Προς το περιεχόμενο

Ξεραμενο λαστιχο στο παρμπριζ. Σταζει οταν βρεχει + θολωνει το τζαμι


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το λάστιχο έχει χαλάσει ............σπάσε το παρμπριζ .Γιατί;

Αλλαξε το λαστιχο.

Απο οτι μου ειπαν, πρεπει να αλλαχτει αναγκαστικα πακετο. Φανταζομαι οτι περναει και απο αναμεσα παρμπριζ και αυτοκινητο. Anyway, θραυση εχω, οποτε who cares.

Οσο για την ασφαλιστικη την ιδια, η αδερφη μου την ιδια εχει και το αλλαξε παλι στην περιοχη χωρις θεμα τελικα. Ουτε καν την ρωτησαν τπτ.

Οπως ειπαν καποιοι, και αυτους δεν τους χαλαει η δουλεια.

Οσο για το τζαμι, ενημερωθηκα ηδη. Οταν το σπασω θα δουμε αν ειναι της seat ή οχι. Οταν το πρωτο πηραμε, ο μ@λ**ας ο θειος μου το τρακαρε, και πρεπει να ειχε σπασει και οποτε δεν ξερω τι εχει βαλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Απο οτι μου ειπαν, πρεπει να αλλαχτει αναγκαστικα πακετο. Φανταζομαι οτι περναει και απο αναμεσα παρμπριζ και αυτοκινητο. Anyway, θραυση εχω, οποτε who cares.

Οσο για την ασφαλιστικη την ιδια, η αδερφη μου την ιδια εχει και το αλλαξε παλι στην περιοχη χωρις θεμα τελικα. Ουτε καν την ρωτησαν τπτ.

Οπως ειπαν καποιοι, και αυτους δεν τους χαλαει η δουλεια.

Οσο για το τζαμι, ενημερωθηκα ηδη. Οταν το σπασω θα δουμε αν ειναι της seat ή οχι. Οταν το πρωτο πηραμε, ο μ@λ**ας ο θειος μου το τρακαρε, και πρεπει να ειχε σπασει και οποτε δεν ξερω τι εχει βαλει. 

Οχι,δεν χρειάζεται να σπάσει το παρμπριζ για να αλλάξει το λάστιχο.Αν είναι κολλητό το παρμπριζ ναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι προταθηκε να σπασει για να μην πληρωσω κατι εν τελει. Γιατι ετσι θα πληρωσω εργατικα+υλικα. Με το σπασμενο, αλλαζουν ετσι και αλλιως

Τελος παντων, θα παρω αυριο τηλ να κλεισω ραντεβου και θα ενημερωσω οταν τελειωσω την διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οσο για το τζαμι, ενημερωθηκα ηδη. Οταν το σπασω θα δουμε αν ειναι της seat ή οχι. Οταν το πρωτο πηραμε, ο μ@λ**ας ο θειος μου το τρακαρε, και πρεπει να ειχε σπασει και οποτε δεν ξερω τι εχει βαλει. 

H Seat , η Fiat , η VW και ολοι οι κατασκευαστες δε φτιαχνουν παρμπριζ... Αυτα τα προμηθευονται απο τριτους κατασκευαστες και οχι απαραιτητα ο καθενας απο εναν μόνο. Ανάλογα τις αναγκες καθε φιρμα μπορει να προμηθευεται απο περισσότερους απο εναν.

Για παραδειγμα  μπορει στο αυτοκινητο να ειχε τοποθετηθει "Pilkington" και το γνησιο ανταλλακτικο που θα παραγγειλεις απο τη Seat να ειναι PGW ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Κάνεις λάθος, η κάλυψη "θραύση κρυστάλλων" καλύπτει ότι ακριβώς απαιτείται για να αντικατασταθεί ένα σπασμένο κρύσταλλο (το ίδιο το κρύσταλλο, την εργασία, τις κόλλες και την τσιμούχα που είναι κολημμένη και αναγκαστικά καταστρέφεται), δεν καλύπτει προβλήματα στεγανοποίησης όταν το κρύσταλλο είναι άθικτο.

