη διαδικασία μετατροπής των βιβλίων με Calibre κλπ, όταν βρίσκεις παντού epubs;

Προσωπικά έχω αγοράσει ένα Kobo κι αν πάρω άλλο e-book reader πάλι θα πάω σε άλλη εταιρεία από την Amazon.

Να συμπληρώσω πως η μετατροπή με το Calibre δεν είναι πάντοτε πετυχημένη. Πολλές φορές δεν αναγνωρίζονται στην συσκευή ορισμένα γράμματα, οι παράγραφοι βγαίνουν λανθασμένοι ή τα γράμματα βγαίνουν γκρίζα. Πρέπει να κάνεις ολόκληρο σεμινάριο στο Calibre για να πετύχεις αποτέλεσμα. Εν πάση περιπτώση η ανάγνωση γενικώς δεν γίνεται γραμμικά. Θα χρειαστεί άπειρες φορές να ανατρέξεις σε προηγούμενες ή επόμενες σελίδες για να βγάλεις νόημα, πράγμα που είναι απογοητευτικά αργό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Fotoalexandros said:

Σε κάποιο ντουλάπι έχω παρατημένο το δικό μου. Δυστυχώς είναι χρήσιμα μόνο στην περίπτωση που αγοράζει κάποιος Αγγλόφωνα βιβλία από την Amazon. Ο ανεμικός επεξεργαστής σε συνδυασμό με τις περιορισμένες δυνατότητες κάνει την εμπειρία χρήσης κόλαση. Το ζουμ στο κείμενο είναι για γέλια με σταθερές μόνο σκάλες και καθυστέρηση. Το μόνο πλεονέκτημα του είναι η ανάγνωση στον ήλιο. Αν κάποιος είναι  περιπλανώμενος Φελάχος έχει καλός. Οι υπόλοιποι διαβάζουμε κάτω από σκιά.

Παραλία (ακόμα και κάτω από ομπρέλλα και άπειρη μπαταρία). Βασικά ανάλογα τις ανάγκες. Για λογοτεχνικά βιβλία είναι μια χαρά. Κατ' εμέ. Αν και συνήθως τα περνάω από ocr για να έχω κανονικό κείμενο. Απλά δεν θες IEEE κείμενα και κείμενα με γραφήματα. Δεν έχω τρελή εμπειρία και αγόρασα το paperwhite πριν κανα 5μηνο κυρίως για τις διακοπές. Αλλά είναι πανάλαφρο και ξεχνάς να το φορτίσεις, οπότε έχεις ότι βιβλία χρειάζεσαι πάντα μαζί σου.

21 minutes ago, fytotech said:

Απορώ ποιος αγοράζει Kindle στην Ελλάδα. Γιατί να μπαίνεις στη διαδικασία μετατροπής των βιβλίων με Calibre κλπ, όταν βρίσκεις παντού epubs;

Προσωπικά έχω αγοράσει ένα Kobo κι αν πάρω άλλο e-book reader πάλι θα πάω σε άλλη εταιρεία από την Amazon.

Δεν μπορώ να μπω για σένα, και θα προτιμούσα να διαβάζει epubs απευθείας, αλλά tbh δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα. Δηλαδή και το calibre κάνει μετατροπή, αλλά και το επίσημο send to kindle app, αναγνωρίζει κανονικά epub Πλέον. Προσωπικά όταν είναι να στείλω κάτι, συνήθως απλά τα στέλνω στο mail του Kindle και πάνε αυτόματα. Νομίζω εξαρτάται τι σε βολεύει και τι χαρακτηριστικά έχει και σε τι τιμή. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό, αλλά και γενικά για αγγλόφωνα βιβλία μια χαρά είναι, βολεύει. 

Αυτό που είχα εγώ χειριστεί μία φορά στο παρελθόν, όταν μου το δάνεισε ένας φίλος για να διαβάσω ένα βιβλίο στις διακοπές μου που είχε πάρει εκείνος, ήταν ότι μου φάνηκε πολύ αργό, αλλά και πολύ φωτεινό πχ όταν είσαι στην ξαπλώστρα. 

Για οτιδήποτε στα Ελληνικά όμως είναι αρκετά προβληματικό και μπλέκεις με μετατροπές κλπ. Επίσης όταν έχεις συνηθίσει σε κάποιο κανονικό tablet, το να σέρνεται τόσο πολύ είναι εκνευριστικό. 

