Προς το περιεχόμενο

Ο Google Chrome browser δεν θα υποστηρίζει πλέον τα Windows 7 και τα Windows 8.1 από το 2023


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, jack124 είπε

Πραγματικά πόσο μίζερο να είσαι ακόμα στα Windows 7

Κάποιοι έχουν περάσει διάφορα με το ζήτημα update. Αν κάτι λειτουργεί, σταθερά, πολύ καιρό και δεν το αλλάζουν.. η μιζέρια δεν είναι το πρώτο πράγμα που μου έρχεται κατά νου. Καταννοώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

13 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Μας προσβλήνεις, μερικοί είμαστε σε Haswell (4800MQ και 4930MX) που είναι φτιαγμένοι με 22nm. Και μέχρι το 2029 που φτάνει η LTSC 2019 θα είναι σε ενεργή χρήση. Δεν οφείλουμε λεφτά σε κανέναν, για ελαφριά χρήση και παλιό hardware πλεον είναι μια χαρά. Και καινούριο PC να πάρω (που θα γίνει σύντομα) γιατί να δώσω πίσω το παλιό;

Το έχεις σε dual boot και με linux;

9 ώρες πριν, KostasL96 είπε

Πόσο δίκιο έχεις. Στο γραφείο δουλεύω σε PC με Windows 7, Q6600 και έναν SSD και η εμπειρία χρήσης είναι καλή. Καταλαβαίνεις αρκετές φορές ότι το μηχάνημα υστερεί πολύ εν έτει 2022 αλλά πιστεύω ότι απλά δεν θα ήταν usable αν δεν είχε 7άρια.

Ισχύει. Για αυτό αρκετοί βάζουν και Linux και κάποιοι που τους αρέσει ο πειραματισμός android με Google services. 

Γενικά κανένα windows λειτουργικό δεν είναι 100% τέλειο σε βάθος χρόνου. Θα χρειαστεί κάποια στιγμή να γίνει φορματ. Σε Linux  αυτό σπανίως χρειάζεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, adi32 είπε

Το γνωστό κόλπο. Κάντε updates για να αγοράσετε νέο pc κινητό κλπ

Μην κανεις update δε σε υποχρεωνει κανεις να εχεις την τελευταια εκδοση. Αλλα και οι dev δεν ειναι υποχρεωμενοι να υποστηριζουν επ' απειρον ενα λογισμικο που εχει παψει η υποστηριξη του απο την εταιρια που εκανε την διανομη του.

 

Ετσι και αλλιως ρισκαρεις με τα κενα ασφαλειας που υπαρχουν στα Win 7, απλα σε αυτη την νοοτροπια προσθεσεις σε αυτα τα κενα ασφαλειας που θα βρεθουν στον Chrome, δεν αλλαζει κατι στον τροπο που δουλευες μεχρι σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, asmilon είπε

Μην κανεις update δε σε υποχρεωνει κανεις να εχεις την τελευταια εκδοση. Αλλα και οι dev δεν ειναι υποχρεωμενοι να υποστηριζουν επ' απειρον ενα λογισμικο που εχει παψει η υποστηριξη του απο την εταιρια που εκανε την διανομη του.

 

Ετσι και αλλιως ρισκαρεις με τα κενα ασφαλειας που υπαρχουν στα Win 7, απλα σε αυτη την νοοτροπια προσθεσεις σε αυτα τα κενα ασφαλειας που θα βρεθουν στον Chrome, δεν αλλαζει κατι στον τροπο που δουλευες μεχρι σημερα.

Mετα θα σου πει ομως οτι το netflix, disney δε δουλευει με το παλιο chrome, το youtube θα σερνεται... κλπ 

Ασε που πολλες αναβαθμισεις προγραμματων σου στερουν αυτα που ειχες πχ  ηχογραφηση κλησεων, τροποποιησεις ρυθμισεων  android κλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, adi32 είπε

Mετα θα σου πει ομως οτι το netflix, disney δε δουλευει με το παλιο chrome, το youtube θα σερνεται... κλπ 

Ασε που πολλες αναβαθμισεις προγραμματων σου στερουν αυτα που ειχες πχ  ηχογραφηση κλησεων, τροποποιησεις ρυθμισεων  android κλπ 

Υπάρχουν και άλλοι browsers .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Γενικά κανένα windows λειτουργικό δεν είναι 100% τέλειο σε βάθος χρόνου. Θα χρειαστεί κάποια στιγμή να γίνει φορματ.

