Προς το περιεχόμενο

Workstation για Αρχιτέκτονα


madmax1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Προκαταβολικά ζητώ συγγνώμη για τη νουβέλα που ακολουθεί... 🙂 Έχει φτάσει πλέον ο καιρός να αλλάξω τον βασικό υπολογιστή που έχω στο γραφείο (φανταστείτε ακόμα είμαι με 6700K) και σκέφτομαι να επενδύσω σε κάτι που θα κρατήσει πολλά πολλά χρόνια... Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι τα κάτωθι: Autocad (2d για άδειες, αυθαίρετα και γενικά εργασίες μηχανικού και 3d για μοντελοποίηση), sketchup (επίσης για μοντελοποίηση, αλλά πιο draft πράγματα), cinema 4d (materials-rendering) και σε πολύ μικρότερο βαθμό 3ds και photoshop. Φυσικά χρησιμοποιώ αρκετά και τα "κλασικά-εικονογραφημένα" office και κάποιες Ελληνικές εφαρμογές για μηχανικούς, όπως την πλατφόρμα της civiltech (αμοιβές μηχανικών κτλ), πρόγραμμα για πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης και το stereostatika (πρόγραμμα στατικών που δουλεύω μαζί με συναδέλφους πολιτικούς μηχανικούς). Θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι με BIM προγράμματα όπως το revit, καθώς και με άλλες rendering engines (cpu-gpu). Bασικά θέλω να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερα τη δουλειά μου, σε χρόνο dt... Και χρειάζομαι πυρήνες, πολλούς πυρήνες... Έχω βαρεθεί να περιμένω ώρες να τελειώσει μια εικόνα interior και μετά να βλέπω ότι το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που θέλω, και ξανά μανά... Έχω κατά νου να στήσω σύστημα βασισμένο σε threadripper pro (τον 24πύρηνο 5965wx) και σε κάρτα γραφικών την RTX A5000 (πέρα από τα 24gb μνήμης, υποστηρίζει και NVIDIA RTX Virtual Workstation). Mητρική σκέφτομαι το θηρίο Asus Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI. Έχω ήδη ξεκινήσει τις αγορές κάποιων κομματιών (fractal design define xl, ψύκτρα Noctua NH-U14S TR4-SP3 και τροφοδοτικό το Be Quiet Dark Power Pro 12 1500W - overkill i know). H βασική μου ερώτηση είναι η εξής: Αξίζει να επενδύσω σε αυτή την πανάκριβη πλατφόρμα [δεν μου τρέχουν τα χρήματα από τα πατζάκια, αλλά ούτε και τσιγκουνεύομαι όταν έχει να κάνει με τη δουλειά μου (time is money)]; Ή είναι overkill σε βαθμό σιχαμάρας;  Μήπως αν πήγαινα σε amd 7950x ή intel 13900K (δεν φτάνουν τη δύναμη της sWRX8 πλατφόρμας, ούτε σε πυρήνες, ούτε σε κανάλια κτλ, αλλά μόνο αδύναμους δεν τους λες), καθώς και σε καλή consumer κάρτα γραφικών (πχ 3090) θα ήταν πολύ περισσότερο value for money; Τα projects που δουλεύω είναι ανακαινίσεις διαμερισμάτων-καταστημάτων, κατοικίες ή αστικές πολυκατοικίες (άδειες και μακέτες interior-exterior), διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου. Με λίγα λόγια medium size projects. Δεν δουλεύω μουσεία ή ουρανοξύστες στο Ελληνικό... 😄 (i wish), αλλά κάποιες μακέτες αφορούν κτίρια με εξωτερικούς χώρους που γονατίζουν τα viewports και αντίστοιχα την rendering engine. Έχω διαβάσει σχόλια κάποιων παιδιών όπως των pnick, nichol-us και πολλών άλλων που δείχνουν να γνωρίζουν αρκετά καλά το αντικείμενο και βοηθούν να ξεφρακάρουν εγκέφαλοι από επιλογή hardware... Και πάλι συγγνώμη για τον "σιδηρόδρομο"...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι καλά ξεκίνησες. Δες και αυτή την μητρική αν σε καλύπτει και προχωρά ανάλογα.

