Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού για Nikon z5


Natha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Η ερώτηση/ συζήτηση αφορά συνέχεια από εδώ 

 

 απλά είπα να ξεκινήσω νέο θέμα μήπως βοηθάει έτσι καλύτερα και άλλους υποψηφίους αγοραστές.

Καταρχήν να πω πως η μετάβαση από την eos100d στην z5 ήταν σαν back to the future. Ακόμα βέβαια ψάχνομαι με βίντεο στο yt αλλά ήδη και με πολύ απλή χρήση έχω μείνει φουλ ευχαριστημένος.

Δούλεψα αυτές τις μέρες τον 24-50mm Κιτ φακό της z5, έξω σε συνθήκες καλού φωτισμού, και μέσα στο διαμέρισμα μου. Σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο, αν και ήταν η πρώτη μου φορά με Κιτ φακό, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Αν κάτι, όμως, δεν μου άρεσε είναι ότι τον βρήκα σκοτεινό και όχι όσο crisp (αν το λέω σωστά) θα ήθελα. 

Παλιότερα ήμουν μόνο με prime φακούς οπότε πρώτη φορά στην "πολυτέλεια" του ζουμ. Τον συγκεκριμένο φακό θα ήθελα να τον κρατήσω για κάτι καθημερινό. Μια επίσκεψη σε ένα μουσείο ή και μια βόλτα στην πόλη. Σε περίπτωση όμως κάποιου ταξιδιού, όπου θα φωτογραφίσω ένα τοπίο θα ήθελα να εχω κάτι καλύτερο. 

Για πρώτο φακό σκεφτόμουν τον 40mm που μου προτάθηκε στον προηγούμενο νήμα, ως μια φτηνή καλή αρχική επιλογή (τον βρηκα 280€). Μιλάμε πάντα για φωτογράφηση τοπίων και πόλη. Δεν μου αρέσει πολύ η ιδέα του να αλλάζω φακούς όπως έκανα μέχρι πρότινος, ωστόσο δεν θέλω να πάω και σε αγορά του 14-30mm (όπως αναφέρθηκε) ή κάτι αντίστοιχου χωρίς να ξέρω ακόμα τι θέλω. Οπότε baby steps.

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο.

Επεξ/σία από Natha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Natha είπε

Καλησπέρα. Η ερώτηση/ συζήτηση αφορά συνέχεια από εδώ 

 

 απλά είπα να ξεκινήσω νέο θέμα μήπως βοηθάει έτσι καλύτερα και άλλους υποψηφίους αγοραστές.

Καταρχήν να πω πως η μετάβαση από την eos100d στην z5 ήταν σαν back to the future. Ακόμα βέβαια ψάχνομαι με βίντεο στο yt αλλά ήδη και με πολύ απλή χρήση έχω μείνει φουλ ευχαριστημένος.

Δούλεψα αυτές τις μέρες τον 24-50mm Κιτ φακό της z5, έξω σε συνθήκες καλού φωτισμού, και μέσα στο διαμέρισμα μου. Σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο, αν και ήταν η πρώτη μου φορά με Κιτ φακό, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Αν κάτι, όμως, δεν μου άρεσε είναι ότι τον βρήκα σκοτεινό και όχι όσο crisp (αν το λέω σωστά) θα ήθελα. 

Παλιότερα ήμουν μόνο με prime φακούς οπότε πρώτη φορά στην "πολυτέλεια" του ζουμ. Τον συγκεκριμένο φακό θα ήθελα να τον κρατήσω για κάτι καθημερινό. Μια επίσκεψη σε ένα μουσείο ή και μια βόλτα στην πόλη. Σε περίπτωση όμως κάποιου ταξιδιού, όπου θα φωτογραφίσω ένα τοπίο θα ήθελα να εχω κάτι καλύτερο. 