Παρ'όλα αυτά έχει το κοινό του. Για εμάς εδώ στην Ελλάδα, νομίζω προσπερνάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fotoalexandros είπε

Σε κάποιο ντουλάπι έχω παρατημένο το δικό μου. Δυστυχώς είναι χρήσιμα μόνο στην περίπτωση που αγοράζει κάποιος Αγγλόφωνα βιβλία από την Amazon. Ο ανεμικός επεξεργαστής σε συνδυασμό με τις περιορισμένες δυνατότητες κάνει την εμπειρία χρήσης κόλαση. Το ζουμ στο κείμενο είναι για γέλια με σταθερές μόνο σκάλες και καθυστέρηση. Το μόνο πλεονέκτημα του είναι η ανάγνωση στον ήλιο. Αν κάποιος είναι  περιπλανώμενος Φελάχος έχει καλός. Οι υπόλοιποι διαβάζουμε κάτω από σκιά.

Ως καθημερινός χρήστης Kindle  εδώ και πάνω από 10 χρόνια να παρατηρήσω ότι οι περισσότερες από αυτές τις συσκευές (όχι μόνο της Amazon) προορίζονται για συγκεκριμένη χρήση που δεν ταιριάζουν σε όλους τους χρήστες. Πιθανότατα ούτε καν στο "μέσο" αναγνώστη, όπως τον καταλαβαίνουν οι περισσότεροι. Να παραθέσω μερικούς από τους περιορισμούς:

  • Ναι, εξ' ορισμού μιλάμε κυρίως για αγγλόφωνα ebooks. Όχι απαραίτητα από το Amazon. Το οποίο έχει μερικά εκατομμύρια τίτλους στα Αγγλικά, όταν ο ελληνικός κατάλογος των αντίστοιχων ντόπιων eshops εξαντλείται στις λίγες χιλιάδες. Αν θυμάμαι καλά ,τελευταία φορά που είχα τσεκάρει η διαφορά ήταν κάτι του στυλ 4 εκατομμύρια αγγλικά vs ούτε 10 χιλιάδες ελληνικά. Ο αναγνώστης ελληνικών βιβλίων αναγκαστικά έχει πολύ περιορισμένες επιλογές, είτε με Kindle είτε χωρίς.
  • Πολλά ελληνικά ebooks (κυρίως παλιές εκδόσεις) που κυκλοφορούν στο Internet, είναι κατά βάση κακοσκαναρισμένα PDF. Τα οποία προφανώς δεν προορίζονται για συσκευές όπως το Kindle, αλλά για tablets ή ισχυρότερα ereaders με μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και επιφάνεια οθόνης. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι οι εκδοτικοί οίκοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μετατρέψουν παλιά έργα σε ηλεκτρονική μορφή. Έχω την εντύπωση πως ένα 80-90% των διαθέσιμων ebooks στα ελληνικά είναι κυκλοφορίες της τελευταίας δεκαετίας.
  • Το τυπικό ereader (όπως το Kindle) είναι κατ' ελάχιστο κατασκευασμένο για να αναπαράγει καλά αρχεία epub, mobi κλπ και όχι PDF. Είναι λίγα τα ereaders στα οποία το PDF διαβάζεται αξιοπρεπώς. Συνεπώς εξ' ορισμού λειτουργίες όπως καλό zoom, panning, γρήγορο ξεφύλλισμα κλπ είναι nice to have, αλλά όχι προαπαιτούμενες, αφού δεν χρειάζονται για epub/mobi.
  • Δεν χρειάζεται να αγοράζει κάποιος αποκλειστικά από Amazon. Προσωπικά έχω στη συσκευή χιλιάδες βιβλία και ούτε 1% δεν προέρχεται από το Amazon. Για την αναλογία αγορασμένων vs (γκουχ) κατεβασμένων, ας μην το συζητήσω καλύτερα. Το Calibre μπορεί να αφαιρέσει εύκολα την προστασία DRM αν σεταριστεί σωστά, οπότε ο συγκεκριμένος περιορισμός του Kindle αίρεται άμεσα. Φυσικά ereaders άλλων κατασκευαστών δεν έχουν καν τέτοιο περιορισμό.
  • Στο Kindle πλέον δεν απαιτείται μετατροπή epub σε mobi μέσω Calibre. Από τον Αύγουστο η Amazon κάνει η ίδια τη μετατροπή, οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι να στείλετε το epub σαν συνημμένο στο email της συσκευής και η μεταφορά γίνεται αυτόματα μέσω wifi. Το μειονέκτημα είναι ότι το βιβλίο δεν θα έχει εξώφυλλο, ενώ παλιότερα με τα mobi δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Το workaround είναι Calibre και καλώδιο USB (αίσχος).
  • Η μετατροπή epub σε mobi (ή αντίστοιχο format) μέσω Calibre γενικά έχει πολύ μεγάλη ακρίβεια που αγγίζει το 100%. Τα συνηθέστερα προβλήματα είναι κατά τις μετατροπές PDF, ωστόσο όπως είπαμε πριν το εν λόγω format γενικά δεν προορίζεται για Kindle. Εγώ τουλάχιστον χρησιμοποιώ μόνο 10άρι tablet για τέτοιες δουλειές.

