Προς το περιεχόμενο

Τεράστια ταινία το Avatar: The Way of Water


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, polaki είπε

Τα παρακάτω δεν τα είχες δει cinema να υποθέσω.

hobbit 1 :3 hours and 15 min

hobbit 2 :3 hours and 6 min

hobbit 3 : 2 hours and 54 min

lord of the rings 1: 3 hours and 24 min

lord of the rings 2 : 3 hours and 42 min

lord of the rings 3 : 4 hours and 6 min

Υπάρχουν ακόμα 3D? 

Τηλεοράσεις σίγουρα όχι, εννοώ αίθουσες αν υπάρχουν πλέον, νόμιζα δεν βγαίνει τίποτα σε 3D εδώ και καιρό!

Το πρώτο πάντως ήταν φοβερό μόνο και μόνο για το 3D. Δε νομίζω ότι κάποια άλλη ταινία πλησίασε το Avatar στο πόσο εντυπωσιακό έδειχνε στο σινεμά!

Τα LotR δεν ήταν τόσο μεγάλα στις εκδόσεις που παίξανε στα σινεμά. Τα πρώτα δύο ήταν κάτω από 3 ώρες και το τρίτο ήταν 200 λεπτά (3 ώρες και 20).

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, polaki είπε

 

Τηλεοράσεις σίγουρα όχι, εννοώ αίθουσες αν υπάρχουν πλέον, νόμιζα δεν βγαίνει τίποτα σε 3D εδώ και καιρό!

Το πρώτο πάντως ήταν φοβερό μόνο και μόνο για το 3D. Δε νομίζω ότι κάποια άλλη ταινία πλησίασε το Avatar στο πόσο εντυπωσιακό έδειχνε στο σινεμά!

εννοειτε. να εισαι σιγουρος οτι και οποιος δεν ειχε δυνατοτα 3d hfr, τωρα που μιλάμε κανει εγκατάσταση για να παιξει το αβαταρ. ειναι πολλα λεφτα. οταν ολοι θα παιζουν αβαταρ εσυ τι θα παιζεις? θα γεμιζει αιθουσες 3 εβδομάδες χαλαρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

Τα παρακάτω δεν τα είχες δει cinema να υποθέσω.

hobbit 1 :3 hours and 15 min

hobbit 2 :3 hours and 6 min

hobbit 3 : 2 hours and 54 min

lord of the rings 1: 3 hours and 24 min

lord of the rings 2 : 3 hours and 42 min

lord of the rings 3 : 4 hours and 6 min

Είχαν παίξει στο σινεμά οι extended εκδόσεις? 

1 hour ago, polaki said:

Τεράστεια το 3 ώρες και 10 λεπτά? 

Τί να πει κανείς και για τη Λίστα του Σίντλερ δηλαδή. 

Τι να πει? 

Ίδια ώρα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη ταινία την είδα σε κανονική προβολή και σε μία εβδομάδα πήγα με παρέα και την είδα σε 3D, καμία μα καμία σχέση, η απλή προβολή ήτανε μια απλά καλή ταινία (μην ψάχνετε κανένα κινηματογραφικό έπος σε τέτοιες ταινίες), η 3D προβολή ήτανε μια άλλη ταινία, που σε καθήλωνε γιατί απλά χάζευες  με τις λεπτομέρειες που μπορούσες να δεις.

Απλά θα το σκεφτόμουν πολύ πλέον να πάω σε τόσο μεγάλη προβολή.

Υ.Γ. Η δεύτερη θα προβληθεί 13 χρόνια μετά την πρώτη και στα επόμενα 5 χρόνια θα έχει άλλες 4! Πολύ δύσκολο πείραμα ακόμη και για τον Cameron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω Γουίβερ και Λανγκ στο καστ, δεν είχαν πεθάνει στο πρώτο; Μάλλον θα έχει τίποτα φλας μπακ η ταινία.

Δεν έχω πρεμούρα να πάω σινεμά για να τη δω, έχουν περάσει πολλά χρόνια και δεν έχω εκείνη την τότε περιέργεια για το τι δείχνει στην οθόνη, όταν βγει στα οικιακά φορμά θα τιμηθεί δεόντως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3d του ήταν κ@υλα και στο cinema και στην tv  ,μακαρι να συνέχιζαν οι εταιρείες να βγάζουν 3d τηλεοράσεις...    Ήταν κάτι πρωτότυπο μακάρι να γινόταν κάτι κ να το έφτιαχναν πάλι κ χωρίς γυαλιά για αυτούς που γκρίνιαζαν ότι τους ενοχλούσαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, alexzzz said:

Δεν μπορεί να είμαι ο μόνος που ποτέ δεν κατάλαβε γιατί τόσο ντόρος για το πρωτό. Και τόσα χρόνια μετά ακόμα απορώ

Κλασική ιστορία δοκιμασμένη στους αιώνες, καλή σκηνοθεσία, εξαιρετική εικόνα και ήχος φτιαγμένα για σινεμά, 3D, διαφήμιση. 

