Προς το περιεχόμενο

H Nvidia ξεκαθαρίζει το τοπίο σχετικά με τη συμβατότητα της GeForce RTX 40-series με τα τροφοδοτικά ATX 3.0 και ATX 2.0


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, tech_base είπε

εχεις δικιο απλα λογοπαιγνιω κανω, παλια με ενα χιλιαρικο εφτιαχνες τουμπανο PC με GTX1080 και τωρα ενα χιλιαρικο κανει μονο η καρτα γραφικων RTX 3080

 Παλια εκανες πολλα πραγματα με το χιλιαρικο που τωρα δεν μπορεις να κανεις.
Στην ουσια το προβλημα ειναι οτι το χιλιαρικο εμεινε χιλιαρικο και δεν εγινε διχιλιαρο ενω αυτα που αγοραζες τοτε με ενα χιλιαρικο τωρα εχουν 2 χιλιαρικα.
 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 Παλια εκανες πολλα πραγματα με το χιλιαρικο που τωρα δεν μπορεις να κανεις.
Στην ουσια το προβλημα ειναι οτι το χιλιαρικο εμεινε χιλιαρικο και δεν εγινε διχιλιαρο ενω αυτα που αγοραζες τοτε με ενα χιλιαρικο τωρα εχουν 2 χιλιαρικα.
 

σωστος. Το ιδιο ειχε προβλεψει και ο Βεγγος πριν 50 χρονια την διαφορα αναμεσα στο 1 χιλιαρικο και στα 2 χιλιαρικα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περιστατικά με τα λιωμένα βύσματα και τις κάρτες είναι συνήθως απο κακής ποιότητας καλώδια με χοντρή μόνωση και μάπα διατομή/ αγωγιμότητα 

και γελοία τροφοδοτικά.

Δεν ισχύει πάντα αυτό αλλα στο μεγαλύτερο ποσοστό τους έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, CODEC είπε

Κάποια προϊόντα από διάφορους κατασκευαστές δεν απευθύνονται σε όλους. Γι αυτό  και βγάζουν  διάφορες κατηγορίες προϊόντων  , για να '' ικανοποιήσουν '' όσους περισσότερο γίνεται με βάση και τον ανταγωνισμό.  Δε βγάζει τυχαία την 4080 σε δύο εκδόσεις , ούτε τυχαία θα βγάλει την 4070....4060....4050 και 40-τρέχα γύρευε.....

Διαφορετική η αγορά της εποχή της Gtx 1080 σε σχέση με σήμερα αλλά το μοτίβο σχετικά με το marketing παραμένει σχετικά ίδιο με κάποιες προσθήκες .

Oλα αυτα που λες ειναι σωστα και σωστη προσεγγιση απο τεχνικης αποψης. Αυτο που ηθελα να πω εξ αρχης ως σκεψη ειναι οτι ο καλος υπολογιστης πριν μερικα χρονια ειχε την αξια (σε χρηματα) σε ενα σπιτι που ειχε πχ ενα πλυντηριο ρουχων αντε κι ενα ψυγειο αλλα τωρα εχει την αξια που εχει ενα καλο μεταχειρισμενο αυτοκινητο. με αλλα λογια ειναι ενα overpriced αγαθο σημερα.

Επεξ/σία από tech_base
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, tech_base είπε

Oλα αυτα που λες ειναι σωστα και σωστη προσεγγιση απο τεχνικης αποψης. Αυτο που ηθελα να πω εξ αρχης ως σκεψη ειναι οτι ο καλος υπολογιστης πριν μερικα χρονια ειχε την αξια (σε χρηματα) σε ενα σπιτι που ειχε πχ ενα πλυντηριο ρουχων αντε κι ενα ψυγειο αλλα τωρα εχει την αξια που εχει ενα καλο μεταχειρισμενο αυτοκινητο. με αλλα λογια ειναι ενα overpriced αγαθο σημερα.

Ναι αυτο που αλλαξε ειναι οτι προστεθηκαν επιπλεον "κατηγοριες".
Αν τοτε το "καλο pc" φοραγε 1080(1060,1070,1080) και αργοτερα 2080(2060,2070,2080) τωρα ενα αναλογο καλο pc θα φοραγε 3080 η 4080 12gb.
Oι 3090, 4080 16gb, 4090, ειναι αντιστοιχα το "super pc" που τοτε δεν υπηρχε κατι αντιστοιχο και οχι απλα το "καλο pc".
Αλλαξαν τα "ταβανια" με λιγα λογια και σε συνδιασμο με διαφορα αλλα γεγονοτα και καταστασεις εχουν φτασει και οι τιμες σε αλλα ταβανια.