Μπακάλικα αυτό που λέμε είναι ότι α) αν διαβάζετε κατά βάση (ή αποκλειστικά) αγγλικά βιβλία, β) αν δεν πολυενδιαφέρεστε για PDF, τότε ένα ereader είναι ιδανική συσκευή. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι Kindle. Το δικό μου πάντως δεν το αποχωρίζομαι ποτέ. Είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου. Με ωφέλησε όμως, γιατί ήδη διάβαζα αποκλειστικά αγγλικά βιβλία χρόνια πριν πιάσω το Kindle. Περισσότερο από ανάγκη, πρώτον γιατί τα έβρισκα πολύ πιο φτηνά από τα αντίστοιχα ελληνικά και δεύτερον γιατί είχα πολύ μεγαλύτερη γκάμα προς ανάγνωση.

Τωρα σε ό,τι αφορά την ίδια την είδηση, θεωρώ πως το Paperwhite παραμένει πολύ καλύτερη λύση. Μάλλον η Amazon απευθύνεται σε όσους θέλουν να αναβαθμίσουν παλιές συσκευές ή τελοσπάντων θέλουν κάτι σχετικά φθηνό, αλλά όχι εκτός του οικοσυστήματος της εταιρείας.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 16
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nzeppos είπε

 

  •  Το πρόβλημα εδώ είναι ότι οι εκδοτικοί οίκοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μετατρέψουν παλιά έργα σε ηλεκτρονική μορφή. Έχω την εντύπωση πως ένα 80-90% των διαθέσιμων ebooks στα ελληνικά είναι κυκλοφορίες της τελευταίας δεκαετίας.

Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές κι εγώ γιατί, ειδικά βιβλία που διαφορετικά είναι εξαντλημένα και κάποιος τα ψάχνει για να τα αγοράσει, έχω σκεφτεί πιθανές εξηγήσεις.

Πνευματικά Δικαιώματα, ίσως να έχουν συμφωνήσει με τον συγγραφέα για την τότε έκδοση και τώρα χρειάζεται νέα άδεια;

Δεν το έχουν σε κάποιο είδος ψηφιακού αρχείου; Αν και για βιβλία από το 90 και μετά το θεωρώ ψιλοαπίθανο. 

Θεωρούν ότι επειδή είναι παλιά βιβλία θα έχουν λίγες πωλήσεις και δεν αξίζει τον κόπο;

Είναι μεγάλο το κόστος δημιουργίας ebook, δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό. 

Απλώς αδιαφορούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δουλεύει τέλεια το 3rd gen (2013 βγήκε νομίζω) που έχω τόσα χρόνια, αλλά ομολογώ πως μ' έψησε.

2 ώρες πριν, Fotoalexandros είπε

Δυστυχώς είναι χρήσιμα μόνο στην περίπτωση που αγοράζει κάποιος Αγγλόφωνα βιβλία από την Amazon.

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι ακριβώς ανάγκη να αγοράσεις τα βιβλία. Allegedly τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, polaki said:

Στο εξωτερικό, αλλά και γενικά για αγγλόφωνα βιβλία μια χαρά είναι, βολεύει. 

Αυτό που είχα εγώ χειριστεί μία φορά στο παρελθόν, όταν μου το δάνεισε ένας φίλος για να διαβάσω ένα βιβλίο στις διακοπές μου που είχε πάρει εκείνος, ήταν ότι μου φάνηκε πολύ αργό, αλλά και πολύ φωτεινό πχ όταν είσαι στην ξαπλώστρα. 

Για οτιδήποτε στα Ελληνικά όμως είναι αρκετά προβληματικό και μπλέκεις με μετατροπές κλπ. Επίσης όταν έχεις συνηθίσει σε κάποιο κανονικό tablet, το να σέρνεται τόσο πολύ είναι εκνευριστικό. 

Παρ'όλα αυτά έχει το κοινό του. Για εμάς εδώ στην Ελλάδα, νομίζω προσπερνάμε. 