Τι BMW έχεις, κανένα της δεκαετίας του 80 ή και παλιότερο μήπως? Μόνο αυτά έχουν λάστιχο, τα νεώτερα είναι κολλητά.

Του 2005 ήταν,. Τι εννοείς δεν έχει λάστιχο; Δύο φορές το έχω αλλάξει γιατί το καίει εύκολα ο ήλιος εκεί που βάζω το αυτοκίνητο. Μάλιστα, ήδη έχει αρχίσει να φθείρεται πάλι και κοιτάζω μήπως το πάρω από Κίνα που είναι πιο οικονομικό.

Όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται για επανατοποθετήσεις το τζάμι πίσω καλύπτονται από την ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fan είπε

Του 2005 ήταν,. Τι εννοείς δεν έχει λάστιχο; Δύο φορές το έχω αλλάξει γιατί το καίει εύκολα ο ήλιος εκεί που βάζω το αυτοκίνητο. Μάλιστα, ήδη έχει αρχίσει να φθείρεται πάλι και κοιτάζω μήπως το πάρω από Κίνα που είναι πιο οικονομικό.

Όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται για επανατοποθετήσεις το τζάμι πίσω καλύπτονται από την ασφάλεια.

Λάστιχο είχαν τα παλιότερα αυτοκίνητα που το παρμπρίζ έμπαινε φορετό, άλλαζες παρμπρίζ και έβαζες το ίδιο λάστιχο μια και έμενε άθικτο, δες ένα παράδειγμα:

https://www.autodoc.gr/vaico/868189

Στο δικό σου μπαίνει κολλητό, αντί για λάστιχο μπαίνει κόλλα. Αυτό που σου καίει ο ήλιος και το αλλάζεις είναι απλά ένα διακοσμητικό φιλετάκι που καλύπτει το κενό, και εννοείται πως το πληρώνει και αυτό η ασφαλιστική γιατί δεν γίνεται να αλλαχτεί παρμπρίζ χωρίς να καταστραφεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, esykas είπε

3 σελίδες και ακόμη δεν έχει πει τι μάρκα, τι μοντέλο, και ποιας χρονολογίας είναι το όχημα

 

Περιμενα να παω εξω μπας και εβγαζα φωτο και το ραγισμα.

seat cordoba 96. Βεβαια, το αρχικο μου ερωτημα δεν ηταν αν γινεται αλλαγη σε λαστιχα, αν πρεπει να σπασω τζαμι κτλ, εσεις το πηγατε εκει. Εγω απλα ρωτησα την διαδικασια με την ασφαλιστικη ;) 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Οχι,δεν χρειάζεται να σπάσει το παρμπριζ για να αλλάξει το λάστιχο.Αν είναι κολλητό το παρμπριζ ναι.

 

Δεν ειναι ετσι το δικο μου. Απο μεσα δηλαδη δεν βλεπω λαστιχα. Οποτε, με κολλα ειναι και το δικο μου και απλα το εξωτερικο λαστιχο που εχει πανω για να μην φαινεται η ενωση, χαλασε εκεινο

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Περιμενα να παω εξω μπας και εβγαζα φωτο και το ραγισμα.

seat cordoba 96. Βεβαια, το αρχικο μου ερωτημα δεν ηταν αν γινεται αλλαγη σε λαστιχα, αν πρεπει να σπασω τζαμι κτλ, εσεις το πηγατε εκει. Εγω απλα ρωτησα την διαδικασια με την ασφαλιστικη ;) 

εγώ διάβασα 3 σελίδες, το εάν τα πολυβόλα του πληκτρολογίου το πήγαν σε άλλη διάσταση είναι ένα θέμα γενικά στα φόρουμ, τώρα για το ότι έχεις ασφάλεια κρυστάλλων πάρε την γνώμη ενός παρμπριζά που έχει και τα "κονέ" ακόμη και φανοποιός εμπιστοσύνης το κανονίζει το ραντεβού, δεν πιστεύω ότι έχεις πρόβλημα με την ασφαλιστική εάν το περάσει το κατάστημα, διότι ξέρουν πολύ καλύτερα την διαδικασία.

