Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αρχίζει να απαιτεί από χρήστες Premium συνδρομή για αναπαραγωγή βίντεο στην 4K ανάλυση


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, loulakion είπε

αν ήταν 3 ευρώ το μήνα, τα έδινα. Το Netflix (όσο και να το απεχθάνομαι) ζητά τα ίδια, αλλά έχει δικό του περιεχόμενο, το Youtube χρησιμοποιεί περιεχόμενο άλλων .... 

καλα και το νετφλιξ και αν δεν αξίζει παντως. Με τα ίδια λεφτά που δινω για νετφλιξ έχω Apple TV Disney plus και Αμαζόνιο. Αν τώρα το YouTube πάει premium τότε απλά δεν θα ξανά ασχοληθώ δεν είναι ότι έχω και τόσο χρόνο πια έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Οπότε όταν νοικιαζαμε 2ε για μία ταινία ήμασταν θύματα?

Δεν καταλαβαίνω την λογική, όταν σου φανεί ακριβό για αυτό που πληρώνεις απλά το κόβεις.

Εγώ κάθε βράδυ βλέπω κανά 2 ώρες σειρές, θα έδινα και 20€ τον μήνα αν άξιζε μία υπηρεσία αφού η άλλη εναλλακτική είναι τα σκουπίδια της τηλεόρασης

δεν ειναι το ιδιο. ηρθε καποιος και εστησε μια πλατφορμα και πληρωνει μουσικους και στουντιο και στην φερνει στην τηλεοραση σου την ταινια.

το yt ξεκινησε σαν μια πλατφορμα που ανεβαζαν βιντεο οι χρηστες. και τωρα ζηταει λεφτα για να βλέπεις χωρις διαφημισεις η σε υψηλη αναλυση. οχι για περιεχόμενο που του κοστιζει γιατι το παραγει. μην ξεχναμε κιολας οτι καποτε ειχε μια διαφημιση και τωρα 40 μονο και μονο για να σε πεισει οτι θες premium. συμπαθω την google αλλα με το yt αρμεγει ασχημα. η πολιτικη της ειναι απαραδεκτη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To YouTube πάει από το κακό στο χειρότερο. Θες σε θέμα content, θες σε θέματα copyright strike χωρίς νόημα και τρεχάματα για το τίποτα από την μεριά των content creators, θες από τις άπειρες πλέον διαφημίσεις - όχι δεν έχω adblock - θες από τα βίντεο που κατεβάζει για ψήλου πήδημα, η λίστα δεν έχει τέλος.

Τώρα τελευταία - εδώ και 1+ χρόνο - έχει ξεπεραστεί στο θέμα του watchtime από το TikTok και αυτές οι κινήσεις μου κάνουν για απελπιστικές product management επιλογές.

Κανείς δεν θα πληρώσει για να δει 4Κ, θα βλέπουν όλοι 1440p.

Το premium δεν έχει σχέση με την ανάλυση και ούτε θα έπρεπε. Έχει άλλα perks/benefits αλλά το θέμα της ανάλυσης είναι απλά λυπηρό να μπαίνει στο παιχνίδι.

Στην τελική ξενερώνουν και οι δημιουργοί. Γιατί να γράφω βίντεο σε 4Κ θα σου λέει ο άλλος αν το 70% θα τα βλέπει σε χαμηλότερη ανάλυση;

Πάρ'' το αυγό και κούρεφτο λέμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisN.S. είπε

έχω να ανοίξω το youtube σχεδόν ένα μήνα (και με adblocker), αυτό τα λέει όλα.

Και αρα το youtube δεν εχει υποχρεωθει να πληρωσει creator απο την τσεπη του αφου θες να χρησιμοποιεις μια υπηρεσια τζαμπα.

16 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν ειναι το ιδιο. ηρθε καποιος και εστησε μια πλατφορμα και πληρωνει μουσικους και στουντιο και στην φερνει στην τηλεοραση σου την ταινια.

το yt ξεκινησε σαν μια πλατφορμα που ανεβαζαν βιντεο οι χρηστες. και τωρα ζηταει λεφτα για να βλέπεις χωρις διαφημισεις η σε υψηλη αναλυση. οχι για περιεχόμενο που του κοστιζει γιατι το παραγει. μην ξεχναμε κιολας οτι καποτε ειχε μια διαφημιση και τωρα 40 μονο και μονο για να σε πεισει οτι θες premium. συμπαθω την google αλλα με το yt αρμεγει ασχημα. η πολιτικη της ειναι απαραδεκτη.