Και εγώ προτιμώ άλλες ταινίες από τη χρονιά που βγήκε αλλά μπορεί κάποιος να δει γιατί ο χαμός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη ταινια ηταν ενα αδιανοητο επος.Με εικονες βγαλμενες απο παραμυθι γεματες αντιπολεμικα και οικολογικα μηνυματα.Τοτε που την ειδα ηταν για μενα εμπειρια ζωης

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexzzz είπε

Δεν μπορεί να είμαι ο μόνος που ποτέ δεν κατάλαβε γιατί τόσο ντόρος για το πρωτό. Και τόσα χρόνια μετά ακόμα απορώ

Μπας και έχεις δει τίποτα βδελύγματα του Bergman και του Tarkovsky και σου 'χουν κάνει το μυαλό κιμά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tresorikos είπε

Το 3d του ήταν κ@υλα και στο cinema και στην tv  ,μακαρι να συνέχιζαν οι εταιρείες να βγάζουν 3d τηλεοράσεις...    Ήταν κάτι πρωτότυπο μακάρι να γινόταν κάτι κ να το έφτιαχναν πάλι κ χωρίς γυαλιά για αυτούς που γκρίνιαζαν ότι τους ενοχλούσαν 

Ένα VR (quest 2) και βλέπεις πραγματικό 3D  , κλάσεις ανώτερο από κινηματογράφο(απο τηλεόραση 3δ δε το συζητάμε καν), είχα δεί το πρώτο σε κινηματογράφο 3Δ ,πριν λόγο καιρό το κατέβασα να το ξάναδώ αλλά στο quest 2 (25γιγα) Χ 10 φορές καλύτερη εμπειρία από τον κινηματογράφο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω πως το 3D της νέας ταινίας δεν είναι το κλασικό 3D της πρώτης. Έχουν δημιουργήσει, αν διάβασα σωστά, ειδικούς 3D laser προβολείς που προβάλουν σε ειδικές οθόνες και σε διαφορετικά επίπεδα, που θα ειναι προφανώς εγκατεστημένα σε πολύ λίγες αίθουσες. Στον υπόλοιπο κόσμο θα παίζει 2d και ίσως σαν τυπικό 3D. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα μπορεί να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cubilone είπε

Τα LotR δεν ήταν τόσο μεγάλα στις εκδόσεις που παίξανε στα σινεμά. Τα πρώτα δύο ήταν κάτω από 3 ώρες και το τρίτο ήταν 200 λεπτά (3 ώρες και 20).

Και πάλι όμως, σπάσανε το 3ωρο. 

Υπερβολικος ο τίτλος του άρθρου, καθαρά και μόνο για 5 παραπάνω κλικ.

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Τι να πει? 

Ίδια ώρα είναι. 

Ίδια ώρα μεν, 30 χρόνια διαφορά δε. Τουλάχιστον πλέον έχουμε δει και αλλα 3ωρα στο σινεμά, το Schindler’s list όταν το είχα δει εγώ μου είχε φανεί αιώνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Νομίζω πως το 3D της νέας ταινίας δεν είναι το κλασικό 3D της πρώτης. Έχουν δημιουργήσει, αν διάβασα σωστά, ειδικούς 3D laser προβολείς που προβάλουν σε ειδικές οθόνες και σε διαφορετικά επίπεδα, που θα ειναι προφανώς εγκατεστημένα σε πολύ λίγες αίθουσες. Στον υπόλοιπο κόσμο θα παίζει 2d και ίσως σαν τυπικό 3D. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα μπορεί να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες. 

Άμα χρειάζεσαι το...holodeck για να δεις την ταινία άστο καλύτερα.