Έχω Windows 7 εγκατάσταση από το 2014. Τα είχα κάνει εγκατάσταση σε AM3, διατήρησα την ίδια εγκατάσταση σε LGA 1150 και πλέον παίζει με AM4 χωρίς πρόβλημα. Το "τα windows θέλουν συνέχεια format" έχει πεθάνει εδώ και μια δεκαετία. Το να μην παίζουν στο 100% αποδοτικά, δεν είναι θέμα, λόγω της ταχύτητας των σημερινών υποσυστημάτων.

 

 

Έχω και Windows 10 σε άλλο PC(gaming) και Windows 11 σε καινούριο laptop, για να προλάβω κάποιους άλλους περί μιζέριας. Η αλήθεια είναι ότι τα Windows 7 απλά δουλεύουν. Όπως το ίδιο ίσχυε παλαιότερα με τα Windows XP, για αυτό ο κόσμος έκανε καιρό να αλλάξει και εκείνο το λειτουργικό. Μπορεί τα 7 να είναι από το 2009, αλλά απλά δουλεύουν. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Τα Windows 10 συνηθίζονται τα Windows 11 όχι (ακόμα). Και τα 10 και τα 11 απαιτούν καλύτερα εξαρτήματα στο σύστημα για να αποδώσουν στα επίπεδα των 7. Σύγχρονο hardware και οπωσδήποτε SSD. Τα 7 θα αποδώσουν και με πιο αργό εξοπλισμό, ακόμα και σε μηχανικό δίσκο. Οπότε λογικό πολλοί να τα διατηρούν(σε υπολογιστές επιχειρήσεων ή καταστημάτων). Τώρα αν κάποιος έχει το web banking του στον υπολογιστή, εκεί εντάξει, πας Windows 11 ή Linux απλά για λόγους ασφάλειας.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, KostasL96 είπε

Πόσο δίκιο έχεις. Στο γραφείο δουλεύω σε PC με Windows 7, Q6600 και έναν SSD και η εμπειρία χρήσης είναι καλή. Καταλαβαίνεις αρκετές φορές ότι το μηχάνημα υστερεί πολύ εν έτει 2022 αλλά πιστεύω ότι απλά δεν θα ήταν usable αν δεν είχε 7άρια.

Καλά νομίζω υπερβάλλεις λιγάκι στο παράδειγμα σου, εχω ίδιο CPU με Win 10, το δουλεύω καθημερινά και πάει αξιοπρεπέστατα ακόμα και σε gaming (μέχρι παιχνίδια ~2019-20 μετά μας έφαγε το SSE 4.2 requirement στα περισσότερα).

Ίσως να παίζει η διαφορά μας στα υπόλοιπα specs μιας και εχω τερματίσει οτι μπορεί να σηκώσει η mobo και τώρα θα τον εχω μέχρι να πεθάνει ή να πέσουν αρκετά οι τιμές για νεο build...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2022 στις 7:52 ΜΜ, Tetrabitos είπε

Πρέπει να έχετε παλιούς υπολογιστές για να μένετε σε Windows 7. Δεκτό!

Απλά καίνε σαν τοστιέρες οι επεξεργαστές 45nm που θα έχετε.

Win 7 τρέχουν και πολύ μεταγενέστεροι επεξεργαστές. Ευτυχώς όμως, θα κάνουμε οικονομία έχοντας νέα συστήματα με επεξεργαστές 9-7nm με καταναλώσεις 250W και κάρτες γραφικών 650W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bad_freddy είπε

Καλά νομίζω υπερβάλλεις λιγάκι στο παράδειγμα σου, εχω ίδιο CPU με Win 10, το δουλεύω καθημερινά και πάει αξιοπρεπέστατα ακόμα και σε gaming (μέχρι παιχνίδια ~2019-20 μετά μας έφαγε το SSE 4.2 requirement στα περισσότερα).

Ίσως να παίζει η διαφορά μας στα υπόλοιπα specs μιας και εχω τερματίσει οτι μπορεί να σηκώσει η mobo και τώρα θα τον εχω μέχρι να πεθάνει ή να πέσουν αρκετά οι τιμές για νεο build...

Θα προσθέσω ότι έχει 3GB RAM και I rest my case. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2022 στις 7:39 ΜΜ, Federer είπε

Οποίος γνωρίζει από ΚΟΥΜΠΙΟΥΤΕΡΣ παραμένει πιστός στον πιο όμορφο, καλαίσθητο, σταθερό, ελαφρύ, συμβατό, ασφαλή και παραμετροποίησιμο browser όλων των εποχών: Internet Explorer 5.5

Έψαχνα το σχόλιο σου αλλά νταξει, το βρήκα γρήγορα ❤️ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KostasL96 είπε

Θα προσθέσω ότι έχει 3GB RAM και I rest my case. 

Προφανώς τότε αυτό κάνει τη διαφορά καθώς είμαι με 8gb (το max limit της motherboard).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...