κραζετε το youtube που εχει Ή διαφημισεις Ή συνδρομη, και εχετε μια ελληνικη τηλεοραση που εχει ΚΑΙ διαφημισεις ΚΑΙ συνδρομη (ακα δες λογαριασμο ΔΕΗ). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πόσα και πόσα τέτοια thread κονταροχτυπιομαστε για το περί τζαμπα η όχι και όλα τα σχετικά. Την γνώμη μου την έχω ξαναπεί για το youtube και όλες τις παρεμφερείς υπηρεσίες. Για το τι θα κάνουν βέβαια δεν θα μας ρωτήσουν. Αλλά αν θέλουν να είναι ηθικά ενταξει απέναντι στο κοινό που έσπευσε εγγράφηκε και τις χρησιμοποίησε σε βαθμό τέτοιο για να φτάσουν εκεί που έφτασαν, οφείλουν έστω να παρέχουν δωρεάν τις βασικές υπηρεσίες τους όπως ήταν στην αρχή. Άμα φτιάξουν κάτι έξτρα από εκεί και πέρα, ας το έχουν επί πληρωμή. 

Η ανάλυση 4k είναι η αλήθεια, λίγο δύσκολο να είναι δωρεάν εσαει.

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Τι είναι τούτο; Τούρκος χάκερ είσαι; Χακαρες το insomnia? Για κάνε post τα DMs των admin. Σε προκαλώ!

Χάκαρε τα εκλογικά αποτελέσματα πρίν ακόμα ψηφίσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, loulakion είπε

αν ήταν 3 ευρώ το μήνα, τα έδινα. Το Netflix (όσο και να το απεχθάνομαι) ζητά τα ίδια, αλλά έχει δικό του περιεχόμενο, το Youtube χρησιμοποιεί περιεχόμενο άλλων .... 

Ναι αλλά η google παρέχει την υποδομή και τα εργαλεία στον καθένα να δημιουργήσει και να μοιράσει το περιεχόμενο που στοιχιζει πολλα χρηματα και οι δημιουργεί αμείβονται. Το αν το σύστημα πληρωμών είναι δίκαιο ή όχι είναι αλλη συζήτηση. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το Netflix και google έχουν διαφορετικό μοντέλο λειτουργίας και το σκεπτικό "το περιεχόμενο είναι τσάμπα γιατί μου ζητάει να πληρωσω" δεν ειναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ζόρι να τρέξω 4K πολλές φορές, λόγω σύνδεσης. Σιγά μη πληρώσω κιόλας. Τσάμπα ταλαιπωρούνται τα τσακάλια εκεί στη Google. Θα φύγει όπως το YouTube origianls , το stadia και άλλα πολλά. Υπάρχει μια λίστα με όλα τα αποτυχημένα project της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, StavrosD είπε

Και 4 διαφημίσεις την ώρα να γλιτώνω από 10 δευτερόλεπτα (να βρω το tab, να πατήσω skip στην διαφήμιση και να επιστρέψω στην εφαρμογή της δουλειάς) είναι πάνω από 6 λεπτά την μέρα. Τον μήνα είναι 3 ώρες. Πόσο τζίρο θα έκανε ένας επαγγελματίες αν εργαζόταν επιπλέον 3 ώρες;

Σε έναν επαγγελματία στανταράκι είναι και 150€ το 3ωρο, οπότε τα 14€ τα δίνει χωρίς 2η σκέψη σε premium.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με ενοχλεί που βάζουν διαφημίσεις σε παιδικά βίντεο.εκεί που έχεις ένα ελληνικό παραμύθι σου βγαίνει βίντεοκλιπ με τη κάθε ξεκωλα που θέλει να κάνει καριέρα και βλέπουν μικρά παιδιά το νινι της κάθε μιας.θα μου πεις υπάρχει το yt kids,ναι αλλά δεν έχει κάποια παραμύθια και καλώς ή κακώς επειδή και σαν γονιός δε τα ξέρω όλα τα βάζω κ τα βλέπω μαζί τους για να τους τα λέω κ εγώ.όσες διαφημίσεις και να βάζουν κάποια στιγμή θα βγάλω εντελώς από τη ζωή μου το ytb και θα ησυχάσω και από εμένα δε θα δουν ούτε σεντς.είναι ηλίθιοι Όχι μόνο γιατι θέλουν να βγάλουν όλο και περισσότερα και μάλιστα σε βίντεο άλλων αλλά και γιατί δεν υπάρχει φίλτρο στις διαφημίσεις,σε τι βίντεο μπαίνει κάθε διαφήμιση.

ΤΡΑΓΙΚΟΙ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, enwsiths είπε

Αξίζει το youtube premium αλλά όχι με τιμή Ελλάδας. Το έχω βάλει εδώ και 1 χρόνο περίπου αλλά... ως κάτοικος Cordoba Αργεντινής πληρώνω πάνω κάτω για τη family συνδρομή 1,5 ευρώ το μήνα.

Αν σε βγάλει καμία φορά ο δρόμος στην πρωτεύουσα στείλε ρε φίλε να πιούμε κανένα καφέ.. 😆 Buenos Aires Foreva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thiva7 είπε

Γιατί να σας το δίνει δωρεάν? Να φανταστώ όσοι τα λέτε αυτά εχετε και adblock... Όλα τσάμπα τα θέλετε. 

Μακάρι να βάλει σε όσους έχουν adblock limit 360p. 

ti-maimou.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...