Προς το περιεχόμενο

Hellraiser (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασα μια γύρα το 2 χθες το βράδυ. Ειδικά στο 2ο οι γυναικείες παρουσίες είναι υπέρ του δέοντως δυναμικές με προεξάρχουσα τη βασίλισσα της Κόλασης,

Τζούλια που επανέρχεται στη ζωή με σαδιστικό τρόπο, τόσο πολύ που ο σούπερ cenobite γιατρός Chinard περνάει σε δεύτερο ρόλο !!!!

Οι δε άντρες (Chinard, Kyle, Frank) ξεπαστρεύονται με συνοπτικές διαδικασίες. O Pinhead φαίνεται κάπως σαν μετανιωμένος γλυκούλης,

καμμία σχέση με το 3 που είναι μοχθηρός και πραγματικός δαίμονας.

Και μιλάμε για το 1988 που δεν υπήρχαν "ατζέντες" και λοιπές μπούρδες.

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο στα πρώτα 4 είναι πως γυρίστηκαν σε 35mm και ο κόκκος φαίνεται όμορφα στην οθόνη, δεν έχουν αυτή τη "γυαλάδα"

της HD εποχής μας, κάτι που θα δούμε στο remake.

4 μέρες μείνανε οπότε υπομονή και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας, που δεν τα βλέπω και πολύ θετικά αλλά ας περιμένουμε...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο IMDB έχει συνεντεύξεις των πρωταγωνιστών, όπου υπάρχει και η ερώτηση "αφού η Disney έχει τα δικαιώματα του franchise, τότε "η" Pinhead είναι πριγκίπισσα της Disney"

WTF να κλάψω, να γελάσω...δεν ξέρω.

https://www.imdb.com/video/vi1095549465/?listId=ls025720609&ref_=hm_edcio_og_ots_hellraiser_3_i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωνή της πρωταγωνίστριας μου φάνηκε κάπως βαθιά...την googlara και τελικά είναι trans?! Το 'πριγκίπισσα' σηκώνει κουβέντα. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι, δεν βρήκα κάτι. Μόνο ότι ξεκίνησε σαν make up artist και μοντέλο και την υποκριτική την άρχισε στα 38 της.

Μερακλού είναι μάλλον και βάρυνε η φωνή της 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως την αναφέρει ως trans woman, καθώς και σε 1-2 άλλα sites που είδα πρόχειρα. Μερακλού όπως και να'χει. 😅

https://www.rottentomatoes.com/celebrity/jamie_clayton#:~:text=Jamie Clayton was an American,career as a makeup artist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MadPax είπε

Πέρασα μια γύρα το 2 χθες το βράδυ. Ειδικά στο 2ο οι γυναικείες παρουσίες είναι υπέρ του δέοντως δυναμικές με προεξάρχουσα τη βασίλισσα της Κόλασης,

Τζούλια που επανέρχεται στη ζωή με σαδιστικό τρόπο, τόσο πολύ που ο σούπερ cenobite γιατρός Chinard περνάει σε δεύτερο ρόλο !!!!

Οι δε άντρες (Chinard, Kyle, Frank) ξεπαστρεύονται με συνοπτικές διαδικασίες. O Pinhead φαίνεται κάπως σαν μετανιωμένος γλυκούλης,

καμμία σχέση με το 3 που είναι μοχθηρός και πραγματικός δαίμονας.

Και μιλάμε για το 1988 που δεν υπήρχαν "ατζέντες" και λοιπές μπούρδες.

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο στα πρώτα 4 είναι πως γυρίστηκαν σε 35mm και ο κόκκος φαίνεται όμορφα στην οθόνη, δεν έχουν αυτή τη "γυαλάδα"

της HD εποχής μας, κάτι που θα δούμε στο remake.

4 μέρες μείνανε οπότε υπομονή και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας, που δεν τα βλέπω και πολύ θετικά αλλά ας περιμένουμε...