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/ProArt/ProArt-X670E-CREATOR-WIFI/

By the way το μόνο που είναι overkill είναι το workstation το ίδιο και η λογική του , που για μένα είναι obsolete. Μια χαρά κάνει κάποιος την δουλειά του και με high end μητρικές όταν δεν πρόκειται για εξειδικευμένη  χρήση server.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madmax1979 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Προκαταβολικά ζητώ συγγνώμη για τη νουβέλα που ακολουθεί... 🙂 Έχει φτάσει πλέον ο καιρός να αλλάξω τον βασικό υπολογιστή που έχω στο γραφείο (φανταστείτε ακόμα είμαι με 6700K) και σκέφτομαι να επενδύσω σε κάτι που θα κρατήσει πολλά πολλά χρόνια... Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι τα κάτωθι: Autocad (2d για άδειες, αυθαίρετα και γενικά εργασίες μηχανικού και 3d για μοντελοποίηση), sketchup (επίσης για μοντελοποίηση, αλλά πιο draft πράγματα), cinema 4d (materials-rendering) και σε πολύ μικρότερο βαθμό 3ds και photoshop. Φυσικά χρησιμοποιώ αρκετά και τα "κλασικά-εικονογραφημένα" office και κάποιες Ελληνικές εφαρμογές για μηχανικούς, όπως την πλατφόρμα της civiltech (αμοιβές μηχανικών κτλ), πρόγραμμα για πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης και το stereostatika (πρόγραμμα στατικών που δουλεύω μαζί με συναδέλφους πολιτικούς μηχανικούς). Θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι με BIM προγράμματα όπως το revit, καθώς και με άλλες rendering engines (cpu-gpu). Bασικά θέλω να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερα τη δουλειά μου, σε χρόνο dt... Και χρειάζομαι πυρήνες, πολλούς πυρήνες... Έχω βαρεθεί να περιμένω ώρες να τελειώσει μια εικόνα interior και μετά να βλέπω ότι το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που θέλω, και ξανά μανά... Έχω κατά νου να στήσω σύστημα βασισμένο σε threadripper pro (τον 24πύρηνο 5965wx) και σε κάρτα γραφικών την RTX A5000 (πέρα από τα 24gb μνήμης, υποστηρίζει και NVIDIA RTX Virtual Workstation). Mητρική σκέφτομαι το θηρίο Asus Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI. Έχω ήδη ξεκινήσει τις αγορές κάποιων κομματιών (fractal design define xl, ψύκτρα Noctua NH-U14S TR4-SP3 και τροφοδοτικό το Be Quiet Dark Power Pro 12 1500W - overkill i know). H βασική μου ερώτηση είναι η εξής: Αξίζει να επενδύσω σε αυτή την πανάκριβη πλατφόρμα [δεν μου τρέχουν τα χρήματα από τα πατζάκια, αλλά ούτε και τσιγκουνεύομαι όταν έχει να κάνει με τη δουλειά μου (time is money)]; Ή είναι overkill σε βαθμό σιχαμάρας;  Μήπως αν πήγαινα σε amd 7950x ή intel 13900K (δεν φτάνουν τη δύναμη της sWRX8 πλατφόρμας, ούτε σε πυρήνες, ούτε σε κανάλια κτλ, αλλά μόνο αδύναμους δεν τους λες), καθώς και σε καλή consumer κάρτα γραφικών (πχ 3090) θα ήταν πολύ περισσότερο value for money; Τα projects που δουλεύω είναι ανακαινίσεις διαμερισμάτων-καταστημάτων, κατοικίες ή αστικές πολυκατοικίες (άδειες και μακέτες interior-exterior), διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου. Με λίγα λόγια medium size projects. Δεν δουλεύω μουσεία ή ουρανοξύστες στο Ελληνικό... 😄 (i wish), αλλά κάποιες μακέτες αφορούν κτίρια με εξωτερικούς χώρους που γονατίζουν τα viewports και αντίστοιχα την rendering engine. Έχω διαβάσει σχόλια κάποιων παιδιών όπως των pnick, nichol-us και πολλών άλλων που δείχνουν να γνωρίζουν αρκετά καλά το αντικείμενο και βοηθούν να ξεφρακάρουν εγκέφαλοι από επιλογή hardware... Και πάλι συγγνώμη για τον "σιδηρόδρομο"...

