Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για νέα ατομική επιχείρηση που θα δουλεύει κυρίως με εμβάσματα από το εξωτερικό ποια συστημική τράπεζα συμφέρει καλύτερα; Έχω πελαγώσει με τόσες χρεώσεις. Έμαθα από υπάλληλο της εθνικής ότι από 1/7/24 η χρεώσει θα αυξηθεί από 2,5 στα 4€ τον μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Sherlock_7 είπε

Για νέα ατομική επιχείρηση που θα δουλεύει κυρίως με εμβάσματα από το εξωτερικό ποια συστημική τράπεζα συμφέρει καλύτερα; Έχω πελαγώσει με τόσες χρεώσεις. Έμαθα από υπάλληλο της εθνικής ότι από 1/7/24 η χρεώσει θα αυξηθεί από 2,5 στα 4€ τον μήνα. 

viva που έχει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα και δωρεάν κατοχή λογαριασμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, asdfnikos είπε

viva που έχει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα και δωρεάν κατοχή λογαριασμού.

Ρωτάει για συστημική τράπεζα. Η βιβα δεν είναι τράπεζα αλλά πάροχος πληρωμών. Καταθέσεις-αναλήψεις π.χ. δεν μπορεί να κάνει.

Η πειραιώς εξακολουθεί να μην χρεώνει για εμπορικό λογ/σμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 1comment είπε

Ρωτάει για συστημική τράπεζα. Η βιβα δεν είναι τράπεζα αλλά πάροχος πληρωμών. Καταθέσεις-αναλήψεις π.χ. δεν μπορεί να κάνει.

Η πειραιώς εξακολουθεί να μην χρεώνει για εμπορικό λογ/σμο.

πληρώνεσαι σε viva και όταν χρειάζεσαι χρήματα τα τραβάς στον προσωπικό σου λογαριασμό σε συστημική τράπεζα με fee 1.5 ευρώ για OUR έμβασμα η ανέξοδα μέσω IRIS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να ανοίξω εμπορικό λογαριασμό για ατομική επιχείρηση στην Πειραιώς αλλά δεν τον βλέπω πουθενά στις επιλογές παρόλο που στο site τους ισχυρίζονται ότι μπορώ να τον ανοίξω από το web-banking 

 

IMG-1056.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sherlock_7 είπε

Προσπαθώ να ανοίξω εμπορικό λογαριασμό για ατομική επιχείρηση στην Πειραιώς αλλά δεν τον βλέπω πουθενά στις επιλογές παρόλο που στο site τους ισχυρίζονται ότι μπορώ να τον ανοίξω από το web-banking 

Γιατί θες να ανοίξεις "εμπορικό λογαριασμό"; Πως ορίζεται και ποιές ακριβώς ανάγκες εξυπηρετεί ο "εμπορικός λογαριασμός"; 20 χρόνια με ατομική επιχείρηση πέρα από έναν πολύ ειδικό τρεχούμενο λογαριασμό στην Εθνική που έπρεπε να έχω -τα πρώτα μόνο χρόνια γιατί υπήρχε μια ιδιομορφία με τις αμοιβές ημών των μηχανικών η οποία εδώ και χρόνια έπαψε να υφίσταται- ουδέποτε ασχολήθηκα με κάτι άλλο πέρα από ταμιευτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sherlock_7 είπε

Προσπαθώ να ανοίξω εμπορικό λογαριασμό για ατομική επιχείρηση στην Πειραιώς αλλά δεν τον βλέπω πουθενά στις επιλογές παρόλο που στο site τους ισχυρίζονται ότι μπορώ να τον ανοίξω από το web-banking 

 

IMG-1056.jpg

Δεν χρειάζεται.
Γλιτώνεις και τα έξοδα.
Ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου χρειάζεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Highlander είπε

Δεν χρειάζεται.
Γλιτώνεις και τα έξοδα.
Ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου χρειάζεσαι.