Για πρώτο φακό σκεφτόμουν τον 40mm που μου προτάθηκε στον προηγούμενο νήμα, ως μια φτηνή καλή αρχική επιλογή (τον βρηκα 280€). Μιλάμε πάντα για φωτογράφηση τοπίων και πόλη. Δεν μου αρέσει πολύ η ιδέα του να αλλάζω φακούς όπως έκανα μέχρι πρότινος, ωστόσο δεν θέλω να πάω και σε αγορά του 14-30mm (όπως αναφέρθηκε) ή κάτι αντίστοιχου χωρίς να ξέρω ακόμα τι θέλω. Οπότε baby steps.

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο.

    Καλορίζικη και καλές λήψεις , ενδιαφέροντα όσα διάβασα , κανένα δείγμα της έλλειψης crispness θα βοηθούσε και εσάς αλλά και όλους τους υπόλοιπους . Καλά για το back to the future και σε ότι αφορά την βιντεολήψη είναι άδικη η σύγκριση μεταξύ δύο διαφορετικών συστημάτων . 

  Για την πολυτέλεια του ζουμ ......... δεν λέω τίποτε ....... μακάρι να είναι αυτό που σας καλύπτει τελικά . Για την αλλαγή φακών θα κρατήσω το " χωρίς να ξέρω ακόμη τι θέλω " όπου και είναι πιο σωστή η τοποθέτηση ( no offense ) . 

  Φυσικά αν κάποιος μπει πιο μέσα στις ρυθμίσεις του σώματος μπορεί να ανακαλύψει διάφορα που θα βοηθήσουν σε ζητήματα ευκρίνειας αλλά και να αποκαλύψουν πως το σύστημα συμπεριφέρεται πιο " αποδοτικά " σε τεχνικό επίπεδο με φακούς ζουμ η μόνον με prime .  

  Καλή επιτυχία .

       

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Natha είπε

Καλησπέρα. Η ερώτηση/ συζήτηση αφορά συνέχεια από εδώ 

 

 απλά είπα να ξεκινήσω νέο θέμα μήπως βοηθάει έτσι καλύτερα και άλλους υποψηφίους αγοραστές.

Καταρχήν να πω πως η μετάβαση από την eos100d στην z5 ήταν σαν back to the future. Ακόμα βέβαια ψάχνομαι με βίντεο στο yt αλλά ήδη και με πολύ απλή χρήση έχω μείνει φουλ ευχαριστημένος.

Δούλεψα αυτές τις μέρες τον 24-50mm Κιτ φακό της z5, έξω σε συνθήκες καλού φωτισμού, και μέσα στο διαμέρισμα μου. Σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο, αν και ήταν η πρώτη μου φορά με Κιτ φακό, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Αν κάτι, όμως, δεν μου άρεσε είναι ότι τον βρήκα σκοτεινό και όχι όσο crisp (αν το λέω σωστά) θα ήθελα. 

Παλιότερα ήμουν μόνο με prime φακούς οπότε πρώτη φορά στην "πολυτέλεια" του ζουμ. Τον συγκεκριμένο φακό θα ήθελα να τον κρατήσω για κάτι καθημερινό. Μια επίσκεψη σε ένα μουσείο ή και μια βόλτα στην πόλη. Σε περίπτωση όμως κάποιου ταξιδιού, όπου θα φωτογραφίσω ένα τοπίο θα ήθελα να εχω κάτι καλύτερο. 

Για πρώτο φακό σκεφτόμουν τον 40mm που μου προτάθηκε στον προηγούμενο νήμα, ως μια φτηνή καλή αρχική επιλογή (τον βρηκα 280€). Μιλάμε πάντα για φωτογράφηση τοπίων και πόλη. Δεν μου αρέσει πολύ η ιδέα του να αλλάζω φακούς όπως έκανα μέχρι πρότινος, ωστόσο δεν θέλω να πάω και σε αγορά του 14-30mm (όπως αναφέρθηκε) ή κάτι αντίστοιχου χωρίς να ξέρω ακόμα τι θέλω. Οπότε baby steps.

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο.

