Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Office το οποίο μετονομάζεται σε Microsoft 365


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft πριν πολύ καιρό συνειδητοποίησε πως υπάρχει άπειρος δωρεάν ανταγωνισμός και πως όσα καθρεφτάκια και να πουλήσει στους ιθαγενείς, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να καταρρεύσει σε μια στιγμή. Εξού και η στροφή στα Windows 10 που μπορούν μέχρι και σήμερα να αναβαθμιστούν δωρεάν με σειριακό από 7/8/8.1. Το μεγάλο της ζόρι, είναι να βάλει στο μαντρί του οικοσυστήματος της, όσο περισσότερα πρόβατα προλαβαίνει, πριν της τα αρπάξουν η Apple και η Google.

Κάποια στιγμή τα Windows θα τα δίνει δωρεάν. Πάνε οι καλές εποχές που πλέρωνες μια φορά ένα πεντακοσάρι για εκδόσεις ultimate GTi. Τώρα θέλουν να τα δίνεις κάθε μήνα (για πάντα) ή έστω να τους δίνεις τα στοιχεία σου να τα πουλάνε σε διαφημιστές και κρατικές υπηρεσίες.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δε ξέρω στην Αμερικάνικη αργκό πως χρησιμοποιούν τον όρο "Office" εννοώντας τη σουίτα της MS, αλλά στην Ελληνική σίγουρα θα μας στοιχήσει αυτή η αλλαγή γιατί η έκφραση "έχεις περάσει το (κάποιοι λένε και τα) οφις;" είναι πολύ στάνταρ και έχει καθιερωθεί. Μου φαίνεται μαλακία απόφαση σε γενικές γραμμές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Office 2007 μεχρι να πέσουν πυρηνικά!!!!!!!

Βlue edition, με double click στο .exe κάνει install και δεν πατάς ούτε next! :D

34 λεπτά πριν, keysmith είπε

Μην τρομάζετε. Αφορά το Office 365 που ΔΕΝ ήταν office ήταν "συνδρομή" και ποτέ δεν ασχοληθήκαμε με αυτό πολλοί από μας.

καλύτερα που θα το πει Microsoft 365 γιατί όταν το κάναμε uninstall το MS office 365 ο άλλος γκρίνιαζε "μη μου βγάζεις το office" και άντε να του εξηγείς κάθε φορά. 

Αυτό ισχύει από το 2019 (τάχα δεν παίρνει τις νέες αλλάγές και μονο το 365 αναβαθμίζεται αλλά βγήκε το 2021 μετά). Παραδοσιακοί τύποι εμεις ξεκινήσαμε με Word Perfect στα 90s ΔΕΝ θα πληρώσουμε ποτέ συνδρομή για να γράψουμε ένα "γαμ..κείμενο" 😛

Οπότε οι "ΟΚ boomer"  συνεχίζουμε με MS office 2021 (τάχα το 2019 ΘΑ ήταν το τελευταίο buy once) και βλέπουμε (αλλος με κανονικό κλειδί, άλλος με "ψευτοκλειδί" των 5-6€).. Και αν ζορίσει το πράγμα καλό είναι και το libre. 

Δίνουμε συνδρομή για TV, για internet, για youtube, spotify, για νερό, για το ένα για το άλλο, ΟΧΙ δεν θα δίνουμε για για office. :) 

Ok boomer και εγώ εδώ, από εποχές Windows 3.1 (3.11 για τους μύστες), και Word 6 (αλλά Excel 4, ήταν πιο πίσω αυτό στην αρίθμιση, την ίδια χρονιά!). 

Αλλά η συνδρομή στο Office 365 έχει value, αν σκεφτείς και το 1TB που σου δίνει το χρόνο μέσω OneDrive. 

Αν δηλαδή σε ενδιαφέρει να έχεις την οποιαδήποτε cloud συνδρομή για τα backup ή το storage σου, η Microsoft στα 70€ ή το και καλά family πακέτο στα 100€ για 6 άτομα είναι ταμάμ! Το Family το μοιραζόμαστε 4 άτομα, και στα 25€ το χρόνο που δίνουμε είναι απλά τσάμπα. 

image.png.625b07bbee9f9cdfceffd3530e54deb3.png

38 λεπτά πριν, geo99rge είπε

γιατί πάνε να τα κάνουν όλα online?  στα κινητά πχ άμα δεν έχεις σύνδεση δεν δουλεύει

Wait, ΚΑΝΕΙΣ δεν πάει να το κάνει όλα online. Απλά το Office έχει *ΚΑΙ* online mode, οπότε αν έχεις συνδρομή αλλά δεν είσαι στο δικό σου PC που τα έχεις εγκατεστημένα, μπορείς να συνδεθείς στο online και να κάνεις ότι θα έκανες αν είχες εγκατεστημένο στο μηχάνημά σου.