 

Πώς μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό ρε παιδιά για να μην έχω μπλεξίματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Sherlock_7 είπε

Πώς μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό ρε παιδιά για να μην έχω μπλεξίματα;

Αν χρειάζεσαι POS πας υποχρεωτικά σε όψεως.
https://www.taxheaven.gr/news/43939/epaggelmatikoi-logariasmoi-nees-dieykriniseis-apo-thn-aade

ζ) Τραπεζικοί λογαριασμοί που τηρούνται ως ταμιευτηρίου, όψεως ή σε συνάλλαγμα, μπορούν να δηλωθούν ως Επαγγελματικοί Λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Highlander είπε

Αν χρειάζεσαι POS πας υποχρεωτικά σε όψεως.
https://www.taxheaven.gr/news/43939/epaggelmatikoi-logariasmoi-nees-dieykriniseis-apo-thn-aade

ζ) Τραπεζικοί λογαριασμοί που τηρούνται ως ταμιευτηρίου, όψεως ή σε συνάλλαγμα, μπορούν να δηλωθούν ως Επαγγελματικοί Λογαριασμοί.

Σαν νέα ατομική επιχείρηση (φωτογράφος) με έδρα το σπίτι μου χρειάζομαι και POS και ταμειακή από ό,τι μου είπε ο λογιστής μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sherlock_7 είπε

Σαν νέα ατομική επιχείρηση (φωτογράφος) με έδρα το σπίτι μου χρειάζομαι και POS και ταμειακή από ό,τι μου είπε ο λογιστής μου. 

Πάρε την ταμειακή και το POS λοιπόν και θα σου πουν εκεί που πήρες το POS τι λογαριασμός θα το συνοδεύει ώστε να πιστώνονται τα έσοδα από αυτό. Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς ξεχωριστά για να ανοίξεις άλλον "εμπορικό λογαριασμό". Δήλωσε το ΙΒΑΝ αυτού του λογαριασμού στην ανάλογη πλατφόρμα της ΑΑΔΕ, δήλωσε  κι άλλον έναν ταμιευτηρίου που έχεις σε άλλη τράπεζα για να θεωρηθεί "επαγγελματικός" και να εξυπηρετεί και τυχόν πληρωμές που θέλουν να κάνουν από την ίδια τράπεζα χωρίς προμήθεια οι πελάτες σου και τέλος. Υπερβολικό χρόνο δαπανούμε με τα καπρίτσια της ΑΑΔΕ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Ζητώ συγνώμη εάν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση αλλά έχω μπερδευτεί.

Έχω ατομική επιχείρηση με παροχή υπηρεσιών. Η ερώτηση μου είναι:

ένας λογαριασμός στην viva wallet pos αντικαθιστά τον επαγγελματικό λογαριασμό πχ στην alpha ; 

(η οποία alpha ζητάει συνδρομή 84 ευρώ το χρόνο ; 5 ευρώ τον μήνα + 12 ευρώ το χρόνο για την υπηρεσία e-banking +12 ευρώ το χρόνο για την κάρτα bonus)

Κάθε βοήθεια δεκτή,

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, joanninaptzani123 είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Ζητώ συγνώμη εάν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση αλλά έχω μπερδευτεί.

Έχω ατομική επιχείρηση με παροχή υπηρεσιών. Η ερώτηση μου είναι:

ένας λογαριασμός στην viva wallet pos αντικαθιστά τον επαγγελματικό λογαριασμό πχ στην alpha ; 

(η οποία alpha ζητάει συνδρομή 84 ευρώ το χρόνο ; 5 ευρώ τον μήνα + 12 ευρώ το χρόνο για την υπηρεσία e-banking +12 ευρώ το χρόνο για την κάρτα bonus)

Κάθε βοήθεια δεκτή,

ευχαριστώ εκ των προτέρων

φυσικά αν είναι επαγγελματικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, joanninaptzani123 είπε

ένας λογαριασμός στην viva wallet pos αντικαθιστά τον επαγγελματικό λογαριασμό πχ στην alpha ; 

Ναι ως προς το κομμάτι της φορολογικής υποχρέωσης. Όπως και οποιοσδήποτε άλλος λογαριασμός ταμιευτηρίου στον οποίον είσαι μοναδικός δικαιούχος. Αρκεί να δηλώσεις το ΙΒΑΝ εδώ: https://www.aade.gr/epaggelmatikos-logariasmos

Επεξ/σία από theopan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...