Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για Workearly.


Vanton
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από DhmDim,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, derr είπε

Δεν υπάρχουν κριτήρια, από το μηδέν ξεκινάει.

Ναι , απλά ρωτάνε να στείλεις και βιογραφικό και επίπεδο φοίτησης και τα σχετικά , και είμαι σε φάση πως διαλέγουν ποιους θα κρατήσουν και ποιους θα απορρίψουν .. για αυτό είμαι λίγο αγχωμενος.. αλλά ελπίζω να με δεχτούν , αναμένω απάντηση .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Jordann είπε

Ναι , απλά ρωτάνε να στείλεις και βιογραφικό και επίπεδο φοίτησης και τα σχετικά , και είμαι σε φάση πως διαλέγουν ποιους θα κρατήσουν και ποιους θα απορρίψουν .. για αυτό είμαι λίγο αγχωμενος.. αλλά ελπίζω να με δεχτούν , αναμένω απάντηση .. 

Ξεκίνησα και εγώ με το τωρινό πρόγραμμα του ΟΠΑ του Οκτωβρίου. Αν και είναι πολύ νωρίς να εκφέρω άποψη ως τώρα είναι όλα αρκετά δομημένα και ο υπεύθυνος του προγράμματος και καθηγητής είναι καταπληκτικός. Όλα τα μαθήματα γίνονται και record και μπορείς να τα βλέπεις όποτε θες. 

 

Όσο για τα κριτήρια μην σε απασχολεί και πολύ γιατί είμαστε φαντάσου πάνω από 100 άτομα. 94-95 είμαστε από το teams και ποσοι ακομη απο κοντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pagouras7 είπε

Ξεκίνησα και εγώ με το τωρινό πρόγραμμα του ΟΠΑ του Οκτωβρίου. Αν και είναι πολύ νωρίς να εκφέρω άποψη ως τώρα είναι όλα αρκετά δομημένα και ο υπεύθυνος του προγράμματος και καθηγητής είναι καταπληκτικός. Όλα τα μαθήματα γίνονται και record και μπορείς να τα βλέπεις όποτε θες. 

 

Όσο για τα κριτήρια μην σε απασχολεί και πολύ γιατί είμαστε φαντάσου πάνω από 100 άτομα. 94-95 είμαστε από το teams και ποσοι ακομη απο κοντα. 

Αυτα ειναι πολυ καλα νεα! Ηθελα να ξεκινησω και εγω αλλα το εψαχνα πρωτα πολυ , και εκανα αιτηση πριν 3 μερες για Μαρτιο.. Μακαρι να την εγκρινουν ,  πριν παρεις το προγραμμα ειχες κανει τιποτα κανα course μονος σου ? Εγω σκεφτομουν να παρω ενα course για τα fundamentals και τα data structures επειδη δεν εχω καθολου γνωση πανω σε web development / programming .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jordann είπε

Αυτα ειναι πολυ καλα νεα! Ηθελα να ξεκινησω και εγω αλλα το εψαχνα πρωτα πολυ , και εκανα αιτηση πριν 3 μερες για Μαρτιο.. Μακαρι να την εγκρινουν ,  πριν παρεις το προγραμμα ειχες κανει τιποτα κανα course μονος σου ? Εγω σκεφτομουν να παρω ενα course για τα fundamentals και τα data structures επειδη δεν εχω καθολου γνωση πανω σε web development / programming .. 

Προσωπικά είχα πάρει κάποια courses απο Udemy αλλα δεν τα πολυ καταλάβαινα μόνος μου να σου πω την αλήθεια. Στο πρόγραμμα αυτό πραγματικά σε ξεκινάνε από το μηδέν όποτε και ο κάθε αρχάριος να μπορεί να ανταπεξέλθει. Σίγουρα είναι απαιτητικό με ασκήσεις κτλ και σίγουρα όσο προχωράμε και εμείς θα γίνεται και πιο απαιτητικό καθώς είπαν πως αργότερα θα φτιάχνουμε projects. 

Ότι παραπάνω θες μου στέλνεις και μήνυμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pagouras7 είπε

Προσωπικά είχα πάρει κάποια courses απο Udemy αλλα δεν τα πολυ καταλάβαινα μόνος μου να σου πω την αλήθεια. Στο πρόγραμμα αυτό πραγματικά σε ξεκινάνε από το μηδέν όποτε και ο κάθε αρχάριος να μπορεί να ανταπεξέλθει. Σίγουρα είναι απαιτητικό με ασκήσεις κτλ και σίγουρα όσο προχωράμε και εμείς θα γίνεται και πιο απαιτητικό καθώς είπαν πως αργότερα θα φτιάχνουμε projects. 