 

Για rendering που λες ότι σου παίρνει πολλές ώρες, χρησιμοποιείς την εσωτερική μηχανή του C4D; Αν ναι, καιρός να αλλάξεις. Μπορείς να επενδύσεις σε μια μηχανή gpu rendering, να κάνεις πολύ πιό γρήγορα την δουλειά σου και να μη ρίξεις ένα σκασμό λεφτά για Threadripper Pro κλπ. Μια 3090, ή πολύ καλύτερα μια 4090 θα σου δίνουν αστραπιαία renders όποια μηχανή και να διαλέξεις. Θα χρειαστείς λίγο χρόνο να μάθεις να προσαρμόζεις υλικά κ.λπ. αλλά μετά η ταχύτητα θα σε αποζημιώσει. Ενδεικτικά, μπορείς να κοιτάξεις σε Arnold, Octane, Redshift, Cycles4D. Και εννοείται ότι ένας 7950Χ ή ένας 13900Κ θα σου δίνουν κορυφαίες επιδόσεις στο modelling, editing λόγω της ανώτατης STP που προσφέρουν. Και είναι πολύ πιό εύκολο και οικονομικό να στήσεις κορυφαίο σύστημα γύρω από αυτούς τους επεξεργαστές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν τι γράφουμε :D

Προσωπικά δηλώνω μαύρα μεσάνυχτα στην πλατφόρμα των workstation. Ο pnick νομίζω έχει μεγάλη εμπειρία επι του θέματος και είναι πολύ κατάλληλος στο θέμα σου.

Προσωπικά αυτό που (ελπίζω οτι) κάνω καλά, είναι να παρακολουθώ την αγορά και να μπορώ να "φιλτράρω" κατάλληλα κάποια setup για συγκεκριμένες δουλειές.

Παρακολουθώντας λοιπόν τα τελευταία νέα, θα έλεγα οτι οι νέες consumer πλατφόρμες(τα νούμερα του 7950x είναι ονειρικά) δίνουν εφάμιλλων επιδόσεων συστήματα, καταναλώνοντας σημαντικά λιγότερα χρήματα, μην πω οτι μάλλον είναι και περισσότερο power efficient. Μένει να δούμε τι θα δώσει και ο 13900k.

Αν το όριο των 128gb ram δεν αποτελούν πρόβλημα καθώς μιλάμε για το μέγιστο δυνατό σε αυτές τις πλατφόρμες, τότε έχεις τρομερά οικονομικά οφέλη να μείνεις σε consumer.

H κάρτα δε χρειάζεται να είναι consumer, μπορεί να παραμείνει pro εφόσον υπάρχου οφέλη.

Αν το μηχάνημα "κόβει χρήμα", δεν υπάρχει ο όρος overkill...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρία με threadripper δεν έχω και δεν χρειάστηκε. Έχω περάσει εδώ και πολλά χρόνια στην πλευρά του gpu rendering. Καταλαβαίνω όμως όσους, ειδικά στον χώρο του archviz, χρησιμοποιούν vray ή corona. 9 στα 10 μοντέλα στην αγορά είναι φτιαγμένα για αυτές τις μηχανές και υπάρχει τεράστια βάση υλικού εδώ και χρόνια που κάνει πολλούς να διστάζουν να μεταβούν στην άλλη πλευρά. Και πάλι, σε Threadripper θα πήγαινα αν το κύριο μέρος της δουλειάς μου ήταν το archviz και πολύωρα και απαιτητικά rendering, και όχι δουλειές μηχανικού εν γένει. Για ένα μηχάνημα για όλες τις δουλειές ενός αρχιτέκτονα νομίζω ο 7950Χ με την τεράστια MTP και την κορυφαία STP είναι ο ιδανικός επεξεργαστής για να στήσεις γύρω του WS. Σε σχέση με τον 6700Κ η διαφορά στο rendering θα ήταν άβυσσος. 

Για virtual WS δεν γνωρίζω και δεν έχω άποψη. Αν είναι κάτι που ενδιαφέρει τον θεματοθέτη πολύ, και μόνο οι επαγγελματικές κάρτες το υποστηρίζουν, τότε πάω πάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλατφόρμα μια χαρα είναι, αλλά για να πιάσει τόπο, αν μπορείς πήγαινε στον 32αρη. 
Αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα, ε καλυτερα να μην εχεις παρομοιες επιδόσεις με τον consumer.

Αν δε χρειάζεσαι παραπάνω απο 128gb ραμ, και pcie για παραπάνω καρτες, τη δουλειά θα τη κάνεις και με consumer.


 

Επεξ/σία από Shadow Explorer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις και την ανταπόκριση σας!

