Προς το περιεχόμενο

Microsoft Excel 2016 χάνει τις αλλαγες μετά από λίγη ώρα/μέρες δεν ξέρω...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βρίσκω άκρη

Έχω ένα θέμα με υπολογιστή στην δουλειά τον οποίο τον δουλευει η λογίστρια (η οποια ειναι εξωτερική συνεργάτης) και έρχεται μια φορά την εβδομάδα

Έχει λοιπόν ένα αρχείο απλό excel , χωρίς μακροεντολές χωρίς τιποτα ιδιαίτερο μέσα το οποίο το έχει χωρίσει σε tabs ανάλογα τον προμηθευτή και πάει

μέσα σε κάθε σειρά του ενός πχ tab και γράφει τον αριθμό τιμολογίου και το ποσό. 2 στήλες δηλαδη

Μεγεθος excel αυτή την στιγμή μηδαμινό ... 1,43Mb δεν μιλάμε δηλαδή για μεγάλο αρχείο

Έκανε λεει κατι εγγραφές την περασμένη εβδομάδα , ηρθε την πέμπτη και άρχισε να φωνάζει οτι για δευτερη φορά εξαφανίστηκαν οι εγγραφές που είχε κάνει

Το αρχείο ειναι στην επιφάνεια εργασίας , την πέμπτη εκανε πάλι κάτι εγγραφες , μετά από λίγη ώρα μου ειπε οτι οι αλλαγες δεν σώθηκαν...

Το μόνο που μου είπε ειναι οτι πατάει πάντα στα αρχεια της αποθήκευση ως  και πάει και το σώζει στο ιδιο directory

Δοκιμάζω εδώ και 3 μέρες , κάνω εγγραφές ,πατάω αποθήκευση , δεν μου χάνεται κατι. Δεν μου έχει χαθεί καμία εγγραφή

Δεν μπορώ να καταλάβω

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Δεν βρίσκω άκρη

Έχω ένα θέμα με υπολογιστή στην δουλειά τον οποίο τον δουλευει η λογίστρια (η οποια ειναι εξωτερική συνεργάτης) και έρχεται μια φορά την εβδομάδα

Έχει λοιπόν ένα αρχείο απλό excel , χωρίς μακροεντολές χωρίς τιποτα ιδιαίτερο μέσα το οποίο το έχει χωρίσει σε tabs ανάλογα τον προμηθευτή και πάει

μέσα σε κάθε σειρά του ενός πχ tab και γράφει τον αριθμό τιμολογίου και το ποσό. 2 στήλες δηλαδη

Μεγεθος excel αυτή την στιγμή μηδαμινό ... 1,43Mb δεν μιλάμε δηλαδή για μεγάλο αρχείο

Έκανε λεει κατι εγγραφές την περασμένη εβδομάδα , ηρθε την πέμπτη και άρχισε να φωνάζει οτι για δευτερη φορά εξαφανίστηκαν οι εγγραφές που είχε κάνει

Το αρχείο ειναι στην επιφάνεια εργασίας , την πέμπτη εκανε πάλι κάτι εγγραφες , μετά από λίγη ώρα μου ειπε οτι οι αλλαγες δεν σώθηκαν...

Το μόνο που μου είπε ειναι οτι πατάει πάντα στα αρχεια της αποθήκευση ως  και πάει και το σώζει στο ιδιο directory

Δοκιμάζω εδώ και 3 μέρες , κάνω εγγραφές ,πατάω αποθήκευση , δεν μου χάνεται κατι. Δεν μου έχει χαθεί καμία εγγραφή

Δεν μπορώ να καταλάβω

Συγνώμη πάει στο ίδιο αρχείο και κάνει κάθε φορά Save as???

Σίγουρα γνωρίζει από Excel?

Γνωρίζει αρχικά τη διαφορά του Save και Save as?

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι όντως κάνει αποθήκευση το αρχείο σε άλλη τοποθεσία από εκεί που νομίζει ότι το κάνει.

Αν ανοίξεις το Excel έχει ιστορικό (αν δεν έχει αφαιρεθεί) που μπορείς να ανοίξεις τα τελευταία αρχεία. Δες εκεί από ποιά πηγή "έρχονται".

Επίσης στο εν λόγο αρχείο δες και στα Details πότε έχει γίνει επεξεργασία...

