Προς το περιεχόμενο

Η NASA ανακοίνωσε την 16μελή επιτροπή που θα διερευνήσει τα UFOs


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Κανένα λάθος δεν έκανα. 

Αφού όλα είναι τόσο απλά και σίγουρα γιατί δεν γράφεις ένα paper που να αποδεικνύει μια για πάντα πως δεν υπάρχει κανείς άλλος να γίνεις και διάσημος?

Παράλληλα στείλε και ένα mail στη nasa ή σε όποιον άλλον μπορεί να μην είναι σίγουρος να μην παιδεύονται.

Τα υπόλοιπα που έγραψες είναι από το μυαλό σου, μιας και καμία αναφορά δεν έγινε σχετικά στο μήνυμά μου, οπότε θα μου επιτρέψεις να μην σχολιάσω κάτι. 

Άρα ισχυρίζεστε πως όλα αυτά που ξέρουμε, δεν ισχύουν. Ωραία λοιπόν, αλλά αν δεν κάνω λάθος, εσείς είστε αυτός που πρέπει να το αποδείξει. Δείχνετε να ξέρετε τουλάχιστον τους παραλήπτες, κάτι είναι κι αυτό.

Δεν μου πέφτει λόγος, αλλά το έχω απορία, πιστεύετε αυτόματα σε οτιδήποτε αναπόδεικτο; Είτε είναι εξωγήινοι, είτε είναι φαντάσματα, είτε είναι το τέρας του Λοχ Νες... οτιδήποτε; Ή επιλέγετε σε ποια θα πιστέψετε; Μπορείτε να αναφέρετε με ποιο κριτήριο επιλέγετε που να πιστέψετε; Μπορείτε να αναφέρετε μερικά από αυτά που πιστεύετε και δεν έχουν αποδειχτεί; Θα κερδίσετε έξτρα πόντους αν κάτι από αυτά που θα αναφέρετε δεν ανήκει σε αυτά που πιστεύει η πλειοψηφία. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Spoiler

Επειδή το βλέπω το καθρεφτάκι να έρχεται, χωρίς επιστημονική απόδειξη, προσωπικά, δεν πιστεύω.

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Αγαπητέ μου καταλαβαίνω ότι έχεις βρεθεί σε αδιέξοδο και όλο αυτό είναι αποτέλεσμα της μη σωστής χρήσης του αριθμού Γκράχαμ όπως και των νόμων των πιθανοτήτων και για αυτό δεν καταλαβαίνεις πόσο άσχετα είναι με αυτό που συζητάμε…

Πως να το πω πιο ξεκάθαρα? Είναι σαν να προσπαθείς να φτιάξεις μια τηλεόραση χρησιμοποιώντας μια συνταγή του Πετρετζίκη επειδή το είδες στην τηλεόραση πριν 10 χρόνια… 

Ε μα, δεν είπα πως περιμένω πρώτα να δημοσιεύστε τα νέα μαθηματικά; Εννοείτε πως είμαι σε αδιέξοδο. Και όχι μόνο εγώ, όλος ο πλανήτης! Όσο πιο γρήγορα το δημοσιεύσετε, τόσο πιο γρήγορα θα μπορέσω να σας απαντήσω αναλόγως. Γιατί βασιζόμενος σε αυτά που ισχύον τώρα, δεν καταλαβαίνετε τίποτα. Νιώθω σαν να μιλάω στην χαλασμένη μου τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 minutes ago, demessakis said:

Άρα ισχυρίζεστε πως όλα αυτά που ξέρουμε, δεν ισχύουν. Ωραία λοιπόν, αλλά αν δεν κάνω λάθος, εσείς είστε αυτός που πρέπει να το αποδείξει. Δείχνετε να ξέρετε τουλάχιστον τους παραλήπτες, κάτι είναι κι αυτό.

Δεν μου πέφτει λόγος, αλλά το έχω απορία, πιστεύετε αυτόματα σε οτιδήποτε αναπόδεικτο; Είτε είναι εξωγήινοι, είτε είναι φαντάσματα, είτε είναι το τέρας του Λοχ Νες... οτιδήποτε; Ή επιλέγετε σε ποια θα πιστέψετε; Μπορείτε να αναφέρετε με ποιο κριτήριο επιλέγετε που να πιστέψετε; Μπορείτε να αναφέρετε μερικά από αυτά που πιστεύετε και δεν έχουν αποδειχτεί; Θα κερδίσετε έξτρα πόντους αν κάτι από αυτά που θα αναφέρετε δεν ανήκει σε αυτά που πιστεύει η πλειοψηφία. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Ότι να ναι! :lol:

Αναρωτιέμαι αν διάβασες τι έγραψα. Συνεχίζεις εν τω μεταξύ να απαντάς σε πράγματα που δεν υπάρχουν πουθενά στο post μου. :lol:

Πάμε άλλη μια λίγο πιο απλά. 

Έχουμε επιστήμονες που πιστεύουν ότι πιθανώς υπάρχει ζωή εκτός της γης. Παράδειγμα:

Εχουμε και εσένα που είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάτι και μπορείς να το υποστηρίξεις.

Γιατί δεν τους ενημερώνεις να μην παιδευόμαστε? 

Απλά πράγματα. 