Είναι πολύ προσωπική επιλογή το τι εστιακό μήκος σε βολεύει. Μόνο ως προς το τεχνικό - κατασκευαστικό μέρος έχει νόημα να ακούσεις κάποιον άλλον. Θεωρητικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε φακό για οποιοδήποτε είδος. Πρακτικά όχι καθώς θα βρεις τεχνικούς περιορισμούς μπροστά σου π.χ. έχω δει εικόνες από σαφάρι με ευρυγώνιο αλλά κατά κανόνα θες κάτι πιο μακρύ οπότε επίτηδες η υπερβολή. Εν τέλει είναι το τι αρέσει σε εσένα και πως "βλέπεις" μια σκηνή είτε είναι στον δρόμο είτε στη φύση. Μιας και είχες συνηθίσει σε σταθερό crop και τώρα έχεις έναν zoom FF ίσως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τον zoom που έχεις σε συγκεκριμένο εστιακό μήκος κάθε φορά για να δεις τι σε καλύπτει περισσότερο πρωτού αγοράσεις κάτι. Σε νορμαλ τιμές είναι οι 28mm, 40mm της Nikon και οι 24mm, 35mm, 50mm και 85mm από Viltrox. Άρα όλο το εύρος καλύπτεται από τον zoom σου για δοκιμή εκτός του 85mm που όμως αφού είχες 50mm στην 100d είναι χοντρικά το ίδιο οπότε έχεις μια εικόνα του πως "βλέπει". 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pifilos είπε

Είναι πολύ προσωπική επιλογή το τι εστιακό μήκος σε βολεύει. Μόνο ως προς το τεχνικό - κατασκευαστικό μέρος έχει νόημα να ακούσεις κάποιον άλλον. Θεωρητικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε φακό για οποιοδήποτε είδος. Πρακτικά όχι καθώς θα βρεις τεχνικούς περιορισμούς μπροστά σου π.χ. έχω δει εικόνες από σαφάρι με ευρυγώνιο αλλά κατά κανόνα θες κάτι πιο μακρύ οπότε επίτηδες η υπερβολή. Εν τέλει είναι το τι αρέσει σε εσένα και πως "βλέπεις" μια σκηνή είτε είναι στον δρόμο είτε στη φύση. Μιας και είχες συνηθίσει σε σταθερό crop και τώρα έχεις έναν zoom FF ίσως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τον zoom που έχεις σε συγκεκριμένο εστιακό μήκος κάθε φορά για να δεις τι σε καλύπτει περισσότερο πρωτού αγοράσεις κάτι. Σε νορμαλ τιμές είναι οι 28mm, 40mm της Nikon και οι 24mm, 35mm, 50mm και 85mm από Viltrox. Άρα όλο το εύρος καλύπτεται από τον zoom σου για δοκιμή εκτός του 85mm που όμως αφού είχες 50mm στην 100d είναι χοντρικά το ίδιο οπότε έχεις μια εικόνα του πως "βλέπει". 

Δοκίμασα αυτό που λες με το εστιακό μήκος. Έχω δει και συγκρίσεις ανάμεσα στους δύο φακούς της Νικον, απλά θα ήθελα να ξέρω, αν γνωρίζεις, αν υπάρχει κάποια άλλη διαφορά ανάμεσα στους δύο φακούς σε θέμα ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Natha είπε

Δούλεψα αυτές τις μέρες τον 24-50mm Κιτ φακό της z5, έξω σε συνθήκες καλού φωτισμού, και μέσα στο διαμέρισμα μου.

Σε περίπτωση όμως κάποιου ταξιδιού, όπου θα φωτογραφίσω ένα τοπίο θα ήθελα να εχω κάτι καλύτερο. 