Επειδή βλέπεις υγρασία στο παρμπρίζ και έχεις μοντέλο του 96 "Γερμανικό" ρίξε μια ματιά στην βαπορέτα του καλοριφέρ, διότι είναι το νούμερο 1 στις διαρροές 

γράφεις ότι βλέπεις να στάζει, σε ποιο σημείο, διότι το παρμπρίζ είναι κολλητό και το λάστιχο που λες είναι απλά διακοσμητικό 

Επεξ/σία από esykas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, esykas είπε

 

Επειδή βλέπεις υγρασία στο παρμπρίζ και έχεις μοντέλο του 96 "Γερμανικό" ρίξε μια ματιά στην βαπορέτα του καλοριφέρ, διότι είναι το νούμερο 1 στις διαρροές 

γράφεις ότι βλέπεις να στάζει, σε ποιο σημείο, διότι το παρμπρίζ είναι κολλητό και το λάστιχο που λες είναι απλά διακοσμητικό 

Θα το τσεκαρω το 1ο

Το 2ο, σταζει περιπου πανω απο το τιμονι. Σε δυνατη βροχη σταζει στο πατακι του οδηγου, αλλιως απλα "γλυφει" το παρμπριζ μεχρι το ac. Απλα βλεπω αυτες τις μερες που επεσε η θερμοκρασια, το τζαμι ξεκιναει να θολωνει απο εκει που ειναι το ραγισμα του λαστιχου εξωτερικα (πανω απο τον καθρεπτη), και απλωνεται σχετικα συντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Θα το τσεκαρω το 1ο

Το 2ο, σταζει περιπου πανω απο το τιμονι. Σε δυνατη βροχη σταζει στο πατακι του οδηγου, αλλιως απλα "γλυφει" το παρμπριζ μεχρι το ac. Απλα βλεπω αυτες τις μερες που επεσε η θερμοκρασια, το τζαμι ξεκιναει να θολωνει απο εκει που ειναι το ραγισμα του λαστιχου εξωτερικα (πανω απο τον καθρεπτη), και απλωνεται σχετικα συντομα. 

όταν λες το πρώτο, εννοείς την βαπορέτα, αυτό το βλέπεις μόλις βάλεις ζεστό με τον ανεμιστήρα, στο πετάει σε όλο το παρμπρίζ, αλλά εσύ λες ότι το βλέπεις να στάζει σε ένα σημείο, οπότε ρώτησε έναν παρμπριζά καλύτερα, μήπως σου βάλει κόλα γύρο γύρο, και μετά βλέπεις για την "τσιμούχα" που έχει για φινίρισμα, να θυμάσαι ότι οι κόλλες και τα στεγανωτικά που βάζουν στις ραφές του αμαξώματος ξεραίνονται κάνουν ρωγμές και παρουσιάζουν εισροές με χαμηλή πίεση νερού, όχι δηλαδή στο πλυντήριο 

θα την βρεις την λύση 😊

Επεξ/σία από esykas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, esykas είπε

όταν λες το πρώτο, εννοείς την βαπορέτα, αυτό το βλέπεις μόλις βάλεις ζεστό με τον ανεμιστήρα, στο πετάει σε όλο το παρμπρίζ,

Οχι τοτε, δεν εχω καμια τετοια διαρροη. Δεν πιτσιλαει απο κατω δλδ. Κανα χρονο που σταζει πανω απο το τιμονι, και τωρα κατι λιγους μηνες που ειδα την εξωτερικη ρωγμη και μπαινει αερας (τον ακουω δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οχι τοτε, δεν εχω καμια τετοια διαρροη. Δεν πιτσιλαει απο κατω δλδ. Κανα χρονο που σταζει πανω απο το τιμονι, και τωρα κατι λιγους μηνες που ειδα την εξωτερικη ρωγμη και μπαινει αερας (τον ακουω δλδ)

παρμπριζάς over 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις διαρροη παντως πιο πιθανο να εχει βουλωσει καποια αποχετευση στον ουρανο παρα να εχει χαλασει το παρπριζ. 

συνηθες φαινομενο σε group vw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...