Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πληρώσω επειδή επέλεξα να έχω pos, οκ... Αλλά όταν σε αναγκάζουν να έχεις pos και σε χρεώνουν τόσα χρήματα είναι ξεκάθαρη χορηγία στις τράπεζες... Άσε που έχουν κλείσει τόσα καταστήματα τραπεζών, έχουν διώξει υπαλλήλους, γίνονται όλα ονλαιν με λιγότερο προσωπικό πλέον και δε νομίζω ότι δικαιολογούνται πουθενά ειδικά τα 96€ που ζητάει η εθνική ως έξτρα ετήσιο τέλος...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, sivirias είπε

Λοιπόν, η εθνική χρεώνει 96€ πλέον ετήσιο τέλος για το pos, μου τα τράβηξαν προχτές. Πήρα τηλέφωνο και λένε πως με ειδοποίησαν το καλοκαίρι με επιστολή και με πήραν τηλέφωνο αλλά δε με βρήκαν. Επιπλέον, 2,5€ το μήνα συντήρηση pos , 3,90€ το μήνα το ενοίκιο για τη συσκευή, 60€ το χρόνο ο λογαριασμός όψεως και αν δεν κάνω λάθος 0,8% η προμήθεια για κάθε συναλλαγή...

Τους λέω θα φύγω με όλα αυτά και μου λένε πως μπορώ να βάλω την εφαρμογή για pos στο κινητό, να επιστρέψω τη συσκευή και να γλιτώσω τα περισσότερα έξοδα αλλά πληροφορήθηκα πως το ψηφιακό pos στο κινητό είναι κάπως δύσχρηστο προς το παρόν...

επισης υποτιθεται οτι ελαβα και εγω μια ανυπαρκτη ενημερωτικη επιστολη τον Ιουνιο.

τα πακετα χρεωσεων ειναι διαφορετικα, 48€ σε μενα, 96€ σε σενα με αδιευκρινηστα κριτηρια και αλλα ακομη πακετα με διαφορετικες χρεωσεις. Τα παραπανω ποσα ΔΕΝ αποτελους κοστος συντηρησης η χρησης, αλλα ενα εφαπαξ κοστος γιατι απλα μπορω, λογω της υποχρεοτικοτητας των pos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 16/02/2023 at 11:43, Fotis_Greece said:

To εχουμε πει πολλες φορες, στην Πειραιως μπορεις να ανοιξεις εμπορικο λογαριασμο χωρις μηνιαια εξοδα (και επι τοπου ζητα να μην σου ερχονται κινησεις με αλληλογραφια στο σπιτι καθε εξαμηνο που τα χρεωνουν 2€)

Ρε παιδια ανοιξα οπως ειπατε το λογσμο Πειραιως, και σημερα μπηκα να κοιταξω τελευταιες κινησεις και ειδα ενα -30 Ευρω 29 Δεκεμβρη σαν εξοδα Διαχειρισης λογαριασμου!!!

Τι σημαινει αυτο, οτι αντι για μηνιαια εξοδα εχουν φιξ 30 ευρω το Χρονο για να τηρεις απλα ενα Επαγγελματικο Λογαριασμο?

Επαιρνα ολη μερα στο καταστημα που τον ανοιξα να ρωτησω και δεν επιασα γραμμη

2024-02-06142332.jpg.83723cffd49973b3b59b3f8da5f81b8b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, therock said:

Ρε παιδια ανοιξα οπως ειπατε το λογσμο Πειραιως, και σημερα μπηκα να κοιταξω τελευταιες κινησεις και ειδα ενα -30 Ευρω 29 Δεκεμβρη σαν εξοδα Διαχειρισης λογαριασμου!!!

Τι σημαινει αυτο, οτι αντι για μηνιαια εξοδα εχουν φιξ 30 ευρω το Χρονο για να τηρεις απλα ενα Επαγγελματικο Λογαριασμο?

Επαιρνα ολη μερα στο καταστημα που τον ανοιξα να ρωτησω και δεν επιασα γραμμη

2024-02-06142332.jpg.83723cffd49973b3b59b3f8da5f81b8b.jpg

Ρε παιδί είχαν πει για εμπορικό λογαριασμό, όχι για όψεως.

Ο όψεως έχει έξοδα διαχείρισης 30€ ανά εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ρε παιδί είχαν πει για εμπορικό λογαριασμό, όχι για όψεως.

Ο όψεως έχει έξοδα διαχείρισης 30€ ανά εξάμηνο.

αυτό λογικά δεν ισχύει στις ατομικές έτσι;

ρε παιδιά πείτε κανα καλό mobile pos χωρίς πάγια κ ενεργοποίηση για εμάς που δεν τα χρησιμοποιούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά τους τεχνικούς όρους. Εγώ θέλω έναν επαγγελματικό για επιχειρήση απλά να τον δηλώσω στην εφορία να είμαι καλυμμένος. Τώρα όψεως κοψεως σμοψεως δε ξέρω. Είπε και στην υπάλληλο όταν πήγαμε ότι θέλουμε έναν λογαριασμό με μηδενικά έξοδα. Τώρα άμα ενώ ειπαμε αυτό μας έβαλε να υπογράψουμε για όψεως με 30 το εξάμηνο...