Aliens και Τ2 σπέρνουν ακόμα και σήμερα χωρίς απαιτήσεις για ειδικά σχεδιασμένους χώρους προβολής. Και όπως ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω, ούτε εγώ θυμάμαι την ταινία, ούτε καν τα ονόματα των πρωταγωνιστών ή το τέλος (σε αντίθεση με τις άλλες ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ του Κάμερον που ξέρουμε τις ατάκες απέξω και ανακατωτά).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Άμα είμαι 3,5 ώρες καθισμένος σε ένα κάθισμα στον κινηματογράφο, θα είμαι για ψυχοφάρμακα μετά.

2 ώρες πριν, polaki είπε

Τα παρακάτω δεν τα είχες δει cinema να υποθέσω.

hobbit 1 :3 hours and 15 min

hobbit 2 :3 hours and 6 min

hobbit 3 : 2 hours and 54 min

lord of the rings 1: 3 hours and 24 min

lord of the rings 2 : 3 hours and 42 min

lord of the rings 3 : 4 hours and 6 min

Υπάρχουν ακόμα 3D? 

Τηλεοράσεις σίγουρα όχι, εννοώ αίθουσες αν υπάρχουν πλέον, νόμιζα δεν βγαίνει τίποτα σε 3D εδώ και καιρό!

Το πρώτο πάντως ήταν φοβερό μόνο και μόνο για το 3D. Δε νομίζω ότι κάποια άλλη ταινία πλησίασε το Avatar στο πόσο εντυπωσιακό έδειχνε στο σινεμά!

Εγώ και σε ταινίες που είναι 1:30 ώρα σε διάρκεια αποφεύγω τα cinema που δεν κάνουν διάλυμα.

 

2 ώρες πριν, polaki είπε

Ήταν πολύ ακριβές για μένα τότε, και δεν είχα πάρει, αλλά κρίμα που δεν προχώρησε η τεχνολογία δυστυχώς! 

1 ώρα πριν, Tresorikos είπε

Το 3d του ήταν κ@υλα και στο cinema και στην tv  ,μακαρι να συνέχιζαν οι εταιρείες να βγάζουν 3d τηλεοράσεις...    Ήταν κάτι πρωτότυπο μακάρι να γινόταν κάτι κ να το έφτιαχναν πάλι κ χωρίς γυαλιά για αυτούς που γκρίνιαζαν ότι τους ενοχλούσαν 

2 είναι οι λόγοι που δεν προχώρησε. Ο ένας είναι ότι δεν βγαίνουν ταινίες 3D, αυτές που βγαίνουν συνήθως είναι για τα μπάζα μιας και στην πραγματικότητα δεν γυρίστηκαν εξ αρχής για 3D αλλά μετατράπηκαν έπειτα.

 

48 λεπτά πριν, xenofonlive είπε

Ένα VR (quest 2) και βλέπεις πραγματικό 3D  , κλάσεις ανώτερο από κινηματογράφο(απο τηλεόραση 3δ δε το συζητάμε καν), είχα δεί το πρώτο σε κινηματογράφο 3Δ ,πριν λόγο καιρό το κατέβασα να το ξάναδώ αλλά στο quest 2 (25γιγα) Χ 10 φορές καλύτερη εμπειρία από τον κινηματογράφο.

Και ο 2ος λόγος είναι αυτός. Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά ο κύριος λόγος που θα ήθελα καλά VR γυαλιά είναι για να δω 3D ταινίες και σειρές. Ναι και σειρές, γιατί όχι; Αλλά κανένας δεν επενδύει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, billdanos είπε

Νομίζω πως το 3D της νέας ταινίας δεν είναι το κλασικό 3D της πρώτης. Έχουν δημιουργήσει, αν διάβασα σωστά, ειδικούς 3D laser προβολείς που προβάλουν σε ειδικές οθόνες και σε διαφορετικά επίπεδα, που θα ειναι προφανώς εγκατεστημένα σε πολύ λίγες αίθουσες. Στον υπόλοιπο κόσμο θα παίζει 2d και ίσως σαν τυπικό 3D. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα μπορεί να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες. 

αμφιβάλω αν ισχυει κατι τέτοιο. οι προβολείς (ειδικά οι laser) εχουν εξωφρενικο κοστος απο μόνοι τους. κανενας δεν θα αγόραζε για να παιξει 3-4 άβαταρ. ακομη και αν κάποιος έφτιαχνε κατι ειδικά για το avatar θα ηταν καποια νεα τεχνολογία 3d. Αυτο θέλει συμφωνια ανάμεσα σε στουντιο, κατασκευαστες καμερων, κατασκευαστες συστημάτων 3d και κατασκευαστες projectors.

μήπως μιλάς για την κάμερα που το γυρίζουν?

 

edit

 

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...