47 λεπτά πριν, atheatos είπε

Νομίζω ότι καλά ξεκίνησες. Δες και αυτή την μητρική αν σε καλύπτει και προχωρά ανάλογα.

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/ProArt/ProArt-X670E-CREATOR-WIFI/

By the way το μόνο που είναι overkill είναι το workstation το ίδιο και η λογική του , που για μένα είναι obsolete. Μια χαρά κάνει κάποιος την δουλειά του και με high end μητρικές όταν δεν πρόκειται για εξειδικευμένη  χρήση server.

Τη συγκεκριμένη μητρική την χάζευα εχθές και αν καταλήξω σε 7950x, σίγουρα θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.

26 λεπτά πριν, pnick είπε

Για rendering που λες ότι σου παίρνει πολλές ώρες, χρησιμοποιείς την εσωτερική μηχανή του C4D; Αν ναι, καιρός να αλλάξεις. Μπορείς να επενδύσεις σε μια μηχανή gpu rendering, να κάνεις πολύ πιό γρήγορα την δουλειά σου και να μη ρίξεις ένα σκασμό λεφτά για Threadripper Pro κλπ. Μια 3090, ή πολύ καλύτερα μια 4090 θα σου δίνουν αστραπιαία renders όποια μηχανή και να διαλέξεις. Θα χρειαστείς λίγο χρόνο να μάθεις να προσαρμόζεις υλικά κ.λπ. αλλά μετά η ταχύτητα θα σε αποζημιώσει. Ενδεικτικά, μπορείς να κοιτάξεις σε Arnold, Octane, Redshift, Cycles4D. Και εννοείται ότι ένας 7950Χ ή ένας 13900Κ θα σου δίνουν κορυφαίες επιδόσεις στο modelling, editing λόγω της ανώτατης STP που προσφέρουν. Και είναι πολύ πιό εύκολο και οικονομικό να στήσεις κορυφαίο σύστημα γύρω από αυτούς τους επεξεργαστές. 

Την εσωτερική μηχανή του δουλεύω, και μου έχει βγάλει τα συκώτια... 🙂  Το έχω ψάξει αρκετά με το gpu rendering και είναι κάτι που το βλέπω ως καλή λύση για γρήγορα και ποιοτικά renders (κυρίως έχω δει octane).

28 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Πόσο χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν τι γράφουμε :D

Προσωπικά δηλώνω μαύρα μεσάνυχτα στην πλατφόρμα των workstation. Ο pnick νομίζω έχει μεγάλη εμπειρία επι του θέματος και είναι πολύ κατάλληλος στο θέμα σου.

Προσωπικά αυτό που (ελπίζω οτι) κάνω καλά, είναι να παρακολουθώ την αγορά και να μπορώ να "φιλτράρω" κατάλληλα κάποια setup για συγκεκριμένες δουλειές.

Παρακολουθώντας λοιπόν τα τελευταία νέα, θα έλεγα οτι οι νέες consumer πλατφόρμες(τα νούμερα του 7950x είναι ονειρικά) δίνουν εφάμιλλων επιδόσεων συστήματα, καταναλώνοντας σημαντικά λιγότερα χρήματα, μην πω οτι μάλλον είναι και περισσότερο power efficient. Μένει να δούμε τι θα δώσει και ο 13900k.

Αν το όριο των 128gb ram δεν αποτελούν πρόβλημα καθώς μιλάμε για το μέγιστο δυνατό σε αυτές τις πλατφόρμες, τότε έχεις τρομερά οικονομικά οφέλη να μείνεις σε consumer.

H κάρτα δε χρειάζεται να είναι consumer, μπορεί να παραμείνει pro εφόσον υπάρχου οφέλη.

Αν το μηχάνημα "κόβει χρήμα", δεν υπάρχει ο όρος overkill...

Λίγες μέρες έμειναν να δούμε και τον 13900K και κατά πόσο αποδίδει συγκριτικά με τον 7950k (με προβληματίζουν λίγο τα e cores, αλλά θα δείξει). Θα συμφωνήσω με το μηχάνημα που "κόβει χρήμα". Επίσης και με το σχόλιο σου για το power efficiency, μιας και θα είναι ένα μηχάνημα για πολλές ώρες ανοιχτό...