....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Cmg__ said:

αυτό λογικά δεν ισχύει στις ατομικές έτσι;

ρε παιδιά πείτε κανα καλό mobile pos χωρίς πάγια κ ενεργοποίηση για εμάς που δεν τα χρησιμοποιούμε!

Viva ή mypos

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Viva ή mypos

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Είδα το Mypos. Μπορώ να το βάλω στου αδερφού μου το κινητό που έχει nfc με δικό μου αφμ κ συνδεδεμένο με τον δικό μου εμπορικό λογαριασμό;; Αφού δεν θα το χρησιμοποιώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Cmg__ said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Είδα το Mypos. Μπορώ να το βάλω στου αδερφού μου το κινητό που έχει nfc με δικό μου αφμ κ συνδεδεμένο με τον δικό μου εμπορικό λογαριασμό;; Αφού δεν θα το χρησιμοποιώ..

Ναι μπορείς,  απλά θα μπει με τα δικά σου στοιχεία

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Cmg__ said:

αυτό λογικά δεν ισχύει στις ατομικές έτσι;

Ισχύει για κάθε λογαριασμό όψεως στην Πειραιώς.

1 hour ago, therock said:

Δεν ξέρω ρε παιδιά τους τεχνικούς όρους. Εγώ θέλω έναν επαγγελματικό για επιχειρήση απλά να τον δηλώσω στην εφορία να είμαι καλυμμένος. Τώρα όψεως κοψεως σμοψεως δε ξέρω. Είπε και στην υπάλληλο όταν πήγαμε ότι θέλουμε έναν λογαριασμό με μηδενικά έξοδα. Τώρα άμα ενώ ειπαμε αυτό μας έβαλε να υπογράψουμε για όψεως με 30 το εξάμηνο...

....

Ο λογαριασμός "όψεως" δεν είναι τεχνικός όρος, τύπος λογαριασμού είναι:

https://el.wikipedia.org/wiki/Κατάθεση_όψεως

Αν δεν χρησιμοποιείς επιταγές τότε δεν χρειάζεσαι όψεως, μπορείς να δηλώσεις στην εφορία κάποιον αποταμιευτικό ακόμα και αν έχει συνδικαιούχους.

Τώρα αν δεν θες να μάθεις τους τύπους λογαριασμών τι να πω, κάτσε όπως είσαι, ή πήγαινε σε άλλον υπάλληλο με την ελπίδα ότι θα σου προτείνει κάτι που συμφέρει εσένα και όχι την τράπεζα (that won't happen).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Joshua21 Ρε παιδιά εγώ έχω ατομική και δεν πληρώνω τίποτα για τον εμπορικό λογαριασμό στην πειραιώς... μήπως λέτε για κάτι άλλο; 

σήμερα μάλιστα ήμουν σε κατάστημα και ρώτησα για αυτό και μου είπαν δεν πληρώνεις τίποτα.

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Ναι μπορείς,  απλά θα μπει με τα δικά σου στοιχεία

έχει και αυτός επιχείρηση με pos κανονικό, όχι στο κινητό, δεν νομίζω να είναι προβλημα ετσι;... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, therock είπε

Δεν ξέρω ρε παιδιά τους τεχνικούς όρους. Εγώ θέλω έναν επαγγελματικό για επιχειρήση απλά να τον δηλώσω στην εφορία να είμαι καλυμμένος. Τώρα όψεως κοψεως σμοψεως δε ξέρω. Είπε και στην υπάλληλο όταν πήγαμε ότι θέλουμε έναν λογαριασμό με μηδενικά έξοδα. Τώρα άμα ενώ ειπαμε αυτό μας έβαλε να υπογράψουμε για όψεως με 30 το εξάμηνο...

....

Προφανώς σε έπιασαν κότσο και σου έφτιαξαν λογ/σμο που δεν χρειάζεσαι. Ο απλός εμπορικός δεν έχει καμία χρέωση πέραν της χρέωσης του pos. Πήγαινε κλείστον με το που περάσει ο χρόνος που πλήρωσες και άνοιξε ένα απλό εμπορικό.

4 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

@Joshua21 Ρε παιδιά εγώ έχω ατομική και δεν πληρώνω τίποτα για τον εμπορικό λογαριασμό στην πειραιώς... μήπως λέτε για κάτι άλλο; 

Ο φίλος άνοιξε (του άνοιξαν) όψεως, όχι εμπορικό. Είναι διαφορετικά πράγματα. Μάλιστα η Πειραιώς είναι η μόνη που δεν χρεώνει για επαγγελματικό λογ/σμο.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Cmg__ said:

@Joshua21 Ρε παιδιά εγώ έχω ατομική και δεν πληρώνω τίποτα για τον εμπορικό λογαριασμό στην πειραιώς... μήπως λέτε για κάτι άλλο; 

σήμερα μάλιστα ήμουν σε κατάστημα και ρώτησα για αυτό και μου είπαν δεν πληρώνεις τίποτα.

Ρε παιδί "εμπορικός" δεν είναι τύπος λογαριασμού που προσφέρει η τράπεζα, εμπορικός μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε λογαριασμός δηλωθεί στην εφορία για τις συναλλαγές της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...