Προς το περιεχόμενο

Pentaxcorner ....... για όσους !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και χρονια πολλα, απο τις πιο τιμιες DSLR που ειχα ποτε η Pentax K-X μικρουλα, ελαφρια μεταφερεται ευκολα και την εχω παντα μαζι σε ολιγοημερες εκδρομες, αγοραστηκε το 2010 και εχει περιπου 30000 κλικ, μεγαλο πλεονεκτημα το αντικραδασμικο στο σωμα, οπως οι περισσοτερες Pentax και η χρηση κοινων μπαταριων ΑΑ, οποτε δεν χρειαζεται να κουβαλαω και φορτιστη. Με χρηση επαναφορτιζομενων τραβαει περιπου 400-450 ληψεις. Χρησιμοποιω τον Tamron 18-200 και τον 35αρη Pentax και τα αποτελεσματα ειναι αριστα. Μοναδικο μειονεκτημα πως δεν μπορεις να διαλεξεις focus point μεσα απο το οφθαλμοσκοπιο όπως πχ στις Nikon, μικρο το κακο βεβαια για μια τοσο λατρεμενη μηχανουλα.

 

 

 

IMG_20230415_125656.jpg

Επεξ/σία από Drift_Wood
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Drift_Wood είπε

Καλημερα και χρονια πολλα, απο τις πιο τιμιες DSLR που ειχα ποτε η Pentax K-X μικρουλα, ελαφρια μεταφερεται ευκολα και την εχω παντα μαζι σε ολιγοημερες εκδρομες, αγοραστηκε το 2010 και εχει περιπου 30000 κλικ, μεγαλο πλεονεκτημα το αντικραδασμικο στο σωμα, οπως οι περισσοτερες Pentax και η χρηση κοινων μπαταριων ΑΑ, οποτε δεν χρειαζεται να κουβαλαω και φορτιστη. Με χρηση επαναφορτιζομενων τραβαει περιπου 400-450 ληψεις. Χρησιμοποιω τον Tamron 18-200 και τον 35αρη Pentax και τα αποτελεσματα ειναι αριστα. Μοναδικο μειονεκτημα πως δεν μπορεις να διαλεξεις focus point μεσα απο το οφθαλμοσκοπιο όπως πχ στις Nikon, μικρο το κακο βεβαια για μια τοσο λατρεμενη μηχανουλα.

 

 

 

IMG_20230415_125656.jpg

   Εξαιρετική επιλογή , φυσικά και σαν Pentax ........ για την διάρκεια μπαταρίας ούτε λόγος να γίνεται , βαστάει εβδομάδες με τυπική χρήση , ο 35αρης τον οποίο είχα είναι φανταστικός αφού στην ουσία είναι ένας 50αρης επάνω σε τέτοιο σώμα , αν και βρήκα ότι οι δύο κιτ δλδ ο 18 - 55 και ο 50 - 200 είναι εξίσου καλοί και καλύπτουν όλες τις ανάγκες .

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Εξαιρετική επιλογή , φυσικά και σαν Pentax ........ για την διάρκεια μπαταρίας ούτε λόγος να γίνεται , βαστάει εβδομάδες με τυπική χρήση , ο 35αρης τον οποίο είχα είναι φανταστικός αφού στην ουσία είναι ένας 50αρης επάνω σε τέτοιο σώμα , αν και βρήκα ότι οι δύο κιτ δλδ ο 18 - 55 και ο 50 - 200 είναι εξίσου καλοί και καλύπτουν όλες τις ανάγκες .

  

αυτο που μου αρεσει στις Pentax ειναι οι φτηνοι φακοι τους οι οποιοι εχουν και εξαιρετικη αποδοση, καμμια σχεση με Nikon/Canon που ματωσα για τον εξοπλισμο, καλοκοιταω μια Κ-7 αυτες τις μερες 

https://www.mpb.com/en-eu/product/pentax-k-7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Drift_Wood είπε

αυτο που μου αρεσει στις Pentax ειναι οι φτηνοι φακοι τους οι οποιοι εχουν και εξαιρετικη αποδοση, καμμια σχεση με Nikon/Canon που ματωσα για τον εξοπλισμο, καλοκοιταω μια Κ-7 αυτες τις μερες 

https://www.mpb.com/en-eu/product/pentax-k-7

   Είχα και K - 7 και K - 5 ........ θα έλεγα όχι στην πρώτη , ναι στην δεύτερη αν ήταν ανάμεσα στις δύο τους ...... τουλάχιστον για το autofocus , για το ISO δεν σκοτίζομαι ιδιαίτερα . Αν ήταν για την K - 7 , ακόμη και η K - 10d που έχω κάνει την δουλειά εξίσου καλά . Αν πάμε πιο πέρα , μην περιμένεις σοβαρές διαφορές ανάμεσα σε crop ...... aps - c αισθητήρες , οπότε πας για K - 1 ανεπιφύλακτα . Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι έτσι κι' αλλιώς Pentax ...... τα έχεις σαν στάνταρ από χέρι . Η τελική σου απόφαση θα έχει την μορφή , είτε μιάς K - 3 , για crop αισθητήρα , μιάς K - 10d η και παλαιότερης για CCD  , αλλιώς πας για K - 1 ...... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Κρυανάλατα πράγματα αυτά τα πρωινά jpeg της Olympus ....... σαν προκατεψυγμένη κασερόπιτα που πάγωσε ........ και μ' έτρωγε το πρωί να πάρω και την K - 10d μαζί μου ............ μέγα σφάλμα ....... 

