Προς το περιεχόμενο

MacOS Ventura


HolyShock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, epinki είπε

Ooops !

Νόμισα ότι αναφερόσουν στο mini.

Πήγαινε Μπαταρία > Επιλογές και επιλέγεις Ποτέ.

Σε μενα μηπως αναφερεσε; Αν ναι, για mini αναφερομαι και εγω.

Δεν εχει επιλογη μπαταριας το mini αλλα αν κρινω απ την εικονα που ανεβασες αυτο ειναι στο: Energy Saver>Wake for netwotk access και το εχω απενεργοποιημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, fearless είπε

Σε μενα μηπως αναφερεσε; Αν ναι, για mini αναφερομαι και εγω.

Δεν εχει επιλογη μπαταριας το mini αλλα αν κρινω απ την εικονα που ανεβασες αυτο ειναι στο: Energy Saver>Wake for netwotk access και το εχω απενεργοποιημενο.

Εδώ είσαι για το mini. Σύρε τον διακόπτη αριστερά και θα είσαι εν τάξει.

image.jpeg.d19d12e67a0ed05115378f42210a8f98.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστερα το εχω. Οκ δεν ασχολουμε αλλο.

Απλα περιμενα μια αλλη συμπεριφορα απ το mini που μαλλον αυτο δεν υπαρχει. Περιμενα δηλαδη με το που θα κοιμηθει π.χ στα 10 λεπτα που το βαζεις στο χρονομετρο η στην 1 ωρα τελος παντον, να κλεισει και η ταινια που παζει ο player, αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο, πιθανον ουτε στα windows/linux να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fearless είπε

Αριστερα το εχω. Οκ δεν ασχολουμε αλλο.

Απλα περιμενα μια αλλη συμπεριφορα απ το mini που μαλλον αυτο δεν υπαρχει. Περιμενα δηλαδη με το που θα κοιμηθει π.χ στα 10 λεπτα που το βαζεις στο χρονομετρο η στην 1 ωρα τελος παντον, να κλεισει και η ταινια που παζει ο player, αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο, πιθανον ουτε στα windows/linux να γινεται.

Για την ιστορία το έχω τσεκάρει με ένα YouTube video και δούλεψε. Όλες οι άλλες ρυθμίσεις είναι στο default, αν τυχόν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, epinki είπε

έχω τσεκάρει με ένα YouTube video και δούλεψε

Οχι, στο δικο μου δεν μπορει να σταματησει να αναπαραγει οταν (και καλα) παει για υπνο το mini. Ειτε απο youtube, vlc η apple music, οταν αναπαραγουν αυτα, το μονο που κανει ειναι να σβησει η οθονη και να κλειδωσει απλα (για αυτο ειπα οτι δεν ξερω καν αν κοιμαται το mini).

Μαλιστα οταν παιζει ταινια στον vlc ακομη και ελαχιστοποιημενος δεν σβηνει η οθονη, οπως και στο youtube οταν παρακουλουθω καποιο βιντεο δεν σβηνει η οθονη, μονο αν παω στην διπλανη καρτελα θα σβησει η οθονη και δυστυχως το βιντεο θα συνεχιζει να παιζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, epinki είπε

Για βάλε το σε ύπνο από τo . Ανταποκρίνεται ;

Σε αυτο ειχα προβλημα με το Monterey, παντα στην δευτερη προσπαθεια εκλεινε.

Με Ventura κλεινει κανονικα απο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fearless είπε

Σε αυτο ειχα προβλημα με το Monterey, παντα στην δευτερη προσπαθεια εκλεινε.

Με Ventura κλεινει κανονικα απο .

https://support.apple.com/en-us/HT204063

https://support.apple.com/en-us/HT201295

δοκίμασε και τα παραπάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fearless

Καλημέρα.

Έχω την αίσθηση ότι δεν βγαίνει άκρη, αφού στο Ventura δεν υπάρχουν πλέον οι γνωστές ρυθμίσεις για sleep.

Στο App Store λοιπόν υπάρχει μια μικρή free εφαρμογή, το Sleep with Me, κατά βάση ένα timer που νομίζω ότι κάνει την δουλειά.

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα @epinki.

