Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από επαρχια


czarjuly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Μαντρά που να δέχεται μαύρα μάλλον

Δεν νομιζω οτι εχει οποιοσδηποτε μαντρας θεμα να τα παρει μαυρα εκτος ισως απο μεγαλες εταιριες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, wesker είπε

Τουλάχιστον τον ειπε οτι έχει κάνει ρεκτιφιέ! Κάποιος άλλος μπορεί και να μην το έλεγε καν. Κάτι τέτοιοι μερικούς σαν τον TS τους κάνουν καλό χαβά και μεροκάμματο....

καταρχην αυτοκινητο θες να αγορασεις οχι...τσιχλες. Αυτονοητο ειναι να εχεις και τετοια σχολια.

Καταλαβαινω οτι δε μπορεις να πας επαρχια και μου εχει τυχει παρομοια περιπτωση και το εχω ποσταρει ωστοσο ο καθε μαντρας επειδη ζει απο αυτο θελει σε καθε αγοραπωλησεια να εχει κερδος. Πως μπορεις να διασφαλιστεις (εκτος απο το ΚΤΕΟ που γραφεις)?

1)παρε τηλ την επισημη αντιπροσωποια στο νομο και κλεισε ραντεβου για ελεγχο και πες στο μαντρα να το παει απο εκει. Καθε μαρκα πλεον προσφερει ενα τετοιο ελεγχο. Αν δεν εχει η αντιπροσωπεια βρες τοτε εξουσιοδωτημενο

2)αν δε μπορεις αυτο ή δεν εχει συνεργειο τετοιο (π.χ μικρο νησι) τοτε προσπαθησε με οποιοδηποτε συνεργειο στη περιοχη

3)πες του να σου στειλει σε φωτο ολα τα χαρτια που εχουν να κανουν με τα μηχανικα (προηγουμενα ΚΤΕΟ, βιβλιαρακι) ωστε να δεις αν το οχημα ακολουθουσε καποια συντηρηση

ολα τα παραπανω δε θα σε διασφαλησουν αλλα τουλαχιστον ειναι ενα καποιο ειδους ελεγχου και προφανως καλυτερο απο το να μη ...κανεις τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

παρε τηλ την επισημη αντιπροσωποια στο νομο και κλεισε ραντεβου για ελεγχο και πες στο μαντρα να το παει απο εκει.

ναι και ο μαντρας θα παει τρεχοντας , μα τι γραφετε,ελεος πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagos789 είπε

ναι και ο μαντρας θα παει τρεχοντας , μα τι γραφετε,ελεος πια

ελεος κυριε μου εσυ, γιατι και απο ιδιωτη αν θελω να παρω δε θα του πω να παει; γουρουνι στο σακι; αντε να του πληρωσω ενα 10αρι τη βενζινη. Αν δε θελει ο μαντρας αγοραζω απο αλλου

αν ο μαντρας εχει αναβατωριο/συνεργειο προφανως ειναι ακυρη μια τετοια απαιτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Στις 11/7/2021 στις 1:38 ΠΜ, czarjuly είπε

Η ταλαιπωρία μου ξεκινάει τέλος Απριλίου όταν αποφάσισα να πάρω ένα νέο πικ απ και να αντικαταστήσω το παλιό που είχε πρόβλημα.

Μπήκα λοιπόν στο σκρουτζ και βρήκα ένα κατάστημα που η διαθεσιμότητα του ήταν 30 ημερών.

Παραγγειλα λοιπόν το πικ απ και προπληρώσει την αξία του.

29 μέρες μετά στο κατάστημα δεν μπορούσαν να μου πουν με σιγουριά εάν υπάρχει διαθεσιμότητα έτσι ακύρωσα την παραγγελία.

Υποτίθεται η επιστροφή των χρημάτων 159 περίπου ευρώ θα γινόταν εντός 14 ημερών .

Έχουν περάσει 40 και ακόμα η κατασταση είναι σε αναμονή ακυρωσης της παραγγελίας.