Ούτε έχω γράψει πουθενά τι πιστεύω εγώ, ούτε το ισχύει, ούτε έχω αναφέρει μαθηματικά, ούτε τίποτα από όλα αυτά που θεωρείς ότι έχω γράψει και απαντάς μόνος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, demessakis είπε

Ε μα, δεν είπα πως περιμένω πρώτα να δημοσιεύστε τα νέα μαθηματικά;

Ξανά λέω για τέταρτη ή πέμπτη φορά, με λάθος επιστήμη προσπαθείς να αποδείξεις αυτό που πιστεύεις…

17 λεπτά πριν, demessakis είπε

Εννοείτε πως είμαι σε αδιέξοδο. Και όχι μόνο εγώ, όλος ο πλανήτης! Όσο πιο γρήγορα το δημοσιεύσετε, τόσο πιο γρήγορα θα μπορέσω να σας απαντήσω αναλόγως.

Να προσέξεις λίγο αυτό που νομίζεις ότι έχεις την απόλυτη γνώση και ταυτίζεται μάλιστα και όλος ο κόσμος με αυτή… 

18 λεπτά πριν, demessakis είπε

Γιατί βασιζόμενος σε αυτά που ισχύον τώρα, δεν καταλαβαίνετε τίποτα. Νιώθω σαν να μιλάω στην χαλασμένη μου τηλεόραση.

Μα, τώρα, ξέρουμε σίγουρα ότι σε ένα σύστημα 8 πλανητών, ο ένας έχει ζωή, πραγματικά το γνωρίζεις αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας χαλαρώσουμε λίγο τους τόνους και ας τα πάρουμε από την αρχή. Ισχυρίστηκα πως:
1. Οι πλανήτες δεν είναι άπειροι.
2. Υπάρχουν αριθμοί κατά πολύ μεγαλύτεροι από αυτόν των πλανητών.
Λέτε ξανά και ξανά πως κάνω λάθος. Αλλά που ακριβώς είναι; Αν θέλετε, να ψάξω να βρω επίσημα στοιχεία, όποτε βρω λίγο χρόνο. Αν τα βγάλετε κι εκείνα λάθος καθώς δεν θα αποκλίνουν από αυτά που είπα, δεν υπάρχει θέμα, και μην νομίζετε πως θα είστε οι μόνοι. Θεωρείτε π.χ. πως είναι άπειροι, οκ, κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά μην νομίζετε πως και η επιστημονική κοινότητα έχει την ίδια άποψη με την δική σας.

Σε φόρουμ είμαστε και υποθέτω πως είστε άνω των 10 ετών, οπότε μη λέτε μόνο λόγια εντυπωσιασμού, σας παρακαλώ.
Εγώ δεν έχω να κρύψω τίποτα και έχω ανοίξει τα χαρτιά μου εξαρχής. Ανοίξτε τα κι εσείς. Τι πιστεύετε; Αν και ο NickTG, από την απάντησή του "Ό,τι να 'ναι!" δείχνει να μην πιστεύει σε τίποτα, οκ δεκτό, αλλά πιο κάτω διαψεύδεται μόνος του. Οπότε ξαναρωτώ αυτή την φορά και τους 2 σας και θα περιμένω απαντήσεις. Έχω λόγο που ρωτάω.
Πιστεύετε σε όλες τις οντότητες που δεν έχουν αποδειχθεί πως υπάρχουν; Φαντάσματα, Γέτι, Λοχ Νες, για να αναφέρω μερικά. Αν όχι, με ποιο κριτήριο επιλέγετε σε ποιο θα πιστέψετε; Μπορείτε να φτιάξετε από μια λίστα με αυτά που πιστεύετε (θα προτιμούσα να συμπεριλάβετε όσο πιο αμφιλεγόμενα γίνεται); Θα έχουν πολύ ενδιαφέρον οι απαντήσεις σας και δεν πρόκειται να σας κρίνω. Ειλικρινά σας το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@demessakisαυτό που μου κάνει εντύπωση σε αυτά που γράφεις είναι το ότι αν είναι κάτι τόσο απίθανο η ύπαρξη ζωής, πως γίνεται και σε έναν μόνο πλανήτη υπάρχουν τόσες πολλές διαφορετικές μορφές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, demessakis είπε

Πιστεύετε σε όλες τις οντότητες που δεν έχουν αποδειχθεί πως υπάρχουν; Φαντάσματα, Γέτι, Λοχ Νες, για να αναφέρω μερικά.

Αν ήμουν φάντασμα θα πίστευα ότι υπάρχουν φαντάσματα, αν ήμουν γέτι ή το τέρας του Λοχ Νες ή οτιδήποτε άλλο θέλεις να βάλεις στην εξίσωση, ναι θα πίστευα ότι υπάρχουν…

Ξανά λέω, γιατί δεν το έχεις καταλάβει τίποτα από όσα γράφω όπως και την λάθος χρήση των μαθηματικών γνώσεων σου, από την στιγμή που υπάρχει ζωή σε έναν πλανήτη, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να υπάρχει και σε δεύτερο και σε τρίτο και σε όσα ηλιακά συστήματα υπάρχουν στο σύμπαν, πάρα σε κανένα άλλο… Τα μαθηματικά αυτό λένε, το ίδιο και οι περισσότεροι μαθηματικοί… αν εσύ θέλεις να νιώθεις μοναδικός ή πιο έξυπνος, καλύτερα να επιχειρηματολογήσεις με μια άλλη επιστήμη…