Στις εστιακές αποστάσεις που καλύπτει ο κιτ φακός που έχεις και σε φωτισμό ημέρας, όπου θα χρησιμοποιείς κλειστά διαφράγματα , όπως f/8

κανείς άλλος φακός δεν θα σου δώσει κάτι καλύτερο που είναι ξεκάθαρα ορατό  σε πραγματικές φωτογραφίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Natha είπε

Δοκίμασα αυτό που λες με το εστιακό μήκος. Έχω δει και συγκρίσεις ανάμεσα στους δύο φακούς της Νικον, απλά θα ήθελα να ξέρω, αν γνωρίζεις, αν υπάρχει κάποια άλλη διαφορά ανάμεσα στους δύο φακούς σε θέμα ποιότητας.

Κοίτα δεν έχω χρησιμοποιήσει το σύστημα γενικά αλλά επειδή είναι η επιλογή που θα έκανα αν ποτέ άλλαζα το χαζεύω γενικά. Από όσα έχω δει και εγώ από βίντεο δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ώστε να πεις "α αυτός είναι μέτριος και ο άλλος άψογος". Είναι χαμηλού κόστους και τιμίας απόδοσης με ίδια φιλοσοφία. Μικρές αποκλίσεις ίσως υπέρ του 28mm αλλά τα δείγματα που είχα δει ήταν σε Ζ7 οπότε με 45mp οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες. 

Ωστόσο, για μένα πάντα, το πρώτο κριτήριο επιλογής είναι το εστιακό μήκος και στη συνέχεια το διάφραγμα. Τα υπόλοιπα έπονται. Το λέω επειδή την έχω "πατήσει" έτσι. Αγόρασα έναν pancake φακό λόγω μεγέθους με σκοπό να έχω παντού τη μηχανή και καλά, ήταν άριστος στην κυριολεξία οπτικά αλλά δεν ... Στη σύνθεση δε με βόλεψε ποτέ και τον πούλησα τελικά. Για αυτό επιμένω στη δοκιμή του εστιακου μήκους. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, babisskg είπε

   Για την πολυτέλεια του ζουμ ......... δεν λέω τίποτε ....... μακάρι να είναι αυτό που σας καλύπτει τελικά . Για την αλλαγή φακών θα κρατήσω το " χωρίς να ξέρω ακόμη τι θέλω " όπου και είναι πιο σωστή η τοποθέτηση ( no offense ) . 

Κανένα offense. Από την αρχή είχα ξεκαθαρίσει τι ψάχνω και το ότι είμαι ερασιτέχνης για να μου τα πουν και όσο πιο απλά γίνεται 

11 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στις εστιακές αποστάσεις που καλύπτει ο κιτ φακός που έχεις και σε φωτισμό ημέρας, όπου θα χρησιμοποιείς κλειστά διαφράγματα , όπως f/8

κανείς άλλος φακός δεν θα σου δώσει κάτι καλύτερο που είναι ξεκάθαρα ορατό  σε πραγματικές φωτογραφίες. 

Γενικά επειδή μου αρέσει αρκετά να φωτογραφίζω και στο σούρουπο ή και long exposure το βράδυ εκεί ισχύει το ίδιο που λες;

Επεξ/σία από Natha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Natha είπε

Κανένα offense. Από την αρχή είχα ξεκαθαρίσει τι ψάχνω και το ότι είμαι ερασιτέχνης για να μου τα πουν και όσο πιο απλά γίνεται 

Γενικά επειδή μου αρέσει αρκετά να φωτογραφίζω και στο σούρουπο ή και long exposure το βράδυ εκεί ισχύει το ίδιο που λες;

     Τέλεια , δεν επιθυμώ ούτε εγώ να ξεχειλώσει το νήμα , αυτό που προτείνω στο στάδιο που περιγράφετε πως βρίσκεστε , είναι πολύ απλό δλδ να συνεχίσετε όπως είστε με τον υπάρχοντα φακό και το user manual κάτω από την μασχάλη , ακόμη καλύτερα σε μορφή pdf μέσα στο κινητό ώστε να το έχετε πάντα μαζί σας σε πρώτη ζήτηση . 

