Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο trailer του Super Mario Bros. είναι όσο εντυπωσιακό το περιμέναμε


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, petran79 είπε

 

Αν δεν ήσουν εσύ όμως θα έβρισκε Μάριο και Σονικ μόνη της όπως δεκαετία 80-90 που υπήρχαν και τα καρτούν και όλοι μιλούσαν για αυτά; Πολύ αμφιβάλλω.

 

 

Αφού παραμένουν επίκαιρα ρε συ. Δές τις ταινίες Sonic για παράδειγμα. Ο Μario δίνει ρέστα σε κάθε video gaming γενιά. Μετά δές τα Mario Lego που έχουν βγεί, καθώς και οι φιγούρες με αμαξάκια από το Mario Kart, μαζί με πίστες. Μετά έχει κασετίνες, τσάντες κλπ. Χαμός γίνεται.

Τώρα με την ταινία, και ο Mario θα μπεί σε ακόμα περισσότερα σπίτια.

Πολύ σωστό ότι εμείς ώς γονείς μαθαίνουμε στα παιδιά μας αγαπημένους χαρακτήρες του παρελθόντος, αλλά οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες δεν  χάθηκαν στη λήθη του χρόνου. Υπάρχει χοντρό marketing και συνεχής ροή παιχνιδιών (video games και άλλα) με σκοπό ακριβώς να φέρουν κοντά μικρούς και μεγάλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο μονο, τιποτε αλλο

ΥΓ οποιος δεν ξερει ειναι απο το Ραλφ η επομενη πιστα, οσοι δεν εχετε παιδια, ανηψακια μην κανετε βλακειες να το δειτε.

0df.png


 

Επεξ/σία από safridia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, safridia said:

Αυτο μονο, τιποτε αλλο

ΥΓ οποιος δεν ξερει ειναι απο το Ραλφ η επομενη πιστα, οσοι δεν εχετε παιδια, ανηψακια μην κανετε βλακειες να το δειτε.

0df.png


 

?????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Αφού παραμένουν επίκαιρα ρε συ. Δές τις ταινίες Sonic για παράδειγμα. Ο Μario δίνει ρέστα σε κάθε video gaming γενιά. Μετά δές τα Mario Lego που έχουν βγεί, καθώς και οι φιγούρες με αμαξάκια από το Mario Kart, μαζί με πίστες. Μετά έχει κασετίνες, τσάντες κλπ. Χαμός γίνεται.

Τώρα με την ταινία, και ο Mario θα μπεί σε ακόμα περισσότερα σπίτια.

Πολύ σωστό ότι εμείς ώς γονείς μαθαίνουμε στα παιδιά μας αγαπημένους χαρακτήρες του παρελθόντος, αλλά οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες δεν  χάθηκαν στη λήθη του χρόνου. Υπάρχει χοντρό marketing και συνεχής ροή παιχνιδιών (video games και άλλα) με σκοπό ακριβώς να φέρουν κοντά μικρούς και μεγάλους.

εχουν βριστει αγρια για αυτο το θεμα παλιοτερα παντως. Διαφορα κουλτουρας γενικα

https://www.gamesindustry.biz/why-peter-moore-once-told-segas-yuji-naka-to-f-k-off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, petran79 είπε

μόνο μαντράχαλοι θα τη δουν, όπως και την Σονικ. Πέταξε το παιδικό κοινό εδώ και καιρό για Minecraft & Roblox

Νομίζω ότι θα το δουν μόνο μαντράχαλοι όπως λες επειδή θα το δουν μαζί με τα παιδιά τους. 

Τόσο αυτό όσο και το Sonic δεν βλέπω ειλικρινά πώς κάποιος 40άρης (αυτές είναι οι ηλικίες που είχαν πρώτη επαφή με Sonic & Mario) θα δεχτεί να χάσει ώρα απτή ζωή του για να δει αυτά από μόνος του. 

Υπάρχουν χιλιάδες αλλα πράγματα να δεις και να κανεις.