ΥΓ: εντωμεταξύ δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει, μιας και αναφέρεις κάτι για δεκάχρονα, ότι αν πχ αύριο ανακαλυφθεί ζωή στην Ευρώπη ή ανακοινώσουν ότι έχουν στοιχεία ότι ο Άρης κάποια χρονική στιγμή της ιστορίας του είχε ζωή, βάζω στοίχημα ότι θα πεις ότι είναι λάθος των μαθηματικών και όχι της λάθος χρήσης τους από εσένα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zio10 είπε

@demessakisαυτό που μου κάνει εντύπωση σε αυτά που γράφεις είναι το ότι αν είναι κάτι τόσο απίθανο η ύπαρξη ζωής, πως γίνεται και σε έναν μόνο πλανήτη υπάρχουν τόσες πολλές διαφορετικές μορφές!

Χαίρεται!

Γνωρίζετε μήπως να μας πείτε πόσες και ποιες συνθήκες συντέλεσαν στην δημιουργία της πρώτης μορφής ζωής; Πόσο συχνά επικρατούν αυτές οι συγκεκριμένες συνθήκες στο σύμπαν; Αν είναι κάτι τόσο πιθανό όπως λέτε, γνωρίζετε αν μπορέσαμε να δημιουργήσουμε με κάποιο πείραμα, δηλαδή κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες, αβιογένεση;
Προσωπικά, δεν γνωρίζω τις απαντήσεις. Αλλά τι σας κάνει να πιστεύετε πως η πιθανότητα αυτή είναι τόσο μεγάλη ώστε να ξανασυμβεί;
Παράδειγμα, όχι αναλογικό, για να καταλάβετε καλύτερα το σκεπτικό μου. Λέω σε κάποιον να επιλέξει έναν αριθμό από το 1 έως το 1 τρις. Πόσο πιθανό είναι να επιλέξει αριθμό κάτω του 10; Αν έχει να επιλέξει 2 αριθμούς και να είναι και οι 2 κάτω του 10; Εννοείται πως μας συμφέρει και ελπίζουμε σε αυτό και γι' αυτό δεν έχω γράψει πως η πιθανότητα είναι ακριβώς 0.

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αν ήμουν φάντασμα θα πίστευα ότι υπάρχουν φαντάσματα, αν ήμουν γέτι ή το τέρας του Λοχ Νες ή οτιδήποτε άλλο θέλεις να βάλεις στην εξίσωση, ναι θα πίστευα ότι υπάρχουν…

Ξανά λέω, γιατί δεν το έχεις καταλάβει τίποτα από όσα γράφω όπως και την λάθος χρήση των μαθηματικών γνώσεων σου, από την στιγμή που υπάρχει ζωή σε έναν πλανήτη, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να υπάρχει και σε δεύτερο και σε τρίτο και σε όσα ηλιακά συστήματα υπάρχουν στο σύμπαν, πάρα σε κανένα άλλο… Τα μαθηματικά αυτό λένε, το ίδιο και οι περισσότεροι μαθηματικοί… αν εσύ θέλεις να νιώθεις μοναδικός ή πιο έξυπνος, καλύτερα να επιχειρηματολογήσεις με μια άλλη επιστήμη…

ΥΓ: εντωμεταξύ δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει, μιας και αναφέρεις κάτι για δεκάχρονα, ότι αν πχ αύριο ανακαλυφθεί ζωή στην Ευρώπη ή ανακοινώσουν ότι έχουν στοιχεία ότι ο Άρης κάποια χρονική στιγμή της ιστορίας του είχε ζωή, βάζω στοίχημα ότι θα πεις ότι είναι λάθος των μαθηματικών και όχι της λάθος χρήσης τους από εσένα…

Άρα για να πιστεύετε στους εξωγήινους, πρέπει να είστε εξωγήινος; Αντίστοιχα επειδή δεν είστε σκύλος, θεωρείτε πως δεν υπάρχουν; Ενδιαφέρουσα η λογική σας, αλλά τι είναι αυτό που σας κάνει να επιλέγετε τι να πιστέψετε; Πιστεύετε σε κάτι πιο αμφιλεγόμενο χωρίς βέβαια να ανήκετε σε αυτό;
Έχω απαντήσει εδώ και μέρες σε κάτι που συνεχίζετε να ισχυρίζεστε. Ας το ξαναγράψω. Αν πούμε πως στους 10 πλανήτες που ξέρουμε υπάρχει ζωή στον έναν, άρα 10% πιθανότητα, τότε διαιρέστε τον αριθμό των πλανητών στο σύμπαν δια 10 και θα έχετε την απάντησή σε πόσους πλανήτες υπάρχει ζωή. Τέρμα μπακαλίστικος τρόπος, αλλά αν σας κάνει να νιώθετε δικαίωση, κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, demessakis είπε

Χαίρεται!

