Προς το περιεχόμενο

Devolo WiFi 6 Repeater 5400 και Devolo WiFi 6 Repeater 3000 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 15/11/2023 at 22:42, zillakarpen said:

Μετά από αρκετό καιρό κατάφερα τελικά να αποκτήσω και τις 2 προαναφερθείσες συσκευές Devolo 5400 και Devolo 3000.

Έχω χρησιμοποιήσει το 5400 σαν access point και το 3000 σαν repeater. Η διαδικασία πραγματικά πολύ εύκολη όπως ανέφερε και ο poulinos στο review.

Σχετικά με την απόδοση ειμαι παρά πολύ ευχαριστημένος αφού σε 500αρα γραμμή έχω καταφέρει σε σπίτι 120τμ να έχω στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο 350-380 mbs ασύρματα . Επίσης βελτιώθηκε και η κάλυψη αφού πλέον σε ένα μικρό  μπανάκι και μια κρεβατοκάμαρα πολλές φορές αναγκαζόμουν να ανοίγω δεδομένα καθώς ενώ έβλεπα video με έβγαζε εκτός δικτύου .

Πλεον σειρά έχει η αντικατάσταση των Devolo 1200 (4) με τη Σερά Magic 1 ή 2. Προσανατολίζομαι για τη 2 χωρίς WiFi έτσι ώστε να ελαχιστοποίησω και το κόστος αφού το έχω λύσει αυτό το θέμα .

Επίσης να ευχαριστήσω και τον poulino για τις πολύτιμες συμβουλές του .

kai Οπως ειχαμε πει.

α.firmware update σε οτι παρεις.

β.αν κατι μπορει να παιξει με καλωδιο ως access point τοτε το προτιμουμε απο οτι να παιξει ως Repeater(ασυρματα δηλαδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα. Έχω ήδη ένα 5400 και σκεφτόμουν να πάρω και άλλα δύο για να τα χρησιμοποιήσω σε κάθε όροφο στο σπίτι. Το σπίτι έχει τρία επίπεδα (ισόγειο και δύο ορόφους). Αν γυρίσω και τις τρεις συσκευές σε access point και τις δώσω ίντερνετ από καλώδια που συνδέονται απευθείας στον ρούτερ θεωρείτε ότι θα μπορέσω να κάνω ένα δίκτυο της προκοπής σπίτι; Το ρωτάω γιατί διαβάζω σε κάτι συστήματα κάτι για backhaul και τέτοια. Επίσης, υποθέτω ότι με το mesh θα καλύπτω και ασύρματα όλους τους ορόφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, kvkpls said:

Καλησπέρα και από μένα. Έχω ήδη ένα 5400 και σκεφτόμουν να πάρω και άλλα δύο για να τα χρησιμοποιήσω σε κάθε όροφο στο σπίτι. Το σπίτι έχει τρία επίπεδα (ισόγειο και δύο ορόφους). Αν γυρίσω και τις τρεις συσκευές σε access point και τις δώσω ίντερνετ από καλώδια που συνδέονται απευθείας στον ρούτερ θεωρείτε ότι θα μπορέσω να κάνω ένα δίκτυο της προκοπής σπίτι; Το ρωτάω γιατί διαβάζω σε κάτι συστήματα κάτι για backhaul και τέτοια. Επίσης, υποθέτω ότι με το mesh θα καλύπτω και ασύρματα όλους τους ορόφους.

to mesh ειναι τεχνολογια πανω στα Repeaters και στα access points. το ethernet backhaul ειναι οταν τα Repeaters τα συνδεεις με ethernet Και στην ουσια τα εχεις ως access point.  Η καθε εταιρεια σου λεει πως υλοποιεις το ethernet backhaul σε καθε μοντελο της. το Mesh σου προσφερει πχ band steering, smart roaming κτλ κτλ ως add ons .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το έχω καταλάβει αυτό. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ένα τριπλό σετ Devolo 5400  συνδεδεμένα με καλώδιο το καθένα πάνω στον ρούτερ θα κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά μ' ένα τριπλό π.χ. tp-link Deco M5. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Επεξ/σία από kvkpls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, kvkpls said:

Ναι, το έχω καταλάβει αυτό. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ένα τριπλό σετ Devolo 5400  συνδεδεμένα με καλώδιο το καθένα πάνω στον ρούτερ θα κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά μ' ένα τριπλό π.χ. tp-link Deco M5. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

εφοσον μπορει να παιξει ως access point και ειναι και wifi 6 ναι θα παιξει μια χαρα.υποστηριζει ή οχι mesh δεν ειναι η καταστροφη του κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kvkpls said:

Ναι, ήδη το ένα που έχω το έχω γυρίσει σε access point. Υποστηρίζει mesh. Σ' ευχαριστώ.

τοτε δεν εχεις να χασεις τιποτα απολυτως.και wifi 6 ειναι και mesh. ολα good.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...