Μια χαρά δουλεύουν όλα (και τα Office και τα Adobe) και offline, απλά προφανώς οτιδήποτε online functionality δεν είναι διαθέσιμη μέχρι να συνδεθείς. 

Μόνο την πρώτη φορά χρειάζεται να είσαι online για το sign in. Μετά δουλεύεις κομπλέ και offline. 

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον επαγγελματία παιδιά είναι μια χαρά. Εγώ συνήθως αγοράζω στα 35 ευρώ κάθε χρονιά ένα εκπτωτικό. Ο λόγος είναι ότι το χρησιμοποιώ οπουδηποτε ῏με τις ίδιες ρυθμίσεις παντού (βασικά 2 υπολογιστές και ένα ταμπλετ) και επιπλέον έχω 1Τ στο OneDrive (και Skype calls αν κάποιος γουστάρει…). Δείτε ανάλογες τιμές για αντίστοιχες χωρητικότητες σε google/iCloud (και αυτά τα έχω δυστυχώς για άλλους λόγους) … και θα δείτε ότι αξίζει … τώρα στο θέμα μας που είναι το όνομα …στα φρύδια μας ..

Επεξ/σία από teovag
  • Like 1
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο ήταν εδώ και καιρό, ωστόσο θα περιμένω μια απλή βασική έκδοση που θα ήταν δωρεάν για όλους τους χρήστες με τα απολύτως απαραίτητα. Επειδή έχω ιδρυματικό λογαριασμό στο πανεπιστήμιο το καλό είναι ότι οnline σου δίνει αρκετό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι γίγαντες μου θυμίζουν δημόσιο πλέον. Τα λεφτά έρχονται πλέον αυθόρμητα, είναι του μπιγκ του φειλ και τα στελέχη για να δικαιολογήσουν τους παχυλούς μισθούς κάνουν τέτοιες «αλλαγές», όπως στην ελλάδα που τα πράσινα κρατικά σάιτ έγιναν μπλε την προηγούμενη δεκαετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον κάνει σοβαρή χρήση του office suite κ οχι περιστασιακή οι δυνατότητες του MS Office - 365 είναι αδιανόητα περισσότερες και ασύγκριτες στο σχέση με καθε free to use πακέτο. Και το γράφω δουλεύοντας χρόνια με Libre/OpenOffice, όταν έσφιξαν οι ανάγκες ήρθε αυτόματη η ανάγκη για επαναφορά της σουίτας της MS. 

Το όνομα είναι θέμα marketing κλπ πάντως. 

υγ. Windows 3.11.... παρών. Τι τραβαγαμε!! ☺️

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο στόχος της MS είναι να υπάρχουν τρία brand names.Windows,Microsoft 365,Xbox.

Με βρίσκει σύμφωνο απόλυτα γιατί κάποια στιγμή είχε χαθεί η μπάλα με τις ονομασίες.

Ακόμα και το Dynamics σε παραπέμπει στο 365.

Εδώ και χρόνια εξηγούν τους λόγους που το κάνουν σε κάθε παρουσίαση.

Λογισμικό-εργασία-Διασκέδαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Office 2007 μεχρι να πέσουν πυρηνικά!!!!!!!

Εγώ αγόρασα αυθεντικά τα 2003 και τα δουλεύω ακόμη παρά τις προσπάθειες της Microsoft να μου σπάσει τα νεύρα με το να μην λειτουργούν τα keyboard shortcuts copy/past κτλ σωστά στο συνδιασμό Windows 10/Word.

 

Επεξ/σία από teodoreh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rodosf1 είπε

Για όποιον κάνει σοβαρή χρήση του office suite κ οχι περιστασιακή οι δυνατότητες του MS Office - 365 είναι αδιανόητα περισσότερες και ασύγκριτες στο σχέση με καθε free to use πακέτο. Και το γράφω δουλεύοντας χρόνια με Libre/OpenOffice, όταν έσφιξαν οι ανάγκες ήρθε αυτόματη η ανάγκη για επαναφορά της σουίτας της MS. 

Το όνομα είναι θέμα marketing κλπ πάντως. 

υγ. Windows 3.11.... παρών. Τι τραβαγαμε!! ☺️

Και για την εγκατάσταση βάλε δισκέτα - βγάλε δισκέτα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...