Προς το περιεχόμενο

Devolo WiFi 6 Repeater 5400 και Devolo WiFi 6 Repeater 3000 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλό WiFi στην άνεση των σπιτιών μας έχει γίνει ουσιαστικό μέρος της ζωής μας.

Ανεξάρτητα από το αν πρόκειται για τηλεργασία, κατ' οίκον εκπαίδευση, streaming, gaming ή γυμναστήριο στο σπίτι. Η πρόκληση είναι να υπάρχει WiFi σε όλο το σπίτι. Αυτό μπορεί να γίνει δύσκολο, ειδικά όταν πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν το WiFi ταυτόχρονα. Αν θέλετε να εργαστείτε στο γραφείο σας και παράλληλα τα παιδιά να παίζουν στο παιδικό δωμάτιο και να κατεβάζετε και μια ταινία ώστε να τη δείτε αργότερα ίσως να μην μπορείτε. Γιατί; Το router μπορεί να βρίσκεται σε μια γωνία και οι τοίχοι να αποτρέπουν το WiFi να λειτουργεί αποτελεσματικά.
Με τα Devolo WiFi 6 Repeater 5400 και 3000, αποδεικνύουμε πόσο εύκολο είναι να επεκτείνετε το WiFi του router σας στο διαμέρισμά σας.

Τη Devolo τη γνωρίζουμε από τα PLC της, τα οποία έχουμε παρουσιάσει μέσα από την σελίδα του Insomnia. Πρόσφατα κυκλοφόρησε δύο νέα WiFi Repeater, το WiFi 6 Repeater 5400 και WiFi 6 Repeater 3000. Πρόκειται για δύο νέα Repeaters που προστέθηκαν στην οικογένεια της Devolo, για επέκταση του ασύρματου δικτύου ενός χώρου, τα οποία όμως φέρνουν τεχνολογίες που έχουμε δει ως τώρα στα Powerlines της Devolo.

devolo.webp.33a5c01b0a23206d94c83c5a3469978c.webp

Η Devolo παρουσιάζει τα Devolo WiFi 6 Repeater 3000 και 5400, δύο Repeaters με δυνατότητα δημιουργίας ενός ενιαίου δικτύου Mesh. Εξοπλισμένα με Wi-Fi 6 και ταχύτητες 5400Mbps και 3000Mbps αντίστοιχα, είναι εδώ για να λύσουν τα προβλήματα κάλυψης και ταχύτητας που ενδεχομένως να αντιμετωπίζουμε στο χώρο μας. Οι δυνατότητες της τεχνολογίας Mesh είναι εδώ για να κάνουν την εμπειρία μας ακόμα καλύτερη, αφού τα προτερήματα που προσφέρει η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι πάρα πολλά. Ήρθαν για να λύσουν τα προβλήματα με το Wi-Fi που μπορεί να έχει οποιοδήποτε σπίτι – ιδίως μεγαλύτερα σπίτια, μεζονέτες, σπίτια με πολλαπλά δωμάτια ή ορόφους, γραφεία ή οτιδήποτε παρεμφερές.

Ο τρόπος σύνδεσης των Devolo WiFi 6 Repeater 5400 και 3000 όπως θα δούμε στην συνέχεια, είναι εξαιρετικά απλός και ο καθένας μπορεί να το εγκαταστήσει μόνος του. Οπότε η ευκολία σε συνδυασμό με τις παροχές που προσφέρει είναι ένας εξαιρετικά δελεαστικός συνδυασμός. Ας τα δούμε λίγο πιο αναλυτικά, καταγράφοντας τις εντυπώσεις και την εμπειρία μας με αυτά.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,

πολυ ενδιαφέρον το review και επειδή ενδιαφέρομαι καθώς θέλω να επεκτείνω την καλύτερη εμβέλεια θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω με το Speedport smart  (Γνωρίζετε μήπως αν είναι Wi-Fi 5 ή 6 το συγκεκριμένο?) σε μια γραμμή 300/30 η οποία στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο δεν φτάνει πάνω από 170 περίπου με τη χρήση Devolo 1200+ wifi ?

Και κατά δεύτερον συνεργάζεται με τα devolo dlan ή μόνο με τη σειρά Magic ?

Επεξ/σία από zillakarpen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zillakarpen είπε

Καλησπέρα ,

πολυ ενδιαφέρον το review και επειδή ενδιαφέρομαι καθώς θέλω να επεκτείνω την καλύτερη εμβέλεια θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω με το Speedport smart  (Γνωρίζετε μήπως αν είναι Wi-Fi 5 ή 6 το συγκεκριμένο?) σε μια γραμμή 300/30 η οποία στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο δεν φτάνει πάνω από 170 περίπου με τη χρήση Devolo 1200+ wifi ?