Ooo δουλευει μια χαρα, δεν ειδα να καταναλωνει cpu οποτε θα δω πως ανταποκρινετε στην πορεια και το κρατω, ευχαριστω πολυ παντος! 🙂

Απ το να καθομαι να ψαχνω βαθια και να εμπιστευομαι την καθε σελιδα στο ιντερνετ δινοντας εντολες που δεν γνωριζω, πιστευω με αυτην την εφαρμογη θα ειμαι πιο ασφαλης μιας και ειναι και στο app store.

Παντος για την ιστορια να πω οτι αυτο που καταλαβα (διαβαζοντας) οτι εμποδιζει τον υπνο στην δικη μου περιπτωση, ειναι το ''powerd''.

Βρηκα μια εντολη που διαβασα οτι ελυνε το προβλημα προσωρινα, γιατι μετα το ξυπνημα του mini εμφανιζετε παλι, και πρεπει παντα να δινεις την εντολη. 

Μεταξυ μας για το θεμα του υπνου τετοια χαζα εκανα πριν λιγες μερες (οταν εκανα update απο Monterey σε Ventura) και μετα εκανα καθαρη εγκατασταση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έπεσα πάνω σε αυτό, αλλά όσο και να το έψαξα δεν βρήκα κάτι. Βέβαια είναι διαφορετικό, αλλά το στέλνω για τις ρυθμίσεις. Δοκίμασα safe mode κλπ, τίποτα. Εγώ πάντως δεν έχω τέτοιες ρυθμίσεις. 
image.png.0ac12484653a01a4ea6c4e87445dc407.png
Σχετικά με το πρόβλημα σου, μια χαρά, αφού σε εξυπηρετεί προς το παρόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Χθες έπεσα πάνω σε αυτό, αλλά όσο και να το έψαξα δεν βρήκα κάτι. Βέβαια είναι διαφορετικό, αλλά το στέλνω για τις ρυθμίσεις. Δοκίμασα safe mode κλπ, τίποτα. Εγώ πάντως δεν έχω τέτοιες ρυθμίσεις

Το mini m1 εχει διαφορετικες ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις προσεξα οτι δεν δουλευει μια πολυ χρησημη επιλογη για μενα. Θελω απο τον Finder να ανοιγω με δεξι κλικ τα αρχεια και τους φακελους σε ''νεο παραθυρο''.

Στις ρυθμισεις συστηματος επελεξα ''Never'' στην επιλογη ''Prefer tabs when opening documents'' αλλα δεν δουλευει. Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω;

373478189_Screenshot2022-10-30at10_00_23PM.png.99dd29d6d28d6869568f33a59b5fd3fd.png

 

Ακυρο παιδια, αυτο που ψαχνω ειναι εδω: Finder>Settings>General και ξετικαρω το ''Open in tabs instead of new windows''. 

2144710651_Screenshot2022-10-30at10_37_55PM.png.74f9299d80df473e56e08c75f0f335d4.png

Επεξ/σία από fearless
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, fearless είπε

Καλημερα @epinki.

Ooo δουλευει μια χαρα, δεν ειδα να καταναλωνει cpu οποτε θα δω πως ανταποκρινετε στην πορεια και το κρατω, ευχαριστω πολυ παντος! 🙂

Απ το να καθομαι να ψαχνω βαθια και να εμπιστευομαι την καθε σελιδα στο ιντερνετ δινοντας εντολες που δεν γνωριζω, πιστευω με αυτην την εφαρμογη θα ειμαι πιο ασφαλης μιας και ειναι και στο app store.

Παντος για την ιστορια να πω οτι αυτο που καταλαβα (διαβαζοντας) οτι εμποδιζει τον υπνο στην δικη μου περιπτωση, ειναι το ''powerd''.

Βρηκα μια εντολη που διαβασα οτι ελυνε το προβλημα προσωρινα, γιατι μετα το ξυπνημα του mini εμφανιζετε παλι, και πρεπει παντα να δινεις την εντολη. 

Μεταξυ μας για το θεμα του υπνου τετοια χαζα εκανα πριν λιγες μερες (οταν εκανα update απο Monterey σε Ventura) και μετα εκανα καθαρη εγκατασταση.

 

Τελικά η Apple δίνει την λύση στο θέμα· Schedule your Mac to turn on or off in Terminal. Πάντως αν κάποιος μέσος χρήστης βγάλει άκρη, ας μου στείλει χαιρετίσματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...