Προς το περιεχόμενο

Pentaxcorner ....... για όσους !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτά , το τελευταίο ειδικά, ισχύει και για τη Leica. Απλά είναι πολύ πιο ακριβό . Το να την πιάσεις στο χέρι . Όχι ότι μειώνω τις Pentax και ειδικά την κορυφή K-1 . Κάθε άλλο . Πιστεύω αυτή τη στιγμή αν αγοράσει κάποιος full frame dslr , είναι η κορυφαία επιλογή. 

     Γιατί ....... μία D850 δεν είναι κορυφαία επιλογή ?

     Διαφορετικά χαρακτηριστικά ταιριάζουν με διαφορετικές ανάγκες ........ το μία ίσον καμία δεν βγήκε τυχαία ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     Γιατί ....... μία D850 δεν είναι κορυφαία επιλογή ?

Μόνη της ως σώμα ναι . Ωστόσο η εταιρεία, έχει πάψει να διαθέτει φακούς του κουτιού στην αγορά. Και το στοκ , τελειώνει . Οπότε εξαρτάσαι από μεταχειρισμένα αποκλειστικά. Για κύριο σώμα, δεν μου αρέσει αυτό . Στην pentax , έχεις καινούρια τα πάντα. Ένα παράδειγμα ο afs 28-300 δεν υπάρχει πλέον πουθενά καινούριος , στα μεγάλα ιντερνετικά καταστήματα του εξωτερικού. Και πολλοί άλλοι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μόνη της ως σώμα ναι . Ωστόσο η εταιρεία, έχει πάψει να διαθέτει φακούς του κουτιού στην αγορά. Και το στοκ , τελειώνει . Οπότε εξαρτάσαι από μεταχειρισμένα αποκλειστικά. Για κύριο σώμα, δεν μου αρέσει αυτό . Στην pentax , έχεις καινούρια τα πάντα. Ένα παράδειγμα ο afs 28-300 δεν υπάρχει πλέον πουθενά καινούριος , στα μεγάλα ιντερνετικά καταστήματα του εξωτερικού. Και πολλοί άλλοι . 

     Συνδύασε την με φακούς ai - s ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, LongTom είπε

Ευχαριστώ. 
Πέρα από ένα-δύο πράγματα, πραγματικά έχει τα πάντα ως ξεχωριστά ή συνδυαστικά κουμπιά και περιστροφικούς διακόπτες στο σώμα.
Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσαρμογή, πέρα του να θέσεις ένα-δύο user mode.
Πριν αγοράσω τον 15-30, το είδα στο pentaxforum.
Ίσως το δω για τίποτα limited series prime, κυρίως για την αισθητική τους.
Ειδάλλως, θα εξερευνήσω τους legacy/manual focus γύρω στα 85-100, που είναι και φτηνοί.

Ευχαριστώ, όπως λένε, η μάρκα των φωτογράφων.

Μια χαρά μανουαλ φακους θα βρεις στις σειρές Κ-Μ-Α και αρκετούς σε πολύ προσιτές τιμές. Και prime αλλά και κάποιους ζουμ. Στην F που ήταν η πρώτη σειρά με φιλμ AF φακούς επίσης (35-70, 70-210, 50 f1.7, 100 macro, κοκ) ..άσχετα αν εκεί είχε γυρίσει η μόδα των 80s σε πλαστικουρες.

Με την αστροφωτογραφια ασχολείσαι; Ή το σκέφτεσαι τώρα; Με την ενσωματωμένη λειτουργία της Κ1 κ τον συγκεκριμένο φακό που έχεις αξίζει να κάνεις καμμία δοκιμή νομίζω. 

Τα user modes είναι πολύ χρήσιμα, όντως, στην KP που χρησιμοποιώ τα έχω βάλει κ τα 5 σε κάποια συγκεκριμένη χρήση για συγκεκριμένα σενάρια, minimum shutters, jpegs kok. Και τα fx κουμπιά τα ρυθμίζεις όπως θέλεις εσύ και στον πίνακα με δευτερεύουσες ρυθμίσεις του info button προσθέτεις κι αφαιρεις. Κι εγώ στην αρχή λίγα αλλαξα αλλά στην πορεία ανακαλύπτεις πολλά που τα ρυθμίζεις όπως σε βολεύουν.  Το βασικό είναι να την ευχαριατηθεις κ νομίζω θα το κάνεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Με την αστροφωτογραφια ασχολείσαι; Ή το σκέφτεσαι τώρα; Με την ενσωματωμένη λειτουργία της Κ1 κ τον συγκεκριμένο φακό που έχεις αξίζει να κάνεις καμμία δοκιμή νομίζω. 

Τα user modes είναι πολύ χρήσιμα, όντως, στην KP που χρησιμοποιώ τα έχω βάλει κ τα 5 σε κάποια συγκεκριμένη χρήση για συγκεκριμένα σενάρια, minimum shutters, jpegs kok. Και τα fx κουμπιά τα ρυθμίζεις όπως θέλεις εσύ και στον πίνακα με δευτερεύουσες ρυθμίσεις του info button προσθέτεις κι αφαιρεις. Κι εγώ στην αρχή λίγα αλλαξα αλλά στην πορεία ανακαλύπτεις πολλά που τα ρυθμίζεις όπως σε βολεύουν.  Το βασικό είναι να την ευχαριατηθεις κ νομίζω θα το κάνεις 

Από φθινόπωρο θα ξεκινήσω αστροφωτογραφία, επειδή τώρα η Σουηδική "νύχτα" κρατάει κάπου 4-5 ώρες, με έντονο ημίφως σχεδόν από το την δύση έως την ανατολή. Ακόμη έχει καθαρό σκοτάδι, αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ.
Από Σεπτέμβρη πάλι οι νορμάλ, σκοτεινές νύχτες. 