Έκανα αρνητική αξιολόγηση στο σκρουτζ(ουδέποτε μου απάντησαν  από το κατάστημα)και άλλοι πριν από μένα είχαν κάνει αρνητικές (πράγμα που δεν πρόσεξα όταν έκανα την παραγγελία) και από ότι κατάλαβα το σκρουτζ πρέπει να έδιωξε αυτό το κατάστημα από την πλατφόρμα του.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα ,την μια έλεγαν θα ενημερώσουμε το λογιστήριο την άλλη δεν σήκωναν τα τηλέφωνα.

Μέχρι στο τέλος που τους έστειλα ένα μήνυμα ότι αν δεν μου επιστρέψουν τα χρήματα μου σε εύλογο χρονικό διάστημα θα τους καταγγειλω στους αρμόδιους φορείς.

Από την εμπειρία σας τι με συμβουλευετε να κάνω;

 

 

Αν κρίνω από αυτήν του την εμπειρία, μπορούμε όλοι να φανταστούμε πως θα πάει αυτό με το αμάξι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά έχετε πάει ποτέ σε μάντρα να πάρετε αμάξι, γιατί διαβάζω πράγματα που είναι εκτός πραγματικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 1:18 ΜΜ, czarjuly είπε

Είμαι στα πρόθυρα να πάρω ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο για μένα που έχω βρει σε μάντρα της επαρχιας,ο μαντράς μου είπε ότι έχει γίνει γενική επισκευή στο μοτέρ και η γενική εικόνα του αυτοκινήτου από τις φωτογραφίες που είδα φαίνεται αρκετά καλή 

Μου είπε ότι θα μου το φέρει στο σπίτι με φορτηγό και με τα χαρτιά έτοιμα 

Μπορώ να μη το παραλάβω αν από κοντά το δω ελαττωματικό τη στιγμή που θα έχει βγει η άδεια στο όνομα μου ή παίρνω γουρούνι στο σακί;

 

 

Να το πάρεις, μην αργείς, να βγάλεις γούστα. 

Εξάλλου, σήμερα είσαι, αύριο δεν είναι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stef157 είπε

  

Αν κρίνω από αυτήν του την εμπειρία, μπορούμε όλοι να φανταστούμε πως θα πάει αυτό με το αμάξι!

Μη φαντάζεσαι τα χρήματα μου τα πήρα πίσω από αυτή μου την εμπειρία..... συγχαρητήρια για το κουράγιο σου να ψάχνεις τις αναρτήσεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάθαμε τι αμάξι είναι; 🤣

11 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Μη φαντάζεσαι τα χρήματα μου τα πήρα πίσω από αυτή μου την εμπειρία..... συγχαρητήρια για το κουράγιο σου να ψάχνεις τις αναρτήσεις μου

Τα χρήματα σου μπορεί να τα πήρες πίσω  στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει έτσι και με τον μαντρα και αν γίνει θα τρέχεις σε δικαστήρια που αυτό σημαίνει άπειρη σπατάλη χρόνου σε δικαστήρια και δικηγόρο. 

Θα σε βάλει να υπογράψεις κάποια χαρτιά δεν θα το αφήσει έτσι ο μαντράς ότι ζημιά και να βγάλει ευθύνεσαι εσύ σ λέει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς TS:

Πιθανότερο είναι να κερδίσεις στο κανονικό λαχείο παρά στο λαχείο "αγορά μτχ αυτοκινήτου χωρίς έλεγχο"!

Και αν σου κάτσει...σφύρα μας κλέφτικα!

Το ξέρω οτι έχεις ονειρευτεί να είναι η ιδανική περίπτωση αλλά συνήθως κάτι που μοιάζει πολύ καλό για να είναι αληθινό, απλά δεν είναι και αληθινό!

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

ναι και ο μαντρας θα παει τρεχοντας , μα τι γραφετε,ελεος πια

Αν ο πωλητής δεν δέχεται έλεγχο, πας de-facto παρακάτω...

Δεν χρειάζεται να τρέξεις να γίνεις το θύμα που θα πάρει το κελεπούρι!