Και κατά δεύτερον συνεργάζεται με τα devolo dlan ή μόνο με τη σειρά Magic ?

Έχω τεστάρει το Devolo 1200+ wifi σε 50άρα στο παρελθόν, αλλά σε 100άρα δεν αποδίδει καλά σε σχέση με το devolo Magic 2 WiFi next που έχω αυτή τη στιγμή και υποστηρίζει την 100άρα στο max (σε τριφασικό ρεύμα και με κάποιες παρεμβολές με ανεμιστηράκια εξαερισμού μπάνιου τα οποία δεν είναι καλά γειωμένα με κάποιο surge protector).

Συνεργάζεται μόνο με τη σειρά Magic

https://www.devolo.gr/technologia/mesh

Πάντως το WiFi 6 Repeater 5400 φαίνεται καλύτερη επιλογή από άποψη θερμικής συμπεριφοράς λόγω όγκου και έχει 2 θύρες lan, οπότε είναι πιο πιθανό με δύο να τερματίσεις τα 300/30 χωρίς να αναγκαστείς να πάρεις και τα magic 2

Επεξ/σία από svartevarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Να κάνω μία ερώτηση; Επειδή έχω το σάπιο ρούτερ της wind (η γραμμή είναι 100άρα κι ίσως γίνει 200άρα) και παίζω με ένα xiaomi ax1800 αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με την εμβέλεια του και το οποίο παίρνει ίντερνετ με ethernet από το ρούτερ της wind. Μπορώ να πάρω πχ το 5400 και να του δώσω ιντερνετ από το ethernet όπως το xiaomi; To xiaomi θα το καταργήσω τελείως εννοείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Madlef86 said:

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Να κάνω μία ερώτηση; Επειδή έχω το σάπιο ρούτερ της wind (η γραμμή είναι 100άρα κι ίσως γίνει 200άρα) και παίζω με ένα xiaomi ax1800 αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με την εμβέλεια του και το οποίο παίρνει ίντερνετ με ethernet από το ρούτερ της wind. Μπορώ να πάρω πχ το 5400 και να του δώσω ιντερνετ από το ethernet όπως το xiaomi; To xiaomi θα το καταργήσω τελείως εννοείτε.

ναι λειτουργει και ως access point

On 27/10/2022 at 08:14, Alexrose said:

Πολύ ακριβά όμως 100 και 150 ευρώ 

οτι υπαρχει σε wifi 6  και  mesh δυστυχως δεν ειναι φτηνο.δεν μιλαμε γιa noname brands βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/10/2022 στις 9:37 ΠΜ, poulinos είπε

οτι υπαρχει σε wifi 6  και  mesh δυστυχως δεν ειναι φτηνο.δεν μιλαμε γιa noname brands βεβαια

Έχω 3 ΑΧ1800 της Xiaomi (υπόγειο/εκεί βρίσκεται κ το router της cosmote - ισόγειο - πρώτος όροφος) τα δύο πρώτα έχουν συνδυαστεί κ ως mesh... επίσης "δίνουν internet" κ σε πριζάκια στον τοίχο/ gigabit, σε κάθε όροφο. Τα έχεις δοκιμάσει? (Αν δεν τα θεωρείς no-name brand)....το κόστος τους ήταν εξαιρετικά χαμηλό.

 

Διαφωνώ με τον φίλο παραπάνω (το access point του ισογείου διαχειρίζεται κάμερες, εξωτερικά του σπιτιού (mi 2K), αλλά κ έλεγχο κύριας εισοδου/αυλόπορτα(artec) κ πόρτας γκαράζ(somfy)... χωρίς προβλήματα εμβέλειας 

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, TechnoState said:

Έχω 3 ΑΧ1800 της Xiaomi (υπόγειο/εκεί βρίσκεται κ το router της cosmote - ισόγειο - πρώτος όροφος) τα δύο πρώτα έχουν συνδυαστεί κ ως mesh... επίσης "δίνουν internet" κ σε πριζάκια στον τοίχο/ gigabit, σε κάθε όροφο. Τα έχεις δοκιμάσει? (Αν δεν τα θεωρείς no-bame brand)....το κόστος τους ήταν εξαιρετικά χαμηλό.

