Προς το περιεχόμενο

Pop! OS


CyanBlue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα το Pop...δεν εχει Stop ! :) Περα απο την πλακα , ειναι απο τις καλες ubuntu-based διανομες , φτιαγμενη απο την system76. Αρα μιλαμε για εταιρια και οχι κανα τυχαρπαστο χομπιστα που θα την παρατησει εν μια νυκτι επειδη βαρεθηκε ή δεν πηρε πολλα donations.

Δοκιμασε την , και πες μας και συ πως την βλεπεις ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εχουν να πουν τα καλυτερα για αυτην την διανομη .Οι δημιουργοι της εχουν κανει πραγματικα  παρα πολυ καλη δουλεια .....αλλα στα δικα μου μηχανακια ποτε δεν  εκατσε καλα  ,τυχαιο γεγονος ισως ή  και λαθος εποχη .Δοκιμασε μπορεις να εχεις καλυτερη τυχη .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα ειμαι ο μονος που ειχα κατι κολληματακια και γραφικα θεματα με το Pop! OS.

Παντος απο οσο εχω διαβασει ολοι λενε τα καλυτερα για αυτη την διανομη.

Ισως φταιει η καρτα μου... δεν ξερω (Nvidia MSI TU117 GeForce GTX 1650).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έχω δοκιμάσει και σε desktop & σε λάπτοπ (lenovo me r5 4600h & gtx 1650i). Κανένα θέμα και στα 2 μηχανήματα, τουλάχιστον προφανές. Ειδικά στο λάπτοπ είδε όλες τις συσκευές με τη μία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν με κερδίσει το gaming, είχα προσπαθήσει να ζήσω μετά από χρόνια ξανά με Linux διανομή. 

Τότε είχα επιλέξει το PopOS και είχα ζήσει μαζί του περίπου 1 χρόνο. Το μοναδικό πρόβληαμ που είχα ήταν ότι ήθελε χειροκίνητο πέρασμα driver για το wifi adapter στο desktop. Κάτι άλλο σπαστικό δεν θυμάμαι. Το προηγούμενο το χαρακτηρίζω σπαστικό γιατί σε κάθε update, ακόμη και μικρό ήθελε ξανά περασμα. Είχα δοκιμάσει κάτι εντολές που διαβασα στο νετ οτι τα περναν πιο μονιμα αλλά δεν τα κατάφερα. 

Όλα αυτά 2 χρόνια πριν. Επειδή μου άρεσε την παρακολουθώ λίγο πως πάει και θεωρώ πως θα έχει εξελιχθεί από τότε, συνεπώς σίγουρα αξίζει μια δοκιμή. Ο μόνο ςλόγος να μην την δοκιμάσει κάποιος ειναι αν θέλει κάποια rolling διανομή ή όχι ubuntu based.

Τέλος, το support τους τρομερό θα έλεγα. Είχε βγει ενα bug όταν έγιναν update οι Drivers της nvidia και σε μερικές ώρες το έφτιαξαν και σε ώρες ότι να ναι για Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τότε την είχα δοκιμάσει κι εγώ και τη χρησιμοποίησα για αρκετούς μήνες ως βασικό σύστημα. Μετά επέστρεψα στο arch linux που χρησιμοποιώ σταθερά ως τώρα, αλλά την είχα εγκατεστημένη μέχρι πριν μερικούς μήνες ως δεύτερη διανομή. Ο λόγος που την αφαίρεσα τελικά ήταν ο τρόπος που από ένα σημείο και μετά άρχισαν να γίνονται οι ενημερώσεις/αναβαθμίσεις ο οποίος μοιάζει αρκετά πλεον με αυτόν των windows. Δηλαδή η αναγκαστικές επανεκκίνησεις και εγκατάσταση των ενημερώσεων χωρίς να είναι δυνατή η πρόσβαση στο σύστημα μέχρι να ολοκληρωθούν. Αυτός ήταν ένας απ' τους κύριους λόγους που σταμάτησα να χρησιμοποιώ τα windows και μετά από τις δύο τελευταίες αναβαθμίσεις που χρειάστηκαν περίπου 2 ώρες και μερικές επανεκκινήσεις, έφυγε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Δηλαδή η αναγκαστικές επανεκκίνησεις και εγκατάσταση των ενημερώσεων χωρίς να είναι δυνατή η πρόσβαση στο σύστημα μέχρι να ολοκληρωθούν.

Η μόνη περίπτωση που συμβαίνει αυτό είναι σε αναβάθμιση της διανομής. Και έχει ένα πραγματικό δυνατό σύστημα με recovery partition. Αν είσαι της σχολής του Arch μπορώ να το καταλάβω, αλλά για τους άλλους είναι μια εξαιρετική διανομή τόσο για νεοεισερχόμενους όσο και για προγραμματιστές. Είναι η κύρια διανομή μου εδώ και πολύ καιρό.

Έχω καταγράψει τις πρώτες εντυπώσεις μου εδώ. Ένα ποιο προχωρημένο setup εδώ. Μια άλλη παρουσίαση εδώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Δηλαδή η αναγκαστικές επανεκκίνησεις και εγκατάσταση των ενημερώσεων χωρίς να είναι δυνατή η πρόσβαση στο σύστημα μέχρι να ολοκληρωθούν.

