Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι χρήστες εξακολουθούν να πιστεύουν ότι τα έξυπνα ηχεία κατασκοπεύουν τις συζητήσεις τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εκτιμώ πως στις περισσότερες περιπτώσεις δεν παρακολουθείται κανείς μέσα από τα smart speakers ή τα μικρόφωνα των κινητών τηλεφώνων (εκτός κι αν κάποιος στοχοποιηθεί και παρακολουθείται από σχετικές αρχές ή παράνομα από “ανταγωνιστές” κλπ). Αν υπήρχαν τέτοιες επιλογές στον κώδικα των συσκευών θα μπορούσαν να εντοπιστούν κάποια στιγμή. 
 

Αυτό που συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι πως οι αλγόριθμοι έχουν εξελιχθεί και εκπαιδευτεί εντυπωσιακά πλέον που με βάση την καθημερινή μας online δραστηριότητα, μπορούν και προβλέπουν με εντυπωσιακή επιτυχία μελλοντικές ανάγκες μας, αναζητήσεις που θα κάνουμε, κλπ κλπ. Και επειδή συνήθως λίγο πολύ όλα αυτά τα συζητάμε και μεταξύ μας, είναι εύκολο μετά να υποθέσουμε πως μας άκουγε το τηλέφωνο… :)

Όλη η αλήθεια εδώ: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά όλα αυτά αλλά θα σας πω 2 παραδείγματα που μου έτυχαν προσωπικά που με έκαναν να αναθεωρήσω κι εγώ αυτά που πίστευα:

1) είμαι στη Γαλλία στο τρένο και κάθομαι με 3 Πορτογάλους στο κουπέ. Εγώ δε μιλούσα καθόλου, αυτοί δεν έβαλαν γλώσσα μέσα για 45’. Ε μετά μου εμφανίστηκαν διαφημίσεις google στα πορτογαλικά (με ελληνικό phone/accounts και ευρισκόμενος στη Γαλλία)

και 

2) Αυτό είναι ίσως και το πιο ανατριχιαστικό, καθώς ήμουν σε αεροπλάνο, πτήση 2μιση ωρών, κλασικά γκαντέμης και τυχαίνει μωράκι δίπλα. Με το που κατεβαίνω από αεροπλάνο και βγάζω λειτουργία πτήσης, τσουπ διαφήμιση για pampers. Ποτε μα ποτε δεν είχα κάνει αναζητήσει ούτε για μωρά, ούτε για pampers ούτε τίποτα… 

Και τα 2 με τηλέφωνα android 

Επεξ/σία από vins
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπειρες φορες εχει συμβει να μιλαω με καποιον φιλο,οχι στο τηλεφωνο αλλα στον εξω κοσμο,για κατι ασχετο που δεν υπηρχε περιπτωση να το γκουγκλαρω ΠΟΤΕ η να εχω μπει ποτε σε σελιδα τετοιου περιεχομενου (πχ παιδικο καροτσακι,δεν εχω παιδια,δεν θα γκουγκλαρα ποτε κατι τετοιο) και σε 15 λεπτα να το ΔΩ διαφημιση σε facebook η instagram στο προφιλ μου.

Ειναι 100% βεβαιο οτι συμβαινει,ακουνε τα παντα (οχι ανθρωποι,που ειναι και επικαιρο ;) ,αλλα αυτοματοποιημενα συστηματα) και ψαχνουν για keywords για να πεταξουν την καταλληλη διαφημιση.

Εκει ειναι που μπαινει και το ανησυχητικο της υποθεσης.Ακουνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ομως εκτος απο τα keywords για τις διαφημισεις,με ακριβως την ιδια τεχνολογια τα keywords μπορουν να περιλαμβανουν απο πολιτικα keywords,ωστε να φακελωθει το ατομο για τις πολιτικες του πεποιθησεις,μεχρι θρησκευτικα και καθε ειδους keywords που μπορουν να σχηματισουν ενα λεπτομερεστατο προφιλ για τον καθε ανθρωπο.

Αυτος ο φακελος δεν ειναι απλα διαθεσιμος στα χερια μιας εταιριας,αλλα και διαθεσιμος ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ σε οποιονδηποτε εχει τα λεφτα (κυβερνησεις,αλλες εταιριες) οπως ξεκαθαρα γραφουν στα terms τους οι περισσοτερες εφαρμογες (που κανεις δεν διαβαζει φυσικα πριν κανει i accept).

