Προς το περιεχόμενο

Pop! OS


CyanBlue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/11/2022 στις 4:12 ΜΜ, mphxths είπε

 

Λεγονται "offline updates" και το εχουν αυτο το "feature" ενεργοποιημενο απο default , καποιες διανομες π.χ. fedora , pop!_os , ισως και κανα ubuntu. 
Θα πεταχτει καποιος και θα πει , στο λινουξ δεν χρειαζεται επανεκιννηση μετα τα updates. Και θα εχει δικιο... εν μερει για καποιες περιπτωσεις. Αν αναβαθμισω το thunderbird και το firefox , χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι. Αν αναβαθμισω ομως κανα κερνελ , κανα systemd , ή κανα προγραμμα του συστηματος που τρεχει εκεινη την στιγμη και χρησιμοποιει ενα καρο αρχεια και βιβλιοθηκες , για να χρησιμοποιησει το συστημα τις νεες εκδοσεις , θα πρεπει να γινει επανεκιννηση. Μπορεις προφανως να συνεχισεις να δουλευεις και να κανεις την επανεκιννηση χειροκινητα οποτε σε βολεψει... το ιδιο μπορεις να κανεις και με τα offline updates.

Τελος , νομιζω οτι υπαρχει ελεγχος απο την διαδικασια , για το ποια πακετα απαιτουν για την ενημερωση τους , restart και ποια οχι. Αν υπαρχει δηλ ενημερωση για τον firefox , δεν θα σου πει να στην περασει με restart...

Σωστος.
To Fedora σε αναγκαζει να επανεκκινησεις. Αλα Windows. Ολόιδιο δλδ.
To Ubuntu (και καποιες αλλες) εχει το Livepatch Service που δεν εχω καταλαβει αν ειναι ΜΟΝΟ στην εκδοση που πληρωνεις.
Δεν εχω καταλαβει, γιατι με ρωτησε καποια στιγμη αν θελω να το ενεργοποιησω στη δωρεαν.
κι εγω αρνηθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Le Perv είπε

To Ubuntu (και καποιες αλλες) εχει το Livepatch Service που δεν εχω καταλαβει αν ειναι ΜΟΝΟ στην εκδοση που πληρωνεις.

Αυτο το livepatch service , εχει περισσοτερο εφαρμογη σε σεναρια που δεν θες να κανεις επανεκκινηση (τουλαχιστον για μεγαλο χρονικο διαστημα) , δηλ σε μηχανηματα που τρεχουν καποιου ειδους server. Δηλαδη hosting , file sharing , database κλπ και δεν θες downtime καθολου. Για εμας τους κοινους θνητους , δεν εχει και τοση σημασια.
Απο κει και περα , αυτο το διεθετε στο ubuntu pro , που ηταν επι πληρωμη. Και λεω ηταν , γιατι πριν κατι μηνες αν θυμαμαι καλα , το εδωσε δωρεαν για "personal use" και εως 5 μηχανηματα. Κατι ειναι και αυτο να μου πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, κι ειναι ο λογος που δεν το θελω εγω. Αχρειαστο σε LTS διανομη.
Δε μπορω να θυμηθω ποιες αλλες διανομες το εχουν και δε το χρεωνουν (απο περιεργεια)

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα στην παρεα! Να δωσω κι εγω την εμπειρια μου ως χρηστης Pop OS, αν και γενικα αρχαριος στον χωρο του linux.

Αρχικα το εγκατεστησα dual boot με  windows 10 σε PC δεκαετιας αφου περιηγηθηκα διαφορες αλλες διανομες. Μου φανηκε το πιο polished και το πιο απροβληματιστο και το κρατησα. 

Οκτω μηνες μετα, ειναι το μονο λειτουργικο που χρησιμοποιω. Δουλευει αψογα και εξυπηρετει τις (απλες) αναγκες μου τελεια. Ότι χρειαζομαι υπάρχει είτε ήδη εγκατεστημενο είτε στο shop.
 Αν δεν χρειαζομουν Windows για την δουλεια μου, θα το εβαζα και στο main PC μου χθες. To εγκατεστησα και σε ενα παλιο λαπτοπ και αναστηθηκε (οπως βεβαια θα συνεβαινε με οποιαδηποτε linux διανομη, για να ειμαι δικαιος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

πραγματικά το popos αν και ubuntu based ομολογώ πως τα σπάει!Θεωρώ πως έχει καλύτερη υλοποίηση από ΜΙΝΤ...αρκετά έτοιμα πατς κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...