    Επίσης σημαντικό να μην παρασυρθείτε από τα συγκριτικά φακών που αναφέρατε , διότι αυτά πιθανόν να είναι σωστά σε ότι αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά , όμως κανένα δεν λέει ότι οι φακοί αυτοί ( όποιοι ) θα σας καλύψουν οπτικά , στον τρόπο που σας αρέσει να βλέπετε . Αυτό δυστυχώς υπάρχει μόνον ένας τρόπος να το μάθετε δλδ έχοντας αγοράσει τον φακό ναι μεν είναι καλός όμως είναι παντελώς αδιάφορος για σας οπτικά . 

   Η Z5 είναι ένα ολοκαίνουργιο πράμα , τεχνικά μιλώντας , είναι προτιμότερο να " ζοριστείτε " με τον φακό που έχετε , κάτι που σας περιγράφει πολύ σωστά ο @pifilos και είμαι βέβαιος πως θα πιάσετε τον εαυτό σας να τραβάει περισσότερο στο ένα άκρο του φακού που έχετε πχ στα 24mm παρά στο άλλο δλδ στα 50mm η και το ανάποδο . Αυτό θα είναι αποκαλυπτικό για το τι θα μπορούσε να συμβεί με έναν άλλο ζουμ , δεν θα θέλατε να έχετε πληρώσει αρκετά χρήματα μόνο και μόνο για να δουλεύετε στο ένα άκρο . Αυτή είναι η αξία του να έχετε μία εκτίμηση προς τα πού βλέπετε συνήθως κι' αυτό απαιτεί χρόνο . Από την άλλη ο κιτ 24 - 50 που υπάρχει στα χέρια σας καλύπτει άνετα τις πρώτες σας ανάγκες . 

   Σήμερα δεν με ενδιαφέρει με τίποτε ένας ζουμ 24 - 50 , αλλά με ενδιαφέρει ξεκάθαρα ένας πραγματικός 50αρης .

   

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Natha είπε

Γενικά επειδή μου αρέσει αρκετά να φωτογραφίζω και στο σούρουπο ή και long exposure το βράδυ εκεί ισχύει το ίδιο που λες;

Σε μακρά έκθεση , θα είναι πάλι το ίδιο , αφού είναι απαραίτητο το τρίποδο με όλους τους φακούς. Σε τρίποδο βγάζεις τα πάντα με τον κιτ και με κλειστό διάφραγμα. Αν πάρεις πιο φωτεινό φακό , θα μπορείς σε χαμηλό φως να βγάζεις κάποιες φωτογραφίες πριν σκοτεινιάσει τελείως. Συγκεκριμένα όμως σε Z mount για τι μιλάμε ;Nikon Z 24-70mm f/2.8 S  ;; 2 χιλιάρικα δεν είναι ; ή για τον Nikon Z 24-70mm f/4 S με 1200€ ; Για prime ο 40ρης 2.8 είναι σούπερ και σε τιμή ευκαιρίας. Κινεζιές κτλ , δεν θα τις κοίταγα καν σε τέτοια μηχανή. Τα 40mm προσωπικά μου αρέσουν πολύ . Δες δείγματα στο flickr πρώτα. Άλλος προσιτός prime και nikon πάντα, είναι ο 28 2.8 . Μελετάς πολύ αν σου αρέσει κάθε μία από αυτές τις εστιακες πριν κάνεις κίνηση . 

2 ώρες πριν, babisskg είπε

Σήμερα δεν με ενδιαφέρει με τίποτε ένας ζουμ 24 - 50 , αλλά με ενδιαφέρει ξεκάθαρα ένας πραγματικός 50αρης .