Γνωρίζετε μήπως να μας πείτε πόσες και ποιες συνθήκες συντέλεσαν στην δημιουργία της πρώτης μορφής ζωής; Πόσο συχνά επικρατούν αυτές οι συγκεκριμένες συνθήκες στο σύμπαν; Αν είναι κάτι τόσο πιθανό όπως λέτε, γνωρίζετε αν μπορέσαμε να δημιουργήσουμε με κάποιο πείραμα, δηλαδή κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες, αβιογένεση;
Προσωπικά, δεν γνωρίζω τις απαντήσεις. Αλλά τι σας κάνει να πιστεύετε πως η πιθανότητα αυτή είναι τόσο μεγάλη ώστε να ξανασυμβεί;
Παράδειγμα, όχι αναλογικό, για να καταλάβετε καλύτερα το σκεπτικό μου. Λέω σε κάποιον να επιλέξει έναν αριθμό από το 1 έως το 1 τρις. Πόσο πιθανό είναι να επιλέξει αριθμό κάτω του 10; Αν έχει να επιλέξει 2 αριθμούς και να είναι και οι 2 κάτω του 10; Εννοείται πως μας συμφέρει και ελπίζουμε σε αυτό και γι' αυτό δεν έχω γράψει πως η πιθανότητα είναι ακριβώς 0.

Άρα για να πιστεύετε στους εξωγήινους, πρέπει να είστε εξωγήινος; Αντίστοιχα επειδή δεν είστε σκύλος, θεωρείτε πως δεν υπάρχουν; Ενδιαφέρουσα η λογική σας, αλλά τι είναι αυτό που σας κάνει να επιλέγετε τι να πιστέψετε; Πιστεύετε σε κάτι πιο αμφιλεγόμενο χωρίς βέβαια να ανήκετε σε αυτό;
Έχω απαντήσει εδώ και μέρες σε κάτι που συνεχίζετε να ισχυρίζεστε. Ας το ξαναγράψω. Αν πούμε πως στους 10 πλανήτες που ξέρουμε υπάρχει ζωή στον έναν, άρα 10% πιθανότητα, τότε διαιρέστε τον αριθμό των πλανητών στο σύμπαν δια 10 και θα έχετε την απάντησή σε πόσους πλανήτες υπάρχει ζωή. Τέρμα μπακαλίστικος τρόπος, αλλά αν σας κάνει να νιώθετε δικαίωση, κανένα θέμα.

Ειρωνικός μπορώ να γίνω και εγώ και μάλιστα με καλύτερο αποτέλεσμα μιας και ξέρω και πέντε πράγματα παραπάνω κι δεν έχω κολλήσει στην καραμέλα του αριθμού Γκράχαμ που είναι και άσχετος με το θέμα που συζητάμε…

Σκύλος δεν χρειάζεται να είμαι γιατί τον βλέπω, σε αντίθεση με εσένα που για να αμυνθείς κανείς ότι δεν καταλαβαίνεις τι σου λένε πέντε άνθρωποι εδώ μέσα… 

Να σου θυμίσω μόνο ότι η επιστήμη των πιθανοτήτων ποτέ δεν κάνει σύνολα κατά το δοκούν… είναι σαν το παράδειγμα σου με το τζόκερ όπου αποδεδειγμένα οι πιθανότητες να κερδίσω παραμένουν ίδιες είτε παίξει ένας είτε παίξουν χίλιοι… μην λέμε τα ίδια και τα ίδια πράγματα και το σημαντικότερο μην ξεφτιλίζεις επιστήμονες των μαθηματικών παπαγαλίζουντας κάτι που είναι ολοφάνερο πως δεν έχεις καταλάβει…

Ξανά λέω προσπαθείς να αποδείξεις κάτι με λάθος επιστήμη, η θεωρία των πιθανοτήτων που χρησιμοποιείς έχει έναν βασικό κανόνα: όταν κάτι δεν ξέρει ξεκινάει με το 50/50 στα 100 κι όχι με το 0/1 (ναι/όχι). Τώρα και για το θέμα μας, και μόνο που υπάρχει ένας πλανήτης που έχει ζωή το ποσοστό πάει αυτομάτως στα 51/49 στα 100, τώρα γιατί μπερδεύεις το άπειρο ένας θεός ξέρει…

Αν θέλεις και πραγματικά σε απασχολεί το θέμα καλύτερα να διαβάσεις αστρονομία και αστροφυσική, έτσι ίσως καταλάβεις ότι στο σύμπαν η τυχαιότητα δεν υπάρχει και ότι όλα υπάρχουν για κάποιο λόγο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

είναι σαν το παράδειγμα σου με το τζόκερ όπου αποδεδειγμένα οι πιθανότητες να κερδίσω παραμένουν ίδιες είτε παίξει ένας είτε παίξουν χίλιοι…

Δεν λέει αυτό νομίζω. Οι πιθανότητες αλλάζουν όταν αντί 5/45 + 1/20 πας ας πούμε στο 5/4500 + 1/2000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, demessakis είπε

Χαίρεται!