Έκατσα και ξεδιάλυνα μια φορά το εγχειρίδιο χρήσης και ψιλοέμαθα τα κατατόπια. 
Βέβαια είναι και η χρήση και το πως θα "κάτσει" στην ρουτίνα σου. 
Πάντως πολύ καλύτερη από την 5D II, την οποία έχω σε εκτίμηση ως καλοσχεδιασμένο σώμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Από φθινόπωρο θα ξεκινήσω αστροφωτογραφία, επειδή τώρα η Σουηδική "νύχτα" κρατάει κάπου 4-5 ώρες, με έντονο ημίφως σχεδόν από το την δύση έως την ανατολή. Ακόμη έχει καθαρό σκοτάδι, αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ.
Από Σεπτέμβρη πάλι οι νορμάλ, σκοτεινές νύχτες. 

Έκατσα και ξεδιάλυνα μια φορά το εγχειρίδιο χρήσης και ψιλοέμαθα τα κατατόπια. 
Βέβαια είναι και η χρήση και το πως θα "κάτσει" στην ρουτίνα σου. 
Πάντως πολύ καλύτερη από την 5D II, την οποία έχω σε εκτίμηση ως καλοσχεδιασμένο σώμα. 

H 5d ii για αυτό που είναι και για την εποχή της είναι κορυφή.

Η Κ-1 της ρίχνει και 8 χρόνια. Λογικό να είναι καλύτερη

Περιμένω να την μάθεις για να έχουμε πιο βαθιά εικόνα στην λειτουργία της. Θέλω να μάθω περισσότερα για το μοντελο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, highpriest είπε

H 5d ii για αυτό που είναι και για την εποχή της είναι κορυφή.

Η Κ-1 της ρίχνει και 8 χρόνια. Λογικό να είναι καλύτερη

Περιμένω να την μάθεις για να έχουμε πιο βαθιά εικόνα στην λειτουργία της. Θέλω να μάθω περισσότερα για το μοντελο

Δεν συγκρίνω τεχνολογία αισθητήρα & επεξεργαστή, αλλά εξωτερικό σχεδιασμό σώματος.
Τα κουμπιά και η αίσθηση της 5D II είναι πολύ καλή, αλλά υπολείπεται σε σχέση με την Κ-1.
Αυτό δεν είναι πιστεύω θέμα διαφοράς ηλικίας, αλλά διαφοράς σχεδιασμού. 
Π.χ. η χειρολαβή στην Κ-1 είναι βαθύτερη και έχει και πολύ σωστά τα κουμπιά γύρω-γύρω, όπως επίσης ελαφρές εσοχές για τα δάκτυλα...

Σκοπεύω να χρησιμοποιώ την Κ-1 ως το κύριο σώμα για τοπία και αρχιτεκτονική. 
Ιδίως με τον εξαιρετικό D FA 15-30f2.8, θα δώσει πιστεύω πολύ ικανοποιητικότερα αποτελέσματα σε σχέση με την 5D II/EOS R & 20f2.8/24-105L f4. Για άλλες χρήσεις, πέρα της άστροφωτο και του μάρκο, δεν πιστεύω να την δοκιμάσω. 
Εκεί όπως έχω γράψει, έχω άλλες λύσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Από φθινόπωρο θα ξεκινήσω αστροφωτογραφία, επειδή τώρα η Σουηδική "νύχτα" κρατάει κάπου 4-5 ώρες, με έντονο ημίφως σχεδόν από το την δύση έως την ανατολή. Ακόμη έχει καθαρό σκοτάδι, αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ.
Από Σεπτέμβρη πάλι οι νορμάλ, σκοτεινές νύχτες. 

Έκατσα και ξεδιάλυνα μια φορά το εγχειρίδιο χρήσης και ψιλοέμαθα τα κατατόπια. 
Βέβαια είναι και η χρήση και το πως θα "κάτσει" στην ρουτίνα σου. 
Πάντως πολύ καλύτερη από την 5D II, την οποία έχω σε εκτίμηση ως καλοσχεδιασμένο σώμα. 

Α, Σουηδία ε; Οκ. Εντάξει, μέχρι να δείτε ..σκότος, μπορεί να πετύχεις καμμία aurora ....😎🙂😂  Βλέπω πολλά βίντεο φέτος που κάνει την εμφάνιση της αρκετά νοτιότερα από τα συνηθισμένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Εχω και εγω απο τα παιδιατα μου μια Pentax IQzoom.

Αναφορά σε κείμενο
Τhis is the world's first fully-automatic leaf-shutter camera to integrate a macro-to-telephoto power zoom, zoom finder, and zoom flash. It features a Pentax power zoom 35~70 mm f/3.5~6.7, 8 elements in 7 groups. Autofocus range is one meter to infinity, or 0.6 to 1 meter in macro mode.

 

5988218069_39d03f01e7.jpg.93d51e8a223a6a643f1ef9e409f95fab.jpg

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...