Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αρχίζει να απαιτεί από χρήστες Premium συνδρομή για αναπαραγωγή βίντεο στην 4K ανάλυση


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, NickTG είπε

Αυτά όλα τα θέλει ο μέσος χρήστης? 

Που? Πότε? Γιατί? 

και λίγα σου έγραψε,

ένα μέσο νοικοκυριό με παιδιά που το καθένα βλέπει κάτι διαφορετικό, το 100στάρικο είναι για πλάκα στις συνδρομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Pokemon640 said:

και λίγα σου έγραψε,

ένα μέσο νοικοκυριό με παιδιά που το καθένα βλέπει κάτι διαφορετικό, το 100στάρικο είναι για πλάκα στις συνδρομές.

Σε ποια χώρα? 

Επίσης άλλο πράγμα ο ένας χρήστης και άλλο πολλοί χρήστες σε ένα σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Σε ποια χώρα? 

Επίσης άλλο πράγμα ο ένας χρήστης και άλλο πολλοί χρήστες σε ένα σπίτι. 

Η χώρα πλέον λίγο σημασία έχει, από εκεί και ύστερα, ότι αντέξει η τσέπη και οι ανάγκες του καθενός.
Και εμένα οι συνδρομές (για την ψυχαγωγία μου) είναι στο κατοστάρικο, αν βάλω και την adobe που κόβω τιμολόγιο (business cloud) είναι επιπλέον 73,49€ κάθε μήνα. Ναι Ελλάδα μένω προσωρινά, αλλά αραιά και που ταξιδεύω λόγω δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, polaki είπε

Για να συνεχίσουμε τη συζήτηση, θέλεις να εκφράσεις το από που πηγάζει το ότι ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ και να μη βλέπεις διαφημίσεις αλλά και να βλέπεις 4K βίντεο; Πού είδες γραμμένο στους όρους χρήσης που ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΕΣ ότι θα ισχύουν αυτά που εσύ θες;

Mα δεν απαιτω να ισχυουν αυτα που θελω, την αποψη μου λεω.

Το utube χρειαζεται τους χρηστες, οσο και οι χρηστες το utube. Αλλα τα τελευταια χρονια εκμεταλλευτηκαν την ανοδο τους, σε υποχρεωνουν να δεις διαφημισεις παντου, και στα μετριας αναλυσης βιντεο. Δυο συνηθως, απο 5-20" η μια. Στην εναρξη του βιντεο οπωσδηποτε, αλλα συχνα και κατα τη διαρκεια  του! (ευτυχως δεν το κανουν στη μεση των μουσικων βιντεο)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Pokemon640 said:

Η χώρα πλέον λίγο σημασία έχει, από εκεί και ύστερα, ότι αντέξει η τσέπη και οι ανάγκες του καθενός.
Και εμένα οι συνδρομές (για την ψυχαγωγία μου) είναι στο κατοστάρικο, αν βάλω και την adobe που κόβω τιμολόγιο (business cloud) είναι επιπλέον 73,49€ κάθε μήνα. Ναι Ελλάδα μένω προσωρινά, αλλά αραιά και που ταξιδεύω λόγω δουλειάς.

Πως έχει λίγη σημασία η χώρα όταν από αυτό κυρίως εξαρτάται τι ποσοστό του μισθού σου είναι αυτά τα 100€?

Το πόσο είναι οι δικές σου ή οι δικές μου ή κάποιου άλλου οι συνδρομές το μήνα δεν λέει κάτι. Το μήνυμα έγραφε για το μέσο χρήστη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, NickTG είπε

Πως έχει λίγη σημασία η χώρα όταν από αυτό κυρίως εξαρτάται τι ποσοστό του μισθού σου είναι αυτά τα 100€?

Το πόσο είναι οι δικές σου ή οι δικές μου ή κάποιου άλλου οι συνδρομές το μήνα δεν λέει κάτι. Το μήνυμα έγραφε για το μέσο χρήστη. 

 

Οι συνδρομές οι δικές σου, οι δικές του και κάποιου άλλου χρήστη είναι οι συνδρομές του μέσου χρήστη. Εσύ, εγώ, ο Pokemon640 και ο (κάθε) άλλος, είμαστε οι μέσοι χρήστες.