Κανένα ενδιαφέρον δεν έχω προσωπικά εγώ που όντας 42 έχω γράψει εκατοντάδες ώρες τόσο στα Sonic (mega drive και game gear) όσο και στα Mario (game boy κυρίως αλλά και SNES). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

 

Τόσο αυτό όσο και το Sonic δεν βλέπω ειλικρινά πώς κάποιος 40άρης (αυτές είναι οι ηλικίες που είχαν πρώτη επαφή με Sonic & Mario) θα δεχτεί να χάσει ώρα απτή ζωή του για να δει αυτά από μόνος του. 

Υπάρχουν χιλιάδες αλλα πράγματα να δεις και να κανεις.

Κανένα ενδιαφέρον δεν έχω προσωπικά εγώ που όντας 42 έχω γράψει εκατοντάδες ώρες τόσο στα Sonic (mega drive και game gear) όσο και στα Mario (game boy κυρίως αλλά και SNES). 

Χμ

matt groening GIF

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Πάλι τα ίδια.... Το σατουρν ήταν καλύτερο από το πσ1. Το πσ1 ήταν άγνωστο. Το σατουρν ακριβό. Στο σατουρν πλήρωνες παιχνίδια 

. Το πσ1 σπασμένο.... Μην συγκρίνεις πατάτες με Καρότα. 

Το Saturn δεν ήταν καλύτερο από το ps1, η διαφορά σε τίτλους ήταν χαώδης

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, polaki είπε

Νομίζω ότι θα το δουν μόνο μαντράχαλοι όπως λες επειδή θα το δουν μαζί με τα παιδιά τους. 

Τόσο αυτό όσο και το Sonic δεν βλέπω ειλικρινά πώς κάποιος 40άρης (αυτές είναι οι ηλικίες που είχαν πρώτη επαφή με Sonic & Mario) θα δεχτεί να χάσει ώρα απτή ζωή του για να δει αυτά από μόνος του. 

Υπάρχουν χιλιάδες αλλα πράγματα να δεις και να κανεις.

Κανένα ενδιαφέρον δεν έχω προσωπικά εγώ που όντας 42 έχω γράψει εκατοντάδες ώρες τόσο στα Sonic (mega drive και game gear) όσο και στα Mario (game boy κυρίως αλλά και SNES). 

Θυμάμαι πριν λίγο καιρο είχαν διαμάχες και ατελείωτες αναρτήσεις για το Sonic Οrigins για το ότι μεταξυ άλλων δεν είχε τα παλιά μουσικα κομμάτια. 

Λες και νοιάζονται τα παιδία που ήταν αγέννητα τότε, μην πω και αρκετοί γονείς. Εδώ καλά καλά για το ίδιο το παιχνίδι δεν θα νοιάζονταν, όπως και αποδείχτηκε, η μουσική μας μάρανε; 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Τι λες ρε άνθρωπε......

Αρχικά πες μου αν ζούσες τότε, γιατί αν ζούσες και θυμάσαι το Saturn από ένα σημείο κι έπειτα δεν ήταν καν κάτι που θα σκεφτόσουν να πάρεις το playstation από την αρχή έδειξε τα δόντια του και είχε επιτυχία.

Από ένα σημείο κι έπειτα οι άλλες κονσόλες δεν το άγγιζαν καν.

Ακόμα και οι μυθικοί τότε τίτλοι του Nintendo 64 ήταν κάτι με το οποίο είχε έρθει σε επαφή πολύς λιγότερος κόσμος συγκριτικά με τους τίτλους ναυαρχίδες του playstation με τους οποίους έχει παιδικές αναμνήσεις και η κουτση Μαρία..

Οι τίτλοι του Saturn ποιοι ήταν; Και πόσοι τους έχουν παίξει;

Το ότι το ps2 είναι η πρώτη σε πωλήσεις κονσόλα στην ιστορία είναι σε τεράστιο βαθμό αποτέλεσμα του momentum που είχε πάρει από το πρώτο ps συν το γεγονός βέβαια ότι ο ανταγωνισμός άργησε πάρα πολύ γίνει ουσιαστικά ανταγωνιστικός και κάπου στο μεταξύ βέβαια το όντως πολύ καλό dreamcat ήταν και το τελευταίο πράγμα που έκανε η Sega στις κονσόλες.