19 λεπτά πριν, pnick είπε

Εμπειρία με threadripper δεν έχω και δεν χρειάστηκε. Έχω περάσει εδώ και πολλά χρόνια στην πλευρά του gpu rendering. Καταλαβαίνω όμως όσους, ειδικά στον χώρο του archviz, χρησιμοποιούν vray ή corona. 9 στα 10 μοντέλα στην αγορά είναι φτιαγμένα για αυτές τις μηχανές και υπάρχει τεράστια βάση υλικού εδώ και χρόνια που κάνει πολλούς να διστάζουν να μεταβούν στην άλλη πλευρά. Και πάλι, σε Threadripper θα πήγαινα αν το κύριο μέρος της δουλειάς μου ήταν το archviz και πολύωρα και απαιτητικά rendering, και όχι δουλειές μηχανικού εν γένει. Για ένα μηχάνημα για όλες τις δουλειές ενός αρχιτέκτονα νομίζω ο 7950Χ με την τεράστια MTP και την κορυφαία STP είναι ο ιδανικός επεξεργαστής για να στήσεις γύρω του WS. Σε σχέση με τον 6700Κ η διαφορά στο rendering θα ήταν άβυσσος. 

Για virtual WS δεν γνωρίζω και δεν έχω άποψη. Αν είναι κάτι που ενδιαφέρει τον θεματοθέτη πολύ, και μόνο οι επαγγελματικές κάρτες το υποστηρίζουν, τότε πάω πάσο. 

ΕΊχα κατεβάσει το demo του vray (plugin για c4d) και έμεινα "μπιπ" με την ποιότητα της παραγόμενης εικόνας. Βέβαια με τον ταπεινό πλέον 6700k δεν μπορούσα να κάνω και πολλά. Και έχεις απόλυτο δίκιο στο γεγονός ότι πολλοί στον κλάδο του archviz έχουν το vray ως το ιερό δισκοπότηρο... Η αλήθεια με τους νέους "consumer" επεξεργαστές έχουμε νέες πλατφόρμες που θα υπάρχουν για τα επόμενα 3 χρόνια και ενδεχομένως θα υποστηρίζουν επεξεργαστές με περισσότερους πυρήνες (πχ 8950x). To virtual ws μη νομίζεις οτι το γνωρίζω και εγώ πολύ καλά, αλλά απ'ότι κατάλαβα με τις "επαγγελματικές" κάρτες της nvidia (σειρά Α5000 και άνω), θα μπορώ από οποιοδήποτε τερματικό (πχ φορητός στο σπίτι) να απομυζώ τη δύναμη του υπολογιστή του γραφείου... Σα να έχω render farm χωρίς νοίκι... Αν έχω καταλάβει σωστά. Βέβαια η αλήθεια είναι οτι δεν είμαι animator της pixar. Aρχιτέκτονας είμαι που θέλω να "πουλήσω" την ιδέα μου και να εντυπωσιάσω τον πελάτη μου στο σωστό χρόνο, με το σωστό κόστος και να πάρω τη δουλειά! Υ.Γ. Για να χαριτολογήσω και λίγο, ένα από τα ζητήματα που κάποιοι αναφέρουν στο χώρο του archviz, είναι οτι πλέον τα φωτορεαλιστικά έχουν γίνει επικίνδυνα αληθοφανή και εντυπωσιακά, που ο πελάτης αν δει μετά το πραγματικό κτίριο τελειωμένο, μπορεί και να ξενερώσει... 😂

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω μερικές ακόμα σκέψεις με βάση το budget που χοντρικά υπολόγισα ότι θα ξόδευες εάν υλοποιούσες το σύστημα του 1ου μηνύματος και είναι χοντρικά πάνω-κάτω 8000€. 

Ο 7950Χ θα κατασταλάξει πιστεύω κάπου στα 700-750€ το επόμενο διάστημα. Στο rendering θα είναι περίπου 7 φορές πιό γρήγορος από τον 6700Κ που έχεις τώρα. 

Μια καλή μητρική θα είναι της τάξης των 400-500€. 

64 (2x32)gb μνήμης ddr5 στα 5600MHz στα 400€ περίπου. 

Θα χρειαστείς και ssds, πες έναν nvme 1ΤΒ για το σύστημα και τουλάχιστον ένα ακόμα στα 2ΤΒ. Θέλεις κοντά 350-400€ για αυτά. 

Μέχρι εδώ 2Κ πέρα από αυτά που έχεις ήδη αγοράσει. Την ψύκτρα κακώς βιάστηκες και την πήρες. 

