Προς το περιεχόμενο

Γερμανία - Αλλαγή τις πινακίδες του αυτοκινήτου σε Γερμανικές


dioskouros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/12/2022 στις 12:23 ΠΜ, dioskouros88 είπε

3. Εδω τι παιζει? Πληρωνω τα τελη κυκλοφοριας για τελευταια φορα στην ελλαδα και εκδιδω online βεβαιωση μη οφειλής τελών κυκλοφορίας?? Ή παιρνω τηλεφωνο, [στο συγκοινωνιων ή στην ΔΟΥ της πολης μου (??)], λεω οτι εχω βαλει γερμανικες πινακιδες και μπλα μπλα και θα μου στειλουν αυτην την βεβαιωση απο την ελλαδα..?? και δεν πληρωνω τα τελη..(?).. Φανταζομαι πιο λογικο το πρωτο μου ακουγεται οτι πρεπει να πληρωσω πρωτα τα τελη και μετα να εκδωσω αυτην την βεβαιωση...

Τα τέλη του 2022 τα έχεις πλήρωσει πέρυσι,έτσι δεν είναι;Δεν έχεις την απόδειξη πληρωμής;Αυτό φτάνει.Δεν πληρώνεις τα τέλη του 2023,αφού θα γίνει διαγραφή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Για να φερω Ελλαδα οχημα με γερμανικες πινακιδες και να παρει ελληνικες ξερω οτι εχω εκτελωνισμο κτλ. Αν ομως ειναι οχημα που το πηρα απο Ελλαδα, του εβγαλα γερμανικες πινακιδες και θελω μετα απο καποια χρονια να βγαλω ελληνικες, θα πληρωσω παλι εκτελωνισμο κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Για να φερω Ελλαδα οχημα με γερμανικες πινακιδες και να παρει ελληνικες ξερω οτι εχω εκτελωνισμο κτλ. Αν ομως ειναι οχημα που το πηρα απο Ελλαδα, του εβγαλα γερμανικες πινακιδες και θελω μετα απο καποια χρονια να βγαλω ελληνικες, θα πληρωσω παλι εκτελωνισμο κτλ;

δε θεωρω οτι στεκει κατι τετοιο... κανονικά εχει ηδη φορολογηθεί οποτε απλα κανεις τη διαδικασια και παιρνεις πινακιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 20/12/2022 στις 11:23 ΜΜ, dioskouros88 είπε

Γεια σας παιδες.

Αυτη ειναι η απαντηση που μου εστειλε το προξενειο, οσον αφορα την διαγραφη των ελληνικων πινακιδων.

Προκειμένου να γίνει διαγραφή οχήματος στην ελλάδα, θα πρέπει να μας προσκομίσετε :

1. Βεβαίωση χορήγησης άδειας κυκλοφορίας του αυτοκινήτου σας, μεταφρασμένη από ορκωτό μεταφραστή ο οποίος είναι διαπιστευμένος στην Αρχή μας (Διαθέτουμε δείγμα υπογραφής του), με επικυρωμένο το γνήσιο της υπογραφής του. (κόστος υπηρεσίας : 30Ευρώ)

2. Αντίγραφο της γερμανικής άδειας κυκλοφορίας (Zulassungsbescheinigung Teil I).

3. Βεβαίωση περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας στην Ελλάδα.

4. Αντίγραφο της ελληνικής άδειας κυκλοφορίας.

5. Δύο ελληνικές (2) πινακίδες.

 

Ερωτησεις :

1. Φανταζομαι (στο 1) μου λεει, ''μεταφρασμένη από ορκωτό μεταφραστή'' εννοει μεταφρασμενη στα ελληνικα, σωστα??

3. Εδω τι παιζει? Πληρωνω τα τελη κυκλοφοριας για τελευταια φορα στην ελλαδα και εκδιδω online βεβαιωση μη οφειλής τελών κυκλοφορίας?? Ή παιρνω τηλεφωνο, [στο συγκοινωνιων ή στην ΔΟΥ της πολης μου (??)], λεω οτι εχω βαλει γερμανικες πινακιδες και μπλα μπλα και θα μου στειλουν αυτην την βεβαιωση απο την ελλαδα..?? και δεν πληρωνω τα τελη..(?).. Φανταζομαι πιο λογικο το πρωτο μου ακουγεται οτι πρεπει να πληρωσω πρωτα τα τελη και μετα να εκδωσω αυτην την βεβαιωση...

Τελος, θελω να σε ευχαριστησω προσωπικα jmmys, ευχαριστω παρα παρα πολυ για τον χρονο που διαθετεις να με βοηθησεις και να απαντησεις, να εισαι παντα καλα και καλες γιορτες να εχεις και εσυ και ολα τα παιδια που το διαβαζουν αυτο, με υγεια!!

prokseneio.jpg

Μου ζητήθηκε σε αντίστοιχη περίπτωση βεβαίωση ότι μου παρακράτησαν οι γερμανικές αρχές την ελληνική άδεια. Τέτοια βεβαίωση δεν έλαβα βέβαια ποτέ όταν έβγαλα τις πινακίδες. Σου ζήτησαν κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...