Εκτός αν ο πωλητής είναι κοντινός συγγενής ή κολλητός σου...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, czarjuly είπε

Μη φαντάζεσαι τα χρήματα μου τα πήρα πίσω από αυτή μου την εμπειρία..... συγχαρητήρια για το κουράγιο σου να ψάχνεις τις αναρτήσεις μου

Πριν απαντήσουμε σοβαρά σε κάποιον προσπαθούμε να δούμε αν ο ίδιος είναι σοβαρός και αναλόγως απαντάμε. Ο νοών νοείτω

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

καταρχην αυτοκινητο θες να αγορασεις οχι...τσιχλες. Αυτονοητο ειναι να εχεις και τετοια σχολια.

Καταλαβαινω οτι δε μπορεις να πας επαρχια και μου εχει τυχει παρομοια περιπτωση και το εχω ποσταρει ωστοσο ο καθε μαντρας επειδη ζει απο αυτο θελει σε καθε αγοραπωλησεια να εχει κερδος. Πως μπορεις να διασφαλιστεις (εκτος απο το ΚΤΕΟ που γραφεις)?

1)παρε τηλ την επισημη αντιπροσωποια στο νομο και κλεισε ραντεβου για ελεγχο και πες στο μαντρα να το παει απο εκει. Καθε μαρκα πλεον προσφερει ενα τετοιο ελεγχο. Αν δεν εχει η αντιπροσωπεια βρες τοτε εξουσιοδωτημενο

2)αν δε μπορεις αυτο ή δεν εχει συνεργειο τετοιο (π.χ μικρο νησι) τοτε προσπαθησε με οποιοδηποτε συνεργειο στη περιοχη

3)πες του να σου στειλει σε φωτο ολα τα χαρτια που εχουν να κανουν με τα μηχανικα (προηγουμενα ΚΤΕΟ, βιβλιαρακι) ωστε να δεις αν το οχημα ακολουθουσε καποια συντηρηση

ολα τα παραπανω δε θα σε διασφαλησουν αλλα τουλαχιστον ειναι ενα καποιο ειδους ελεγχου και προφανως καλυτερο απο το να μη ...κανεις τιποτα

Βασικά , στην αγορά του μτχ τίποτα δεν σε διασφαλίζει δυστυχώς.  Εκτός κ αν ψωνίσεις από γνωστό που έβλεπες το αμάξι καθημερινά και έχεις μία ιδέα για τη χρήση που γινόταν. Κ πάλι όλα αυτά με επιφύλαξη.

Το μτχ που αγορασα τελικά το πήγα σε 2 συνεργεία εξουσιοδοτημένα. Στο μόνο που έπεσαν μέσα ήταν ότι είναι ατρακαριστο. Στα υπόλοιπα....σαν να μην το πήγα....

Το μόνο που θεωρώ ότι σε διασφαλίζει είναι παράλληλα με έλεγχο σε συνεργείο να δεις τον ιδιοκτήτη, να δεις τι άνθρωπος είναι ( βασικά πράγματα όπως καθαριότητα και οσμές 😉)  και τέλος να δείς σε τι κατάσταση είναι το αυτοκίνητο, αν είναι καθαρό εσωτερικά, εξωτερικά , περιποιημένο, κάτι που δείχνει άνθρωπο που είχε μια σειρά. 

Αν λείπουν κομμάτια από τον προφυλακτήρα, από τα καθίσματα, από τους καθρέπτες, από τον κινητήρα κ σου πει την κλασική δικαιολογία ότι δεν πρόλαβε τα φτιάξει τότε το αμάξι στάνταρ το είχε αφήσει στη μοίρα του .

Εγώ δυστυχώς την πάτησα γτ ενώ τα καμπανάκια ήταν πολλαπλά, βασίστηκα στα λεγόμενα των συνεργείων και σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό έκανα έναν γύφτο ιδιοκτήτη κατά μερικά ευρώ πλουσιότερο. 

Οπότε για μένα ποτέ αυτοκίνητο χωρίς να το δεις εσύ εξονυχιστικά και επίσκεψη σε μηχανικό και σε φανοποιο. Κ πάλι οι επιτήδειοι μπορούν άνετα να στη φέρουν.

 

1 ώρα πριν, N3M3SiS είπε

M΄ αρέσει που ασχολείστε ακόμα μαζί του..

Εντάξει ο φίλος είναι τρολ αλλά γενικά στο θέμα εκφράζονται ενδιαφέρουσες απόψεις κ εμπειρίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...