Διαφωνώ πλήρως. Δεν ξέρω και ποιο μοντέλο είχες δει αλλά και το είδος του αρχείου. Δεν έχει καμία διαφορά αν είναι ελληνικά ή αγγλικά. Επίσης, δεν είναι για να κάνεις scroll σελίδες αλλά για να διαβάζεις. Αν απλά διαβάζεις είναι μια χαρά. Δεν έχεις καμιά σοβαρή καθυστέρηση

1 hour ago, nzeppos said:

Ως καθημερινός χρήστης Kindle  εδώ και πάνω από 10 χρόνια να παρατηρήσω ότι οι περισσότερες από αυτές τις συσκευές (όχι μόνο της Amazon) προορίζονται για συγκεκριμένη χρήση που δεν ταιριάζουν σε όλους τους χρήστες. Πιθανότατα ούτε καν στο "μέσο" αναγνώστη, όπως τον καταλαβαίνουν οι περισσότεροι. Να παραθέσω μερικούς από τους περιορισμούς:

  • Ναι, εξ' ορισμού μιλάμε κυρίως για αγγλόφωνα ebooks. Όχι απαραίτητα από το Amazon. Το οποίο έχει μερικά εκατομμύρια τίτλους στα Αγγλικά, όταν ο ελληνικός κατάλογος των αντίστοιχων ντόπιων eshops εξαντλείται στις λίγες χιλιάδες. Αν θυμάμαι καλά ,τελευταία φορά που είχα τσεκάρει η διαφορά ήταν κάτι του στυλ 4 εκατομμύρια αγγλικά vs ούτε 10 χιλιάδες ελληνικά. Ο αναγνώστης ελληνικών βιβλίων αναγκαστικά έχει πολύ περιορισμένες επιλογές, είτε με Kindle είτε χωρίς.
  • Πολλά ελληνικά ebooks (κυρίως παλιές εκδόσεις) που κυκλοφορούν στο Internet, είναι κατά βάση κακοσκαναρισμένα PDF. Τα οποία προφανώς δεν προορίζονται για συσκευές όπως το Kindle, αλλά για tablets ή ισχυρότερα ereaders με μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και επιφάνεια οθόνης. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι οι εκδοτικοί οίκοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μετατρέψουν παλιά έργα σε ηλεκτρονική μορφή. Έχω την εντύπωση πως ένα 80-90% των διαθέσιμων ebooks στα ελληνικά είναι κυκλοφορίες της τελευταίας δεκαετίας.
  • Το τυπικό ereader (όπως το Kindle) είναι κατ' ελάχιστο κατασκευασμένο για να αναπαράγει καλά αρχεία epub, mobi κλπ και όχι PDF. Είναι λίγα τα ereaders στα οποία το PDF διαβάζεται αξιοπρεπώς. Συνεπώς εξ' ορισμού λειτουργίες όπως καλό zoom, panning, γρήγορο ξεφύλλισμα κλπ είναι nice to have, αλλά όχι προαπαιτούμενες, αφού δεν χρειάζονται για epub/mobi.
  • Δεν χρειάζεται να αγοράζει κάποιος αποκλειστικά από Amazon. Προσωπικά έχω στη συσκευή χιλιάδες βιβλία και ούτε 1% δεν προέρχεται από το Amazon. Για την αναλογία αγορασμένων vs (γκουχ) κατεβασμένων, ας μην το συζητήσω καλύτερα. Το Calibre μπορεί να αφαιρέσει εύκολα την προστασία DRM αν σεταριστεί σωστά, οπότε ο συγκεκριμένος περιορισμός του Kindle αίρεται άμεσα. Φυσικά ereaders άλλων κατασκευαστών δεν έχουν καν τέτοιο περιορισμό.
  • Στο Kindle πλέον δεν απαιτείται μετατροπή epub σε mobi μέσω Calibre. Από τον Αύγουστο η Amazon κάνει η ίδια τη μετατροπή, οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι να στείλετε το epub σαν συνημμένο στο email της συσκευής και η μεταφορά γίνεται αυτόματα μέσω wifi. Το μειονέκτημα είναι ότι το βιβλίο δεν θα έχει εξώφυλλο, ενώ παλιότερα με τα mobi δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Το workaround είναι Calibre και καλώδιο USB (αίσχος).
  • Η μετατροπή epub σε mobi (ή αντίστοιχο format) μέσω Calibre γενικά έχει πολύ μεγάλη ακρίβεια που αγγίζει το 100%. Τα συνηθέστερα προβλήματα είναι κατά τις μετατροπές PDF, ωστόσο όπως είπαμε πριν το εν λόγω format γενικά δεν προορίζεται για Kindle. Εγώ τουλάχιστον χρησιμοποιώ μόνο 10άρι tablet για τέτοιες δουλειές.