Γνωρίζετε μήπως να μας πείτε πόσες και ποιες συνθήκες συντέλεσαν στην δημιουργία της πρώτης μορφής ζωής; Πόσο συχνά επικρατούν αυτές οι συγκεκριμένες συνθήκες στο σύμπαν; Αν είναι κάτι τόσο πιθανό όπως λέτε, γνωρίζετε αν μπορέσαμε να δημιουργήσουμε με κάποιο πείραμα, δηλαδή κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες, αβιογένεση;
Προσωπικά, δεν γνωρίζω τις απαντήσεις. Αλλά τι σας κάνει να πιστεύετε πως η πιθανότητα αυτή είναι τόσο μεγάλη ώστε να ξανασυμβεί;
Παράδειγμα, όχι αναλογικό, για να καταλάβετε καλύτερα το σκεπτικό μου. Λέω σε κάποιον να επιλέξει έναν αριθμό από το 1 έως το 1 τρις. Πόσο πιθανό είναι να επιλέξει αριθμό κάτω του 10; Αν έχει να επιλέξει 2 αριθμούς και να είναι και οι 2 κάτω του 10; Εννοείται πως μας συμφέρει και ελπίζουμε σε αυτό και γι' αυτό δεν έχω γράψει πως η πιθανότητα είναι ακριβώς 0.

Άρα για να πιστεύετε στους εξωγήινους, πρέπει να είστε εξωγήινος; Αντίστοιχα επειδή δεν είστε σκύλος, θεωρείτε πως δεν υπάρχουν; Ενδιαφέρουσα η λογική σας, αλλά τι είναι αυτό που σας κάνει να επιλέγετε τι να πιστέψετε; Πιστεύετε σε κάτι πιο αμφιλεγόμενο χωρίς βέβαια να ανήκετε σε αυτό;
Έχω απαντήσει εδώ και μέρες σε κάτι που συνεχίζετε να ισχυρίζεστε. Ας το ξαναγράψω. Αν πούμε πως στους 10 πλανήτες που ξέρουμε υπάρχει ζωή στον έναν, άρα 10% πιθανότητα, τότε διαιρέστε τον αριθμό των πλανητών στο σύμπαν δια 10 και θα έχετε την απάντησή σε πόσους πλανήτες υπάρχει ζωή. Τέρμα μπακαλίστικος τρόπος, αλλά αν σας κάνει να νιώθετε δικαίωση, κανένα θέμα.

Εγώ το βλέπω ως εξής, από τη στιγμή που υπήρξαν μια φορά οι προϋποθέσεις γιατί να μη ξαναγίνει; Δεν μπορώ να κατανοήσω πως κάτι που ήδη έχει συμβεί είναι απίθανο δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν λέει αυτό νομίζω. Οι πιθανότητες αλλάζουν όταν αντί 5/45 + 1/20 πας ας πούμε στο 5/4500 + 1/2000.

 

Μα τότε αλλάζεις τους κανόνες του παιχνιδιού… στο συγκεκριμένο παράδειγμα το τζόκερ είναι ο πλανήτης με ζωή και οι αριθμοί είναι οι συνθήκες για την δημιουργία ζωής όπως μπορείς να καταλάβεις στην πράξη δεν υπάρχει πουθενά το πλήθος των παιχτών/πλανητών…

Αυτό που μας νοιάζει είναι αν οι ίδιες συνθήκες που δημιούργησαν την ζωή στην γη μπορούν να υπάρχουν και άλλου και τα μαθηματικά δυστυχώς δεν μπορούν να απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα…

ΥΓ: να θυμίσω ότι μιλάμε για το αν υπάρχει ζωή στο σύμπαν και όχι πόσοι πλανήτες μπορεί να έχουν ζωή… 🙂

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2022 στις 2:25 ΜΜ, AtiX είπε

Ειρωνικός…

Σου ζητώ συγγνώμη. Και αν γίνεται θα ήθελα να σταματήσουμε εδώ την συζήτηση.

Στις 8/11/2022 στις 7:49 ΜΜ, zio10 είπε

Εγώ το βλέπω ως εξής, από τη στιγμή που υπήρξαν μια φορά οι προϋποθέσεις γιατί να μη ξαναγίνει; Δεν μπορώ να κατανοήσω πως κάτι που ήδη έχει συμβεί είναι απίθανο δηλαδή.

Μα δεν έχω αποκλείσει τίποτα. Όσο είναι δική σας ελπίδα, άλλο τόσο είναι και δική μου. Έχετε υπόψιν πως μέχρι κάτι να μπορέσει να αναπαραχθεί υπό ελεγχόμενες συνθήκες, θα το χαρακτηρίζει η τυχαιότητα. Ακραίες απόψεις πως "είμαστε τελείως μόνοι" ή "δεν είμαστε τελείως μόνοι", μόνο άτομα με ακραίες απόψεις τις υποστηρίζουν και δεν είμαι τέτοιος.