Επεξ/σία από George.Ember
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NickTG είπε

Πως έχει λίγη σημασία η χώρα όταν από αυτό κυρίως εξαρτάται τι ποσοστό του μισθού σου είναι αυτά τα 100€?

Το πόσο είναι οι δικές σου ή οι δικές μου ή κάποιου άλλου οι συνδρομές το μήνα δεν λέει κάτι. Το μήνυμα έγραφε για το μέσο χρήστη. 

Ακόμη και στην "γενική εικόνα", και τον "μέσο" χρήστη να το υπολογίσεις, μόλις εργαστείς σε Ελληνάδικο/σκυλάδικο και δεις πόσα σπαταλούνται εν μια νυχτί θα πάθεις πλάκα. Γενικά στην διασκέδαση/ψυχαγωγία δεν υπάρχει όριο. Δεν λέω ότι όλοι έχουν και σκάνε χιλιάρικα, αλλά η τάση στη ψηφιοποίηση ωθεί αρκετά τις συνδρομές στις ψηφιακές υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, George.Ember said:

Οι συνδρομές οι δικές σου, οι δικές του και κάποιου άλλου χρήστη είναι οι συνδρομές του μέσου χρήστη. Εσύ, εγώ, ο Pokemon640 και ο (κάθε) άλλος, είμαστε οι μέσοι χρήστες.

Όχι απαραίτητα. 

Επειδή εγώ έχω δώσει για παράδειγμα μερικά χιλιάρικα για παιχνίδια στο Switch δεν θεωρώ ότι αυτό κάνει ο μέσος χρήστης. 

 

28 minutes ago, Pokemon640 said:

Ακόμη και στην "γενική εικόνα", και τον "μέσο" χρήστη να το υπολογίσεις, μόλις εργαστείς σε Ελληνάδικο/σκυλάδικο και δεις πόσα σπαταλούνται εν μια νυχτί θα πάθεις πλάκα. Γενικά στην διασκέδαση/ψυχαγωγία δεν υπάρχει όριο. Δεν λέω ότι όλοι έχουν και σκάνε χιλιάρικα, αλλά η τάση στη ψηφιοποίηση ωθεί αρκετά τις συνδρομές στις ψηφιακές υπηρεσίες.

Καμία σχέση βέβαια το παράδειγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όχι απαραίτητα. 

Επειδή εγώ έχω δώσει για παράδειγμα μερικά χιλιάρικα για παιχνίδια στο Switch δεν θεωρώ ότι αυτό κάνει ο μέσος χρήστης. 

Εδώ κάνουμε μια θεωρητική συζήτηση όπου όλοι είμαστε οι μέσοι τυπικοί χρήστες. Δεν ψάχνουμε να βρούμε την εξαίρεση στον κανόνα και ούτε είναι αυτό το μικρό ποσοστό το ζητούμενο μας. Επίσης σε ένα σπιτικό υπάρχουν διαφορετικοί χρήστες ναι μεν με διαφορετικές ανάγκες για διαφορετικές συνδρομές αλλά όλοι αποτελούν τον μέσο χρήστη και πολλές φορές τα μηνιαία έξοδα βγαίνουν απο το ίδιο πορτοφόλι. Άλλες ανάγκες έχω εγώ και άλλες η γυναίκα μου αλλά εγώ και η γυναίκα μου δεν είμαστε κάτι ξεχωριστό ούτε έχουμε ξεχωριστά οικονομικά. Αν χρειαζόμαστε 100 ευρώ τον μήνα σε συνδρομές, θα λείψουν και απο τους δυο μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, phanispal είπε

Όχι θα αυξήσω το εισόδημά μου για να καταναλώνω περισσότερα προϊόντα και υπηρεσίες τριτοτέταρτης ανάγκης.

Δεν σε πίεσε κανένας να πληρώσεις. Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη σου. Κάποιοι το έχουμε ανάγκη!

21 ώρες πριν, George.Ember είπε

Με χαλάει λίγο αλλά αν το δούμε ψυχρά και ρεαλιστικά, αυτό που ξεχνάμε στην καθημερινότητα είναι πώς αυτές οι εταιρίες δεν μας αγαπάνε. Ο μόνος σκοπός που έχουν από εμάς είναι να βγάλουν λεφτά. Και αν ήταν στο χέρι τους θα μας πουλούσαν και εμάς τους ίδιους καθώς όταν είσαι μια εταιρία που σου ανοίκει το internet πρακτικά, η ηθική έχει πετάξει από το παράθυρο.