Μπάμπη, για να αποκωδικοποιήσω αυτά που λες, μήπως εννοείς ότι σήμερα , δεν σε ενδιαφέρει ένας πολύ κακός ζουμ 24-50 του 1970 , ο οποίος ήταν κακός και για την εποχή του ; Ο 24-50 της nikon και ο af-d του 1985 , είχε πάρα πολύ καλή απόδοση και έβγαζαν αριστουργήματα με αυτόν.   Άσχετο που η nikon δεν πρόσφερε υποστήριξη με autofocus στις Z mount . Aπό την άλλη, οι 50ρηδες ήταν σωστοί και χωρίς προβλήματα από το 1960 και υπάρχουν άπειροι και πάμφθηνοι . Αντίθετα , κάτι αρχαίους 20ρηδες , όπως τους fd, βλέπεις να τους πουλάνε πανάκριβους και να έχουν ανέβει σε τρελές τιμές. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σε μακρά έκθεση , θα είναι πάλι το ίδιο , αφού είναι απαραίτητο το τρίποδο με όλους τους φακούς. Σε τρίποδο βγάζεις τα πάντα με τον κιτ και με κλειστό διάφραγμα. Αν πάρεις πιο φωτεινό φακό , θα μπορείς σε χαμηλό φως να βγάζεις κάποιες φωτογραφίες πριν σκοτεινιάσει τελείως. Συγκεκριμένα όμως σε Z mount για τι μιλάμε ;Nikon Z 24-70mm f/2.8 S  ;; 2 χιλιάρικα δεν είναι ; ή για τον Nikon Z 24-70mm f/4 S με 1200€ ; Για prime ο 40ρης 2.8 είναι σούπερ και σε τιμή ευκαιρίας. Κινεζιές κτλ , δεν θα τις κοίταγα καν σε τέτοια μηχανή. Τα 40mm προσωπικά μου αρέσουν πολύ . Δες δείγματα στο flickr πρώτα. Άλλος προσιτός prime και nikon πάντα, είναι ο 28 2.8 . Μελετάς πολύ αν σου αρέσει κάθε μία από αυτές τις εστιακες πριν κάνεις κίνηση . 

Μπάμπη, για να αποκωδικοποιήσω αυτά που λες, μήπως εννοείς ότι σήμερα , δεν σε ενδιαφέρει ένας πολύ κακός ζουμ 24-50 του 1970 , ο οποίος ήταν κακός και για την εποχή του ; Ο 24-50 της nikon και ο af-d του 1985 , είχε πάρα πολύ καλή απόδοση και έβγαζαν αριστουργήματα με αυτόν.   Άσχετο που η nikon δεν πρόσφερε υποστήριξη με autofocus στις Z mount . Aπό την άλλη, οι 50ρηδες ήταν σωστοί και χωρίς προβλήματα από το 1960 και υπάρχουν άπειροι και πάμφθηνοι . Αντίθετα , κάτι αρχαίους 20ρηδες , όπως τους fd, βλέπεις να τους πουλάνε πανάκριβους και να έχουν ανέβει σε τρελές τιμές. 

    Μα κι' εγώ συνηγόρησα υπέρ του να κρατήσει τον κιτ 24 - 50 και να δουλέψει με αυτόν μέχρις ότου ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο z mount, οι 40 2.8 & 28 2.8 , είναι σε καλή τιμή, φοβεροί φακοί και μπορούν να προσφέρουν κάτι εξτρά για πειραματισμούς, αν κάποιος δεν απορρίπτει τις συγκεκριμένες εστιακές αποστάσεις. Ειδικά τα 40mm (σε ff πάντα) είναι ο ένας prime για τα πάντα ! Πέρα από αυτούς, σε μεγαλύτερο κόστος, ο 24-200 , είναι ένας φακός που τα καλύπτει όλα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες και τον Viltrox 35mm f1.8 z mount.

Κατασκευαστικά είναι ανώτερος του Nikon z 40mm f2.0 και καλύτερος σε απόδοση ειδικά στα μεγάλα διαφράγματα (f 1.8, f2 κλπ).

Φυσικά είναι ακριβότερος, μεγαλύτερος και πιο βαρύς από τον 40mm οπότε αν δεν τα θέλεις αυτά, πας στον 40αρη, μια χαρά δουλειά θα κάνεις, δεν είναι κακός φακός σε καμία περίπτωση και εστιάζει και από πιο κοντά 28εκ από το θέμα σε σχέση με τα 40εκ ελάχιστη απόσταση του θέματος για εστίαση που έχει ο Viltrox.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...