Προς το περιεχόμενο

Το Beat γίνεται FREE NOW με στόχο να γίνει η απόλυτη εφαρμογή μικροκινητικότητας μέσα στην πόλη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

έδωσε ως όνομα χρήστη το... password σύνδεσης (!)

Αν έγινε αυτό σημαίνει ότι έχουν τα passwords στην βάση εντελώς χύμα, όπερ μεθερμηνευόμενον εστί είναι μεγάλο μπουρδέλο το μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, grayden είπε

Αν έγινε αυτό σημαίνει ότι έχουν τα passwords στην βάση εντελώς χύμα, όπερ μεθερμηνευόμενον εστί είναι μεγάλο μπουρδέλο το μαγαζί.

Αυτό λέω κι εγώ, κι αυτό φοβάμαι. Ας μας πουν κι άλλοι αν το παρατήρησαν ή όχι, στην πρώτη χρήση της νέας εφαρμογής μετά το απευθείας migration από την παλιά. Στη δική μου περίπτωση, ακόμα και το επιβεβαιωτικό e-mail που μου ήρθε αμέσως μετά το migration, είχε ως θέμα "Welcome to FREE NOW, xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx!" (όπου xxxxxxx... το password). Προφανώς και άλλαξα αμέσως από το app το ονοματεπώνυμο, αλλά τι γίνεται αν το έχει κρατήσει "σκιωδώς" ως username;

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Προφανώς και άλλαξα αμέσως από το app το ονοματεπώνυμο, αλλά τι γίνεται αν το έχει κρατήσει "σκιωδώς" ως username;

Το πιθανότερο είναι να υπάρχει σε κάποια βάση ως ιστορικό γιατι οι αλλαγές ονομάτων είναι από τα πράγματα που έχουν μεγάλη σημασία για μια πλατφόρμα που φέρνει σε επαφη αγνωστους και κάνει χρήση διαφόρων μεθόδων πληρωμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Αυτό λέω κι εγώ, κι αυτό φοβάμαι. Ας μας πουν κι άλλοι αν το παρατήρησαν ή όχι, στην πρώτη χρήση της νέας εφαρμογής μετά το απευθείας migration από την παλιά. Στη δική μου περίπτωση, ακόμα και το επιβεβαιωτικό e-mail που μου ήρθε αμέσως μετά το migration, είχε ως θέμα "Welcome to FREE NOW, xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx!" (όπου xxxxxxx... το password). Προφανώς και άλλαξα αμέσως από το app το ονοματεπώνυμο, αλλά τι γίνεται αν το έχει κρατήσει "σκιωδώς" ως username;

Έκανα μεταφορά τον λογαριασμό μου και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο ευτυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zidane1 είπε

Έκανα μεταφορά τον λογαριασμό μου και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο ευτυχώς. 

Από PC browser έκανες τη μεταφορά, ή μεταξύ των δύο apps στο κινητό; Εγώ έκανα το δεύτερο. Δηλαδή ακολούθησα στο app του Beat το prompt για τη μεταφορά στο νέο app, κατόπιν το κατέβασε (μόνο του), και εκεί πλέον (στο νέο app) διαπίστωσα ότι έθεσε ως username το password. Τέλος, είδα και στο mail μου ένα εισερχόμενο με το θέμα που προανέφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Uber και πάλι Uber. Δεν έχει επιπλέον χρέωση 1,2 , όσες φορές χρειάστηκα βρήκα άμεσα, οι οδηγοί δεν γκρίνιαξαν για τη πληρωμή με κάρτα (μεγάλο θέμα με το BEAT που για 10 λεπτά πρέπει να ακούω γκρίνια για το BEAT από τους οδηγούς λες και φταίω εγώ που συνεργάζονται μαζί της) και έχω ακούσει κρατάει μικρότερη προμήθεια σε σχέση με το BEAT και αποδίδει τα χρήματα πιο γρήγορα (γι' αυτό και την επιλέγουν). Περίεργο που τελικά οι οδηγοί ταξί ενώ αρχικά κυνήγησαν την Uber (με την αυθεντική μορφή της) τελικά την αγκάλιασαν σαν μεσάζοντα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ταξιτζήδες έχουν επιστρέψει στα παλιά καλά  επίπεδα αλητείας τους .Δεν αερεσε στους συνδικαλες το Uber  , η το beat στον αρχικη του  μορφή .... πλέον ειδικά αν θες να πας πέρα από την περιοχή σου με ταξί υπάρχει σοβαρή περίπτωση να φας πόρτα . Στο δε Uber ( το ελληνικό ) δεν κάνουν cancel ποτέ ,αλλά σε γράφουν στα τρία τους κανονικά μέχρι να αναγκαστείς να κάνεις cancel εσύ .