 

Διαφωνώ με τον φίλο παραπάνω (το access point του ισογείου διαχειρίζεται κάμερες, εξωτερικά του σπιτιού (mi 2K), αλλά κ έλεγχο κύριας εισοδου/αυλόπορτα(artec) κ πόρτας γκαράζ(somfy)... χωρίς προβλήματα εμβέλειας 

δεν θυμαμαι αν εχω δοκιμασει xiaomi. σιγουρα ειναι απο τα καλα κινεζικα.αφου σου κανουν δουλεια τοτε μια χαρα.σκοπος ειναι να κανεις δουλεια και να μην σπας τα νευρα σου.η devolo η tp link η fritz και κατι τετοιες εταιρειες δυστυχως δεν εχουν φτηνα μοντελα.βεβαια πχ η devolo δινει 3 χρονια εγγυηση,η avm δίνει 5. και σαν software κτλ ειναι σε αλλη φαση τελειως. αλλα ναι βλεπεις οτι τα mesh συστηματα ειδικα οταν μιλαμε για 3 nodes δεν ειναι καθολου φτηνα.2 nodes θες ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τώρα έχω το Xiaomi ax1800. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από ταχύτητα, αποσυνδέσεις κτλ (δεν έχει παρουσίαση απολύτως τίποτα) απλά δεν έχει τόσο μεγάλη εμβέλεια (που αυτό οκ, δεν έχω και κάποιο σημαντικό θέμα) αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα η εφαρμογή στο κινητό που πλέον δεν το βρίσκει με τίποτα ..! Το xiaomi είναι ελληνικό από Info - quest...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εξαιρετικό και πλούσιο review. Η αλήθεια είναι οτι έψαχνα καιρό να βρω μία αντίστοιχη λύση κι έπειτα απο αυτά που διάβασα και κυρίως λόγω της ευκολίας εγκατάστασης, θα τα προτιμήσω. Σε ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, kopinio21 said:

Καλημέρα, εξαιρετικό και πλούσιο review. Η αλήθεια είναι οτι έψαχνα καιρό να βρω μία αντίστοιχη λύση κι έπειτα απο αυτά που διάβασα και κυρίως λόγω της ευκολίας εγκατάστασης, θα τα προτιμήσω. Σε ευχαριστώ πολύ!

οτι απορια εχεις just ask.:)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/11/2022 at 10:38, Madlef86 said:

Κι εγώ τώρα έχω το Xiaomi ax1800. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από ταχύτητα, αποσυνδέσεις κτλ (δεν έχει παρουσίαση απολύτως τίποτα) απλά δεν έχει τόσο μεγάλη εμβέλεια (που αυτό οκ, δεν έχω και κάποιο σημαντικό θέμα) αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα η εφαρμογή στο κινητό που πλέον δεν το βρίσκει με τίποτα ..! Το xiaomi είναι ελληνικό από Info - quest...

τα 5ghz ετσι και αλλιως δεν φτανουν μακρυα.δοκιμασε αν θες να αλλαξεις καναλι και να βαλεις καναλι πανω απo 100(dfs channel). θα κανει λιγη ωρα για να βρεις το δικτυο λογω οτι ειναι dfs και κανει καποιους ελεγχους πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 26/10/2022 στις 5:06 ΜΜ, zillakarpen είπε

Καλησπέρα ,

πολυ ενδιαφέρον το review και επειδή ενδιαφέρομαι καθώς θέλω να επεκτείνω την καλύτερη εμβέλεια θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω με το Speedport smart  (Γνωρίζετε μήπως αν είναι Wi-Fi 5 ή 6 το συγκεκριμένο?) σε μια γραμμή 300/30 η οποία στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο δεν φτάνει πάνω από 170 περίπου με τη χρήση Devolo 1200+ wifi ?

Και κατά δεύτερον συνεργάζεται με τα devolo dlan ή μόνο με τη σειρά Magic ?

Μετά από αρκετό καιρό κατάφερα τελικά να αποκτήσω και τις 2 προαναφερθείσες συσκευές Devolo 5400 και Devolo 3000.

Έχω χρησιμοποιήσει το 5400 σαν access point και το 3000 σαν repeater. Η διαδικασία πραγματικά πολύ εύκολη όπως ανέφερε και ο poulinos στο review.

Σχετικά με την απόδοση ειμαι παρά πολύ ευχαριστημένος αφού σε 500αρα γραμμή έχω καταφέρει σε σπίτι 120τμ να έχω στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο 350-380 mbs ασύρματα . Επίσης βελτιώθηκε και η κάλυψη αφού πλέον σε ένα μικρό  μπανάκι και μια κρεβατοκάμαρα πολλές φορές αναγκαζόμουν να ανοίγω δεδομένα καθώς ενώ έβλεπα video με έβγαζε εκτός δικτύου .

Πλεον σειρά έχει η αντικατάσταση των Devolo 1200 (4) με τη Σερά Magic 1 ή 2. Προσανατολίζομαι για τη 2 χωρίς WiFi έτσι ώστε να ελαχιστοποίησω και το κόστος αφού το έχω λύσει αυτό το θέμα .

Επίσης να ευχαριστήσω και τον poulino για τις πολύτιμες συμβουλές του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...