Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι χρήστες εξακολουθούν να πιστεύουν ότι τα έξυπνα ηχεία κατασκοπεύουν τις συζητήσεις τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικά και όλες οι έξυπνες συσκευές με μικρόφωνα και κάμερες μπορούν να μας παρακολουθούν και κάποια app το κάνουν εφόσον τις έχουμε κοντά μας χωρίς λαμπάκια ή άλλη προειδοποίηση.

Σήμερα μπορεί (;) να είναι αθώα η παρακολούθηση και να βγάζει διαφημίσεις, αύριο μπορεί να μας φακελώνει για πολιτικά-θρησκευτικά πιστεύω και μεθαύριο να μας κατηγοριοποιεί σε friend or foe.

Η τεχνολογία είναι εργαλείο και εναπόκειται στην ανθρωπότητα να αποφασίσει πως θα τη χρησιμοποιήσει. Για καλό ή για κακό. 

Εξηγούμαι. Θυμάμαι τον θόρυβο και τις αντιδράσεις του κόσμου που γινόταν για τα spam email και τα λεγόμενα προσωπικά δεδομένα από κάτι που ήταν ενοχλητικό αλλά ΑΚΑΚΟ. Σήμερα που ξέρουμε όλοι ότι χωρίς να μας "ενοχλούν" παρακολουθούν τις συζητήσεις μας έστω για διαφημίσεις η αντίδραση μας είναι μικρότερη.

Νομίζω ότι η ανθρωπότητα δοκιμάζεται με το "σύνδρομο του βραστού βατράχου" όπου σιγά-σιγά απεμπολεί την προστασία της ιδιωτικότητας της μέχρι να έλθει κάποιος που θα οδηγήσει την κατάσταση στο σημείο βρασμού και τότε θα είναι αργά.

Μπορεί να φαντάζει δυστοπικό αλλά είναι ένας πραγματικός κίνδυνος και θεωρώ ότι πρέπει να αντιδράσουμε όλοι όπως τότε με τα spam και ακόμη περισσότερο.

Για αρχή εγώ ΔΕΝ έχω στο κινητό μου ενεργοποιημένο ούτε το siri, ούτε εγκατεστημένα facebook, insta κλπ που είναι οι βασικοί ύποπτοι. Facebook και λοιπά έχω μόνο σ' ένα laptop που ανοίγω εξ επι τούτου (έτσι ρυθμίζω και τις ώρες που ξοδεύω σ' αυτά). Επίσης ΔΕΝ θα αγόραζα ποτέ "έξυπνα" ηχεία που δεν τα χρειάζομαι κιόλας. Είμαι fun της τεχνολογίας και εργάζομαι στον κλάδο αλλά δεν δέχομαι να μου υποκλέπτουν προσωπικά δεδομένα για να κερδίζουν. Ασε που όπως έγραψα δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο τι θα κάνουν τα δεδομένα μου και για πόσο καιρό θα περιορίζονται σε χρήση για διαφημιστικούς σκοπούς.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
43 minutes ago, nova_centurion said:

Φυσικά και όλες οι έξυπνες συσκευές με μικρόφωνα και κάμερες μπορούν να μας παρακολουθούν και κάποια app το κάνουν εφόσον τις έχουμε κοντά μας χωρίς λαμπάκια ή άλλη προειδοποίηση.

Σήμερα μπορεί (;) να είναι αθώα η παρακολούθηση και να βγάζει διαφημίσεις, αύριο μπορεί να μας φακελώνει για πολιτικά-θρησκευτικά πιστεύω και μεθαύριο να μας κατηγοριοποιεί σε friend or foe.

Η τεχνολογία είναι εργαλείο και εναπόκειται στην ανθρωπότητα να αποφασίσει πως θα τη χρησιμοποιήσει. Για καλό ή για κακό. 

[...]

Φυσικά; Πού ακριβώς στηρίζεις αυτή τη βεβαιότητα; Ποια app το κάνουν; Γιατί το γράφουν μόνο μερικοί μυημένοι και μάλιστα έτσι γενικόλογα, χωρίς καμία απολύτως απόδειξη ('κάποια app το κάνουν', 'κάποιο ΑΡΙ το κάνει' κλπ);  

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, JiovanniGeorgeo said:

Είναι μικροσκοπικοί άνθρωποι μέσα και με ακούνε όλη μέρα, το ξέρω εγώ πάντως γιατί τους κατάλαβα.

