Προς το περιεχόμενο

Pentaxcorner ....... για όσους !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pentax Κ 20D την ετοιμασα να την δωσω στην κοπελα του γιου μου μαζι με τον κιτ 18-55, αφου δεν τη χρησιμοποιω εδω και καιρο και εκεινη θελει να ασχοληθει τοτε χαλαλι. Μου μενει πλεον μονο η K-x να παιρνω μαζι στις εκδρομες, εχω γυρισει πια σε Nikon για το κυριο συστημα.

1680851395860.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Drift_Wood είπε

Pentax Κ 20D την ετοιμασα να την δωσω στην κοπελα του γιου μου μαζι με τον κιτ 18-55, αφου δεν τη χρησιμοποιω εδω και καιρο και εκεινη θελει να ασχοληθει τοτε χαλαλι. Μου μενει πλεον μονο η K-x να παιρνω μαζι στις εκδρομες, εχω γυρισει πια σε Nikon για το κυριο συστημα.

1680851395860.jpg

     Καλημέρα σας ........ Nikon ....... τι Nikon ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Κακά τα ψέματα ........ Pentax και ξερό jpeg ....... 

ShadowPic_2654.jpg

Για να μη ρωτάω στο νήμα της ματιάς του φωτογράφου δράττομαι της ευκαιρίας αφού ανέβασες και στα δύο να ρωτήσω τι εννοούμε λέγοντας beautified ; Όχι κυριολεκτικά :P αλλά επί του πρακτέου. Έχουμε κάποια δίπλα δίπλα από ίδια ώρα, ίδιο φως κλπ ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pifilos είπε

Για να μη ρωτάω στο νήμα της ματιάς του φωτογράφου δράττομαι της ευκαιρίας αφού ανέβασες και στα δύο να ρωτήσω τι εννοούμε λέγοντας beautified ; Όχι κυριολεκτικά :P αλλά επί του πρακτέου. Έχουμε κάποια δίπλα δίπλα από ίδια ώρα, ίδιο φως κλπ ;

     Δεν έχουμε ........ δεν πήρα την em1 μαζί μου ...... έχοντας δοκιμάσει το αποτέλεσμα είναι βέβαιο πως δεν θα τα πήγαινε τόσο καλά ........ ειδικά σε κατάσταση as is ........ για να μην φανώ όμως προκατειλημμένος θα πω ότι αφορά τα δικά μου μάτια φυσικά ....... σαφέστατα κάποιος άλλος μπορεί να πίνει νερό στο όνομα των mft ......  

   Πάντως είτε με δική μου ρύθμιση , αλλά και με χρήση του green button το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο καλό ...... το green button την ήθελε λίγο πιο φωτισμένη ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά...μην τρελαινόμεθα με τα jpeg της Pentax όταν υπάρχει η Olympus, αλλά κυρίως η Fuji!😛

Σε τεχνολογία χρωμάτων για απόδοση σε jpeg αυτές οι δύο κυριαρχούν σε sooc jpeg, και δεν είναι μόνο προσωπική άποψη, μιας και η συγκεκριμένη μερίδα καταναλωτών προτιμά τις δύο αυτές μάρκες, ακριβώς για να μην παλεύει με επεξεργασία των raw αρχείων.

Beautified σαφώς θα υπάρξει όταν μιλάμε για sooc jpeg. Αυτή είναι η δουλειά του. Κάνει την επεξεργασία της εικόνας για να μην την κάνει ο χρήστης.
 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, highpriest είπε

Καλά...μην τρελαινόμεθα με τα jpeg της Pentax όταν υπάρχει η Olympus, αλλά κυρίως η Fuji!😛

Σε τεχνολογία χρωμάτων για απόδοση σε jpeg αυτές οι δύο κυριαρχούν σε sooc jpeg, και δεν είναι μόνο προσωπική άποψη, μιας και η συγκεκριμένη μερίδα καταναλωτών προτιμά τις δύο αυτές μάρκες, ακριβώς για να μην παλεύει με επεξεργασία των raw αρχείων.

Beautified σαφώς θα υπάρξει όταν μιλάμε για sooc jpeg. Αυτή είναι η δουλειά του. Κάνει την επεξεργασία της εικόνας για να μην την κάνει ο χρήστης.
 

     Για Fuji δεν μπορώ να πω τίποτε ........ από δείγματα άλλων προφανώς είναι πιο ώριμα από αυτά της Olympus ....... τα οποία σε mft μάλλον μου θυμίζουν πλέον αυτά των NX της Samsung ....... too good to be true ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Για Fuji δεν μπορώ να πω τίποτε ........ από δείγματα άλλων προφανώς είναι πιο ώριμα από αυτά της Olympus ....... τα οποία σε mft μάλλον μου θυμίζουν πλέον αυτά των NX της Samsung ....... too good to be true ....... 