Σε ένα θεωρητικό επίπεδο δεν είμαι αρνητικός να πληρώσω συνδρομή για μια υπηρεσία αλλά αν ήταν μια υπηρεσία. Έχουν ξεφυτρώσει από παντού σαν τα μανιτάρια. Αν ακολουθήσουμε αυτό το μοντέλο, ο μέσος χρήστης θέλει:

Youtube Premium 8,5 ευρώ τον μήνα

Netflix 14 ευρώ τον μήνα

Photoshop 25 ευρώ τον μήνα

Microsoft Office 7 ευρώ τον μήνα

Google Drive 2 ευρώ τον μήνα

Icloud 1 ευρώ τον μήνα

Spotify 7 ευρώ τον μήνα

Apple Tv 5 ευρώ τον μήνα

Playstation Plus 17 ευρώ τον μήνα

Xbox Live 7 ευρώ τον μήνα

Αυτά μας βγάζουν περί τα 85 ευρώ τον μήνα. Δηλαδή 1020 ευρώ τον χρόνο. Και οι τιμές είναι τα basic πακέτα σε μερικά. Αν θέλεις το κάτι παραπάνω η τιμή ανεβαίνει και μάλιστα εκθετικά. Για κάποιον που έχει και δεν τον νοιάζει να ξοδέυει και 1 χιλιάρικο παραπάνω τον χρόνο γιατί έτσι, οκ. Αλλά σε γενικές γραμμές ο άλλος αν έχει 1 χιλιάρικο, το δίνει για να πάρει pc. Σιγά μην το ξοδέψει για το Youtube Premium και στην κάθε εταιρία που ζητάει συνδρομή. Το μάθανε τώρα όλοι και σου ζητάνε συνδρομή.

 

Με τις παραπάνω υπηρεσίες, πέραν ότι ξοδεύεις χρήματα, κερδίζεις κιόλας. Τα βάζεις κάτω και το βλέπεις. Αξίζει η συνδρομή στο playstation plus. Κερδίζω από αυτή; Τι χρήματα μου γλιτώνει το google drive ;

Δεν γίνεται όλα να τα βλέπεις ως ένα απλό ξερό νούμερο. Κρύβονται κι άλλα νούμερα από πίσω που μπορεί είτε να σου ανέβαζαν το ετήσιο κόστος ή να είχες λιγότερα έσοδα.

Πάντως αγάπη από εταιρεία μην περιμένεις! Εγώ με όσες και να πήγα με θέλανε όλες για το πορτοφόλι μου.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, George.Ember είπε

Και όμως. Εγώ που αντιπροσωπεύω τον μέσο τυπικό χρήστη, χρειάζομαι χώρο και στο Google Drive και στο Icloud καθώς τα έχω φουλάρει και τα 2 προ πολλού. Όπως θέλω και συνδρομή στο Netflix και συνδρομή στο Xbox Live. Και η γυναίκα μου χρειάζεται το office για την σχολή της. Και θέλω να δώ το House of the dragon που έχει γίνει ντόρος αλλά δεν μπορώ γιατί για αυτό θέλω συνδρομή στο ΗΒΟ. Στο τέλος θα δουλεύουμε για να πληρώνουμε συνδρομές. Κάπου παραέγινε το κακό.

Στην παράγραφό σου υπάρχουν 2 "χρειάζομαι/χρειάζεται" και 3 "θέλω". Και μετά διαβάζω "κάπου παραέγινε το κακό". 

Μπορείς να βρεις εναλλακτικές και να μην χρειάζεται να "παραγίνεται το κακό".

Μάγκες δεν μας ΧΡΩΣΤΑΕΙ κανείς για να μας τα προσφέρουν δωρεάν.

Υπηρεσίες είναι όλα αυτά. Αν τις χρειαζόμαστε/θέλουμε, τις πληρώνουμε. 

Αν όχι, ας κάνουμε manual backup όπως πριν 10 χρόνια, και ας αγοράσουμε/κατεβάσουμε σπασμένο το office 2007 blue edition που παίζει όλα μα όλα τα αρχεία (xlsx docx  κλπ) σε ένα file 600mb download χωρίς κανένα θέμα για να είμαστε οκ και με τη σχολή. 