Τους άκουσες να μασάνε και να χασμουριούνται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paredwse είπε

Τους άκουσες να μασάνε και να χασμουριούνται; 

Και στις webcam. Και τις κουκουλώνω για να μη με βλέπουν και τους τη κάνω έτσι.

 

Δε θα με δούνε / ακούσουνε ποτέ, να χτυπιούνται κάτω εγώ είμαι ΑΡΝΗΤΗΣ του να με παρακολουθούν όλη μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paredwse είπε

Φυσικά; Πού ακριβώς στηρίζεις αυτή τη βεβαιότητα; Ποια app το κάνουν; Γιατί το γράφουν μόνο μερικοί μυημένοι και μάλιστα έτσι γενικόλογα, χωρίς καμία απολύτως απόδειξη ('κάποια app το κάνουν', 'κάποιο ΑΡΙ το κάνει' κλπ)

Στην τοποθέτηση μου λέω ότι φυσικά και έχουν την τεχνολογική ικανότητα να μας ακούνε. Αμφισβητείς την ικανότητα αυτή; Αν ναι διάβασε τι λέει το ίδιο το facebook όπου αναγράφει ρητά ότι το κάνει σε ορισμένες περιπτώσεις. Αρα το ίδιο το facebook δέχεται ότι έχει την δυνατότητα να "ακούει".

https://www.facebook.com/privacy/dialog/privacy_center/is-facebook-listening-to-my-conversation/

και η επίμαχη παραδοχή ότι το κάνουν υπό προϋποθέσεις.

"We only use your microphone if you've given us permission and are actively using a feature that requires the microphone."

Αρα το μόνο που τίθεται ως ερώτημα είναι όχι το αν μας ακούνε αλλά το πότε (;) μας ακούνε. Τηρούν τις υποχρεωσεις τους ή είναι άλλη μια περίπτωση Cambridge Analytics;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, nova_centurion said:

Στην τοποθέτηση μου λέω ότι φυσικά και έχουν την τεχνολογική ικανότητα να μας ακούνε. Αμφισβητείς την ικανότητα αυτή; Αν ναι διάβασε τι λέει το ίδιο το facebook όπου αναγράφει ρητά ότι το κάνει σε ορισμένες περιπτώσεις. Αρα το ίδιο το facebook δέχεται ότι έχει την δυνατότητα να "ακούει".

https://www.facebook.com/privacy/dialog/privacy_center/is-facebook-listening-to-my-conversation/

και η επίμαχη παραδοχή ότι το κάνουν υπό προϋποθέσεις.

"We only use your microphone if you've given us permission and are actively using a feature that requires the microphone."

Αρα το μόνο που τίθεται ως ερώτημα είναι όχι το αν μας ακούνε αλλά το πότε (;) μας ακούνε. Τηρούν τις υποχρεωσεις τους ή είναι άλλη μια περίπτωση Cambridge Analytics;

Στην τοποθέτηση σου αναφέρεις επί λέξει: «Φυσικά και όλες οι έξυπνες συσκευές με μικρόφωνα και κάμερες μπορούν να μας παρακολουθούν [duh!] και κάποια app το κάνουν εφόσον τις έχουμε κοντά μας χωρίς λαμπάκια ή άλλη προειδοποίηση.»

Αναφέρεις το Facebook και παραθέτεις απόσπασμα από το privacy center όπου λέει ρητά ότι ζητάει την άδειά σου.  

Περιμένω κάποιου είδους σοβαρή απόδειξη της βεβαιότητας ότι "κάποια app το κάνουν εφόσον τις έχουμε κοντά μας χωρίς λαμπάκια ή άλλη προειδοποίηση.» Αφού αυτό που αναφέρεις ως 'απόδειξη' λέει ότι όχι μόνο σε προειδοποιεί αλλά σου ζητάει και την άδεια. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paredwse είπε

Στην τοποθέτηση σου αναφέρεις επί λέξει: «Φυσικά και όλες οι έξυπνες συσκευές με μικρόφωνα και κάμερες μπορούν να μας παρακολουθούν [duh!] και κάποια app το κάνουν εφόσον τις έχουμε κοντά μας χωρίς λαμπάκια ή άλλη προειδοποίηση.»