 

2 ώρες πριν, asfodelus είπε

Η μόνη περίπτωση που συμβαίνει αυτό είναι σε αναβάθμιση της διανομής.

Λεγονται "offline updates" και το εχουν αυτο το "feature" ενεργοποιημενο απο default , καποιες διανομες π.χ. fedora , pop!_os , ισως και κανα ubuntu. 
Θα πεταχτει καποιος και θα πει , στο λινουξ δεν χρειαζεται επανεκιννηση μετα τα updates. Και θα εχει δικιο... εν μερει για καποιες περιπτωσεις. Αν αναβαθμισω το thunderbird και το firefox , χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι. Αν αναβαθμισω ομως κανα κερνελ , κανα systemd , ή κανα προγραμμα του συστηματος που τρεχει εκεινη την στιγμη και χρησιμοποιει ενα καρο αρχεια και βιβλιοθηκες , για να χρησιμοποιησει το συστημα τις νεες εκδοσεις , θα πρεπει να γινει επανεκιννηση. Μπορεις προφανως να συνεχισεις να δουλευεις και να κανεις την επανεκιννηση χειροκινητα οποτε σε βολεψει... το ιδιο μπορεις να κανεις και με τα offline updates.

Τελος , νομιζω οτι υπαρχει ελεγχος απο την διαδικασια , για το ποια πακετα απαιτουν για την ενημερωση τους , restart και ποια οχι. Αν υπαρχει δηλ ενημερωση για τον firefox , δεν θα σου πει να στην περασει με restart...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει POP_OS σε πολλά διαφορετικά συστήματα, θα πω ότι όταν δουλεύει, δουλεύει αψεγάδιαστα, αλλά μερικές φορές απλά δεν θα θέλει να δουλέψει. Σε κάποια λαπτοπ απλά το installation μου πετούσε τα πιο κρυπτικά errors,που εννοείται δεν δούλευαν οι λύσεις online.

Ωστόσο, όταν το έκανα daily drive στο main laptop μου (Lenovo Ideapad 5 14ARE05) το POP_OS 22.04lts και ήταν πραγματικά ό,τι καλύτερο. Έχει όλα τα θετικά των linux και ταυτοχρόνως, έκανα άπειρα customization και απλά δεν έσπαγε με τίποτα, ήταν πραγματική απόλαυση το να χρησιμοποιώ το λαπτοπ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα το δοκιμάσω και θα δω. Με Ubuntu original και κάποια flavors μια χαρά πήγε και αναφέρομαι σε μηχανήματα που δεν είναι στην πρώτη τους νεότητα. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Θα το δοκιμάσω και θα δω.

Αν οι δοκιμες γινουν με την συχνοτητα που γραφεις στο παρον θεμα , μας βλεπω να μαθαινουν τα νεα σου τα εγγονια μας ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν οι δοκιμες γινουν με την συχνοτητα που γραφεις στο παρον θεμα , μας βλεπω να μαθαινουν τα νεα σου τα εγγονια μας ;) 

Καλά μη φανταστείς, ως χόμπι ασχολούμαι. Τα μηχανήματα της δουλειάς τρέχουν Windows 😁.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στο gaming pc παίζει 2 χρόνια απροβλημάτιστα...αλλάζεις έκδοση χωρίς φορματ-επανεγκατάσταση και διχως παρενέργειες! (ryzen 3900, gtx 970)

Τρέχω resident evil vilage - MK11 MGS τέλεια!

Και βέβαια δεν συζητώ φορητότητα...Παίρνω τον δίσκο και τον κουμπώνω στο λαπτοπ ξαδέλφου (i76700hq, gtx 1050tiM) και παίζει με την μία...

το ίδιο και σε ένα άλλο desktop μπατζανάκη (i7 7700k, gtx1050ti).

Αλλά δεν έχω γενική εμπειρία χρήσης...Firefox, battlenet, steam, console emulators και αναβαθμίσεις ΜΟΝΟ!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, rearshooter είπε

Στο gaming pc παίζει 2 χρόνια απροβλημάτιστα...αλλάζεις έκδοση χωρίς φορματ-επανεγκατάσταση και διχως παρενέργειες! (ryzen 3900, gtx 970)

Τρέχω resident evil vilage - MK11 MGS τέλεια!

Και βέβαια δεν συζητώ φορητότητα...Παίρνω τον δίσκο και τον κουμπώνω στο λαπτοπ ξαδέλφου (i76700hq, gtx 1050tiM) και παίζει με την μία...

το ίδιο και σε ένα άλλο desktop μπατζανάκη (i7 7700k, gtx1050ti).

Αλλά δεν έχω γενική εμπειρία χρήσης...Firefox, battlenet, steam, console emulators και αναβαθμίσεις ΜΟΝΟ!

 

 

Καλά τα λες, ισχύουν όλα αυτά, αλλά απλά περιέγραψες το Ubuntu (τη μαμά του). Και μαζί περιγράφει και άλλες σοβαρές διανομές που δεν είναι Ubuntu. Το λέω γιατί δεν πιστέυω οτι ο Πωπός (έτσι το διαβάζω το PopOS) έχει να προσφέρει κάτι ουσιαστικό εκτός τη σέξυ εμφάνιση (ως... Πωπός😂)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...