Απο την στιγμή που σε ενδιαφέρει jpeg κάμερας, απορώ για ποιον λόγο δεν έχεις πάρει ακόμη Fuji
Απο εκει θα έπρεπε να ξεκινησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Δεν έχουμε ........ δεν πήρα την em1 μαζί μου ...... έχοντας δοκιμάσει το αποτέλεσμα είναι βέβαιο πως δεν θα τα πήγαινε τόσο καλά ........ ειδικά σε κατάσταση as is ........ για να μην φανώ όμως προκατειλημμένος θα πω ότι αφορά τα δικά μου μάτια φυσικά ....... σαφέστατα κάποιος άλλος μπορεί να πίνει νερό στο όνομα των mft ......  

Οκ εγώ ρώτησα επειδή κάποιες φορές παλιότερα μοντέλα μπορεί να φάνε κάποιο σκάλωμα με το white ballance π.χ. και να βγουν αισθητά πιο ζεστά τα χρώματα το οποίο είναι σημαντικό για το jpeg. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω και τις παραμετροποιήσεις - προφιλ υπάρχουν σε άλλες εταιρείες να πω την αλήθεια. 

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Πάντως είτε με δική μου ρύθμιση , αλλά και με χρήση του green button το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο καλό ...... το green button την ήθελε λίγο πιο φωτισμένη ....... 

Άγνωστες λέξεις, θα googlaρω :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Οκ εγώ ρώτησα επειδή κάποιες φορές παλιότερα μοντέλα μπορεί να φάνε κάποιο σκάλωμα με το white ballance π.χ. και να βγουν αισθητά πιο ζεστά τα χρώματα το οποίο είναι σημαντικό για το jpeg. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω και τις παραμετροποιήσεις - προφιλ υπάρχουν σε άλλες εταιρείες να πω την αλήθεια. 

Άγνωστες λέξεις, θα googlaρω :D 

     Όλες οι Pentax , έχουν εξωτερικά το λεγόμενο green button , το οποίο ενώ έχεις ρυθμίσει κάποιες παραμέτρους , πατώντας το , διορθώνει από μόνο του σύμφωνα με την γνώμη του λογισμικού .

  Θα το έλεγες κάτι σαν P mode , σε ελεύθερη μετάφραση , σίγουρα μπορείς να βασιστείς επάνω του ειδικά αν εκείνη την στιγμή φοράς παλιό φακό , ενώ άνετα μπορείς να το κατηγορήσεις σαν απευθείας επέμβαση του λογισμικού , κάτι σαν post processing on the fly .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Μία από την K - 10d μαζί με τον 30αρη Sigma f/1.4 ....... δεν έχει δυστυχώς monochrome λειτουργία η τουλάχιστον δεν έψαξα ακόμη τι μπορεί να συμβεί αν μηδενίσω το ένα από τα τρία χρωματικά κανάλια , έχει όμως digital filters όπου το ένα δημιουργεί B&W εκδοχή με κάποιες διαβαθμίσεις του είδους να διαγράφει κατ' επιθυμία ένα από τα τρία R G B ....... 

  Ένα κατευθείαν από την κάμερα jpeg λοιπόν , η σχεδόν τέτοιο ώστε να αποφύγω τα αμερικάνικα SOOC ...... συν λίγη ευθυγράμμιση ....... straitening στα Ελληνικά ....... αυτό το SOOC την πρώτη φορά που το διάβασα νόμιζα πως είναι τίποτε χάπια για την πίεση ........ 

ShadowPic_9044.jpg

Στις 23/4/2023 στις 11:12 ΠΜ, highpriest είπε

Απο την στιγμή που σε ενδιαφέρει jpeg κάμερας, απορώ για ποιον λόγο δεν έχεις πάρει ακόμη Fuji
Απο εκει θα έπρεπε να ξεκινησεις

    Τώρα το είδα ......... 🤣🤣🤣 ....... αν πάρω την 5D , αυτή θα μεταφραστεί σε Fujifilm ........ συν πλην ........ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην παραπάνω φωτογραφία babisskg θα ήθελα βιδωμένο ένα κίτρινο φίλτρο στο φακό (μην πω και κόκκινο) και overexposure +1 ή και +1.5 . Το jpeg απευθείας από την κάμερα, πιστεύω θα ήταν παραγγελιά !

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Στην παραπάνω φωτογραφία babisskg θα ήθελα βιδωμένο ένα κίτρινο φίλτρο στο φακό (μην πω και κόκκινο) και overexposure +1 ή και +1.5 . Το jpeg απευθείας από την κάμερα, πιστεύω θα ήταν παραγγελιά !

    Να τρέχω να αγοράζω φίλτρα δλδ ......... 🤣🤣🤣 ........ έχω ένα κόκκινο της Tiffen ....... αλλά δεν θυμάμαι την διάμετρο ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...