Σε χώρα του εξωτερικού που δούλευα χρόνια , μόνο Uber ( υπήρχε θέμα language barrier με τους ντόπιους ) ,όπου ήταν όλα άψογα

πέρα από τη έκκριση χολής μου , το συγκεκριμένο απλά αποτελεί αλλαγή στο όνομα ;με τους συνδικαλες τύπου Λυμπεροπούλου να έχουν τις κυβερνήσεις να τους προσκυνούν , αλλά και με τις τιμές των καυσίμων να έχουν φτάσει στα ύψη , οι μόνοι ζημιωμενοι θα είναι οι πελάτες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φίλοι που εκθειάζουν το Uber, μήπως θυμούνται για πόσα πράγματα έχει κατηγορηθεί η εταιρεία και πόσες φορές έχει απαγορευτεί από διάφορες χώρες; 🙄

Δεν ξέρω την πορεία της Beat στις άλλες χώρες, αλλά εδώ στην Ελλάδα όλα πήγαν χειρότερα από την αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος και μετά. Κυρίως λόγω επιχειρηματικών αποφάσεων και λιγότερο λόγω άλλων προβλημάτων (π.χ. τεχνικά θέματα). Από ό,τι καταλαβαίνω, η παλιά passenger εφαρμογή βγαίνει εντελώς εκτός, ελπίζω οι αλλαγές να μη συνοδευτούν με απολύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το κόστος χρέωσης παραμένει ίδιο και στις τρεις περιπτώσεις με μόνη διαφορά την υποχρεωτική χρήση ηλεκτρονικού τρόπου πληρωμής στην περίπτωση των Comfort Taxi.  "

Μονο εγω βλεπω οτι εχει διαφορετικη χρεωση ακομη και στο Eco;
Καταπληκτικη ιδεα να αγορασεις μια υπηρεσια στην Ελλαδα για να την κλεισεις ουσιαστικα και να μην εχεις ανταγωνισμο οταν λανσαρεις την δικια σου υπηρεσια. Πολυ εμπνευσμενο το ονομα free now, αμεσως σου δινει να καταλαβεις περι τινος προκειται :) :) :)



image.png.60eab1651b75e271016cbc25a624e53d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 ώρες πριν, safridia είπε

"Το κόστος χρέωσης παραμένει ίδιο και στις τρεις περιπτώσεις με μόνη διαφορά την υποχρεωτική χρήση ηλεκτρονικού τρόπου πληρωμής στην περίπτωση των Comfort Taxi.  "

Μονο εγω βλεπω οτι εχει διαφορετικη χρεωση ακομη και στο Eco;
Καταπληκτικη ιδεα να αγορασεις μια υπηρεσια στην Ελλαδα για να την κλεισεις ουσιαστικα και να μην εχεις ανταγωνισμο οταν λανσαρεις την δικια σου υπηρεσια. Πολυ εμπνευσμενο το ονομα free now, αμεσως σου δινει να καταλαβεις περι τινος προκειται :) :) :)



image.png.60eab1651b75e271016cbc25a624e53d.png

Αυτή η εικόνα είναι demo που υπάρχει στο app store οπότε δεν ισχύει. Οι χρεώσεις θα είναι ίδιες για όλους τους τύπους οχημάτων + το 1.20 που υπήρχε και στην Beat ανά διαδρομή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει αυτό στο κάτω μέρος του τιμοκαταλόγου (εκτός από το 1.20 της επι βάρυνσης;) Το λέει ακριβώς εδώ https://www.free-now.com/gr/timokatalogos-ypiresion-taxi/

" Μετά την πάροδο των 20 λεπτών, το κόμιστρο της υπόλοιπης διαδρομής καθορίζεται με ελεύθερη συμφωνία μεταξύ οδηγού και επιβάτη με μέγιστο όριο τα €25 ανα ώρα, συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2022 στις 10:40 ΠΜ, Kag1ante είπε

Γενικά παιδιά άλλες εναλλακτικές εκτός απο beat/uber/freenow υπάρχουν? Εγω πχ χρησιμοποιώ ραδιοταξί κηφισιάς (έχουν και δικιά τους εφαρμογή) αλλά καλό θα ήταν να έχουμε καβάτζες

εγω νοτια εχω χρησιμοποιησει το taxi 18300 3-4 φορες χωρις προβλημα.

στο δρομο δεν βρισκεις ευκολα τωρα που ακριβυνε το πετρελαιο δεν κοβουν βολτα αν δεν εχουν κληση η επιβατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δειτε το κ αλλιως ανοιγει πεδιο για μια καινουρια εφαρμογη ταξι,αν οι τρεχουσες υστερουν.Ας φτιαχτει μια χωρις προμηθειες εκατερωθεν,με εσοδα απο διαφημισεις ειτε στο ταμπλετ του ταριφα ειτε εξωτερικα του ταξι αυτοκολλητα.Μια συμβολικη ετησια συνδρομη απτον οδηγο με κλιμακες ανταποδωσης ισως γενικα τροποι υπαρχουν.Οταν χωνωνται πολλοι χαρτογιακαδες "επενδυτες" ασχετοι δεν υπαρχουν τροποι κ γινοντια αυτα που βλεπουμε.

Επεξ/σία από magicnumbers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...