Επιτρέψτε μου να αναφερθώ ξανά στο παράδειμα όπου βάζουμε κάποιον να επιλέξει έναν αριθμό από το 1 έως το 1 τρις. Οπότε έχουμε:
1. Να ξέρει να μετράει μέχρι το 9, οπότε όλοι οι αριθμοί που επιλέγει είναι κάτω του 10. Γι' αυτόν θα είναι κάτι όχι απλά πιθανό, αλλά σίγουρο. Ένας εξωτερικός παρατηρητής θα είχε αντίθετη άποψη. Στο θέμα ύπαρξης ζωής, θα ίσχυε αν δεν υπήρχε αριθμός μεγαλύτερος από τον αριθμό των πλανητών ή αν ήταν άπειροι. Με τα δεδομένα που έχουμε, γνωρίζουμε πως κανένα από τα 2 δεν ισχύει.
2. Να ξέρει να μετράει μέχρι το 90, οπότε το 1/10 των αριθμών που επιλέγει είναι κάτω του 10. Γι' αυτόν δεν θα είναι τόσο απίθανο, αλλά ένας εξωτερικός παρατηρητής επίσης θα είχε διαφορετική άποψη. Αυτό θα ίσχυε στην περίπτωση που η πιθανότητα εμφάνισης ζωής ήταν 1/(10*Αριθμός πλανητών).
3. Να ξέρει να μετράει μέχρι το 1 τρις, οπότε οι πιθανότητες να πει αριθμό κάτω του 10, είναι ελάχιστες. Εδώ η άποψη του είναι ίδια με του εξωτερικού παρατηρητή. Αυτό θα ίσχυε αν η πιθανότητα εμφάνισης ζωής είναι πολύ μικρότερη.

Εδώ να αναφέρω πως για το 2, επέλεξα αυθαίρετα έναν αριθμό που να βοηθάει στις πράξεις. Επίσης και το 1 τρις (της εκφώνησης και της 3ης απάντησης) είναι επιλεγμένο τυχαία, μπορεί στην πραγματικότητα να είναι πολύ μικρότερος ή και πολύ μεγαλύτερος, δεν το ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, demessakis είπε

Σου ζητώ συγγνώμη. Και αν γίνεται θα ήθελα να σταματήσουμε εδώ την συζήτηση.

Δεκτή, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην συνεχίσεις την συζήτηση… 🙂

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, demessakis είπε

Σου ζητώ συγγνώμη. Και αν γίνεται θα ήθελα να σταματήσουμε εδώ την συζήτηση.

Μα δεν έχω αποκλείσει τίποτα. Όσο είναι δική σας ελπίδα, άλλο τόσο είναι και δική μου. Έχετε υπόψιν πως μέχρι κάτι να μπορέσει να αναπαραχθεί υπό ελεγχόμενες συνθήκες, θα το χαρακτηρίζει η τυχαιότητα. Ακραίες απόψεις πως "είμαστε τελείως μόνοι" ή "δεν είμαστε τελείως μόνοι", μόνο άτομα με ακραίες απόψεις τις υποστηρίζουν και δεν είμαι τέτοιος.

Επιτρέψτε μου να αναφερθώ ξανά στο παράδειμα όπου βάζουμε κάποιον να επιλέξει έναν αριθμό από το 1 έως το 1 τρις. Οπότε έχουμε:
1. Να ξέρει να μετράει μέχρι το 9, οπότε όλοι οι αριθμοί που επιλέγει είναι κάτω του 10. Γι' αυτόν θα είναι κάτι όχι απλά πιθανό, αλλά σίγουρο. Ένας εξωτερικός παρατηρητής θα είχε αντίθετη άποψη. Στο θέμα ύπαρξης ζωής, θα ίσχυε αν δεν υπήρχε αριθμός μεγαλύτερος από τον αριθμό των πλανητών ή αν ήταν άπειροι. Με τα δεδομένα που έχουμε, γνωρίζουμε πως κανένα από τα 2 δεν ισχύει.
2. Να ξέρει να μετράει μέχρι το 90, οπότε το 1/10 των αριθμών που επιλέγει είναι κάτω του 10. Γι' αυτόν δεν θα είναι τόσο απίθανο, αλλά ένας εξωτερικός παρατηρητής επίσης θα είχε διαφορετική άποψη. Αυτό θα ίσχυε στην περίπτωση που η πιθανότητα εμφάνισης ζωής ήταν 1/(10*Αριθμός πλανητών).
3. Να ξέρει να μετράει μέχρι το 1 τρις, οπότε οι πιθανότητες να πει αριθμό κάτω του 10, είναι ελάχιστες. Εδώ η άποψη του είναι ίδια με του εξωτερικού παρατηρητή. Αυτό θα ίσχυε αν η πιθανότητα εμφάνισης ζωής είναι πολύ μικρότερη.

Εδώ να αναφέρω πως για το 2, επέλεξα αυθαίρετα έναν αριθμό που να βοηθάει στις πράξεις. Επίσης και το 1 τρις (της εκφώνησης και της 3ης απάντησης) είναι επιλεγμένο τυχαία, μπορεί στην πραγματικότητα να είναι πολύ μικρότερος ή και πολύ μεγαλύτερος, δεν το ξέρουμε.

Νωρίτερα όμως έγραψες ότι η πιθανότητα να υπάρχει ζωή τείνει με βεβαιότητα στο μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/11/2022 στις 12:21 ΜΜ, KilliK είπε

δεν πιστευα ποτε στα UFO , το εβλεπα περισσοτερο ως ενα ενδιαφερον μυστηριον, κυριως διοτι ηθελα να υπαρχει νοημων ζωη εκει εξω στον Kοσμο. θα ηταν κριμα το μοναδικο ανωτερο ειδος σε ολο το συμπαν, να ειμασταν εμεις τα πιθηκια.