Αν πχ η ΑΜD εβγαζε τωρα τον Ryzen 10 7999x(top μοντελο) στα 2000€ με 40 πυρηνες και 80 threads θα ηταν μια νεα κατηγορια που δεν θα ειχε αναλογη τιμη(900€) με τον Ryzen 9 5950x(top μοντελο) γιατι αυτη τη τιμη θα την ειχε ο Ryzen 9 7950x (900€).
Aντιστοιχα λοιπον θα λεγαμε οτι το 2020 ο top ΑΜD mainstream επεξεργαστης ειχε 900€ ενω τωρα ο top AMD mainstream επεξεργαστης εχει 2000€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, tech_base είπε

Oλα αυτα που λες ειναι σωστα και σωστη προσεγγιση απο τεχνικης αποψης. Αυτο που ηθελα να πω εξ αρχης ως σκεψη ειναι οτι ο καλος υπολογιστης πριν μερικα χρονια ειχε την αξια (σε χρηματα) σε ενα σπιτι που ειχε πχ ενα πλυντηριο ρουχων αντε κι ενα ψυγειο αλλα τωρα εχει την αξια που εχει ενα καλο μεταχειρισμενο αυτοκινητο. με αλλα λογια ειναι ενα overpriced αγαθο σημερα.

Αν και τότε αντί για 1080 κοιτούσες την ΤΙΤΑΝ πάλι τον ίδιο προβληματισμό θα είχες. Η συντριπτική πλειοψηφία την εποχή εκείνη θεωρούσε  το ανώτερο πλαφόν για αγορά την 1080 ενώ υπήρχε και η ΤΙΤΑΝ.

Και εδώ έρχεται με μαεστρία το marketing της nVidia και αντικαθιστά έμμεσα την TITAN  με την 3090....4090 αλλάζοντας το ψυχολογικό όριο του target sheep (group ήθελα να πω) για να σκούζει για την απόκτηση  της εκάστοτε χχ90.  Άσχετα αν απευθύνεται σε συγκεκριμένους , οι πωλήσεις της συγκεκριμένης κατηγορίας εκτοξεύθηκαν.

Επεξ/σία από CODEC
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ναι αυτο που αλλαξε ειναι οτι προστεθηκαν επιπλεον "κατηγοριες".
Αν τοτε το "καλο pc" φοραγε 1080(1060,1070,1080) και αργοτερα 2080(2060,2070,2080) τωρα ενα αναλογο καλο pc θα φοραγε 3080 η 4080 12gb.
Oι 3090, 4080 16gb, 4090, ειναι αντιστοιχα το "super pc" που τοτε δεν υπηρχε κατι αντιστοιχο και οχι απλα το "καλο pc".
Αλλαξαν τα "ταβανια" με λιγα λογια και σε συνδιασμο με διαφορα αλλα γεγονοτα και καταστασεις εχουν φτασει και οι τιμες σε αλλα ταβανια.

Αν πχ η ΑΜD εβγαζε τωρα τον Ryzen 10 7999x(top μοντελο) στα 2000€ με 40 πυρηνες και 80 threads θα ηταν μια νεα κατηγορια που δεν θα ειχε αναλογη τιμη(900€) με τον Ryzen 9 5950x(top μοντελο) γιατι αυτη τη τιμη θα την ειχε ο Ryzen 9 7950x (900€).
Aντιστοιχα λοιπον θα λεγαμε οτι το 2020 ο top ΑΜD mainstream επεξεργαστης ειχε 900€ ενω τωρα ο top AMD mainstream επεξεργαστης εχει 2000€.