Αν θες να πούμε ότι το Dreamcast ήταν αδικημένο να το συζητήσουμε, αλλά το Saturn δεν το νομίζω.. είχε όλες τις προϋποθέσεις να είναι επιτυχημένο αλλά το playstation ήταν ΤΟΣΟ πολύ καλύτερο και πόνταρε ουσιαστικά στο να φέρει τίτλους στο σύστημα της κάτι που προσωπικά δεν έχω δει να ξαναγίνεται σε τέτοιο βαθμό ποτέ στην ιστορία ειδικά μάλιστα από νέο παίκτη.

Στη Microsoft ακόμα έρχονται τα exclusives..

Στο ps1 κυριολεκτικά δεν ήξερες τι να πρωτοπαιξεις.

Συν ότι ήταν και η πρώτη "lifestyle" κονσόλα που στόχευε κοινό εκτός των geeks σε μια εποχή που η έννοια του gadget δεν υπήρχε καν.

Το Saturn απευθυνόταν μόνο στο κοινό των Sega fans το οποίο δεν αποδείχτηκε ποτέ τόσο ισχυρό όσο αυτό της Nintendo

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Αρχικά πες μου αν ζούσες τότε, γιατί αν ζούσες και θυμάσαι το Saturn από ένα σημείο κι έπειτα δεν ήταν καν κάτι που θα σκεφτόσουν να πάρεις το playstation από την αρχή έδειξε τα δόντια του και είχε επιτυχία.

Από ένα σημείο κι έπειτα οι άλλες κονσόλες δεν το άγγιζαν καν.

Ακόμα και οι μυθικοί τότε τίτλοι του Nintendo 64 ήταν κάτι με το οποίο είχε έρθει σε επαφή πολύς λιγότερος κόσμος συγκριτικά με τους τίτλους ναυαρχίδες του playstation με τους οποίους έχει παιδικές αναμνήσεις και η κουτση Μαρία..

Οι τίτλοι του Saturn ποιοι ήταν; Και πόσοι τους έχουν παίξει;

Το ότι το ps2 είναι η πρώτη σε πωλήσεις κονσόλα στην ιστορία είναι σε τεράστιο βαθμό αποτέλεσμα του momentum που είχε πάρει από το πρώτο ps συν το γεγονός βέβαια ότι ο ανταγωνισμός άργησε πάρα πολύ γίνει ουσιαστικά ανταγωνιστικός και κάπου στο μεταξύ βέβαια το όντως πολύ καλό dreamcat ήταν και το τελευταίο πράγμα που έκανε η Sega στις κονσόλες.

Αν θες να πούμε ότι το Dreamcast ήταν αδικημένο να το συζητήσουμε, αλλά το Saturn δεν το νομίζω.. είχε όλες τις προϋποθέσεις να είναι επιτυχημένο αλλά το playstation ήταν ΤΟΣΟ πολύ καλύτερο και πόνταρε ουσιαστικά στο να φέρει τίτλους στο σύστημα της κάτι που προσωπικά δεν έχω δει να ξαναγίνεται σε τέτοιο βαθμό ποτέ στην ιστορία ειδικά μάλιστα από νέο παίκτη.

Στη Microsoft ακόμα έρχονται τα exclusives..

Στο ps1 κυριολεκτικά δεν ήξερες τι να πρωτοπαιξεις.

Συν ότι ήταν και η πρώτη "lifestyle" κονσόλα που στόχευε κοινό εκτός των geeks σε μια εποχή που η έννοια του gadget δεν υπήρχε καν.

Το Saturn απευθυνόταν μόνο στο κοινό των Sega fans το οποίο δεν αποδείχτηκε ποτέ τόσο ισχυρό όσο αυτό της Nintendo

Δυστυχώς τα καλύτερα παιχνίδια του Saturn έμειναν αμετάφραστα εντός Ιαπωνίας 

Και παίζοντας τα εκ των υστέρων, δεν είναι τυχαίο που ξεπέρασε το Nintendo 64 σε πωλήσεις στην Ιαπωνία. 

Ιδίως όσον αφορά τα Arcade ports ήταν η κορυφαία κονσόλα, αλλά και στα rpg είχε δυνατούς τίτλους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, petran79 είπε

Δυστυχώς τα καλύτερα παιχνίδια του Saturn έμειναν αμετάφραστα εντός Ιαπωνίας 

Και παίζοντας τα εκ των υστέρων, δεν είναι τυχαίο που ξεπέρασε το Nintendo 64 σε πωλήσεις στην Ιαπωνία. 