Ότι παραπάνω θες μου στέλνεις και μήνυμα. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! Έγινε, να είσαι καλά φίλε μου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Η αλήθεια ειναι πως και εγώ πριν ένα μήνα ολοκλήρωσα το data science summer school και η γνώμη μου και εμπειρία μου ειναι τελείως διαφορετική απο όσα διάβασα.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό αλλά εγώ βρήκα αυτό μέσα απο instagram ad αρχές καλοκαιριού : https://www.workearly.gr/data-science-summer-school . Και πριν προχωρήσω κοίταξα όντως τα reviews απο facebook που φάνηκαν πολλά. Έστειλα την αίτηση κάναμε την συνάντηση μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας και μόλις έλαβα email ήθελα να σιγουρευτω cause you never know these days (την πάτησα έτσι σε θέση που ζητούσαν marketing assistant και με θελανε για φιλάδια) . Έψαξα άτομα στο linkedin που ειχαν κάνει review και μου δώσανε μια κατευθυνση και μάλιστα ήταν ευχαριστημένοι. 

Τώρα πάλι δεν ξερω τι παίζει με τα άλλα, όμως εγω πληρωσα 290 ήταν set εξαρχής. 

Εγώ πηρα 2 certification κανονικά και κάναμε συνάντηση με το τμήμα του hr και μου φτιάξανε βιογραφικό. Με ενημέρωσαν πως θα συνεχίσω να κάνω εξάσκηση με το υλικό αλλά επίσης για το udemy που είδα εδώ δεν έλαβα κάτι τέτοιο. εγώ έλαβα πρόσβαση σ αυτή τη πλατφορμα https://academy.workearly.services/  και όλα ήταν online σε μορφή μαθήματος.

Είχα slack channel να επικοινωνώ και τα 1-1 session που αναφέρθηκαν έγιναν κανονικά και ήταν 20 με 30 λεπτά. Tableau όντως μου στειλαν pdf, αλλά ηταν επιπλέον γιατί με δυσκόλεψε αρκετά. 

Θα μπορούσα να σας στείλω screens από τις ασκήσεις που έχει μέσα ή το coding που κάναμε δεν ξερω αν αυτο σας βοηθάει όμως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, herondalesun είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Η αλήθεια ειναι πως και εγώ πριν ένα μήνα ολοκλήρωσα το data science summer school και η γνώμη μου και εμπειρία μου ειναι τελείως διαφορετική απο όσα διάβασα.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό αλλά εγώ βρήκα αυτό μέσα απο instagram ad αρχές καλοκαιριού : https://www.workearly.gr/data-science-summer-school . Και πριν προχωρήσω κοίταξα όντως τα reviews απο facebook που φάνηκαν πολλά. Έστειλα την αίτηση κάναμε την συνάντηση μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας και μόλις έλαβα email ήθελα να σιγουρευτω cause you never know these days (την πάτησα έτσι σε θέση που ζητούσαν marketing assistant και με θελανε για φιλάδια) . Έψαξα άτομα στο linkedin που ειχαν κάνει review και μου δώσανε μια κατευθυνση και μάλιστα ήταν ευχαριστημένοι. 

Τώρα πάλι δεν ξερω τι παίζει με τα άλλα, όμως εγω πληρωσα 290 ήταν set εξαρχής. 

Εγώ πηρα 2 certification κανονικά και κάναμε συνάντηση με το τμήμα του hr και μου φτιάξανε βιογραφικό. Με ενημέρωσαν πως θα συνεχίσω να κάνω εξάσκηση με το υλικό αλλά επίσης για το udemy που είδα εδώ δεν έλαβα κάτι τέτοιο. εγώ έλαβα πρόσβαση σ αυτή τη πλατφορμα https://academy.workearly.services/  και όλα ήταν online σε μορφή μαθήματος.

Είχα slack channel να επικοινωνώ και τα 1-1 session που αναφέρθηκαν έγιναν κανονικά και ήταν 20 με 30 λεπτά. Tableau όντως μου στειλαν pdf, αλλά ηταν επιπλέον γιατί με δυσκόλεψε αρκετά. 

Θα μπορούσα να σας στείλω screens από τις ασκήσεις που έχει μέσα ή το coding που κάναμε δεν ξερω αν αυτο σας βοηθάει όμως. 