Αναφέρεις το Facebook και παραθέτεις απόσπασμα από το privacy center όπου λέει ρητά ότι ζητάει την άδειά σου.  

Περιμένω κάποιου είδους σοβαρή απόδειξη της βεβαιότητας ότι "κάποια app το κάνουν εφόσον τις έχουμε κοντά μας χωρίς λαμπάκια ή άλλη προειδοποίηση.» Αφού αυτό που αναφέρεις ως 'απόδειξη' λέει ότι όχι μόνο σε προειδοποιεί αλλά σου ζητάει και την άδεια. 

Διάβασε το άρθρο

https://www.nbcnews.com/tech/innovation/alexa-privacy-fail-highlights-risks-smart-speakers-n877671

όπου αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι εκ λάθους οι συζητήσεις του χρήστη εστάλησαν στις επαφές. Τι αποκαλύφτηκε όμως ;

"We are basically testing fodder as they roll out more and more technologies that are based on artificial intelligence," King told NBC News. "These companies are crowdsourcing these algorithms. As a consumer, you're basically helping them learn as they go."

Με λίγα λόγια τι λέει. Για σκοπούς Algorithm training οι συσκευές "ακούνε" και εκπαιδεύονται. Φυσικά χωρίς να είμαστε πλήρως ενημερωμένοι για το τι κάνουν!!

Επίσης δες αυτό

https://www.amazon.com/is-alexa-always-listening/b?ie=UTF8&node=21137869011

όπου αναφέρεται ότι η Alexa συνεχώς listens για να αναγνωρίσει την wakeup word αλλά δεν ενεργεί πριν την ακούσει. Δηλ. ΣΥΝΕΧΩΣ ακούει (χωρίς λαμπάκια κλπ) αλλά αγνοεί όπως ισχυρίζεται η εταιρεία.  Η μαγική φράση είναι ALWAYS LISTENS.

Για να επιβεβαιώσω το ότι συνεχώς ακούει διάβασε και αυτό όπου ρητά αναφέρει ότι μπορεί να "παρακούσει" δηλ. ενόσω ακούει συνεχώς εκ λάθους να ενεργοποιηθεί:

"What’s an accidental wake-up?
On some occasions, Alexa may wake up when no one has said the wake word. It’s similar to when a person walking down the street turns their head when they hear what sounds like their name. Alexa may react the same way, misinterpreting audio that sounds like the wake word, but isn’t. For example, you’re talking to a friend and you say, “My neighbor just bought a Lexus convertible.”" όπου μπερδεύει τις λέξεις LEXUS με ALEXA. Πως μπορεί να τις μπερδέψει αν δεν ακούει και επεξεργάζεται ότι ακούει;

Τώρα το τι κάνει το περιεχόμενο των συζητήσεων που ακούει εξαρτάται από την κάθε εταιρεία και πόσο αξιόπιστη είναι. Το γεγονός όμως ότι ακούνε συνεχώς ισχύει και το ομολογούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Plebas86 είπε

Οχι μωρε ουτε τα smartphones το κανουν, τυχαια οτι λεμε ενω δεν το χουμε ψαξει ποτέ σε browser ουτε πουθενα, τσουκ μας το βγάζει ξαφνικά ο γουγκλης στα νεα... 

Απλά είσαι τόσο προβλέψιμος ρε φίλε 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, angelob7 είπε

Δεν νομίζω να πιστεύουν πως και τα κινητά τηλέφωνα, κατασκοπεύουν τις συζητήσεις τους? ΜΠΑ

Τα έγραφα εδώ με άλλο account τότε στο προϊστορικό τεχνολογικά 2015 και με έβγαζαν τρελό. Δεν περιστρέφεται η γη γύρω από εσένα λέγανε και ίσως το googlares ασυνείδητα και δεν θυμάσαι.

😘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...