 

 

 

κοιτα ο Pinhead στην πρωτη ταινια δεν ειναι ο "κακος" της ταινιας, απλα εκανε την δουλεια του. Ο πραγματικος κακος ηταν ο Uncle Frank. Οι Cenobites ηταν ενα narrative device που κινουσαν την ιστορια και πρεσβευαν τον σαδομαζοχισμο. Αυτο ακολουθηκε και στην δευτερη ταινια, αλλα εκει η ανθρωπινη προελευση τους ξινισε καποιους απο τους φανς. Στη τριτη ταινια ειναι που ο Pinhead εγινε πλεον το κλασικο movie monster, χανοντας ομως ετσι την subversive φυση του που τον εκανε τοσο ξεχωριστο. Ηταν απο τους λογους που το πρωτο Ηellraiser εφερε μια φρεσκαδα στο ειδος τρομου.

Γενικα οι 2 πρωτες ταινιες θεωρουνται και οι καλυτερες. Η καινουργια ταινια, χειροτερη απο τα αλλα σηκουελς δε προκειται να ναι. η σειρα επιασε πατο με τον fat Pinhead. Το θεμα ειναι να παισει το νοημα των πρωτων ταινιω. Αν ειναι παλι το movie monster που απλα θα σκοτωνει, θαναι αδιαφορο και γρηγορα θα ξεχαστει. οπως και το Prey αλλωστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MadPax είπε

Όχι δεν είναι, δεν βρήκα κάτι. Μόνο ότι ξεκίνησε σαν make up artist και μοντέλο και την υποκριτική την άρχισε στα 38 της.

Μερακλού είναι μάλλον και βάρυνε η φωνή της 😄

Πολύ έψαξες σιγά. :P Τι δεν βρήκες κάτι dude μας δουλεύεις?! :D Το λέει στο wiki της, τυπάς "ήταν" άμα κατάλαβα καλά. Ouchie. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Πολύ έψαξες σιγά. :P Τι δεν βρήκες κάτι dude μας δουλεύεις?! :D Το λέει στο wiki της, τυπάς "ήταν" άμα κατάλαβα καλά. Ouchie. :P

Οπότε στην τελική δεν έγινε gender swap στον ρόλο. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, FCastor είπε

Δεν ειν' κακό τελικά. Και η νέα Pinhead είναι αρκετά αξιοπρεπής με διαφορετική αλλά ενδιαφέρουσα αισθητική. Αλλά...

Doug Bradley she ain't.

Aμα πάει καλά μάλλον θα είναι στο επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2022 στις 12:28 ΠΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Πολύ έψαξες σιγά. :P Τι δεν βρήκες κάτι dude μας δουλεύεις?! :D Το λέει στο wiki της, τυπάς "ήταν" άμα κατάλαβα καλά. Ouchie. :P

Προφανώς δεν έψαξα στο wiki της, λίγο σε ένα δυο site που μου πέταξε το google με το όνομά της.

Αμα ήθελα να σας δουλέψω το κάνω με χίλιους δυο τρόπους, και καταπίνετε τη ρέγγα με το ρεγγοκέφαλο μαζί, όπως το έχω κάνει πολλές φορές.

Αλλη φορά θα ξημεροβραδιάζομαι στο ψάξιμο για να κάνεις χαρούλες...dude.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι δεν (θυμάμαι να) έχω δει κανένα Hellraiser, οπότε δεν ξέρω αν μου κάνει αρνητική εντύπωση η...female πρωταγωνίστρια σε αυτό μόλις το δω. Σκοπεύω όμως να δω το original. Απ'ότι διάβασα είναι καμιά δεκαριά τα προηγούμενα, δεν παίζει να τα δω όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, MadPax είπε

Προφανώς δεν έψαξα στο wiki της, λίγο σε ένα δυο site που μου πέταξε το google με το όνομά της.

Αμα ήθελα να σας δουλέψω το κάνω με χίλιους δυο τρόπους, και καταπίνετε τη ρέγγα με το ρεγγοκέφαλο μαζί, όπως το έχω κάνει πολλές φορές.

Αλλη φορά θα ξημεροβραδιάζομαι στο ψάξιμο για να κάνεις χαρούλες...dude.

Wtf?! Πλακα έκανα, τα emoticons νομίζω τα λένε όλα, but sure, whatever, be an ass.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δυο πρωτα ειναι τα καλυτερα της σειρας.Σου προτεινω να δεις και το 3.Ειναι κατωτερο απο τα 2 προηγουμενα αλλα βλεπεται ανετα.Και στο 3 ο pinhead ειναι πιο μοχθηρος απο το 1 και 2.Δες το να καταλαβεις τι εννοω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...