Μπακάλικα αυτό που λέμε είναι ότι α) αν διαβάζετε κατά βάση (ή αποκλειστικά) αγγλικά βιβλία, β) αν δεν πολυενδιαφέρεστε για PDF, τότε ένα ereader είναι ιδανική συσκευή. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι Kindle. Το δικό μου πάντως δεν το αποχωρίζομαι ποτέ. Είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου. Με ωφέλησε όμως, γιατί ήδη διάβαζα αποκλειστικά αγγλικά βιβλία χρόνια πριν πιάσω το Kindle. Περισσότερο από ανάγκη, πρώτον γιατί τα έβρισκα πολύ πιο φτηνά από τα αντίστοιχα ελληνικά και δεύτερον γιατί είχα πολύ μεγαλύτερη γκάμα προς ανάγνωση.

Τωρα σε ό,τι αφορά την ίδια την είδηση, θεωρώ πως το Paperwhite παραμένει πολύ καλύτερη λύση. Μάλλον η Amazon απευθύνεται σε όσους θέλουν να αναβαθμίσουν παλιές συσκευές ή τελοσπάντων θέλουν κάτι σχετικά φθηνό, αλλά όχι εκτός του οικοσυστήματος της εταιρείας.

Αναλυτικότατος. Απλά εγώ να προσθέσω ότι αν κάποιος ξέρει που να βρει κάποιο ocr πρόγραμμα (πχ abbyy finereader) τότε το pdf γίνεται αρκετά εύκολα epub etc και διαβάζεται μια χαρά. Αρκεί το pdf να έχει καλή ανάλυση... Τώρα αν κάποιος κάνει και κανένα edit να διορθώνει και μικρολάθη, μπορεί να το ανεβάσει σε γνωστές πλατφόρμες να επωφεληθούν από τη δουλειά του και άλλοι....

1 hour ago, Conan2046 said:

Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές κι εγώ γιατί, ειδικά βιβλία που διαφορετικά είναι εξαντλημένα και κάποιος τα ψάχνει για να τα αγοράσει, έχω σκεφτεί πιθανές εξηγήσεις.

Πνευματικά Δικαιώματα, ίσως να έχουν συμφωνήσει με τον συγγραφέα για την τότε έκδοση και τώρα χρειάζεται νέα άδεια;

Δεν το έχουν σε κάποιο είδος ψηφιακού αρχείου; Αν και για βιβλία από το 90 και μετά το θεωρώ ψιλοαπίθανο. 

Θεωρούν ότι επειδή είναι παλιά βιβλία θα έχουν λίγες πωλήσεις και δεν αξίζει τον κόπο;

Είναι μεγάλο το κόστος δημιουργίας ebook, δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό. 

Απλώς αδιαφορούν.

Υποθέτω το τελευταίο. + Το γεγονός ότι ελληνικοί εκδοτικοί οίκοι φοβούνται πολύ, διότι θα παίξει πολύ torrent και θα χάσουν την πελατεία τους. Το ζήτημα είναι πόσους πραγματικά θα χάσουν. 

 

P.S. Επείδή το είχα ψάξει για κάποια βιβλία, οι περισσότεροι εκδότες στην Ελλάδα, έχουν πάνω adobe drm και λένε συγκεκριμένα ότι δεν είναι compatible με kindle. Υποθέτω ότι έχει σπάσει η κρυπτογράφηση αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Δηλαδή ακόμα και αν θες να τα σκάσεις και να ενισχύσεις, τη δουλειά σου δεν την κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και ένα μήνα αγοράσει το Paperwhite 6.8 και το λατρεύω. Φοβερή εμπειρία ανάγνωσης και αυτόματη μετατροπή από pdf σε συμβατή μορφή απλώς στέλνοντας το αρχείο με e-mail. Ισχύει ότι είναι αργό αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα, το έχω για ανάγνωση και τίποτα παραπάνω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το Adobe DRM δεν είναι συμβατό με Kindle, αλλά η προστασία μπορεί να αφαιρεθεί πολύ εύκολα μέσω Calibre (χρειάζεται ένα έξτρα plugin) και τελικά το βιβλίο διαβάζεται από τη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...