Ιδίως όσον αφορά τα Arcade ports ήταν η κορυφαία κονσόλα, αλλά και στα rpg είχε δυνατούς τίτλους. 

 

Εν τω μεταξύ το playstation έμαθε σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη τα final fantasy

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Εν τω μεταξύ το playstation έμαθε σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη τα final fantasy

υπηρχαν ηδη στο NES και Super Famicom και μαλιστα θυμαμαι ενα  λεπτομερη οδηγο ενος απο τα ΝΕS παιχνιδια στο επισημο περιοδικο της Νιντεντο με εικονες, αρχες 90, αλλά με το 7 εκτοξευθηκε η δημοτικοτητα στα υψη, λες και ηταν το πρωτο rpg για πολλους.

Εν τω μεταξυ επειδη τοτε επαιζα σε υπολογιστες παρομοια παιχνιδια, δεν μου ειχε προκαλεσει πια και τοση εντυπωση. Ισα ισα περισσοτερο αδημονουσα για το Stonekeep

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/10/2022 στις 8:17 ΠΜ, Mythoplasths είπε

Πάλι τα ίδια.... Το σατουρν ήταν καλύτερο από το πσ1. Το πσ1 ήταν άγνωστο. Το σατουρν ακριβό. Στο σατουρν πλήρωνες παιχνίδια 

. Το πσ1 σπασμένο.... Μην συγκρίνεις πατάτες με Καρότα. 

9 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Τι λες ρε άνθρωπε......

Μυθοπλάστη όνομα και πράγμα είσαι.Τέτοιες μυθοπλασίες έχω να διαβάσω χρόνια.Γράφεις λες και το google δεν υπάρχει.

Να τα πάρουμε λίγο με την σειρά..Η Sega έχοντας τεράστιο momentum ήταν όντως πιο ακριβή.Έκανε release όμως πρώτη οπότε έβαλε price tag που θεωρούσε σωστό.Η τιμή του saturn μετά το release PSX πήγε στα τάρταρα.

Το Saturn σαν hardware είχε περισσότερη υποδύναμη.Ήταν όμως πολύ δυσκολότερο να προγραμματίσεις πάνω του.Το αποτέλεσμα ήταν χειρότερα games σε κάθε τομέα πόσο μάλλον γραφικά.

Παιχνίδια και στις 2 κονσόλες πλήρωνες.To psx δεν λάνσαρε με exploits.Τουλάχιστον 1.5 χρόνο μετά εκίνησαν usable mods.Φυσικά απο το release του η κονσόλα πουλούσε σαν ζεστό ψωμί.Οπότε όχι δεν φταίνε τα ''αντεγραμμένα'' Επίσης δεν είναι όλος ο πλανίτης Ελλάδα και σε πιο ανεπτυμένα κράτη αγόραζαν πολύ περισσότερο γνήσια.

Οπότε ρωτάω απο που και ως που ήταν καλύτερο το saturn ? Aν και υπάρχουν δεκάδες βίντεο με συγκρητικά θα ήθελα να δω επιχειρήματα δικά σου.

Το game pool του psx ήταν 5 φορές μεγαλύτερο με δεκάδες blockbuster games.

Tomb Raider , Metal Gear Solid , Silent Hill , Crush Bandicoot , Abes Odyssey , Gran Turismo , Fear Effect , Alone in The Dark , Final Fantasy , Breath of FIre , Xenogears , C12 , ISS pro , Castlevania SOTN , Tekken , TOny Hawk , Tenchu , Vagrant Story , Driver , Spyro , Medal of Honor , Soul Reaver , Syphon Filter , Spiderman , Dino Crisis , Broken Sword , Paracite Eve , Bushido Blade , Medievil και πάει λέγοντας...

Ποιό Saturn μας δουλέυεις ?

7 ώρες πριν, logistoulis είπε

Εν τω μεταξύ το playstation έμαθε σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη τα final fantasy

Πέραν αυτού είχε και ένα τεράστιο pool απο jrpgs που είναι playable μέχρι σήμερα.Legend of Dragoon - Star Ocean - Breath of Fire

Valkyrie - Vagrant Story - Chrono Cross - Xenogears - Suikoden - Grandia - Alundra 

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...