Αν όντως πας σε gpu rendering η τέλεια λύση είναι ασφαλώς η 4090 που πιστεύω σε 1-2 μήνες θα πέσει κάτω από τα 2Κ€. Καλή λύση λόγω μνήμης θα ήταν και μια μεταχειρισμένη 3090. Έχω δει αρκετά κάτω από 1000€ εδώ στον insomnia. Αρκεί να είναι λίγων μηνών και να μην έχει λιώσει στο mining. Όπως και να έχει, μια κάρτα γραφικών κάνει πολύ πιό γρήγορα rendering ακόμα και από τον πιό πολυπύρηνο επεξεργαστή της αγοράς. Στο cycles που δουλεύω μπορεί μια 3090 κάνει 4-5 φορές πιό γρήγορο rendering από τον TR 3990wx των 64 πυρήνων. Υπάρχει και μια σύγκριση του C4D με το Redshift με μια 3090 και η διαφορά είναι χαοτική. 

Για το virtual WS δεν έχω καταλάβει ακριβώς τί παίζει, αλλά αγοράζεις κάποια υπηρεσία για να έχεις remote rendering από ό,τι είδα. Δεν ξέρω παραπάνω. 

Με το gpu rendering υπάρχει και άλλη λύση, ακόμα και αν στο σπίτι έχεις ένα απλό laptop. Μπορείς να πάρεις eGPU και να κάνεις τρομερά γρήγορο rendering και στο σπίτι με εξωτερική κάρτα.  

Επίσης, αν όντως κάνεις μετάβαση σε Octane που λες, δεν υπάρχει λόγος και για 7950Χ πλέον. Μπορείς να βολευτείς και με πολύ μικρότερο επεξεργαστή είτε από AMD είτε από Intel μεριά. Έτσι θα πέσει το κόστος πολύ γιατί θα ρίξεις βάρος στην GPU που είναι το πιό εύκολα αναβαθμίσιμο κομμάτι του συστήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δίπλα μου ένα HP Workstation Των 25000€, θα σου έλεγα πως γενικά πάει άχρηστο.
Ένα Consumer PC με τα πιο γρήγορα components, θα σε καλύψει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Αν έχεις πολύωρα renders που δεν βγαίνουν σε μια νύχτα, σκέψου την λύση των render farms, και θα σου μείνουν και μερικές χιλιάδες ευρώ.
Τελικά, και δεν το περίμενα, βολεύτηκα με ένα Zero client που τρέχει Teradici σε πλατφόρμα AWS. Μηδέν άγχος για βλάβες, μηδέν άγχος για διαθεσιμότητα, και το παίρνω, κυριολεκτικά από το σπίτι στο γραφείο για πλάκα. 
Πολύ υλικό σχετικά θα βρες στην Pudget και θα δεις, με νούμερα, πότε αξίζουν οι Threadripper/Xeon των Workstations και πότε κάθονται άπραγοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εδώ συνάδελφος αρχιτέκτονας που απέκτησα (σχετικά) πρόσφατα νέο η/υ :)

Η δουλεία μου: 80% Autocad, photoshop εφαρμογές γραφείου / 20% 3d modelling, rendering (cpu based)

Χωρίς να θέλω να μπω πολύ στα τεχνικά, να έχεις στο μυαλό τα εξής:

- το Autocad 2d είναι single-thread εφαρμογή, άρα κοιτάς ταχύτητα πυρήνων όχι ποσότητα, επίσης δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις από RAM για τη δική μας δουλειά εκτός αν είσαι τοπογράφος και ανοίγεις χάρτες και λοιπά βαριά αρχεία 

- 3d προγράμματα, rendering και photoshop εκμεταλλεύονται τους πολλούς πυρήνες και ζητάνε RAM

Οπότε (γνώμη μου) ζυγίζεις το φόρτο της δουλειάς σου και στήνεις αναλόγως ένα μηχάνημα

Όπως και να έχει μην τσιγκουνευτείς στη RAM και στον αποθηκευτικό χώρο

Επίσης υπολόγισε στο budget σου τουλάχιστον δύο οθόνες >=27' για να μπορείς να δουλεύεις άνετα

Δες αν θέλεις το σύστημα που έφτιαξα στο παρακάτω λινκ https://www.insomnia.gr/forums/topic/774762-νέο-allaround-pc-εως-€1500/#comment-58923018

(με μόνη διαφορά 2xNVME αντί για 1xNVME + 1xSSD) όπου με καλύπτει μια χαρά σε ότι κάνω, χωρίς υπερβολές και με λογικό budget

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...