Προς το περιεχόμενο

Starlink: Τέλος στα απεριόριστα δεδομένα με ελεύθερη ταχύτητα και όριο δεδομένων στο 1TB μηνιαίως


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχω καταλαβει καλα, μετα το 1ΤΒ η συνδεση μπαινει σε "δευτερη προτεραιοτητα" και ειναι απλα πιο αργη ετσι;

Αν ναι, chill... δορυφορικο ιντερνετ ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καταλάβει ότι μιλάμε για 1TB ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ internet;   Αυτός που δεν έχει επικοινωνία με τον έξω κόσμο, ούτε καν τηλεφωνο, βλέπει τα σχόλια ορισμένων και γελάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, safridia είπε

Εσυ τι εχεις δημιουργησει για να λες οτι τα σχολια των αλλων εναι για κλαματα;
Τι περιμενετε δηλαδη οτι ο Μαστ διαβαζει insomnia και θα επιλεξει τους κορυφαιους υπερασπιστες τους για να σας δωσει μεριδιο απο την περιουσια και αντιδρατε λες και ειναι κανας rock star η λες και ειστε δικηγοροι του;

Ευτυχώς που δε διαβάζει insomnia γιατί πολύ θα του στοίχιζε που στο insomnia τον θεωρούν αποτυχημένο και άφραγκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, StavrosD είπε

Πέρα από όσα προαναφέρθηκαν, πολλοί δεν γνωρίζουν ότι άλλο ο ωφέλιμος όγκος των δεδομένων και άλλο ο όγκος που χρεώνεται.

Γνωρίζει κανείς πόσο είναι το ελάχιστο πακέτο χρέωσης στο starlink;

 

Οι πάροχοι ορίζουν το ελάχιστο μέγεθος πακέτου που θα χρεώσουν, π.χ. η cosmote ορίζει 1KB/σύνδεση (https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-447b-5de4-e053-181f12ac3db5)  . Όπου σύνδεση δεν μιλάμε για συνδρομή αλλά για network connection (π.χ. TCP).

Άρα και ένα αρχείο html ή κειμένου μερικών byte να κατεβάσει κάποιος, θα γίνει στρογγυλοποίηση προς τα πάνω στο ΚΒ.

- Μια σελίδα html την συνοδεύουν συνήθως και πολλά μικρά αρχεία (εικονίδια, css, javascript, κλπ).

- Όταν κατεβάζουμε κώδικα από source control,συνήθως κατεβαίνουν πολλά μικρά αρχεία και όχι ένα αρχείο με όλο τον κώδικα.

- Όταν εγκαθιστούμε βιβλιοθήκες (π.χ. με pip, conda, homebrew) κατεβαίνουν πολλά αρχεία. Ευτυχώς συχνά είναι συμπιεσμένα σε λίγα μεγάλα.

- Όταν στέλνουμε μηνύματα σε social media, chat, κλπ. Στέλνεις ένα "Γεια!" το οποίο είναι 10 byte (2byte ανά χαρακτήρα σε unicode) και χρεώνεται KB (1024 Bytes).

Δεν γνωρίζω αν στο TCP χρεώνεται περισσότερο επειδή είναι αμφιδρομο πρωτόκολλο (λαμβάνει το ACK)  και επίσης ξαναστέλνει τα πακέτα που δεν λήφθηκαν.

Καταλαβαίνετε ότι τα ωφέλιμα MB είναι σημαντικά λιγότερα.

 

Αυτά είναι ψιλικατζίδικα.

Εδώ λέμε κατεβάζουν σεζόν ολόκληρες από σήριαλ και διψήφιο αριθμό games για να περάσουν το Σ/Κ. Ούτε ξέρουν τι είναι το KB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dieksodo είπε

ποτε επιτελους οι γαμωεταιριες θα δωσουν απειρα δατα στην ελλαδα? ακομα και με οριο ορθης χρησης τελοσπαντων

η κοσμοτε εχει 4 gb me 10 eyrv kai tipota allo

βαλε ρε παιδι μου με 20-30 ευρω αλλα βαλε

Εάν πριν ποστάρεις έμπαινες λίγο στις σελίδες τους δεν θα έμπαινες καν στη διαδικασία να γράψεις το σχολιο αυτό…

κάτοχος απεριόριστου στο κινητό μαζί με μία έξτρα data sim card Η οποία είναι σε μόνιμη βάση σε mobile router 40 € τελική τιμή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, lofter είπε

Ερώτηση για όσους αναφέρουν προγράμματα unlimited από cosmote,  vodafone  κλπ. Αν πιάνεις 5g , είναι σταθερά 5g; Ή υπάρχει καμία πολιτική ορθής χρήσης και μετά από λίγο μειώνεται η ταχύτητα;

 Στα ψιλά γράμματα στην Cosmote είναι 100 ΤΒ το μήνα.

11 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Πόσο ping έχεις με 5G cosmote?

Σε εμένα στο σπίτι έχω δει και 8 ms

image.png.9d2a701f0d10bf70626f8ab98bc9192e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisxpap είπε

Τελικά δεν θα μας σώσει ο Ελονας από τις ακριβές τιμές του Ελληνικού καρτελ;; 

καποιος εγραφε σε αλλο θεμα αυτο το πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dream21 είπε

 Στα ψιλά γράμματα στην Cosmote είναι 100 ΤΒ το μήνα.

Σε εμένα στο σπίτι έχω δει και 8 ms

image.png.9d2a701f0d10bf70626f8ab98bc9192e.png

Έπρεπε να μπει τυπικά ένα όριο….

Το ένα terra ακόμα δεν το έχω πιάσει…. Με μπόλικο streaming σε Cosmote TV και ταινίες. Και αναφέρομαι συνολικά,  και στην κίνηση που κάνω στο κινητό και στο router….

Όλα μου τα updates γίνονται μέσα από τα data, κινητό ταμπλετ Windows PC.

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Έπρεπε να μπει τυπικά ένα όριο….

Το ένα terra ακόμα δεν το έχω πιάσει…. Με μπόλικο streaming σε Cosmote TV και ταινίες. Και αναφέρομαι συνολικά,  και στην κίνηση που κάνω στο κινητό και στο router….

Όλα μου τα updates γίνονται μέσα από τα data, κινητό ταμπλετ Windows PC.

Εγώ είμαι κάθε μήνα στα 3 με 3.5TB 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Είναι προσωπική μου εντελώς χρήση η κίνηση….εσένα ?

Η κεραία που δίνει Ίντερνετ σε όλο το σπίτι καταναλώνει 2.5 με 3 ΤΒ . Τα υπόλοιπα είναι με χρήση του κινητού μου  και ενός μόντεμ 4G+ που έχω στη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dream21 είπε

Η κεραία που δίνει Ίντερνετ σε όλο το σπίτι καταναλώνει 2.5 με 3 ΤΒ . Τα υπόλοιπα είναι με χρήση του κινητού μου  και ενός μόντεμ 4G+ που έχω στη δουλειά.

Εντάξει λογικό είναι άμα μοιράζεις σε πολλές συσκευές…. Αλλά και πάλι τα 100 ούτε κατά διάνοια μπορείς να τα φτάσεις,  οπότε μιλάμε για απεριόριστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...