Οποιος πιστευει οτι δεν ισχυει κατι τετοιο,τωρα το 2022,απορω τι δουλεια εχει εδω μεσα σε ενα τεχνολογικο φορουμ.

Δυστοπικο?Ναι

Αληθεια? Yeap,welcome to the future.

 

Επεξ/σία από azuli
  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ απίθανο να μη γίνεται. Αφού όλη η δουλειά είναι οι (στοχευμένες) διαφημίσεις κάνουν ό,τι μπορούν για να το πετύχουν όσο μπορούν καλύτερα. 

Χρησιμοποιούν όλα αυτά που τους δίνουμε, τι λέμε, τι πληκτρολογούμε, τι ψωνίζουμε, τα πάντα και οι περισσότεροι το έχουμε αποδεχτεί κιόλας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει συμβει σε ολους. αναρωτηθηκατε ποτε γιατι η εφαρμογη που σου δειχνει ασκησεις για πιλατες θελει δικαιωματα στο μικροφωνο? εγω εδωσα στην google δικαιωμα να ακουει ολη την ημερα απο το μικροφωνο μου. έκλεισα σχεδον ολες τις αδειες απο τις αλλες εφαρμογες και δεν εχω -πλεον- καμια υποπτη. ε, πολυ σοβαρα, δεν παιρνω καμια διαφημιση τετοιου ειδους. ουτε μια ομως.

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχουν και άδικο να το πιστεύουν,τα ίδια λένε πως γίνονται και με τις "έξυπνες" τηλεοράσεις και τα κινητά,παρακολουθεί σχεδόν τα πάντα ο "μεγάλος αδερφός" ..

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ πάντως ο γιατρός μου θέλω να με παρακολουθεί 24/7 και αν δεν μπορεί από το έξυπνο ηχείο ας με παρακολουθεί απ' το ψυγείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Υπάρχει ακόμη χρήστης που ΔΕΝ το πιστεύει; Κάτι σας τους flat earthers;🤣

Ευτυχώς ή δυστυχώς (όπως το βλέπει ο καθένας) παρακολουθούν από τα μικρόφωνα για μας πετάξουν ύστερα τις στοχευμένες διαφημίσεις. Δεν είναι κακό κατ' εμέ, αρκεί να μην υλοποιείται για άλλους σκοπούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρέ του Alex Jones το φόρουμ βλέπω. Προσοχή στα Νεφελίμ παιδιά. Και στους καλικαντζαραίους....Χριστούγεννα έρχονται.

Άιντε. Και του χρόνου φουντούνια. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
47 minutes ago, CyanBlue said:

Έξυπνα τηλέφωνα, έξυπνα ηχεία, όλο και περισότερες συσκευές γίνονται "έξυπνες". Οι χρήστες όμως? 😄

Λίγο πιο βολεμένοι. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MrRush είπε

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά κανείς λάθος.

 

Ισχύει αυτό και μάλιστα το πετυχαίνουν με φοβερή ακρίβεια.

Οι εφαρμογές που το κάνουν αυτό έχουν ένα feature που του δίνεις την άδεια του μικροφώνου και μετά επειδή την έχουν ακούνε και όταν δεν τις χρησιμοποιείς.

Νούμερο ένα σύστημα που ακούει τι λες είναι το Google assistant. Η εφαρμογή τηλεφώνου της Samsung επίσης αναλύει τις κλήσεις σου.

Source, dude trust me!

Οταν δουλεύει το mic στο κινητό βγάζει σηματάκι. Έλεος πια. Και στο φινάλε στήστε ένα wireshark, αφήστε μόνο το smart speaker πάνω στο δίκτυο και δείτε τι στέλνει και τι όχι. Άντε, σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε. 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Οταν δουλεύει το mic στο κινητό βγάζει σηματάκι. 

Λειτουργικό της Google ανάβει σηματάκι οταν ενεργοποιείτε το mic για δεδομένα που συλλέγει η google. 

Did 'Spider-Man: No Way Home' Recreate the 'Spideys Pointing ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...