Εγώ πλήρωσα 360 για το bootcamp που περιέχει 10 ενότητες. Αξιολογηθηκα στη coderbyte 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάνω το data analyst bootcamp. είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. πλήρωσα 360 ευρώ για 10 ενότητες. αν θες στείλε πμ 

Επεξ/σία από Newbie22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2022 στις 9:27 ΜΜ, herondalesun είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Η αλήθεια ειναι πως και εγώ πριν ένα μήνα ολοκλήρωσα το data science summer school και η γνώμη μου και εμπειρία μου ειναι τελείως διαφορετική απο όσα διάβασα.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό αλλά εγώ βρήκα αυτό μέσα απο instagram ad αρχές καλοκαιριού : https://www.workearly.gr/data-science-summer-school . Και πριν προχωρήσω κοίταξα όντως τα reviews απο facebook που φάνηκαν πολλά. Έστειλα την αίτηση κάναμε την συνάντηση μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας και μόλις έλαβα email ήθελα να σιγουρευτω cause you never know these days (την πάτησα έτσι σε θέση που ζητούσαν marketing assistant και με θελανε για φιλάδια) . Έψαξα άτομα στο linkedin που ειχαν κάνει review και μου δώσανε μια κατευθυνση και μάλιστα ήταν ευχαριστημένοι. 

Τώρα πάλι δεν ξερω τι παίζει με τα άλλα, όμως εγω πληρωσα 290 ήταν set εξαρχής. 

Εγώ πηρα 2 certification κανονικά και κάναμε συνάντηση με το τμήμα του hr και μου φτιάξανε βιογραφικό. Με ενημέρωσαν πως θα συνεχίσω να κάνω εξάσκηση με το υλικό αλλά επίσης για το udemy που είδα εδώ δεν έλαβα κάτι τέτοιο. εγώ έλαβα πρόσβαση σ αυτή τη πλατφορμα https://academy.workearly.services/  και όλα ήταν online σε μορφή μαθήματος.

Είχα slack channel να επικοινωνώ και τα 1-1 session που αναφέρθηκαν έγιναν κανονικά και ήταν 20 με 30 λεπτά. Tableau όντως μου στειλαν pdf, αλλά ηταν επιπλέον γιατί με δυσκόλεψε αρκετά. 

Θα μπορούσα να σας στείλω screens από τις ασκήσεις που έχει μέσα ή το coding που κάναμε δεν ξερω αν αυτο σας βοηθάει όμως. 

Η πλατφόρμα που αναφέρεις ειναι η δική τους, στην οποιά τα μαθήματα ουσιαστικά ειναι απλά slides . ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ και κατα πολύ υποδεέστερη απο τα video course του Udemy.

Απλά προφανώς δεν είχαν έτοιμη την πλατφόρμα και έστελναν ετοιμα τα μαθήματα απ το Udemy και στην πορεία έφτιαξαν την πλατφόρμα και στελνουν τα δικα τους. Ο ορισμός του αρπακολλα 

ΕΥΤΥΧΩΣ προλαβα σχεδον ολα τα μαθηματα απο Udemy τα οποία στο τέλος σου δινουν και ενα certification το οποιο μπορεις να το βάλεις και στο LinkedIn. Προλαβα προς το τελος και μερικα απ την δικη τους την πλατφορμα που αναφέρετε ορισμενοι και οπως ειπα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ για κλάματα και δεν δινουν καν certification. 

Να κλείσω με το κερασάκι στην τούρτα; Στην αρχή αναφέρουν πως δίνουν καποια πιστοποίηση ολοκλήρωσης του προγράμματος. Ε λοιπόν εκτός του οτι η πιστοποίηση οπως κατάλαβα στην πορεία εχει μικρότερη αξία απ τα Udemy Cerfitication στην αγορά εργασίας, ακούστε και το κορυφαίο. Μετά απο 1 χρόνο λήγει. Μην αγχώνεστε ομως , μπορείτε αν θέλετε να την ανανεώνεται με 50€ το χρόνο στην Credly. Καλά διαβάσατε. 

 

Κλείνοντας να πω οτι από τις τεχνολογίες που σου στέλνουν τις μισές δεν εχω δει ουτε μια φορά να τις ζητάνε σε αγορά εργασίας (και βλέπω παρα πολλες αγγελίες) και τις υπόλοιπες τις θέλουν σε μεγαλύτερο βάθος .

Παράδειγμα , αντι να ασχοληθείτε με MongoDB κοιτάξτε να πάρετε κανενα Advanced μαθημα στην SQL γιατί μη έχοντας δει ουτε Window Functions δύσκολα τα πράγματα.

Επεξ/σία από DhmDim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...