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Δεν βρίσκω άκρη

Έχω ένα θέμα με υπολογιστή στην δουλειά τον οποίο τον δουλευει η λογίστρια (η οποια ειναι εξωτερική συνεργάτης) και έρχεται μια φορά την εβδομάδα

Έχει λοιπόν ένα αρχείο απλό excel , χωρίς μακροεντολές χωρίς τιποτα ιδιαίτερο μέσα το οποίο το έχει χωρίσει σε tabs ανάλογα τον προμηθευτή και πάει

μέσα σε κάθε σειρά του ενός πχ tab και γράφει τον αριθμό τιμολογίου και το ποσό. 2 στήλες δηλαδη

Μεγεθος excel αυτή την στιγμή μηδαμινό ... 1,43Mb δεν μιλάμε δηλαδή για μεγάλο αρχείο

Έκανε λεει κατι εγγραφές την περασμένη εβδομάδα , ηρθε την πέμπτη και άρχισε να φωνάζει οτι για δευτερη φορά εξαφανίστηκαν οι εγγραφές που είχε κάνει

Το αρχείο ειναι στην επιφάνεια εργασίας , την πέμπτη εκανε πάλι κάτι εγγραφες , μετά από λίγη ώρα μου ειπε οτι οι αλλαγες δεν σώθηκαν...

Το μόνο που μου είπε ειναι οτι πατάει πάντα στα αρχεια της αποθήκευση ως  και πάει και το σώζει στο ιδιο directory

Δοκιμάζω εδώ και 3 μέρες , κάνω εγγραφές ,πατάω αποθήκευση , δεν μου χάνεται κατι. Δεν μου έχει χαθεί καμία εγγραφή

Δεν μπορώ να καταλάβω

 

 

 

 

 

 

 

Όπως το αναφέρει κι ο kormos αν κάνει αποθήκευση ως σίγουρα θα είναι σε διαφορετικό φάκελο ή με άλλο όνομα. Άλλη φορά απλά πες της να πατήσει αποθήκευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Παει λεει στο ιδιο directory και παταει αποθηκευση ως με αντικατάσταση του αρχείου. βεβαια το αρχειο το βρήκα και στα έγγραφα της . Της ειπα να παταει save απλα. Της εχουν πει οι διάφοροι συνεργάτες της οτι καλύτερα να παταει παντα save as. 4 μέρες συνεχόμενα κανω αλλαγες στο αρχειο και δεν εχει χάσει καμια εγγραφη . παντα με save, δεν βρισκω τον λογο να ταλαιπωρουμαι με save as. εκτός και αν ξεχνάει να το σώσει...παιζει και αυτό. 20 χρόνια τώρα δεν το εχω ξανασυναντήσει αυτο το φαινόμενο. θα της κανω ένα snapshot history στο nas να ειμαι και ήσυχος. την μιση πέμπτη με 500 αλλα πράγματα στο κεφαλι μου ασχολιόμουν με αυτό το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ξεχνάει να το σώσει, θα ερωτηθεί κατά το κλείσιμο αν θέλει να σωθούν οι αλλαγές. Αν κι εκεί επιλέγει "όχι", τότε είσαι για νέα λογίστρια.

Πες της να πατάει Ctrl+s μήπως τη βολεύει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί μια βδομάδα εκανα πανω από 100 αλλαγες στο αρχειο. παντα αποθηκευση η αποθηκευση ως και καταγραφη σε χαρτι της ωρας , των γραμμων που ειχα προσθεσει στοιχεια καθώς και των συνολικων kb του αρχειου. δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα και της το ειπα. θα το δω και αυτο την δευτερα . ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Επί μια βδομάδα εκανα πανω από 100 αλλαγες στο αρχειο. παντα αποθηκευση η αποθηκευση ως και καταγραφη σε χαρτι της ωρας , των γραμμων που ειχα προσθεσει στοιχεια καθώς και των συνολικων kb του αρχειου. δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα και της το ειπα. θα το δω και αυτο την δευτερα . ευχαριστώ

Μεταξύ μας τώρα...

[spoiler] Δεν πάτησε ποτέ της save. Απλά τα παραπάνω είναι δικλείδες ασφαλείας για την επόμενη φορά που δεν θα κατηγορήσει το πρόγραμμα κι όχι τον εαυτό της και για να ξέρεις και συ τι σου γίνεται. [/spoiler]

Επεξ/σία από jumaru99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...