μεχρι που πριν μερικα χρονια εσκασε η ειδηση οτι το υπουργειο αμυνας των ΗΠΑ ερευνουσε το φαινομενο, και οτι υπηρχαν πραγματικες επαφες αμερικανων πολεμικων μαχητικων με ανωμαλα ιπταμενα αντικειμενα, με την πιο δημοσιως γνωστη υποθεση ναναι το περιστατικο στο αεροπανοφορο Νimitz το 2004 με το διαβοητο tic-tac.

απο τοτε παρακολουθω τις εξελιξεις στο θεμα, εχω διαβασει τα παντα γυρω απο αυτες τις υποθεσεις, εχω ακουσει ολες τις συντεντευξεις των πιλοτων, εχω κανει απειρα debates με τους σκληροπυρηνικους σκεπτιστες που προσπαθουν ματαια μεχρι σημερα να εξηγησουν την ανωμαλη πλευρα του φαινομενου,  εχω μιλησει και με τα ατομα που ηταν στα ρανταρ του Princeton, που ηταν στον στολο του Nimitz.

Oταν ρωτησα αν υπηρχε περιπτωση το tic-tac να ηταν μπαλονι, πυραυλος η καποιο μυστικο, πειραματικο σκαφος του αμερικανικου στρατου, οπως υποθετουν οι σκεπτιστες, η απαντηση ηταν ενα απολυτο οχι. δεν υπηρχε περιπτωση να ηταν κατι τετοιο, ειχαν τα δεδομενα στα ρανταρ τους, ηταν σε απευθειας επικοινωνια με τους πιλοτους που το κυνηγησαν, ηταν κατι πραγματικα παραξενο, κατι που δεν ειχαν ξαναδει, κατι ανωμαλο.

Αυτο ομως που με εκανε να πεισω οτι το φαινομενο ειναι αληθινο, ηταν το περσινο congressional hearings που εγινε με τους αμερικανους βουλευτες και τους υπευθυνους της νεας ομαδας που εξερευνουν το φαινομενο. Oταν ρωτηθηκαν συγκεκριμενα για το tic-tac τι ηταν, η κυριολεκτικη απαντηση των υπευθυνων ηταν: "εχουμε δεδομενα για το τικ-τακ, οχι, δεν γνωριζουμε τι  ηταν."

αυτο για εμενα closed the deal. εχω πεισθει οτι οχι μονο υπαρχει εξωγηινη ζωη εκει εξω,  αλλα εχει ερθει και εδω,μας εχει επισκεφτει, ισως και να μας παρακολουθει.

εδω δυο συνεντευξεις, η μια με τον David Fravor, ο οποιος κυνηγησε το τικ-τακ, και η αλλη με τον Ryan Graves, απο μια αλλη υποθεση το 2015. υπαρχουν και αλλες συνεντευξεις με τους αλλους πιλοτους και το πληρωμα του Princeton. Η Αlex Dietrich ηταν η wingman του Fravor, ειδε και η ιδια το τικ-τακ και δεν ξερει τι στα κομματια ηταν. Εχει twitter account και ποσταρει συχνα, εχω μιλησει μαζι της, και ειναι πολυ cool. Η πλακα ειναι οτι μοιαζει και με την Elen Ripley. 😄

το twitter της, α ειναι και cloud spotter, οποτε τα μισα της tweets αφορουν συννεφα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

-----------------------------

υγ. το τικ-τακ το ειδαν ξανα πιλοτοι μιας ιδιωτικης αεροπορικης εταιρειας περυσι, οταν πετουσαν πανω απο τον ωκεανο, διπλα απο το Σιατλ. Ειχε την ιδια συμπεριφορα με αυτην στο Νιμιτζ συμβαν. Πεταξε μπροστα στο πιλοτηριο, τους ακολουθησε για μερικα δευτερολεπτα σαν να τους περιεργαζεται, και μετα "εξαφανιστικε" στον οριζοντα με υπερηχητκη ταχυτητα. το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι το ειχε ηδη δει airplane spotter 2 βδομαδες πριν το Nimitz περιστατικο, να πεταει πανω απο την Καλιφορνια. η μαρτυρια του ειναι κατοχυρωμενη σε βαση δεδομενων για αερια φαινομενα, και η περιγραφη των χαρακτηριστικων του τικ-τακ ειναι ακριβως ιδια με αυτη των πιλοτων του Nimitz που το συναντησαν.

δεν θελω ομως να μιλαω μονομερως. οποιος ενδιαφερεται να ακουσει και την πλευρα των σκεπτιστων, μπορει να επισκεφτει το παρακατω debunking forum του γνωστου σκεπτιστη Mick West. ο οποιος ηταν ο ιδρυτης της Neversοft και δημιουργος της κλασικης σειρας παιχνιδιων Tony Hawk Pro και Spider-Man. ναι, ναι, 20 χρονια μετα, βρισκω τον εαυτο να διαφιλονικει για τα UFO στο twitter, με τον ανθρωπο που εφτιαξε μερικα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια στην εποχη του PS1. αυτη ειναι η ζωη, ε;

κανουν καλη δουλεια στο φορουμ, και δεν ασχολουνται μονο με UFO, αλλα με οτιδηποτε εχει να κανει με το παραμυθιασμα και τις θεωριες συνομωσιας, το παραφυσικο, την flat earth, τα chemtrails, κτλ επισης κανουν fact checking και για τον πολεμο Oυκρανιας - Ρωσιας, oποτε οποιος τον ενδιαφερει να εξακριβωσει καποια ειδηση, μπορει να παει να ρωτησει και εκει.