P4210550~2.JPG

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχαια Αγορα ενα συννεφιασμενο πρωινο πριν καμποσα χρονια, μια Pentax K10D με εναν Pentax SMC 70-300, τιμια μηχανη δουλευει ακομα στα χερια της ανηψιας μου που την ειχα χαρισει.

Για τον @babisskg

 

_IGP7568 (Large).jpg

_IGP7672 (Large).jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Drift_Wood είπε

Αρχαια Αγορα ενα συννεφιασμενο πρωινο πριν καμποσα χρονια, μια Pentax K10D με εναν Pentax SMC 70-300, τιμια μηχανη δουλευει ακομα στα χερια της ανηψιας μου που την ειχα χαρισει.

Για τον @babisskg

 

_IGP7568 (Large).jpg

_IGP7672 (Large).jpg

     Ευχαριστώ πολύ , η K - 10d θα συνεχίσει να εργάζεται παρά τις κάποιες ελλείψεις πχ την αδυναμία επιλογής aspect ratio κατ' επιθυμία ........ η μέχρι να πείσω τον εαυτό μου ότι κάτι άλλο θα με κάνει να δώ τα πράγματα διαφορετικά ....... πολύ αμφιβάλλω ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2023 στις 12:53 ΜΜ, babisskg είπε

 Αν πάμε πιο πέρα , μην περιμένεις σοβαρές διαφορές ανάμεσα σε crop ...... aps - c αισθητήρες , οπότε πας για K - 1 ανεπιφύλακτα . 

Μπήκες στο σωστό δρόμο ! Όντως. Η επιτομή των DSLR είναι μια K1 . Ιδανικά ... MK2 !!!! Έχει και σέξυ εμφάνιση !

main_img_2.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Μπήκες στο σωστό δρόμο ! Όντως. Η επιτομή των DSLR είναι μια K1 . Ιδανικά ... MK2 !!!! Έχει και σέξυ εμφάνιση !

main_img_2.jpg

     Στείλε μου σε παρακαλώ 2 χιλιάρικα αν έχεις πρόχειρα επάνω σου ......... 🤣🤣🤣 ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

     Στείλε μου σε παρακαλώ 2 χιλιάρικα αν έχεις πρόχειρα επάνω σου ......... 🤣🤣🤣 ........ 

Εκεί παίζει και ο εσωτερικός ανταγωνισμός και θέμα value for money ! Η K3 III είναι τέλεια crop dslr, αλλά στα ίδια λεφτά γιατί να μην πάρει κανείς την K1 II ;;;  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εκεί παίζει και ο εσωτερικός ανταγωνισμός και θέμα value for money ! Η K3 III είναι τέλεια crop dslr, αλλά στα ίδια λεφτά γιατί να μην πάρει κανείς την K1 II ;;;  

    Δεν είδα κάτι ιδιαίτερο στις crop , μεταξύ τους δλδ , σε αντίθεση με μία full frame ....... για το φώς περισσότερο και όχι για την ισοτιμία στα εστιακά μήκη των φακών ........ ούτε και βλέπω πλέον την χρήση παλαιών φακών σαν σωτηρία ....... ίσως έναν έτσι για την ιστορία .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μπήκες στο σωστό δρόμο ! Όντως. Η επιτομή των DSLR είναι μια K1 . Ιδανικά ... MK2 !!!! Έχει και σέξυ εμφάνιση !

main_img_2.jpg

H Mk II έχει ελάχιστη διαφορά με την Ι και σε ότι αφορά τον αισθητήρα, ίσως λίγο χειρότερη λόγω έξτρα φίλτρων.
Αυτά για μια διαφορά πάνω των 500€, όταν μιλάμε για μεταχειρισμένες.
Βρίσκεις Μκ. Ι στα 850-1100 σε καλή κατάσταση,  Μκ. ΙΙ πάνω από 1500€.

Πάντως προσωπικά θα έλεγα ότι η Nikon D850 ήταν η καλύτερη DSLR, αν και βεβαίως η Κ-1 είναι πολύ κοντά, ιδίως όταν θέλεις αστροφωτογραφία και τοπίο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...