Το House of dragons ή το οτιδήποτε θες, κατέβασέ το torrent και είσαι οκ. Δεν θα σου πω εγώ να μην είσαι πειρατής, και εγώ είμαι και όλοι μας είμαστε όπου μπορούμε, μην κρυβόμαστε μεταξύ μας. Αλλά αν θες την ευκολία του να αράζεις καναπέ και απλά να πατάς play, η ευκολία αυτή έχει ένα κόστος. 

Είναι πραγματικά πολύ απλά τα πράγματα και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ούτε τα σχόλια ούτε τις αντιδράσεις ορισμένων πάνω σε αυτά που γράφω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Στην παράγραφό σου υπάρχουν 2 "χρειάζομαι/χρειάζεται" και 3 "θέλω". Και μετά διαβάζω "κάπου παραέγινε το κακό". 

Μπορείς να βρεις εναλλακτικές και να μην χρειάζεται να "παραγίνεται το κακό".

Μάγκες δεν μας ΧΡΩΣΤΑΕΙ κανείς για να μας τα προσφέρουν δωρεάν.

Υπηρεσίες είναι όλα αυτά. Αν τις χρειαζόμαστε/θέλουμε, τις πληρώνουμε. 

Αν όχι, ας κάνουμε manual backup όπως πριν 10 χρόνια, και ας αγοράσουμε/κατεβάσουμε σπασμένο το office 2007 blue edition που παίζει όλα μα όλα τα αρχεία (xlsx docx  κλπ) σε ένα file 600mb download χωρίς κανένα θέμα για να είμαστε οκ και με τη σχολή. 

Το House of dragons ή το οτιδήποτε θες, κατέβασέ το torrent και είσαι οκ. Δεν θα σου πω εγώ να μην είσαι πειρατής, και εγώ είμαι και όλοι μας είμαστε όπου μπορούμε, μην κρυβόμαστε μεταξύ μας. Αλλά αν θες την ευκολία του να αράζεις καναπέ και απλά να πατάς play, η ευκολία αυτή έχει ένα κόστος. 

Είναι πραγματικά πολύ απλά τα πράγματα και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ούτε τα σχόλια ούτε τις αντιδράσεις ορισμένων πάνω σε αυτά που γράφω. 

Ολα αυτά που λες, να τα πληρώσεις κιόλας. Όχι να τα κατεβάζεις πειρατικά και σπασμένα γιατί όπως λες και εσύ είναι υπηρεσίες. 'Οταν λοιπόν φύγεις απο την λογική του τα βάζω όλα σπασμένα και πας στην λογική πληρώνω, θα καταλάβεις πως δεν διαφωνώ με αυτό αλλά όλα έχουν ένα όριο. Το youtube βγαζει τρελό χρήμα απο διαφημίσεις και συνδρομές ήδη. Και σαν Google βγάζει δις. Θα μπορούσε λίγο να μην είναι τόσο φοβερά άπληστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, George.Ember said:

Εδώ κάνουμε μια θεωρητική συζήτηση όπου όλοι είμαστε οι μέσοι τυπικοί χρήστες. Δεν ψάχνουμε να βρούμε την εξαίρεση στον κανόνα και ούτε είναι αυτό το μικρό ποσοστό το ζητούμενο μας. Επίσης σε ένα σπιτικό υπάρχουν διαφορετικοί χρήστες ναι μεν με διαφορετικές ανάγκες για διαφορετικές συνδρομές αλλά όλοι αποτελούν τον μέσο χρήστη και πολλές φορές τα μηνιαία έξοδα βγαίνουν απο το ίδιο πορτοφόλι. Άλλες ανάγκες έχω εγώ και άλλες η γυναίκα μου αλλά εγώ και η γυναίκα μου δεν είμαστε κάτι ξεχωριστό ούτε έχουμε ξεχωριστά οικονομικά. Αν χρειαζόμαστε 100 ευρώ τον μήνα σε συνδρομές, θα λείψουν και απο τους δυο μας

 

Όχι, δεν είμαστε όλοι οι μέσοι τυπικοί χρήστες. Δεν μπορούμε να βγάζουμε συμπέρασμα από τον εαυτό μας μόνο. 

 

Ακόμα και 1 να τα πληρώνει αν η χρήση γίνεται από παραπάνω άτομα τότε δεν είναι 1 ο χρήστης. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...