METABUNK

Τα UFO's ήταν ανέκαθεν ένα υπαρκτό φαινόμενο και δεν θα έπρεπε ποτέ να είναι θέμα πίστης. Το θέμα και το μπέρδεμα που δημιουργούταν πάντα, ήταν για το ποια μπορεί να είναι προέλευση τους. Άλλωστε ο όρος UFO δημιουργήθηκε από την ίδια την αμερικανική πολεμική αεροπορία κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '50 με αρχές '60. Επίσης αποδεδειγμένα, εδώ και δεκαετίες, με τα τόσα αποχαρακτηρισμένα έγγραφα που δημοσιεύθηκαν λόγω του freedom of information act, αποδεικνύεται ότι ερευνούσαν το φαινόμενο οι μεγάλοι στρατοί και οι υπηρεσίες χωρών από πάντα.

Μελετάω την "ουφολογία" πολλά χρόνια και προσπαθώ όποτε έχω χρόνο να ενημερώνομαι όσο μπορώ. Από μικρός είχα αυτό το ψώνιο αν θέλεις, με τα περίεργα και τα ανεξήγητα, ακόμα κι εκείνα που είναι φανταστικά και δεν έχουν καμία δόση αλήθειας. Ο περισσότερος κόσμος για παράδειγμα δεν γνωρίζει ότι η ουφολογία έχει την ιστορία της, που ξεκινάει από ένα περιστατικό του Kenneth Arnold το '47 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα, με μαρτυρίες απλών θεάσεων, μέχρι επαφές και ιστορίες απαγωγών. Από τα πρώτα πληρώματα των ιπταμένων δίσκων που ήταν "άνθρωποι" (εκτός κάποιων λίγων εξαιρέσεων) μέχρι την πιο πρόσφατη πεποίθηση της εποχής μας για τους Greys.

Έχω παρακολουθήσει κι εγώ κάποιες από τις ακροάσεις που γίνονται μεταξύ Πενταγώνου και Κογκρέσου κι έχουν ειπωθεί απίστευτα γενικά πράγματα σε πολλές από αυτές. Βέβαια μερικές από αυτές τις ακροάσεις γίνονται κεκλεισμένων των θυρών, που ποιος ξέρει τι μπορεί να λένε εκεί. Όπως επίσης ότι ταυτόχρονα με την πρώτη ολιγοσέλιδη έκθεση που έδωσε το Πεντάγωνο το '21 και την δημοσίευσαν, παράλληλα έδωσαν στο Κογκρέσο άλλη μία, πιο διαβαθμισμένη, η οποία φυσικά δεν θα βγεί ποτέ προς τα έξω και δεν θα μάθουμε τι γράφει.

Αν θες την άποψη μου, και αυτό το αναφέρω και για τα παραπάνω σχόλια άλλων μελών, που κάνουν ατέρμονες συζητήσεις για εξωγήινους και την πιθανότητα ύπαρξης ζωής κι αλλού στο σύμπαν, προσωπικά θεωρώ πως δεν μιλάμε πλέον απλά για εξωγήινους, χωρίς βέβαια να το αποκλείω σαν ενδεχόμενο. Ούτε φυσικά μιλάμε για μυστική τεχνολογία κάποιας στρατιωτικής δύναμης του πλανήτη. Νομίζω ότι τα πράγματα όπως έχω γράψει πολύ πιο πάνω, έχουν να κάνουν με πιο "εξωτικές" καταστάσεις. Μέχρι και η κβαντική φυσική σήμερα, έχει φτάσει σε ένα επίπεδο που κοντεύει να επιβεβαιώσει κάποιες από αυτές. Κι όσο τρελό κι αν του φανεί καποιου αυτό, μπορεί να μιλάμε ακόμα και για χρονοταξιδιώτες. Υπάρχουν περιπτώσεις στην ιστορία της ουφολογίας που μπορούν κάλλιστα να ερμηνευθούν έτσι. Όπως το περιστατικο του Rendlesham forest την δεκαετία του '80. Μπορεί να μιλάμε ακόμα και για επισκέψεις από παράλληλους κόσμους που συνυπάρχουν με τον δικό μας και που λαϊκά και λανθασμένα αποκαλούμε άλλες διαστάσεις. Ότι κι αν συμβαίνει πάντως, είναι ένα φαινόμενο που μας ακολουθεί όχι απλά μερικές δεκαετίες, αλλά αιώνες και ίσως χιλιετίες και το ότι κάποιοι δεν το αποδέχονται η το αρνούνται επειδή δεν το είδαν στην δική τους γειτονιά στα Πατήσια (νομίζοντας πως η γειτονιά τους είναι ο κόσμος όλος) είναι απλά ανενημέρωτοι. Όσο για τους σκηροπυρηνικούς σκεπτικιστές που έγραψες παραπάνω, δεν είναι τίποτα περισσότερο από ανενημέρωτους "σκεπτικιστές επιστημονίσκους" που φυσικά δεν έχουν κανένα επιστημονικό υπόβαθρο η κι αν έχουν, απλά δε θέλουν να το συζητάνε γιατί θα χάσουν τις έδρες τους και τις χρηματοδοτήσεις τους.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...