Συμφωνω με ολα αυτα που γραφεις ειναι πολυ καλη η τεχνικη αναλυση σου και ο επομενος προβληματισμος ειναι ποιο ειναι το ταβανι του καθε pc build enthusiast oπου ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα/mentality. πχ απο την πλευρα μου το 2021 εποχη covid αλλαξα 4 φορες το setup μου και κατεληξα σε RX5900X / RTX 3070 oπου για αλλα 3 χρονια δεν θα ξανασχοληθω αφου με καλυπτει στο 2Κ/120-144 Ηz oπου ειναι το δικο μου ταβανι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tech_base είπε

Συμφωνω με ολα αυτα που γραφεις ειναι πολυ καλη η τεχνικη αναλυση σου και ο επομενος προβληματισμος ειναι ποιο ειναι το ταβανι του καθε pc build enthusiast oπου ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα/mentality. πχ απο την πλευρα μου το 2021 εποχη covid αλλαξα 4 φορες το setup μου και κατεληξα σε RX5900X / RTX 3070 oπου για αλλα 3 χρονια δεν θα ξανασχοληθω αφου με καλυπτει στο 2Κ/120-144 Ηz oπου ειναι το δικο μου ταβανι.  

Το ταβανι για καθε χρηστη ειναι το ποσα εχει στη τσεπη του για να χαλασει για το χομπι του.
Θα παρει αυτο που μπορει, τωρα αν υπαρχουν καλυτερα και χειροτερα απο αυτο που πηρε, στη πραξη δεν αλλαζει τιποτα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο ρε Nvidia , είχε ένα άγχος ρε γαμωτο αν θα κάνει το psu μου γιατι I am on a budget .το επόμενο που θέλω να ξέρω είναι αν θα κάνει bottleneck με τον pentium gold που έχω , είμαι on α budget αλλά πρέπει να παίξω σε 4k 240 FPS το overwatch και το call of duty τι να κάνω.... άλλωστε οι gaming οθόνες για καποιο λόγο πρπει να υποστηρίζουν τόσα πολλά Hz κάτι θ ξέρουν και αυτοί να μη χάσω κάνα kill και δεν είμαι ανταγωνιστικός ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα με τους αντάπτορες  για μέχρι 4 οκτάπινα pci-e είναι ότι δεν έχεις το έξτρα 4πινο που δίνει ψηφιακό σήμα στο psu για την αυξομείωση της έντασης,όποιος ξέρει από ηλεκτρονικά ξέρει πως οι πυκνωτές γερνούν και ένα psu δεν μένει 850W η 1000w όλη του την ζωή,χωρίς αυτό το σήμα για έλεγχο ο κίνδυνος να κάψεις psu/gpu είναι υψηλός,όποιος πάει για 4090 επίσης θα πρέπει να υπολογίσει πώς ένα κουτί midi atx που χώραγε οριακά την strix 3090 ΔΕΝ χωράει την 4090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

το πρόβλημα με τους αντάπτορες  για μέχρι 4 οκτάπινα pci-e είναι ότι δεν έχεις το έξτρα 4πινο που δίνει ψηφιακό σήμα στο psu για την αυξομείωση της έντασης,όποιος ξέρει από ηλεκτρονικά ξέρει πως οι πυκνωτές γερνούν και ένα psu δεν μένει 850W η 1000w όλη του την ζωή,χωρίς αυτό το σήμα για έλεγχο ο κίνδυνος να κάψεις psu/gpu είναι υψηλός,όποιος πάει για 4090 επίσης θα πρέπει να υπολογίσει πώς ένα κουτί midi atx που χώραγε οριακά την strix 3090 ΔΕΝ χωράει την 4090.

Στα τροφοδοτικά, αν αντί για ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές είχαμε κεραμεικούς θα κράταγε παραπάνω ζωη; αν και κεραμεικοι πυκνωτές δεν βγαίνουν εύκολα σε τόσα βολτ, η κοστίζουν μια περιουσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2022 στις 12:23 ΜΜ, decentintocerberon είπε

θα γελάσουμε !

μου ρθε pc με 3090 ,ο πελάτης ήθελες να βάλει δικά του λευκά καλώδια προεκτάσεις για εφε.

Τα καλώδια λιωσανε μαζι με το 8pin της καρτας! Δυνατό εφε !!!

Φαντάζομαι τι εχει να γίνει με τις πιο ενεργοβόρες.

Θα τραβάει η κάρτα οσο ρεύμα νομίζει οτι μπορεί να δωσει το τροφοδοτικό (χωρίς καμμία αναδραση) και οταν με το καλό ερθει η ωρα κατι θα λιώσει.

τι μάρκα ήταν τα καλώδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...